Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 00:58
A jaký že je důvod proč nepoužít místo Ubuntu nějakou distribuci kde používají (nebo aspoň v repozitářích mají) aktuálnější verze software?
Nebo to má být jenom kop do Ubuntu za to, že si dovolili nevydat 10.10 s xtou verzí xyz?
balicky z oficialnich repozitaru po tom upgradu samozrejme vsechny fungovali, ale z vecma z AURu a ruznyma zastaralyma vecma ktery uz nebyly oficialne nikde byl problem. v ubuntu je zas problem rozchodit novy veci, treba takovej fatrat z gitu vyzadoval knihovny novejsi nez jaky byly v alfe ubuntu ktery melo vyjit az nekdy za pul roku to bylo teprv zuzo. kdo chce mit od vseho 'latest stable' verze, pro toho neni ubuntu nejlepsi volba.
Fog/Graphics/Transform_3dNow.cpp
pro MSVC@x64 (Microsoft a to nepodporované MMX a spol. v MSVC x64 if (setjmp(*png.set_longjmp_fn(_png_ptr, longjmp, sizeof(jmp_buf)))) { return (_headerResult = ERR_IMAGEIO_LIBPNG_ERROR); }Ale už to stejně nemá cenu řešit, v Archu to je OK a distribuce s extrémně zastaralým SW si nezaslouží podporu
Ubuntu není určené k experimentování s nejnovějšími verzemi knihoven. Chceš-li experimentovat, použij třeba ArchLinux. To bude mnohem rozumnější než tyhle výkřiky.
V ArchLinuxu je libpng 1.4.4 už od 5. října.
Máš potíže s čtením a chápáním psaného textu? Pak je možná lepší netrousit tady vulgarismy a raději si přečíst celé vlákno pětkrát znova, až se ti nakonec podaří pochopit, o čem se diskutuje.
co není jasné, proč by někoho mělo zajímat, jak dlouho je v ArchLinuxu nějaká aktualizace. Je to tady snad soutěž v tom, kde to je nejrychleji?Ne, ale bavíme se o tom, která distribuce je vhodná k experimentování s novými/nejnovějšími verzemi knihovem. Informace, že v Archu je nějaká knihovna velmi rychle v nové verzi, je tady tím pádem naprosto na místě.
Ubuntu nepoužívám, takže nevím, co přesně se tam cpe. Jenom říkám: Pokud někomu vadí zastaralé knihovny a chce nějak experimentovat s nejnovějšími verzemi, pak je pro něj ArchLinux ta správná distribuce.
A to nejde mít libpng 1.2.44 pro všechny distribuční balíčky, a zároveň potřebnou novou verzi libpng pro Fog? Třeba i zvlášť zkompilovanou ručně, když distributor/balíčkář neseznal její potřebnost?Samozřejmě že jde. To by se jen Jarda místo nadávání musel zeptat. Osobně jsem si to teď vyzkoušel.
neseznal její potřebnost?Nejde tak ani o její potřebnost nebo nálady distributora, ale o kompatibilitu API/ABI. Ani v nejnovějším vydání Ubuntu nebude nejnovější verze libpng, ale místo toho se přeznačil tento balíček na libpng12 (stabilní řada, zdá se) a asi se to chystá na přidání libpng14 (jako unstable řady) a aplikace se je pak budou tahat jak budou potřebovat a jaká s kterou verzí bude kompatibilní.
1) musel ručně kompilovat tu knihovnu, což je otravaAsi ta knihovna nabízí takové funkce, které starší verze nenabízí a ta tvoje verze Fogu je vyžaduje. Nevím. Zeptej se darka. Ten to bude vědět určitě. Pak je holt potřeba aby se aspoň jednou někým převedla ze zdrojové podoby do té binární. Takže otrava to může být jaká chce, ale zdá se, že ti nic jiného nezbude. Též si nestáhnu novou verzi vorbistoolsu a nenadávám, že to po mě chce nejnovější knihovny libvorbisu aby to mohlo generovat
kvalitnějšívýsledky, když vím, že vorbistools je jen frontend a veškerá funkčnost je ukrytá jinde. Stejnětak nenadávám, že to po mě automaticky neháže Aoumiho odtuněné výsledky, když jsem si příslušnou libvorbis neslinkoval.
2) ručně se starat o její aktualizace, pořád překompilovávat a to je otravaNebo ji můžeš nacpat do /optu (já si pro testování kodeků držím třebas složku /opt/alternative-codecs, kam všechny ty knihovny cpu) společně s Fogem a
produkčníverze všeho můžeš nechat tak jak je na svém místě a vůbec do nich nemusíš zasahovat a rozdrbávat si je. Složité, že?
3) různými hacky přesvědčovat pkg-config a GCC, aby používaly novou verzi (přidávání různých -I, nastavování environment proměnných pro, ...), což je zase otrava.PKG_CONFIG_PATH (společně s -rpath, když už jsme teda u toho) je zcela legitimní parametr, který mi zatím 90% testovaného kompilovaného softwaru bez problému sežral. Pokud ne, tak většinou autor nabídne ekvivalentní náhradu (scons a všelijaké jiné alternativní buildovací frameworky nebo co) no a pokud ne, tak je autor debil a měl by sis to řešit s ním. Tak či tak s defaulním prefixem /usr/local (já si to do optu cpu dobrovolně, abych si to mohl ještě třídit do složek a neměl v tom takový bordel) si poradí snad všechno. Takže ani nic měnit nemusíš, pokud nechceš.
A žádný balíček libpng14 ubuntu nemá.Hledal jsem i ve všelijakých alternativních zdrojích a zatím asi ještě krom tebe nikdo nepocítil potřebu kompilovat si libpng nejnovější verze. (Srry, fakt jsem se snažil) Klidně můžeš být první a můžeš poskytnout výsledky své práce ostatním podobným lenochum jako si ty aby si jim ulehčil život.
šel jsem cestou nejmenšího odporuNo tak o tomhle by jsme se to mohli hádat fakt pěkně dlouho, ale budiž. Už se stalo.
co je pořád špatněA ty furt nemůžeš pochopit, že to není Ubuntu, co je pořád špatně, ale ty. Ani ta Fedora za tebe nebude instalovat nějaké audio/video kodeky a ani za tebe nebude řešit různé jiné problémy. Na to tě dopředu upozorňuju (a jak tady najdu hned po vydání nějaký Hater's článek o Fedoře, tak si mě nepřej – to bude lam, že hebkostí překonají i Silan) Tomu ideálu se možná přibližuje systém od Applu, ale ani ten není zdá se pro tvé potřeby ideální.
Ano, nováček opravdu stojí o to každých půl roku přeinstalovávat OS (...)Přeinstalovávat se to nemusí. Umí to update. A ten probíhá, alespoň podle dosavadních zkušeností, celkem bezbolestně...
Ano, nováček opravdu stojí o to každých půl roku přeinstalovávat OSNo, za nováčka se zrovna nepočítám, ale to moje staré Ubuntu bych asi fakt už měl přeinstalovat. Předpokládám, že nějaké BFUčko bude zajímat verze běžícího softwaru a v poslední řadě…dokuď to bude běžet.
a pro půl starý systém už mu je nikdo nevydává a nechce kompilovatBackports?
No, tak uz jsem to nevydrzel.. Chapu, ze kazdy ma sve oblibene distro, ale vadi mi, ze rikate docela blbosti. (s prominutim, ale je to tak) Jednen z duvodu, proc pouzivam Ubuntu jsou PPA na launchpadu. Vsechny programy, ktere opravdu potrebuju a kde mi zalezi na novejsich verzoficialniich maji sve oficialni PPA, kde jsou i verze pro 10.04.
Takze novacci ucite nejsou drzeni u starych verzi programu. Ja osobne davam prednost tomu pocitac pouzivat, ne se hodinu vrtat v tom, jak vlastne nastavit sit, ale vim, ze to je moje preference a jsem rad, ze jsou i distra jako Gentoo nebo Arch, kde se muzete hodinu vrtat v konfiguracich abyste dostal prvni ping, protoze se toho urcite dost naucite .
Muze me nekdo kdo nepouziva Ubuntu poucit, jestli jina distra maji neco jako PPA? Tedy repozitare s novejsimi verzemi programu pro jiz vydane distro? Docela by me to zajimalo (opravdu a bez spickovani)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.