Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Dnešním dnem jde do žhavého testu dlouho plánovaná nová funkce Abíčka - blogy. Jsou určeny pro dvě hlavní skupiny uživatelů. Za prvé pro zkušené uživatele, kteří chtějí publikovat své zkušenosti s Linuxem, různé rady a návody. Dosud měli možnost pouze jako autoři článků na hlavní stránce, což mnohé odrazovalo. Často mi chodily maily typu: rozběhal jsem XY, kam to mám napsat. Teď moje odpověď zní - pokud nechcete napsat článek, pak do svého blogu.
Druhou skupinou jsou začátečníci. Někteří si už teď dělali z diskusí své blogy . Mohou psát své pokroky s Linuxem a odkazovat se na/z diskusí. Myslím, že pak bude jednodušší jim radit, při odpovědi bude možné mrknout se na jejich blog a zjistit kontext. Co už umí, na čem uvízli, zda vyřešili staré problémy. Čtení jejich poznámek pak může být zajímavé i pro nás zkušenější uživatele, protože se budeme z jejich postesků lépe vcítit do jejich kůže. A v neposlední řadě, čtení blogů bývalých začátečníků může být poučné pro současné začátečníky. Najdou tak odpovědi na problémy, které je tíží a které se nám pokročilým zdají tak nepochopitelné.
Nicméně i když nespadáte do těchto skupin, blogy jsou zcela otevřené a můžete je vést na libovolné téma. Jen se držte pravidel slušného chování a zákonů této země.
V tuto chvíli jsem naimplementoval jen základní sadu funkcí blogů. Můžete blog vytvořit, přejmenovat, upravit vzhled, přidávat, upravovat či mazat zápisy, komentovat je a konečně procházet archiv. Yetiho učitě potěší hierarchická URL. Na druhou stranu spousta věcí chybí a budu je postupně přidávat. Jedná se namátkou o
Mějte prosím pochopení, pokud narazíte na nějakou chybu. V takovém případě mi ji prosím oznamte, jakmile budu mít čas, pokusím se ji odstranit. Podobně uvítám vaše tipy a náměty, jak blogy vylepšit. Věřím, že si blogy oblíbíte a napíšete spoustu zajímavého obsahu.
Tiskni
Sdílej: