abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Hádanka

    14.11.2005 21:47 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 2150× | Komentářů: 15, poslední 15. 11. 2005

    Hádanka

    Dobrý úlet

    14.11.2005 19:37 Niobi w3b.1og | niobi | Zacatecnicke kroky | Přečteno: 1283× | Komentářů: 8, poslední 15. 11. 2005

    TOPlist

    Mno tak po nějaké době jsem se o5 vrátil k původním SuSE 9.1, které mi jako OS LINUX sedely nejvice. Nic proti SuSE 10.0, ale ma neskutečně mnoho chyb, na které nemám čas. Po "přechodu" na Fedoru jsem nějak nezkousnul praktickou neexistenci nějakého admin prostředí (YaST v SuSE).


    RSS je mor

    14.11.2005 19:31 The Joys and Sorrows of Being an IT Freak | Daniel Kvasnička ml. | Komentářů: 7, poslední 15. 11. 2005

    Alespoň pro mě. Buď si budu muset nastavit interval aktualizace na 20 let ;), nebo zapínat Akregator maximálně jednou za den. Jakmile vidím, že tam svítí nějaké čísílko, hned musím vědět, co že se to zase děje. Že by nějaký článeček na osViews? Nebo maxi flame na Ábíčku! :D Ať tak či tak, skončí to pročítáním a potápění se do moře odkazů. Jó, zajímavý věci se člověk dozví, ale ta produktivita práce ;)

    Nevím jak vás, ale mě to docela ruší od práce/učení. Jste vůči tomu dostatečně imunní? Jsem jen já takovej notorickej slídič? ;)


    Přehled unixových příkazů

    14.11.2005 18:06 Plastique | Vlastimil Ott | Linux | Přečteno: 2131× | Komentářů: 8, poslední 15. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Už asi před půrokem jsem se dostal k souboru, ve kterém sepsal Bohdan Milar krátký přehled unixových příkazů.


    IDE? Ano či ne

    14.11.2005 16:35 miloslavponkrac | Miloslav Ponkrác | Jen tak | Přečteno: 2103× | Komentářů: 28, poslední 15. 11. 2005 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    No, zazněl tady názor, že IDE pro C apod. je blbost. Já si myslím, naprostý opak. Dělal jsem už velké projekty, a bez IDE si to nedokážu představit. Pro korektní srovnání budu předpokládat, že netvořím žádnou grafickou, ani databázovou aplikaci (kolik jich ale takových je, že? moc ne), kde by byla potřeba IDE naprosto neoddiskutovatelná.


    .

    14.11.2005 14:24 Na Kafíčko | xxx | linux, počítače a tak vůbec | Komentářů: 12, poslední 19. 12. 2005

    .

    KUBUNTU 5.10 nevim ... nevim ...

    14.11.2005 14:01 BeetljuiceBlog | Beetljuice | To mě fakt trápí ... | Přečteno: 1241× | Komentářů: 10, poslední 15. 11. 2005


    Microsoft vs EU

    14.11.2005 13:40 Psychobláboly | belisarivs | Linux | Komentářů: 12, poslední 14. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Tohle jsem našel na Britských Listech:

    Microsoft žádá americkou vládou, aby jeho jménem vyvíjela nátlak na EU

    Více se dozvíte zde


    Opozdene vydani Mandrivy 2006

    14.11.2005 09:30 Linux jako Linux ... vsude je neco jako /etc | NbS | opozdene vydani mandrivy | Přečteno: 1140× | Komentářů: 11, poslední 16. 11. 2005

    Je to az s podivem, sledovat pocinani firmy QCM, ktera slibovala vydani os Mandriva 2006 na 11 listopadu ...


    Borland

    14.11.2005 02:30 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 2256× | Komentářů: 34, poslední 14. 11. 2005

    Borland

    Úpadek abclinuxu?

    14.11.2005 00:07 Bláboly | Michal Čihař | Různé | Přečteno: 1690× | Komentářů: 44, poslední 15. 11. 2005

    Po přečtení zápisu že Yeti zmizel, jsem si uvědomil, že ani já tu už netrávím tolik času jako dříve. A právě proto jsem ani jeho nepřítomnost nezaregistroval.


    FreeBSD a starik II -))

    13.11.2005 23:47 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1110× | Komentářů: 4, poslední 14. 11. 2005 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    Takze jsem se rozhodl, ze prispeji se svoji troskou do flamu, ktery tu sem tam bezi. Myslim si ze ti co si porad stezuji jak vyvojari nemysleji na to ci ono by meli byt, odsouzeni k trvalemu pouzivani woken. Rikam to proto ze jsem sve pritelkyni, ktera me povzbuzovala v mych linuxivych zacatcich slovy: " Stejne se to nikdy nenaucis jako ti mladi", nakonec naistaloval Mandrake 10.1. Pred rokem. Od te doby ji nic nespadlo. Je fakt, ze na tom pouziva pouze Mozillu, Xmms a nekdy Gqview


    Open source a starik

    13.11.2005 23:30 Strider | Jan Jílek | Komentářů: 21, poslední 14. 11. 2005 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    Jsem starik a mam v oblibe FreeBSD, Slackware a Debian. Vyzkousel jsem Mandrake od 9.0 az do 10.2. Fedoru. Aurox, Suse a jine ruzne distribuce. PC jsem si koupil v ve svych padesati letech. Byl na nem windows95. Votresny cas. Ale nezoufam. Na Linuxu a BSD se mi zamlouva, ze se musim vsechno naucit, ze me to nuti myslet a jsem rad, za linuxova komunita trva na hledani v manualech. Dokonce jsem se kvuli tomu musel naucit anglicky.


    Musím k telekomu :(

    13.11.2005 23:03 Plastique | Vlastimil Ott | Různé | Přečteno: 1670× | Komentářů: 14, poslední 14. 11. 2005 | Hodnocení: 67 % (1 hlasů)

    Jsem stále připojený přes WiFi. Připojuje mě firma z Olomouce, která na stránkách ani nemá napsané, že "funguje" i v Opavě.


    ImageMagick a razítkování fotek

    13.11.2005 22:51 Plastique | Vlastimil Ott | Tvorba | Přečteno: 1797× | Komentářů: 7, poslední 14. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Patlám tady jakési fotky do školy. Potřebuju na stránku umístit 4 fotky ve formátu +- 10x15 cm a


    Studna

    13.11.2005 22:34 Tady je Vencourovo | vencour | MeaningOfLife | Komentářů: 11, poslední 14. 11. 2005

    Zase je v tv "šlágr", Studna s majorem Zemanem. Podle reakce okolí jsem snad jediný, s kým to nic nedělá? Jak vy ji vnímáte?


    Jsem PERSONÁLNÍ POČÍTAČ

    13.11.2005 21:22 Bláboly | Michal Čihař | Z mailboxu | Přečteno: 1284× | Komentářů: 6, poslední 14. 11. 2005

    V pátek mi dorazil nádherný český spam, o který se prostě nemůžu nepodělit :-).


    Ogg theora!

    13.11.2005 21:06 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Přečteno: 1216× | Komentářů: 19, poslední 4. 12. 2005

    Objevil jsem existenci video kodeku "Ogg Theora", stahuju z AVC SH ČVUT a občas je i možnost "vzít" něco jiného, než DivX.


    .

    13.11.2005 21:02 blog | --.----...--.-. | GNU/Linux | Komentářů: 16, poslední 13. 11. 2005

    .

    Hledá se smysl pro humor

    13.11.2005 20:05 miblog | Michal Vyskočil | Jen tak | Přečteno: 1203× | Komentářů: 23, poslední 24. 11. 2005

    Tak nevím, asi jsem už starý, nebo jsem přes noc zvážněl a ztratil jsem smysl pro humor. Anebo jenom žiji v představě, že každý komiksový strip musí dosahovat kvalit takového Hacklese!

    O čem to mluvím? No o komiksových stripech na rootu. Už vyšel čtvrtý díl, ale já se nemohu zbavit dojmu, že to není ani trochu vtipné, spíš trapné! Ovšem poslední strip tomu nasadil korunu! Proto mě docela zarazilo, že místo obvyklého lamentování zazněly v diskusi pochvaly.


    nVidia 1.0-8168 x86(-64) driver leaked!

    13.11.2005 18:22 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Linux | Přečteno: 1790× | Komentářů: 8, poslední 13. 11. 2005

    NVidii leaknul ovladač grafických karet ve verzi 1.0-8168 pro x86 a x86-64. Dát tohle do zprávičky by bylo asi dost drsný, tak to dávám sem.


    X

    13.11.2005 17:16 CAD | XXX | X | Komentářů: 17, poslední 13. 11. 2005 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    X

    Zvlastnosti SUSE 9.3

    13.11.2005 16:02 tomm's software | tomm | Linux | Přečteno: 1184× | Komentářů: 4, poslední 14. 11. 2005

    Po vice jak 2 letech me koupe noveho disku konecne donutila k reinstalaci stroje. Duvody, proc reinstalace a ne upgrade, jsou podruzne. Jako opravdu dlouholety spokojeny uzivatel SuSE jsem hodlal zcela logicky v tradici pokracovat ;-)


    Copak se stalo Yetimu?

    13.11.2005 15:15 Outrage's Blog | outrage | Přečteno: 3554× | Komentářů: 62, poslední 15. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Nějakou dobu jsem zaspal a na Ábíčko příliš nechodil... a tudíž mne velmi překvapilo, že Yeti od nás utekl. Snažil jsem se najít někde nějaký testament, prohlášení či jen běžnou poznámku o tom, co se vlastně stalo, proč od nás utekl a vše "zahladil"...?


    BIOS s diskem ze me maji pr*el

    13.11.2005 14:11 Eregonovy_vymysly | Eregon | Přečteno: 1187× | Komentářů: 7, poslední 22. 12. 2005

    Posledni tyden, kdykoli k tomu ucelu mam trochu casu, se snazim na jeden obstarozni pocitac nainstalovat nejnovejsi Kubuntu. Nektere potize uz ale vazne prestavam pobirat.


    3D *CAD pro Linux

    13.11.2005 14:05 Blog... | David Watzke | (bez kategorie) | Přečteno: 4509× | Komentářů: 74, poslední 6. 2. 2006 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Dnes jsem byl s tátou se podívat do průmyslovky, kam se chystám jít. Obor Strojírenství CAD-CAM. Řekli mi, že všechny PC, co tam mají, jsou s Windowsy. Já řekl, že to tedy zkousnu. Zeptal jsem se, jestli otevřu AutoCADový projekty v nějakém Linuxovém CADu a řekl mi, že jo, ale že si nevzpomene na název.


    Sbohem SUSE (utíkám zpátky k Debianu)

    13.11.2005 08:57 Robertův bloček | Robert Krátký | Jen tak | Přečteno: 2239× | Komentářů: 23, poslední 14. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Před pár dny jsem měl pocit, že bych si mohl oblíbit SUSE (Záludnosti SUSE (pro uživatele Debianu)). Pod tím zápisem se v komentářích objevil i údiv nad tím, proč bych od Debianu přecházel na SUSE... Tehdy jsem odpovídal, že se mi SUSE zalíbilo svou přehledností a tak podobně.

    Jenže jsem si po týdnu uvědomil, jak to s tím SUSE vlastně dopadlo. Vždyť já jsem si z toho vytvořil SUSE-Debian. Vypadalo to asi takto:


    Pomozte vybrat notebook

    13.11.2005 01:24 miloslavponkrac | Miloslav Ponkrác | Jen tak | Přečteno: 4179× | Komentářů: 50, poslední 10. 12. 2008

    Tak z výběru notebooku se pomalu stává neverending story. Už jsem strávil spoustu času nad hledáním informací o notebocích, ale jsem z toho už zoufalý. V podstatě jsem tak nějak čekal, že postupně dojdu k tomu, co si mám pořídit, ale stále jsem na vážkách.


    Kritika na Firefox

    12.11.2005 23:33 život s tučňáčkem | diverman | Linux | Přečteno: 1556× | Komentářů: 36, poslední 17. 11. 2005

    Pokud jste zarytý příznivec Firefoxu a rádi flamujete, tak to radši ani nečtěte.

    Komunita okolo otevřeného software trpí známým (zlo)zvykem, a to neustálou snahou překonávat Microsoft a jeho software. To je sice v pořádku, ale má to i negativní důsledky. Občas se zrodí projekt, který je rádoby lepší než konkurenční proprietální, opak je ale pravdou. Mám na mysli Firefox.


    trapná ČESKÁ HLAVA

    12.11.2005 21:06 uz_mam_taky_blog | Zdeněk Štěpánek | Linuxové báchorky | Komentářů: 21, poslední 15. 11. 2005

    Zdravim

    Koukám na předávání cen ČESKÁ HLAVA a nevěřím svým očím:

    1) Ronju vymyslel jakýsi Jan Šváb. Lidi okolo ronjy a crusadera znam buď přes web nebo i živě a tenhle mi teda povědomej neni. Že zasel Karel Clock Kulhavý víme všichni, ale jak vidno, opět sklízí někdo jiný...

    2) Jistý středoškolský student vymyslel, teď se podržte, magnetickou rotační míchačku. Není to nic jiného než rotující odpudivý magnet v podložce a nad ní něco kovového s těžištěm ve středu. Běžně se to používá jako míchačka chemických roztokú (s použitím 4cm dlouhé kovové tyčky) a lze to koupit v obchodě jako dekoraci. Fakt vynález jak brno. Prej že levitace, chacha.

    Ostatní ocenění se zdají být v pořádku, tak aspoň něco.

    Zdenek


    1

    12.11.2005 18:56 1 | 1 | Linuxové audio | Komentářů: 28, poslední 13. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    1

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.