Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Je to trochu off-topic, ale když už tu může být politika a ptačí chřipka…
Přemýšlel jsem, jestli existuje nějaký univerzální systém pro jednoznačnou identifikaci filmů a televizních pořadů. Něco jako je ISBN pro knihy a ISSN pro periodika, ale specielně pro hejbací obrázky. Nevíte někdo?
Nastal čas na další píchnutí do vosího hnízda. Tentokrát to bude přehled duševních nemocí rozšířených mezi bloggery. Upozorňuji, že v oblasti psychologie a psychiatrie nemám naprosto žádné znalosti, proto se bude jednat o hrubě neodborný pohled.
Tak jsem opet si zacal hrat s mim PowerMacem(PowerPC 603e 200Mhz) Nainstaloval Deniana (s gentoo se mi tet nechtelo morit) a s domenim ze PPC je na stejne frkvenci jako x86 o neco rychlejsi a ze bogomips jsou spolehive jednotky vykonu, jsem se jal spustit cat /proc/cpuinfo . Bogomips jen 133.12 a treba PII 233MMX ma pry 466 Bogomips (podle zapisu v abclinuxu). Byl jsem zklaman ale instaloval jsem dal .. omylem jsem nainstaloval i OpenOffice 1.1.x(myslel jsem ze to bude nepouzitelny). Tak jsem ho spustil a studenej start trval 65 sekund ostatni tesne pod minutu, coz si myslim neni spatne .. je tu nekdo kdo ma na PII na 233MHz GNU/Linux a OO.org ? Aby se to dalo porovnat.
PS: mam 144MiB ramParadoxy jsou skvělá věc. Hlavně ty časové. Mě se dnes ráno povedlo překročit rychlost světla. Když jsem odcházel, ještě nebyly tři hodiny, ale doma jsem byl o půl třetí. To znamená, že cestovní rychlost musela být větší jak c.
Vim, ze tento blog ponekud zanedbavam, ale nemam tolik casu. Navic si chci koupit domenu+hosting, ale vubec me nenapada jak ji mam pojmenovat - nazev by mel byt neutralni, protoze domena bude obsahovat nekolik subdomen - kazda s uplne jinym zamerenim. Pochopitelne urcite pripravim taky neco pro linux a BSD :-)
Pokud by Vas napadl nejaky nazev, tak prosim napiste do komentaru. Diky
Naša katedra sa veľmi rada zaoberá e-learningom. Takmer všetky výskumy a granty, ktoré sa u nás dejú, sa točia okolo "výučby s podporou nových komunikačných technológií". V podstate je to náš hlavný mimorozpočtový zdroj financií.
Dneska ke mě přišel kamarád, záhráli jsme si Bombiče, Enemy Territory, nějaký blbiny na teagames.com a podobně. Pustil jsem mu pár scén z RD, tak jsme se nasmáli a než odešel domů, hodil jsem jen tak ze srandy do Googlu ,,vtipy".
Jakmile jsem se dozvěděl o nové nabídce Pipni.cz, rozhodl jsem se že to je ideální služba na to co chci. Už delší dobu potřebujeme někam umístit demo phpMyAdmina, ve kterém by si uživatel mohl vyzkoušet všechno a ne jen něco s omezenými privilegii.
Takže jsem si založil blog, ve kterém bych se s vámi chtěl podělit o některé své názory. Začnu tím, co nás v těchto dnech nejvíce tíží.
Tak jsem si po pěti letech tužeb, roce somrování (na sobě), dvou letech závisti a třech měsících vzteku konečně koupil notebook. Je to HP nx6110, zatím jsem nevytvořil záznam v sekci Hardware (je jich tam už dost).
Konečně jsem se dostal k výměně vypínače u koupelny. Jelikož jsou u ní plné dveře a nejde poznat, když je někdo vevnitř, tak jsem chtěl nějak vyřešit signalizaci stavu "obsazeno".
Tak mě zas něco napadlo. Mám grafickou kartu s 64 MB paměti. Těch 64 MB se ale určitě využije naplno jenom když běží něco 3D, čili u mě prakticky jednou za měsíc. (Možná taky při přehrávání filmů ..? ... nevim) Takže mám odhadem alespon 50 MB, který se flákají. A jsou lidi, kteří mají grafárnu se 128 nebo 256 MB, tam je to ještě zajímavější. Bylo by možný k té volné paměti nějak přistupovat a třeba do ní swapovat nebo ji mít jako diskovou cache? Určitě už to napadlo někoho přede mnou, ale nepodařilo se mi to vygooglit.
Před delší dobou vyšla nová řada originálního GameZone klienta 1.2. Mezi hlavními novinkami je podle ChangeLogu
(*) optimalizace a zabezpečení serveru a protokolu
edit - radsi smazano: Sakr. podivte se na ten datum a cas, byl sem nalitej jak motyka :o))
Proč? Protože jsem si koupil za 100 Kč CD a ono nevalí out-of-the-box. Na svém postarším notebooku se špatně nebo vůbec detekuje grafika (S3 Savage)* a GUI naběhne v 640x480. Jinak se mi CD velmi líbí, ale toto otřáslo mou důvěrou v systém, který poběží správně každému. Přitom kdybych se do testování zapojil, tak bych tento bug objevil zřejmě velmi brzy.
PS:toto píšu z AbcLinuxu 2005 v 1024x768, ale vyžadovalo to start bez GUI a úpravu /etc/X11/xorg.conf
. CD se mi ve všech ostatních ohledech velmi líbí.
Jsem přesvědčená o tom, že svoboda slova je právem, na které by se občanům nemělo sahat. Na slovech a myšlenkách přece není nic závadného - proč se tedy některé věci říkat smějí a jiné ne? A co na to pan Orwell?
Predstavovať niekoho po smrti je zbytočné. A tak len krátko Jaro Filip (rocker, moderátor, počítačový fanatik, ..) bude mať na Bratislavskom hrade výstavu. Toto by za príspevok do blogu na abclinuxu asi nestálo, ale treba sa pozrieť čo o tejto výstave píše bulvár Nový Čas. Už nadpis článku je úžasný: Jaro Filip používal páku miesto myši.
Francie je opět jednou z hlavních brzd. Už se alespoň mluví o snižování subvencí zemědělcům, importních cel a dalších prostředků, které mají v Evropě za následek přebytky a vysoké ceny, zatímco v rozvojovém světě pomáhají s udržením nemohoucného stavu. A Francie se staví proti...
Jednání probíhající na úrovni Světové obchodní organizace by mohla trochu zlepšit situaci zemí třetího světa, které nemají v podstatě jinou možnost vydělávání peněz, než prodávání zemědělských produktů. Prodávat však nemají kam, protože Evropa (EU) i USA své zemědělce hýčkají natolik, že se s nimi nedá soutěžit.
nosoftwarepatents.com připravili seznam volených kategorií (v češtině) obsahující komentáře k jednotlivým kandidátům. Myslím, že jeho pročtení neublíží ani tomu, kdo se elektronického hlasování sám zúčastnit nechce.
Pozor, pokud budete hlasovat musíte vybrat kandidáta ve všech kategoriích! Třeba novináře roku jsem tedy musel odkliknout zcela náhodně
Zdravim
Zatim jsem zde nikde nevidel jasny, kompletni, uplny a overeny seznam zdroju balicku pro OpenSUSE 10, takze tady je:
CD1-CD5 (pokud jste lini to tahat ze supliku)
ftp.fi.muni.cz
pub/linux/opensuse/distribution/SL-10.0-OSS/inst-source
Java (JRE i ruzne java programy) - to uz na CD neni
ftp.fi.muni.cz
pub/linux/opensuse/distribution/SL-10.0-OSS/inst-source-java
Non-GPL (real, opera, flash, ..)
ftp.fi.muni.cz
pub/linux/suse/i386/10.0/SUSE-Linux10.0-GM-Extra
Ovladac pro nvidii se mi nabidl uz pri instalaci z predvybraneho mirroru pro updaty (uni-mannheim.de). Ovsem zlobi, 10 sec po startu X se to cele sekne, s "nv" to nedela, ale zase nejede akcelerace...
Presne tak jak je to zde psane ve dvou radkach to zapiste do dialogu v yastu. Pozor, stahovani databaze CD1-CD5 trva na megabitu cca pul hodiny.
http://www.susewiki.org/index.php?title=Finding_RPMs#YaST_SourcesZdenek
I letos jsem se stejně jako předchozích několik let vypravil na Invex. Letošní rok byl podle mě trochu lepší než loňský.
Tak jsem se zase po nejake dobe podival na roota a co nevidim: Opravdu VELMI zajimava otazka ve foru
Bude asi docela zajimave sledovat jak rychle to smazou - jen tak pro informaci:prispevek byl zadan 27.10.2005 v 12.25 a (pro ty, co se uz nedostanou na ten odkaz) titulek je (byl):"Instalace win XP."
V dobe psani tohohle zapisu to tam porad jeste bylo