Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 18:57
Tak tohle jsem opravdu nemyslel. Reagoval jsem na toho testing usera, ktery je mi pri zkouseni programu k nicemu. Puvodni Heronuv prispevek vyznel tak, ze to bude instalovat pod beznym uzivatelem aby si nezasvinil system, coz ve vetsine pripadu nejde. A uz vubec nesouhlasim s tim, ze by mi vadila nutnost instalace pod adminem, naopak, kdyby to slo nainstalovat do celeho systemu pod beznym userem tak by to bylo...no...kapku na nic.
Ad. instalovatelnost programu jako bezny user: Vitam, kdyz je moznost ten program nainstalovat i pod normalnim userem, tak aby fungoval jen pro nej (jako napr. firefox). Proste aby se nainstaloval jenom tam, kam ma pristup (i kdyby to bylo do Dokumentu). Ma to prinejmensim tu vyhodu, ze to nezasvini zbytek systemu a neposlusneho uzivatele je mozne bez problemu odstranit.
Chápu, že si to myslel jako ironii (teda aspoň doufám). Nicméně doporučuji vyzkoušet instalaci takových lahůdek, jako jsou SPSS nebo IDEAS ... a vzhledem k tomu, že "kvalitní" (co do práce s registry apod.) SW srovnatelný pro dané využití není, tak se holt musí na ty naše compy naroubovat (o instalaci nelze hovořit) Brrrrr
Za ironii jsem považoval spíš tu hlášku o tom, že "špatné programy si nikdo neinstaluje". Co se týče registrů - v porovnání se způsobem konfiguračních souborů v linuxu mi na registrech vadí hlavně to, že k tomu člověk nenajde kloudnou dokumentaci. Je to tápání ve tmě a zkoušení, co by se kde dalo zbastlit, aby to dělalo to či ono podle mého gusta... Někdy mi tohle know-how připomíná dědictví předávané z generace na generaci a úzkostlivě střežené, aby se jeho znalost nedostala za hranice "guildu win_adminů"
Dokumentace neni, ale návodů se válí na internetu spousta a kupodivu se daj dost často docela dobře najít
No to je právě to, co říkám ... proč k tomu sakra nemohla vyjít nějaká ucelená dokumentace i pro "normální uživatele/správce"? Těch pár knih, které lze sehnat (jako např. Registr M$ Windows XP apod.) jsou jenom takové "kuchařky", které popisují jen ty všeobecně známé věci, které se najdu i v ranním výtisku "zastávkovníku" METRO...
S Windows se bohužel potýkám podstatně častěji než s Linuxem (protože mě to živí) a tudíž mohu potvrdit, že asi každý má svoji oblíbenou sadu postupů/nástrojů, jak udělat instalaci Wokenic podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nicméně mnohem raději nastavuju i Windows ručně bez použití nějakých udělátorů jako XPAntiSpy, MatrixTweaker apod. a ucelená dokumentace by v tomto směru byla pro mne více vítanou pomůckou než nějaký SUPER_HIGH_END_WINDOWS_TWEAKER.
Dost lidí tu nadává na Windows registry. Pravda, mohli by k tomu být dodávány lepší nástroje - záloha, rozumný import a editor, atd. Mě se ta myšlenka naopak velmi líbí - mít nastavení "všeho" na jednom místě. Linux má všechno v /etc a pro usera v /home/user/.* a většina programů má nastavení typu proměnná = hodnota. Tohle registry umožnují.
Registry by byly dobrý nápad, kdyby existovala zvlášť část, ve které jsou nastavení nezbytná pro start a běh systému, a zvlášť část pro programy.
Bohužel registry, tak jak jsou ve Windows teď, mají nedostatek, o kterém už jsem psal ve svém článku: musejí být při startu systému načítány celé, takže čím víc nainstalovaných programů, tím pomalejší start systému...
[dosaď číslo]
-krát tlačítko Další. Zvládne to každej, kdo umí číst a na to tlačítko se trefí. A pokud nevíte, co hledáte, je už celkem jedno, jestli budete googlit (v připadě softwaru pro Windows), nebo procházet popis aplikací v seznamu dostupnejch balíků.
A co se týká údržby, dovolil bych si říct, že opět nemáte pravdu, protože většina kvalitního softwaru (včetně freewaru a opensource aplikací) se v dnešní době umí aktualizovat sama, včetně Windows samotnejch. Čili vhodnou volbou softwaru jde docílit toho, že žádná udržba potřeba nebude, dokud se nestane něco neočekávanýho (což platí všude).
Jinak proti koncepci distribuce softwaru v Linuxu celkem nic nemám a pro laika může bejt stejně snadno pochopitelná, jako způsob získávání a instalace softwaru pro Windows.
Ale teď vážně, existuje nějaká náhrada za su -c
? To, že musím jak idiot přepínat uživatele a čekat, až se win uráčí natáhnout plochu mě vytáčí na maximum.
Náhrada za su -c
je alespoň u Windows XP příkaz runas /user:Bfu příkaz
.
Není zač, vtip to není ... možná jsem trochu popletl syntaxi, ale kdyby náhodou, tak
runas /?
ti určitě napoví.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.