Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:41
Vždy jsem doporučoval nechávat PC trvale zapnuté.
Má to mnoho výhod. Jednak to může dělat užitečnou práci, je trvale připravené na práci (proč řešit rychlost bootu či se otravovat s nefunkčním sleep to ...), topí to (ano, to je výhoda) a také HW vydrží déle.
Tuto svoji zásadu jsem teď po přestěhování do nového bytu porušil. Necelé dva měsíce své PC a domácí server tedy vypínám. Za tuto dobu se odporoučely dva disky. Oba shodou okolností Samsung a oba běžné desktopové disky, které nejsou pro nonstop použití. Evidentně nejsou ani pro jiné použití . Krom toho mi začal rezonovat nějaký plech v case.
Jeden disk je Samsung F1 1TB, ten se odporoučel z mirroru, kde pracoval něco přes rok (nonstop běh), druhý měl asi tři roky a byl systémový v desktopu. Ten tedy ještě funguje, akorát si NTFS stěžuje, že to není ono. Tak nevím, když si spočítám cenu HW a cenu vypálené elektřiny, vychází mi, že trvale zapnutý PC zase tak drahý není .
Do serveru šel nějaký Seagate, ovšem do desktopu uvažuji o SSD disku. Teď jaký. Na Intel X25 sice myslím, ale nemyslím to reálně . Co říkáte na Kingston SSD disk 64GB SSDNow V-Series?
Tiskni
Sdílej:
Nevypinat !
Vidim to taky tak.
HW odchazi nejcasteji pri zapnuti. Zapinanim a vypinanim se tez meni prilis provozni teplota a naslednou teplotni roztaznosti
dochazi k zvysenemu mechanickemu namahani spoju na DPS hlavne u soucastek osazenych technologii BGA. Pokud HW bwzi nonstop tak ma konstantni teplotu a tyto mechanicke zmeny odpadaji.
Mam notebook jez uz cca 3 roky bezi nonstop a nema jedinou chybu.
Pravda desktop bych si nemohl dovolit nechat stale bezet (spotreba el)
U notebooku (25 W) je to snesitelny.
Baterie ti dost možná poděkuje.
Notebook při tom všem co obsahuje nemá inteligentní nabíjení? Kde soudruzi udělali chybu?
Je to HP.
Dnes na nem neco delat je mnohem zoufalejsi jak na kterymkoli netbooku soucasnosti.
>>>Hlavně ale nechápu, k čemu takový _laptop_ je, když je nonstop ve zdi.
K tomu aby nezral jak desktop.
Jak ten treshold nastavis v Linuxu?
Diky. Nemohl jsem najit ten tp_smapi modul v mem Sidu a proto jsem se radsi zeptal. Pak jsem zjistil ze posledni update kernelu ho nema, tak jsem ten modul dokompiloval. Link se hodi.
>>>Baterie ti dost možná poděkuje.
Notebook mam uz jen na doslouzeni a stav baterie je pro mne naprosto nepodstatny.
Do notebooku jsem ochoten investovat maximalne novy HDD. Jinak konci v kremikovem nebi.
Pravda desktop bych si nemohl dovolit nechat stale bezet (spotreba el)Je pravda, že pro žravější PC už to vychází méně výhodně. Spotřeba takového stroje je 5000kč / rok, to už je ten vyřazený HW levnější. Ovšem korekce na nižší spotřebu tepla s tím také pohnout.
zapnutej se v baťohu nosí dost blbě
Nechápu, proč by v tom měl být rozdíl. Ono se snad nedá vypnout automatické uspání při zavření víka?
Taťka se v minulosti bavil s prodavačem z jedný elektry o značce Samsung. Podle toho prodavače Samsung dělá výborný televize, ale domací kina, optické mechaniky, prostě všude, kde se něco točí, stojí prý za hovno (hodně reklamací). Navíc tady v minulosti psal Pushkin o tom, že optické mechaniky Samsung hovno vydrží.
To byla minulost. Třeba už se u Samsungu vylepšili. Ale stejně mě napadá otázka: Nedělá (nedělal) Samsung šuntský i pevný disky?
ja si za davnych dob koupil samsung 80GiB a zije do ted bez jedine chyby, a ze toho zazil...To asi ne... Ale stane se
A ty SSD disky jsou už konečně spolehlivé?
Například USB flashdisk vydrží maximálně cca 3 přepsání, víc ne. Flashdisky jsou jednoduše podvod. Existence této rádobytechnologie je založená zaprvé na tom, že si tam zákazník bude ukládat jen pár kB souborů z Wordu, u kterých se problémy neprojeví, a zadruhé na tom, že čas zákazníka je příliš drahý, než aby flashdisk za 200 Kč chodil třikrát reklamovat. Raději si koupí zase další, „větší“. Těch flashdisků jsem už reklamoval několik. Některý odešel už po rozdělení do několika partition, některý krátce po přeformátování na NTFS, Reiser4 nebo NILFS2. (Ne, FAT opravdu používat nebudu.) Jeden vydržel „dokonce“ i nakopírování 6 GB videa a odporoučel se až potom. Znamenité, opravdu...
Jasně, SSD jsou v podstatě úplně jiná technologie než flashdisk na USB. Ale pořád mám v živé paměti zprávy, že jakmile Asus začal prodávat netbooky s prvními SSD, byly modely s SSD v reklamaci třikrát častěji než modely s pevným diskem.
Jak je to dnes? Stojí už SSD za úvahu? Já vím, dosahuje skvělých rychlostí, umí pracovat při silných vibracích i za nízkých teplot... Jen odpověď na tu nejdůležitější otázku zatím asi nikdo nezná: Opravdu můžu takovému médiu bez obav svěřit svá data? Snese skutečně normální provoz, například kompilaci několika set MB kódu každý den?
Pokud je odpověď na poslední tři otázky menží než 50, a to bych se vsadil, že je, trvám na svém původním tvrzení. Flashdisk je asi tak stejně bezpečný jako kdysi disketa. Na přenesení několika malých souborů je skvělý, ale jinak je na houby. BTW, klidně bych zaplatil třeba pětinásobek za flashdisk, který mi neselže, ale mám dojem, že takový flashdisk není.
>>>Například USB flashdisk vydrží maximálně cca 3 přepsání, víc ne.
???
Jako vtip dobré. Ano, opravdu jsem kdysi zjišťoval, zda se u USB řeší něco jako uzemnění, ale něco takového samozřejmě není věcí uživatele. Řadič je prostě ve slotu nebo přímo na motherboardu a tím to hasne. Kromě toho, v notebooku se člověk prostě nehrabe a zcela samozřejmě počítá s tím, že tyhle záležitosti jsou tam vyřešené korektně. Ostatní USB zařízení si aspoň nestěžují.
Jasně, SSD jsou v podstatě úplně jiná technologie než flashdisk na USBUplne jina? Prakticky stejna. Pametove chipy jsou vicemene ty same, akorat je tam jiny 'ridici' chip a tech pametovych chipu je tam vic a paralelne.
Pokud ty čipy umí třeba nějakou obdobu RAID6, která by mi včas řekla „bacha, tenhle SSD zazálohuj a vyhoď oknem“, nestěžoval bych si. Pokud tam redundance není a je to stejná technologie jako flashdisk, začínám chápat, proč se netbooky osazené SSD reklamovaly zpočátku třikrát častěji než ty s diskem. Nevím, jak je to dnes a zda už je problém vyřešený či pouze zametený pod koberec.
Už notnou dobu si chci nějaké to SSD pořídit, ale pořád se mi zdá, že to je nevyzrálá technologie, z nouze ctnost. Stačí se podívat, jak extrémně málo je SSD určených pro servery a kritická nasazení. To je dost výmluvný fakt.
Tak toho výrobce zkusím. Tyhle věci jsou levné, takže možná stojí za to trochu experimentovat.
Většinou ale na značky moc nevěřím. Mám takový dojem, že flashdisky většiny běžných značek se vyrábí u toho samého výrobce Made in China, dokonce klidně na stejné lince, jen se na ně tisknou každou chvíli jiné značky. A když se objeví levnější výrobce na Filipínách, všichni zase začnou přesouvat tu „svoji“ výrobu k němu. Potom ta značka v podstatě nesouvisí s výrobou něčeho, ale zajišťuje pouze marketing. Podobně jako dnešní Baťa, případně takzvané značkové oblečení.
O pouhém přehrávání tu nebyla řeč. Pokud vím, čtením se čip neopořebovává prakticky vůbec, takže přehrávat se dá jistě donekonečna. Pokud se ovšem ten film podaří zapsat, což není zaručeno.
Otázka je, kolikrát byl ten flashdisk kompletně přepsaný, kolik filmů jsi už na něj nahrál. Těch otázek je v podstatě víc. Většina lidí tvrdí, že jim flashdisk funguje X let spolehlivě, jenže na většinu z těch otázek by odpověděli „asi tak jednou a kdoví jestli“.
Proto si pořád nejsem jistý, zda je rozumné svěřit svá data uložišti typu SSD. Nikde jsem ještě neviděl nějaký zátěžový test, případně srovnání spolehlivosti s pevnými disky. Srovnání přenosové rychlosti, kde SSD exceluje, jsou vidět na každém rohu, ale jak je to s MTBF, případně zda tam je nějaká vnitřní redundance a včasné varování před průšvihem, to se člověk zpravidla nedočte.
sensors
) 80°C system, 90°C CPU, ale neshořel (a pořád fungoval).
Začínám chápat, lidi dyť já mám doma prachobyčejný x86 HW z veřejné prodejny, nic extra.
Přesně tak RAW je velký a bude zmenšovat se nebude. A to jsou jenom fotky, co teprve video.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.