V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Po uvolnění 2.6.14 jsem si řekla, že to vypadá mnohem líp, než 2.6.13-2.6.14rc5-experimental-1 (či jak se to jmenovalo). Už to jádro s dlouhým názvem mě moc potěšilo, protože byla zakompilovaná podpora pro moji telku a já se nemusela s ničím dělat. Po rebootu do čtrnáctky mě ale čekalo nemilé překvapení.
Tak konečně snad mohu napsat program školské sekce. Omlouvám se za zpoždění, bylo způsobeno snahou získat co nejkvalitnější program a současně úvahami co zařadit, do které místnosti.
Sledujte rovněž oficiální program.
Pred zhruba mesiacom som reagoval na poznámku o tom aké by to bolo super mať aspoň jednoduchý gramatický korektor. Pôvodný autor v ňom zmieňoval, že by bolo fajn, keby to fungovalo aspoň pre tie javy, ktoré majú jasné pravidlá.
Nestaral jsem se vždy o svoje zuby, jak jsem měl, spolíhal jsem na to, že je budu mít vždy (v dohledné době) ok.
V tomto blogu sa nebudem venovať technickým otázkam nastavení a riešení problémov v Linuxe. Keďže každý operačný systém by mal spĺňať aj určitú ergonómiu pri práci /pohodlie/, skúšal som rôzne meniť panely, zástupcov a aplety, až kým som nedošiel k dnešnému stavu. Pre úplnosť dodávam, pracujem s Mandrake 10.1 a KDE 3.2.3, GNOME mi nevyhovuje a mám pocit, ako by bolo v ňom menej nastavení. Aj keď je GNOME určite rýchlejšie. Pridávam screenshoty plôch.
Po dlhom bádaní som konečne dokázal zosynchronizovať môj telefón s Evolution pomocou programov SynCE a GUI MultiSync. A takto som postupoval:
V poslední době se pořád debatuje nad vyčerpávání zásob ropy, a nad řešením této situace. Jedním z možných řešení, podle mě velmi zajímavé, je totální přestavba daňového systému tak, aby rozhodující podíl měla "daň z primárních zdrojů".
Zrovna jsem obdivoval nějaký zázrak techniky v sexshopu, když jsem si všiml podivného odkazu. Jak vypadá linuxový sex mě tedy zajímalo. Především proto, že jsem si tu vteřinu před kliknutím marně lámal hlavu nad tím, jak asi mohou vypadat inzerované linuxové pozice. A nebyl jsem zklamán...
Jsem velmi smutný. Tučňák mě asi přestal mít rád. Dostal jsem totiž košem od jádra a to hned od dvou různých verzí. Objevil jsem zajímavý projekt a tak jsem si říkal, že by stálo zato to rozchodit. Ačkoliv je to "jen pěkná hračka", na machrování by to bylo supr .
No co se mi stalo, to jsem nečekal... Chtěl jsem si nechat něco hledat na Googlu, zkopíroval jsem si to do schránky, ale než jsem to tam vložil, omylem jsem si zkopíroval do schránky něco jiného (shodou okolností URL).
Dnes se k nám dostaly dva programy pro úpravu obrázků. GIMP v2.2 a Photoshop v7.0. Oba to jsou velmi kvalitní produkty, jeden je zdarma a druhý za peníze. Jeden produkt je fungl nový, druhý je velmi starý (od té doby přibyly dvě nové verze) a pokud má člověk štěstí, dá se pořídit docela levně. Dokonce existuje i jakási osekaná verze, která se dá získat třeba se scannerem. Vyplatí se zaplatit, anebo uděláme stejnou práci za levno? To se dozvíme v prvním díle nekonečného seriálu. Možná to bude díl poslední, GIMP a Photoshop fanatici se určitě těší na pořádnou bitvu, kterou nemusím do dalšího dílu přežít.
Jak je známo, o rychlosti práce rozhodují blbosti. Takže začneme blbostmi:
Před několika dny jsem se dozvěděl, že Arch Linux ruší dosavadní systém vydávání distribučních kernelů - toiž jeden kernel-ide a jeden kernel-scsi a od nynějška budou vydávat pouze jeden společný kernel pro všechny systémy. Fajn. Tento nový kernel je zatím v repozitáři "Testing", ale nebude to trvat dlouho a bude umístěn do "Current".
Nevim jestli si nekdo vsiml, ale Skype ma repository pro debian.
Po čase jsem se podíval na stránky Czech Slackware Linux Users Group a začal jsem probírat co tu je nového a náhodou jsem zabloudil i na seznam lidí, kteří se k Slackware hrdě hlásí. A hle koho tu nevidím: xplesa. Ten xplesa, který na linuxu nemůže najít ani nitku dobrou. Zajímavé...
Opustil jsem Firmu, opustil jsem XP. Zítra mne čeká blízké suneční sekání prvního druhu. Doufám, že si prdneme do oka.
Po dalších opravách a vylepšeních je tu konečná verze 0.9beta GameZone klienta pro Linux.
Pěkně mě dneska naštvali na games.icq.com. Vždycky večer sem si tam zahrál reversi nebo backgamon a dneska mě překapili touhle hláškou: Sorry, this game requires Microsoft Windows and Internet Explorer! Tell me why?
Už dlhší čas sa čudujem nad konaním mnohých linuxových začiatočníkov, ktorí pri svojom prechode z Windows na Linuxe skúšajú jedno distro za druhým a lamentujú nad tým, že v tomto im nevyhovuje toto, v inom niečo iné. Dnes mi možno došlo, čím to bude.
Keď som po dlhšom čase opäť zavítal na ABCLinuxu.cz tak som si spomenul, že som tu niekedy mal zavedený vlastný blog a že by bolo viac než vhodné podeliť sa o zážitky, skúsenosti a názory z predchádzajúcich troch mesiacov.
Po dlhšej dobe som sa zas konečne dostal k problematickému grabovaniu z kamery. Predchádzajúce pokusy sú popísané v predchádzjúcich častiach blogu.
Skúsil som pre istotu nanovo prekompilovať všetky knižnice aj utilitky. Výsledok je stále ten istý - ovládenie kamery funguje, ale stream žiadny. Všimol som si ale, že v kine ani nedokážem otvoriť súbor stiahnutý na inom kompe. Začínam mať podozrenie, že kino/dvgrab chce ešte nejakú knižnicu/kodek, ktorý som si nevšimol, skúsim ešte googlovať a hrabať sa v dokumentácii, pokiaľ to čas dovolí.
Je to trochu off-topic, ale když už tu může být politika a ptačí chřipka…
Přemýšlel jsem, jestli existuje nějaký univerzální systém pro jednoznačnou identifikaci filmů a televizních pořadů. Něco jako je ISBN pro knihy a ISSN pro periodika, ale specielně pro hejbací obrázky. Nevíte někdo?
Nastal čas na další píchnutí do vosího hnízda. Tentokrát to bude přehled duševních nemocí rozšířených mezi bloggery. Upozorňuji, že v oblasti psychologie a psychiatrie nemám naprosto žádné znalosti, proto se bude jednat o hrubě neodborný pohled.
Tak jsem opet si zacal hrat s mim PowerMacem(PowerPC 603e 200Mhz) Nainstaloval Deniana (s gentoo se mi tet nechtelo morit) a s domenim ze PPC je na stejne frkvenci jako x86 o neco rychlejsi a ze bogomips jsou spolehive jednotky vykonu, jsem se jal spustit cat /proc/cpuinfo . Bogomips jen 133.12 a treba PII 233MMX ma pry 466 Bogomips (podle zapisu v abclinuxu). Byl jsem zklaman ale instaloval jsem dal .. omylem jsem nainstaloval i OpenOffice 1.1.x(myslel jsem ze to bude nepouzitelny). Tak jsem ho spustil a studenej start trval 65 sekund ostatni tesne pod minutu, coz si myslim neni spatne .. je tu nekdo kdo ma na PII na 233MHz GNU/Linux a OO.org ? Aby se to dalo porovnat.
PS: mam 144MiB ramParadoxy jsou skvělá věc. Hlavně ty časové. Mě se dnes ráno povedlo překročit rychlost světla. Když jsem odcházel, ještě nebyly tři hodiny, ale doma jsem byl o půl třetí. To znamená, že cestovní rychlost musela být větší jak c.