Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 22:52
Ale beru to tak že jsi se jenom spletl ve formulaci svých názorů, protože jsi mladý a vzdělaný pravicový komsomolec. ))
Příklad: máš v oběhu 100Kč. Ty máš 100Kč a půjčíš druhému 100 a chceš 10Kč navrh. Kde vezme druhý člověk těch 10Kč na splacení dluhu? Odpověď: v bance kde se natisknou v podobně dluhu. )) A tak to jde donekonečna zjednodušeně. Popravdě nejsem v tom úplně kovanej, abych to rozebral do detailu(Penězotvorba, multiplikace, FED, poviné devizové zásoby, volba bankovní rady atd..). Mě uplně stačí co vím na to abych si domyslel že úrok je systémová záležitost převodu majetku z ruk A do rukou B... Pro normálního člověka asi stačí poučka, musíš bejt tak dobrej, aby jsi nebyl na pyramidě dole. Protože ty to nakonec vždicky odserou nejvíc a nejdřív.
Presne tak to je. Na papire to vychazi, ale jak rikal Varoufakis, je tu na jedne strane hora dluhu a na druhe strane hora penez, ktere lezi ladem. V tomto smyslu jsou ty dluhy nesplatitelne. Klasicti ekonomove maji socialni nerovnost jen jako takovou poznamku pod carou (navzdory proklamaci, ze je to oblast jejich zkoumani), a potom dochazeji k podobne scestnym zaverum jako zmineny blogpost.Imho je vtip totiž v tom, že peníze neexistují a ani to moc nevadí. Myslím, že ve skutečnosti jsou podstatné hodnoty, ne jejich finanční reprezentace. Peníze jsou jen způsob jak zajistit jednoduchý tok hodnot. Je to podobné jako s bitcoinem, který skáče každou chvíli - tratí na tom jen ti, kdo ho shromažďují, místo aby ho použili jen jako způsob směny. Pěkně to popsal Paul Graham v knize Hackers and painters. Problém dneška vidím v tom, že se nepočítá jen s hodnotami, ale budoucími potenciálními hodnotami potenciálních výdělků potenciálního v budoucnu vydělaného statku a všelijakými dalšími opičinami.
Imho je vtip totiž v tom, že peníze neexistují a ani to moc nevadí. Myslím, že ve skutečnosti jsou podstatné hodnoty, ne jejich finanční reprezentace.V tom druhem mas pravdu, ale v tom prvnim ne. Moc, kterou penize reprezentuji, fiktivni neni a ovlivnuje realne zivoty realnych lidi.
Moc, kterou penize reprezentuji, fiktivni neni a ovlivnuje realne zivoty realnych lidi.Ta moc není dána penězi, ale hodnotami, které se dají na peníze volitelně transformovat. Nemusím mít ani korunu a přesto můžu být miliardář (prostě to budu mít vázané jinde), nebo můžu být stát a mít převahu silovou a dělat si s hodnotou peněz co chci. Peníze samotné imho nic neznamenají a jsou čím dál víc virtuální (za chvíli je nebude třeba ani tisknout, prostě se jen přičte číslo v bufferu národní banky). Někdy podléhají inflaci, jindy deflaci, někdy přijde úplně nová měna, či hyperinflace. Tenhle systém neumí počítat s hromaděním peněz, což způsobuje potíže jak mně, tak celé společnost, když to dělají banky ve velkém, protože peníze na to prostě nejsou stavěné a neumí na tenhle princip reagovat. Na druhou stranu díky tomu, že jen hodnoty mají smysl, tak pokud by třeba zítra došlo ke skoku, že chleba stojí miliardu, tak je to pro mě sice chvíli blbé, protože si za zůstatek na účtu nekoupím nic, ale zase můžu počítat s tím, že až přijde výplata, tak bude aspoň v triliardách. Jde to tak daleko, že se vymýšlí všelijaké Big mac indexy, aby bylo možno vůbec jinak virtuální a neustále proměnlivou hodnotu peněz k něčemu reálnému vztáhnout. Ideální by z tohohle hlediska bylo, kdyby se peníze (zástupné symboly) vůbec nepoužívaly a používalo se něco konkrétního a univerzálního, co se nedá ovlivnit, má to smysl samo o sobě a dá se to snadno předávat - například Jouly energie. Tu bys fyzicky dostal například na superkapacitoru, nebo kousku stíněného plutónia (;)), a pak bys jí mohl i prakticky použít, například k pohonu elektroniky, či traktoru kterým zoráš pole. Proto se mi hodně líbí myšlenka Etherea, protože to funguje do jisté míry podobně.
Ja kdyz tusim jaka bude reakce, tak rovnou pridam odpoved na ni, usetri to cas obema stranam.Odpověď na ní byla Zinazopelekwa ;)
A zrovna cena surovin na chleba (pšenice, ječmen a tak) se za posledních 100 let docela drasticky změnila, protože mechanizace a levná ropa..Ale práve odráža najreálnejšie základné životné náklady, počítač, Mac Donald, Škodovku k životu nepotrebuješ, ale jedlo áno. Sú to samozrejme prostriedky ktoré ti môžu zarobiť peniaze, ale niesu tou základnou jednotkou aby sa podľa toho dala vyčísliť nejaká globálna hodnota.
Ale práve odráža najreálnejšie základné životné náklady, počítač, Mac Donald, Škodovku k životu nepotrebuješ, ale jedlo áno.Když pominu, že Big Mac je jídlo, tak pointa není v tom co potřebuješ, ale že McDonnald stojí jeho výroba podle legendy pořád stejně, ve všech zemích kde ho prodává, od NewYorku po Bangladéš. Proto se dá brát jako styčný bod.
Veľké globálne firmy aplikujú ceny podľa kartelových dohôd, indexov v danom obore a vôbec neodrážajú životnú úroveň hodnotu peňazí a tak.Zkus si o tom přečíst ten článek na wikipedii, než se pustíš do divokých spekulací..
Treba sa pozrieť na reálnu životnú úroveň USA dnes keď robotník dochádza do práce peši 30km a nemá ani bicykel ako to odráža životnú úroveň.Myslíš ten smutný příběh o tom černochovi z detroitu, co denně spí jen 2 hodiny a zbytek tráví na cestách a v práci? Nezdálo se ti na tom vůbec nic divného?
Pracujem v takejto veľkej korporácií (fuu desiaty rok)To tě lituji. Já dělal 2 roky v O2 a od té doby je pro mě slovo korporace jedno ze sprostých slov.
viem ako ceny nekopírujú životnú úroveň to sa fakt týka len produktov s minimálnou réžiou založených na domácich produktoch kde sa prejavia do výslednej ceny aj ceny domácich surovín ako som už písal ropa, elektrina ...Imho je ten Big mac daný hlavně cenou masa, která bude pořád podobná, protože u krávy ty ceny nejsou moc závislé na externím zdroji energie, jako ropa, protože trávu žere pořád stejně a jinak jsou náklady dost konstantní. Já jsem ho měl jednou v životě, protože mi přijde poměrně předražený a ve výsledku dostanu něco úplně jiného, než je na fotce. Když už se bavíme o burgerech: teď mám kousek vedle práce Tom's burger, kam zajdu čas od času (~1-2x měsíčně), když mám náladu se přežrat něčeho nezdravého. Za 150 je tam Tower burger menu, kde je tenhle gigantický burger (na té fotce vypadá stejně jako v potom v realitě), pití a hranolky. Všechno připravené před mýma očima, ne někde vzadu v McDonnaldu.
Na papíře to funguje. Ale realita je jinde. Banky vysávají peníze ze společnosti a 90% takto vysátých peněz jde do kapes pár vysoce postaveným lidem v bance. A pokud tyto lidé utratí méně než vydělají, nastane "money leak". Neboli umrtvené peníze. A musí se nové peníze vložit do oběhu, aby bylo možné splácet úroky. Ve výsledku je čím dál tím víc vytvořených peněz a pár lidí má většinu z nich. Což je situace dneška.Vadilo by to, kdyby je zavřeli do sklepa a nechali je tam shnít. Ve skutečnosti je ale ani banky nemají někde v ohromném trezoru strýčka skrblíka, do kterého si chodí večer zaplavat, ale jsou vázané v nemovitostech a investicích.
Ale to neuvádí mé tvrzení v neplatnost. Ty peníze sou tam furt někde zazděný. Ty peníze sou často investovany v akciích. Takže se do otevřené společnosti nedostanou. Pouze ke kolegům daného investora. Kteří dělaj to samí ...To co vadí je fyzické hromadění peněz, protože pak se musí tisknout nové, jelikož jich není dost, aby se daly splácet úroky a obecně probíhal jejich tok. Nevadí, když se ztransformují na hodnoty, jako jsou třeba akcie, protože to jen znamená, že jsou dány do oběhu firmě, která akcie prodává. Hodnoty samotné pak různě vznikají a zanikají. Svět informačních technologií je toho zrovna extrémním příkladem, protože se dají vytvářet doslova z ničeho.
Akcie nejsou hodnota, ale take forma penez.Když nad tím tak přemýšlím, tak máš asi pravdu, ale neříkal bych tomu zrovna forma peněz.
pridanou hodnotu vidim jedine v moznosti koupit si drogy.Co třeba decentralizace, jednoduché integrování do platebních systémů a možnost poslat bitcoiny komukoliv kdekoliv na světě v řádu minut?
pravda, ale tohle nepovazuju za systemovy nedostatek klasickych penez, to lze iterativne vylepsitZkoušel jsi to někdy používat například v eshopu? Buď si můžeš vybrat - necháš platební bráně nemalé částky, nebo se skoro zblázníš ze složitosti implementace (zažil jsem, že se psal scrapper na gemoney, který emuloval uživatele).
Decentralizace - v cem to je vyhoda?V tom že to centrálně nemůže nikdo vypnout - viz například co se stalo na Kypru, kde jednoho dne prostě přišli k bankomatu a ten jim oznámil, že mají pešek a nic nedostanou. Paradoxně přesně v té době bitcoin vystřelil na násobky cen, které byly den před tím.
Zkoušel jsi to někdy používat například v eshopu? Buď si můžeš vybrat - necháš platební bráně nemalé částky, nebo se skoro zblázníš ze složitosti implementace (zažil jsem, že se psal scrapper na gemoney, který emuloval uživatele).V USA a mozna uz i dalsich zemich jde pouzit Stripe, implementace jednoducha, ale idealni to samozrejme neni (bezpecnost, pomale transakce). Podle me by mela EU donutit banky, aby cely system modernizovaly - aby slo delat rychle, bezpecne a uzivatelsky privetive online platby bez poplatku. Taky se mi nelibi ze Visa a MasterCard vydelavaji na necem, co by slo implementovat v podstate s nulovymi naklady (alespon myslim). Rocne takhle USA v Evrope vydela 300 miliard korun.
V tom že to centrálně nemůže nikdo vypnout - viz například co se stalo na Kypru, kde jednoho dne prostě přišli k bankomatu a ten jim oznámil, že mají pešek a nic nedostanou. Paradoxně přesně v té době bitcoin vystřelil na násobky cen, které byly den před tím.Ano, ale riziko ztraty uspor neni tak velke, aby pravazilo nevyhody decentralizace (napr. ze neni mozne menit urokovou sazbu v zavislosti na stavu ekonomiky).
Ano, ale riziko ztraty uspor neni tak velke, aby pravazilo nevyhody decentralizace (napr. ze neni mozne menit urokovou sazbu v zavislosti na stavu ekonomiky).Nerozumím, k čemu by mi něco takového u online platebního systému bylo.
Tak je pravda že díky dluhu se máme tak dobře jak se máme, s tím naprosto souhlasím. Měli by si to taky uvědomit ti politici co hlásí abychom spláceli své dluhy. ))
Ten jiný model se najde dřív nebo později, otázka času pokuď chceme lítat ke hvězdám...
Jo jsou. A kde jsou ti nejlepsi ?Ti komu na obhospodařovaném skutečně záleží. Například hospodáři a zemědělci ;)
Dost možná i většina.Koukam, ze uz rozumite i zemedelstvi, pekne. Z jakeho zdroje prosim cerpate sve udaje?
Přijde mi, že to tam funguje.Do doby než přišlo vlákno s Ukrajinou.
No Grunt ale myslel nejspíš to ukončené vlákno "Dění na Ukrajině". Vysvětlení tam je, jako že se jako palba bude věnovat už jen ukončeným konfliktům. To je nějaké divné, nejsou za tím nějaké tlaky zvenčí?
To vlákno byl solidní přehled a výčet událostí a byly tam pohledy z obou stran. Mnohem lepší, než číst nějaká hovna typu lidovky a idnes. Je to vlákno v Hospodě nějakým volným pokračováním toho "Dění na Ukrajině"? Jestli jo, tak se tam regnu.
No Grunt ale myslel nejspíš to ukončené vlákno "Dění na Ukrajině". Vysvětlení tam je, jako že se jako palba bude věnovat už jen ukončeným konfliktům.Yup a k tomu ještě vlákno Pár slov a dění kolem toho.
No to budou mít radost. Doufám, že za to nepůjdou Grunta zmlátit.Jestli jo, tak se tam regnu.
Tel(e)kom :))... celkom
1) Máš dost peněz v oběhu tedy někdo ti je dá aby jsi je dal na splacení úroku. Výsledkem pokud nebudeš vytvářet peníze je absolutní stažení peněz z oběhu.
2) Peníze které dostaneš za logo získal ten někdo z banky která pujčila na úrok pomocí multiplikací peněz. Výsledkem je nekonečná smyčka Vytváření peněz z ničeho, zvyšování množství peněz v oběhu, přičemž radikálně rostou objem peněz vzniklých pomocí multipliakce a hodnota peněz jde s rostoucím objemem směrem dolů. Inflace se tomu říká.
Oba dva výsledky nejsou optimální. Varianta č.1 sebere všechyn peníze z oběhu a varianta číslo 2 končí ve spirále rostoucích dluhů jednotlivých obyvatel, státu a podobně. Jediný kdo vítězí v obou případech jsou vlastníci bankovních domů a FEDu. Ani v jednom případě úrok nevede k podpoře průmyslu, výroby a majetnosti obyvatel.
Zkus to prosím reálně zoponovat.
Teoretici nepočítali s tím že lidé kteří mají mnoho standardně neutratí tolik kolik vydělají protože prostě nemají už za co a nebo jsou hamouni.Ano, to ma ale vic duvodu, nektere jsou racionalni. Drzet penize ve velkem mnozstvi se vyplati, protoze to umoznuje reagovat na ostatni "hrace" a udrzovat si tim mocenskou pozici. Napr. na trhu se objevi nova uspesna technologie; vysoke uspory umozni do ni investovat. Nebo zamestnanci zacnou stavkovat za zvyseni mezd - bohaty vlastnik firmy s velkym mnozstvim uspor muze preckat takove obdobi snaze nez zamestnanci, a tim je prinutit k ustupku. Klasicka ekonomie povazuje sporeni za vzdy iracionalni (napr. predpoklada platnost Sayova zakona), coz je ovsem velky omyl.
Ve fungující ekonomice musí zisk převýšit úrok, aby se vyplatilo podnikat.
Zcela a bezvýhradně souhlasím.
Ale, kde se vezmou ve finále ty peníze na zisk (úrok + zisk). Nikde jinde než v bankách pomocí multiplikace totiž vytvořit nejdou. Pokuď mne nepřesvědčíte o opaku.
Ano, je to velmi zjednoduseny priklad, .....ze to nemusi nutne skoncit vycerpanim penez a nesplatitelnymi dluhy)to je neni pravda a ten duvod je prave to zjednoduseni, ktere nezobrazuje skutecnost. Ve Vasem priklade nefiguruje vubec stat, ktery si vezme 50% na danich, nefiguruji zde Emiraty, ktere dodavaji potrebne suroviny, nejsou zde konkurencni staty, ktere zamestnavaji otroky atd. atd. atd ....
Přečti si ten článek Polemika s úrokovým strašákem. Ne že by byl úplně dokonalý, ale tyhle základy vysvětluje dobře.Ale, kde se vezmou ve finále ty peníze na zisk (úrok + zisk). Nikde jinde než v bankách pomocí multiplikace totiž vytvořit nejdou. Pokuď mne nepřesvědčíte o opaku.
napriklad kdyz nekdo navrhuje zakaz dluhu nebo uplne zruseni penez.čo sa týka dlhov, s tým nemám skúsenosti, raz som sa nechala nahovoriť na pôžičku od banky, nie veľkú, ale aj tak to bolo ten jediný raz naposledy... avšak čo to tak sledujem, ľudia si berú všelijaké nezmyselné úvery u kadejkých pochyných nebankových subjektov, a to úžerníctvo by sa teda mohlo obmedziť zákonom a tiež by sa dali zákony upraviť tak, aby nebolo možné "zašmodrchať" do 10 stranovej zmluvy mikropísmenkami vsunuté "chytáky" zamerané na ošklbanie dlžníka, alebo aby sa za zmluvu nemohol pokladať hocijaký podvodom vylákaný "súhlas klienta" pri telef. rozhovore a pod. - lenže to by musela byť vôľa v parlamente no a peniaze... tie už niektorým zrušili:))... a vážne: civilizácia, kde sa peniaze (a moc) stanú už len cieľom a nie iba prostriedkom, musí ochorieť... tak to bolo aj v Ríme, nie?
[...] a extrémní levičáci mě taky občas štvou."Levičáci" jsou mi úplně jedno, pokud je to normální forma politického názoru a nenavrhujou třeba nějaké násilné/nedemokratické (odporující právnímu státu) věci. Taková debata je IMHO OK. Ale žilka mi může rupnout z těch propgandistickejch šmejdů z Ruska. Ať už jsou placení nebo jenom užiteční idioti. Doufám, že jim uhnijou péra a skřípnou si někam koule. V nitru jim teda přeju i něco horšího, ale snažím se ty pocity krotit...
a toto presne vyjadruje, čo cítim ja, keď vidím, čo sa deje na UA, viackrát som napísala, že nemusím súhlasiť s niektorými - naivnými - postojmi niektorých tých Donbasanov, napr. s tým, ako si idealizujú Stalina (niektorí), ako jednoducho si predstavujú to budovanie spravodlivej spoločnosti po vojne... aj keby mala skončiť a oni by sa osamostatnili, bude to celkom inak...a aj centrálnu a západnú UA čakajú ťažké časy, tá nezmyselnosť vojny, do ktorej ich vohnali ako hlúpe stádo na nich ešte len doľahne, a vinníci ostanú nepotrestaní, ako vždy nie som uctievač Putina, ale nemyslím si, že on je to prasa, ktoré pália ako Morenu tí ukr. nacionalisti... vidím tie prasatá, ktoré toto iniciovali, indezločin, sviňáckost a zlo mě prostě strašně sere. Když pak vidím někoho, že to záměrně nebo z hlouposti podporuje, tak můžu vzteky vyletět z kůže. Je to ale taková ta morálním smyslem podnícená nasranost
nějaký zákon, že veškeré politické diskuse musí sklouznout do šílené přestřelky výkalů, osočování a bůhví jakých ještě taktik a nebo není teoreticky vyloučena existence politické diskuse (slušné a racionální) která by stála za prostor.ty ma nenaseres
důvod proč tu strašíktovie, možno sa nabudúce dám na linux, Vás do mojich dôvodov nič nie je, ja sa Vás tiež nepýtam, prečo zamorujete tunajšie blogy témami, kt. s linuxom nesúvisia ani do Vás nerýpem ako iní, ktorým zase vadíte Vy
ktovie, možno sa nabudúce dám na linux,..V tom případě doufám, že vám stihnou zavčas probít srdce dubovým kolíkem.
Docela mě irituje, když se i v docela zajímavých diskuzích setkávám s apriorním shazováním osobnosti některého pisatele.Ja som na PF nechodila, lebo som učiť nemienila... a Vy ste asi chceli, tak prečo neučíte? :) Škoda každého pdg. talentu, a ako vidno, teoreticky ste podkutý dobre:))...Ešte vyskúšať tie zásady v praxi - ale tá by Vás možno iritovala.
Mně se někdy líbí názory Davida Kolibáče.
Jinak s obsahem blogů je to ošemetné. Někdy se najdou takové perly, že i když se netýkají vyloženě Linuxu člověk by lepší místo než je Abíčko k publikaci na českém internetu těžko hledal a zaplacené by měli být 2× víc než profesionální článek. No někdy je to zase politická bída a utrpení. Co se týče politických blogů, pro ty bych zavedl speciální kategorii (po vzoru tučnáků), určil pro ně buffer a normálně je odzadu mazal. Jestli si svoje skvosty někdo mirrorovat a ukládat chce, tak nech tak činí na svém prostoru. Schválně by mě zajímalo jestli existuje po vzoru Godwinova zákona i nějaký zákon, že veškeré politické diskuse musí sklouznout do šílené přestřelky výkalů, osočování a bůhví jakých ještě taktik a nebo není teoreticky vyloučena existence politické diskuse (slušné a racionální) která by stála za prostor.
Jinak co teda doplněné do blogů být mohlo je nějaká kategorizace. Nemyslím Linuxové články/návody, politické přestřelky, atd., ale spíš délkově na tweety, klasické články a vyloženě nějaké skvosty. Čas od času by se ještě někdy hodilo tlačítko na vytvoření blogu z diskusního příspěvku, protože někdy jsou až moc dlouhé, ale pokud pominu tyhle drobnosti tak maximální spokojenost. Musím dodat, že jsou i jiné komunity a ty to mají mnohem složitější, protože jim chybí redakční systém Abíčka.
Jen se držte pravidel slušného chování a zákonů této země.to se nepovedlo prosadit
Nastavit už od počátku správné pravidla chovánínastav si ich v sebe
Sám jsem zastáncem že občasně dobře mířený vulgarismus není nutně na škodu a naopak osočovat se moc dobře dá i bez nich.pí... a súhlasím, že ti to ide aj bez toho
největší hloupost je svěřit řízení a vynucování do rukou samotných uživatelůs výnimkou teba
S Blogama přesně naopak. Budují to nejdůležitější: Komunitu. Místo kde je možné napsat nějaký názor, článek, návod a pak umožňují pod ním diskutovat s víceméně známými osobami je k nezaplacení. Sám jsem přemýšlel, že bych oprášil nějaký ten Asus Wl-500, rozjel na tom něco jednoduchého ať to mám svoje zálohované na prostorově určitelném médiu (majitelé se mění, nikde není zaručeno že zápisky zůstanou v podobě jaké jsou – v tomhle je ABC docela dobrá výjimka) a pak to miroroval. Bohužel tím by se nezrcadlila diskuse, což je docela naprd.Nad tímhle jsem taky docela dost uvažoval.
Chtělo by to něco vymyslet, nějaký distribuovaný blogový systém nebo tak něco založený třeba na OpenID a člověk když něco napíše se pak jen rozhodne na jaké portály bude svoje zápisky uveřejňovat. Mimochodem s pochvalou na konzistenci souvisí i geniální volba čistého HTML (+ pomocníci jako zvýrazňování syntaxe) pro psaní. Líp to vymyslet nešlo.Naopak, chtělo by to přestat vymýšlet a vrátit se úplně ke kořenům - k NNTP (newsgroups). Ten protokol je podporovaný v každém druhém emailovém klientovi a umí sychronizace článků a diskuzí k nim mezi různými servery.
No někdy je to zase politická bída a utrpení. Co se týče politických blogů, pro ty bych zavedl speciální kategorii (po vzoru tučnáků), určil pro ně buffer a normálně je odzadu mazal. Jestli si svoje skvosty někdo mirrorovat a ukládat chce, tak nech tak činí na svém prostoru.+1.
Naopak, chtělo by to přestat vymýšlet a vrátit se úplně ke kořenům - k NNTP (newsgroups). Ten protokol je podporovaný v každém druhém emailovém klientovi a umí sychronizace článků a diskuzí k nim mezi různými servery.Možná máš recht čoveče. Mrknu na to.
Naopak, chtělo by to přestat vymýšlet a vrátit se úplně ke kořenům - k NNTP (newsgroups). Ten protokol je podporovaný v každém druhém emailovém klientovi a umí sychronizace článků a diskuzí k nim mezi různými servery.Asi nechapu v cem by to bylo zlepseni (za to by to melo kupu nevyhod).
S Blogama přesně naopak. Budují to nejdůležitější: Komunitu. Místo kde je možné napsat nějaký názor, článek, návod a pak umožňují pod ním diskutovat s víceméně známými osobami je k nezaplacení.+1 Poradna je trochu zahrabaná a mírně nepřehledná, možná by ji prospělo vyhrabat a třeba maličko posunout fungování směrem ke stylu StackExchange...
88 a8P 88888888888 88888888ba 888b 88 88888888888 88 88 ,88' 88 88 "8b 8888b 88 88 88 88 ,88" 88 88 ,8P 88 `8b 88 88 88 88,d88' 88aaaaa 88aaaaaa8P' 88 `8b 88 88aaaaa 88 8888"88, 88""""" 88""""88' 88 `8b 88 88""""" 88 88P Y8b 88 88 `8b 88 `8b 88 88 88 88 "88, 88 88 `8b 88 `8888 88 88 88 Y8b 88888888888 88 `8b 88 `888 88888888888 88888888888 88 88 88 888888888888 88888888ba db ad88888ba 88 88 88 88 88 "8b d88b d8" "8b 88 88 88 88 88 ,8P d8'`8b Y8, 88 88 88 88 88aaaaaa8P' d8' `8b `Y8aaaaa, 88 88 88 88 88""""88' d8YaaaaY8b `"""""8b, 88 88 88 88 88 `8b d8""""""""8b `8b Y8a. .a8P 88 88 88 `8b d8' `8b Y8a a8P `"Y8888Y"' 88888888888 88 88 `8b d8' `8b "Y88888P"
88 a8P 88888888888 88888888ba 888b 88 88888888888 88 88 ,88' 88 88 "8b 8888b 88 88 88 88 ,88" 88 88 ,8P 88 `8b 88 88 88 88,d88' 88aaaaa 88aaaaaa8P' 88 `8b 88 88aaaaa 88 8888"88, 88""""" 88""""88' 88 `8b 88 88""""" 88 88P Y8b 88 88 `8b 88 `8b 88 88 88 88 "88, 88 88 `8b 88 `8888 88 88 88 Y8b 88888888888 88 `8b 88 `888 88888888888 88888888888 88 88 88 888888888888 88888888ba db ad88888ba 88 88 88 88 88 "8b d88b d8" "8b 88 88 88 88 88 ,8P d8'`8b Y8, 88 88 88 88 88aaaaaa8P' d8' `8b `Y8aaaaa, 88 88 88 88 88""""88' d8YaaaaY8b `"""""8b, 88 88 88 88 88 `8b d8""""""""8b `8b Y8a. .a8P 88 88 88 `8b d8' `8b Y8a a8P `"Y8888Y"' 88888888888 88 88 `8b d8' `8b "Y88888P"
88 a8P 88888888888 88888888ba 888b 88 88888888888 88 88 ,88' 88 88 "8b 8888b 88 88 88 88 ,88" 88 88 ,8P 88 `8b 88 88 88 88,d88' 88aaaaa 88aaaaaa8P' 88 `8b 88 88aaaaa 88 8888"88, 88""""" 88""""88' 88 `8b 88 88""""" 88 88P Y8b 88 88 `8b 88 `8b 88 88 88 88 "88, 88 88 `8b 88 `8888 88 88 88 Y8b 88888888888 88 `8b 88 `888 88888888888 88888888888 88 88 88 888888888888 88888888ba db ad88888ba 88 88 88 88 88 "8b d88b d8" "8b 88 88 88 88 88 ,8P d8'`8b Y8, 88 88 88 88 88aaaaaa8P' d8' `8b `Y8aaaaa, 88 88 88 88 88""""88' d8YaaaaY8b `"""""8b, 88 88 88 88 88 `8b d8""""""""8b `8b Y8a. .a8P 88 88 88 `8b d8' `8b Y8a a8P `"Y8888Y"' 88888888888 88 88 `8b d8' `8b "Y88888P"
Ale to jenom kvůli tomu že to nefunguje, jinak bych si to nechal dál.
Pentií 60, 90, 166 a MMX mam plnej šuplík, ale desky, zdroje a skříně už dosloužili a šly do šrotu. Taky by mi to doma nejradši vyvezli všecko do sběrnýho dvora. Až uviděj nejnovější přírůstky tak je asi klepne... Už budu sbírat hlavně ty raritnější a víc retro věci. 486 a pentií je všude plno a hodnotu mají malou. Ale kdo má doma Alphu nebo UltraSPARC? Teď už i já
zrovna nedavno sem s někym na irc nebo chatu spekuloval jestli někoho může taková klávesnice vzrušit, když někdo nadhodil termín "it porno". no a na koho sem si hned nevzpomněl, na kolibáče a jeho mechanický klávesnice a divný rozložení...
na tom hp 9000 podle googla funguje akorát hp-ux a nic jinýho, ale na tom dec 2000 je oficiálně (píše se o tom i v manuálu) podporovanej openvms i windows nt a jinak tam běhá linux a různý bsd.
na tom sunu taky běhá linux, ale chybí mi k tomu zásadní součásti a baterka v nvram čipu bude asi ko a tak to bude odmítat bootovat. ale budu si mít s čim hrát hodně dlouhojinak taková perlička na závěr, zjistil sem že pokladny v jednom nejmenovaném obchodě kde sem dočasně brigádničil běhaj na kombinaci dos + novell netware (verzi nevim, ale bude asi dost stará) a pohání to nějakej starej celer nebo pentium s 256 MB RAM. to mi připomíná ty 486 na gymplu v novellovský síti, to bylo v roce 2000 už docela těžký retro. netware je držák, kolujou legendy o zazděnejch serverech který sloužili celý roky bez toho aby o nich někdo věděl
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.