Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Před časem jsem tu měl zápis s prosbou o pomoc při výběru UPS. Protože si velmi vážím všech rad a pomocí, rád bych sdělil, že jsme si za pomoci nich nakonec jednu UPS vybral.
Vybírám svojí první UPS v životě. Chtěl jsem proto poprosit, o rady, případně korekci.
Pokud čekáte v tomto článku parafrázi na nedávný článek, který si zase cucá z prstu, jak jsou Češi vůči Rómům negativně naladěni, odhadujete velmi správně! Bude to ale krátké.
Dnes ráno jsem jel do Olomouce. A díky olomoucké MHD jsem přišel o 700 Kč. Jak předesílám, v zásadě šlo o mojí vlastní hloupost. Ale nemám pocit, že by vše bylo v pořádku.
Mail pomalu jistě už neplní svou funkci, a to kvůli příliš restriktivním programům pro boj se spamem.
Smazáno.
Pokud se na abclinuxu.cz snažím podělit o bohaté zkušenosti s něčím, co souvisí s Linuxem - nemám čas se pořád s někým hádat.
Napsal jsem poměrně úspěšnou knihu o programování PHP pro začátečníky. Je to psáno pro lidi, kteří mají malé, nebo žádné znalosti programování a chtějí se naučit programovat a tvořit v PHP webové stránky. Knížka se zabývá PHP, MySQL, a návazným věcem, které se PHP týkají, jako formulářům, regulárním výrazům v PHP, sessions, a dalším.
Před nějakým časem tu vyšel článek o vrácení licence Windows Vista u notebooku tuším Lenovo. Později jsem si koupil notebook HP 550 s Windows Vista Home Basic. Zde je vyprávění, jak dopadl pokus vrátit licence Visty.
Tak při pokusu o stažení o SDK jsem zjistil, že Microsoft podporuje Firefox a hned pro něj nabízí plugin! Tak skvělý, že se musím podělit.
Kdysi, před léty měl Microsoft takový divný zvyk - v každé další verzi Microsoft Office vyměnil formáty všech dokumentů, takže jste vlastně byli donuceni pořídit si novou verzi Office, neboť bylo jen otázkou času, kdy nebudete schopní otevřít dokumenty posílané z vnější světa. Jistě tu byla malá náplast v podobě free Readerů dokumentů od Microsoftu, ale nedalo se s tím žít věčně.
Včera v noci mi přišel mail, vlastně už pokolikáté. Sdělovalo se tam, že tento mail je nutné přeposlat alespoň 5x, jinak člověk špatně dopadne. Pro zdůraznění tam bylo napsáno, že jistý ředitel firmy se na to vykašlal a přišel o firmu, zkrachoval a vůbec se mu vede zle. Zato jeho sekretářka mail objevila, rozeslala - a hle vdala se za majitele naftových polí. A jiný dělník, který mail též rozeslal nečekaně vyhrál ve sportce.
Co o horoskopu Linuxu říká jedna středověká metoda pomocí hvězd.
smazáno, bylo tu omylem dvakrát
Před nějakým časem tu vyšel příspěvek na téma zvěrokruh a Linuxu. Rozhodnul jsem se dnes pro malou provokaci. Objevil jsem dnes první oznámení Linuse o začátku Linuxu. Pro mě jakožto pro člověka, který se řadu let má astrologii jako druhého koně to byl úlovek. Udělal jsem si tedy horoskop Linuxu.
Tento zápis bude velice krátký. Nebude o JXP samotném, ale o druhých. Mě totiž naprosto nevadí JXP, ale mnohem více mi vadí reakce druhých. JXP napíše jeden zápis a rázem se v blogách objeví tři další zápisy stylu "zlynčujte JXP". Tyto reakce druhých dělají žumpu z blogů daleko více, než samotný JXP. A buďme upřímní, to není vina JXP, to je vina autorů těch následných zápisů. Předem říkám, že toto není v žádném případě obhajoba JXP, ale kritika reakcí ostatních.
Ačkoli normálně se zápisům "politickým" vyhýbám, jeden zápis si neodpustím. Jde o zákon o registrovaném partnerství. Podle mého nám zde homosexuálové prokazují medvědí službu.
Předem tohoto zápisku upozorňuji, že píši částečně pod vlivem emocí. Prostě se mi nelíbí, co se s PHP za poslední čas děje a jak s ním nakládají sami jeho tvůrci.
Už dlouho pokukuji po tom, že zapojím do své práce programovací jazyky jako Python, nebo Ruby. Celkem dlouho jsem studoval různé tutoriály těchto dvou jazyků, abych se rozhodl, který z nich si vyberu. Nakonec to bylo celkem jednoduché, rozhodl jsem pro Python. Důvody byly dva. Jednak dnes si nechci nic začínat s jazykem, který nepočítá již v jazyce s Unicode řetězci, což je bohužel případ Ruby. Druhý důvod je spíše emocionální, neobjektivní a nespravedlivý. Ruby mi některými svými způsoby připomínalo Perl, což je jazyk, jehož syntaxi a některé způsoby vysloveně nesnáším a tento můj rasistický postoj se bohužel promítá i do Ruby.
Programoval jsem a programuji řadu let v C/C++ a programuji i v Javě. Nemám v podstatě žádný důvod preferovat jeden či druhý jazyk, protože každý z nich má své silné a slabé stránky. Líbí se mi oba jazyky, každý z nich má něco do sebe.
Nedávno se tu objevil zápis ohledně životního pojištění. Rozhodl jsem se ve zkratce popsat svojí záležitost.
Na rootu vyšel včera článek o tom, jak bude potřeba mít antivirový program v budoucnosti i na Linuxu. Protože se u mě v poslední době projevují grafomanské sklony, rozhodl jsem se napsat svůj sobní názor na tuto problematiku. Protože se však tato problematika dotýká více nejmenovaného operačního systému od Microsoftu, budu se zaměřovat na něj. Předem napíšu, že tento článek není objektivní, a že čekám za něj ostrou kritiku.
No, zazněl tady názor, že IDE pro C apod. je blbost. Já si myslím, naprostý opak. Dělal jsem už velké projekty, a bez IDE si to nedokážu představit. Pro korektní srovnání budu předpokládat, že netvořím žádnou grafickou, ani databázovou aplikaci (kolik jich ale takových je, že? moc ne), kde by byla potřeba IDE naprosto neoddiskutovatelná.
Tak z výběru notebooku se pomalu stává neverending story. Už jsem strávil spoustu času nad hledáním informací o notebocích, ale jsem z toho už zoufalý. V podstatě jsem tak nějak čekal, že postupně dojdu k tomu, co si mám pořídit, ale stále jsem na vážkách.
Když už se tady hodně mluví o vimu, a je zde i pokus jednoho našeho kolegy o konverzi na vim, zkusme se vzájemně podělit o svoje soubory vimrc, kteréžto ukládají startovací konfiguraci vimu.
Protože se zde množí zápisky na téma vim, ať už od lidí, kteří se vážně ptají, zda se jim vyplatí jít do vimu, nebo zesměšňující zápisek, který vim haní, rozhodl jsem se, že ve zkratce napíšu, co oceňuji na vimu já a bez kterých vlastností bych nemohl být.
Před pár dny jsem uveřejnil svůj zápis o peripretiích s výberem notebooku. Nyní se již blížím do finále, kdy co nejdříve objednám svůj nový notebook. Předtím jsem ale prošel stránky mnoha internetových obchodů a výrobců notebooků, a také mnoho různých diskusí a fór. Zdejší zápis je shrnutím některých získaných poznatků, píšu je s cílem, aby to bylo užitečné někomu, kdo taktéž zrovna vybírá notebook a doufám, že mě doplníte, pokud někde ujedu, nebo napíšu něco nesprávného.
Nedávno mi vyhořel počítač, který mi dlouho věrně sloužil a odnesl sebou do věčných lovišť i většinu komponent. Nastává mi tedy povinnost poohlédnout se po novém stroji. Po krátké úvaze jsem se rozhodl pro notebook. Popíšu zde pár zjištěných poznatků, třeba to někomu pomůže.