Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Naprosto souhlasim s vasim nazorem.
Jestli ja nejak mohu poradit, tak z mych zkusenosti s notebookama bych si vybiral malou obrazovku. To kvuli cestovani. Velkou pak muzete mit jako extra monitor na doma. Proc? Mel jsem 15" IBM R50p a je to velky. Porad problem jak to tahat sebou atd.
Proto bych sahnul treba po 12" nebo max 13" (od sony je to vymakana hracka). Dokonce 10" Sony nebo Fujitsu nejsou spatne, ale zalezi na co to chcete.
Skoda ze IBM/Lenovo nema zadny 12" s interni mechanikou. Cekam proto, az ho vydaj. Pak koupim
Vseobecne bych dnes vybiral mezi IBM, Toshiba, Sony. Sony ma asi nejlepsi vybaveni k pomeru cena. Hlavne ma dobre graficke karty. Ted ale mluvim o malych max 13" noteboocich
No tak to jste mě chlapi zase dostali. Jsem na tom podobně jako Miloslav - tzn. že vybírám notebook, sice ne pro sebe, ale pro manželku. A už jsem tak nějak byl smířený s tím, že koupím HP nx6110 nebo FUJITSU-SIEMENS Amilo PRO V2030, ale když tady čtu ty chvalozpěvy na IBM, tak to asi ještě přehodnotím.
Jak už jste asi vytušili, tak se s cenou pohybuju níž než Miloslav, takže ze stáje IBM pro mě přichází v úvahu asi THINKPAD R50e/ C-M 360.
Děláte mi to těžší, než jsem čekal - nojo, první notebook v rodině
Ackoli jsem take zastancem ThinPadu (X40) tak vam musim doporucit abyste misto R50e radsi sel do toho HPnx6110, bohuzel -e- je rada pro lidove masy a ta levnost se proste projevuje..
Lidi, vy mi to děláte těžký! Tolik nových nápadů! Budu muset skouknout Premio, Prestigio, Umax a IBM.
Akorát je průšvih, že jsem se chtěl původně vejít do 30 000, pak jsem trochu přihodil, a teď abych šel zase nahoru. Ten IBM je za 40, a to už se začínám docela ošívat.
Každopádně díky za komentáře, jdu to celé prozkoumat a s výsledky vás seznámím.
pajine, pajine, ty jsi mě nepotěšil...
Jenom prosím o jedno...zkus si vybrat něco jiného než Umax.
Zkušenost s jejich kvalitou spíše špatná (třeba vylamování displeje z pantů, malá pevnost plastů, apod.) a o servisu radši nemluvím, ten je podle mého subjektivního názoru tristní.
Umax mám asi měsíc a půl, takže doufám, že se tvé černé předtuchy nevyplní a já nebudu muset s vylomeným displejem do servisu (navíc jsem teď přechodně asi 700 km od Prahy :).
Z dosavadního používání mi Umax přijde v pohodě (VisionBook 4100CX), prodavač mi tvrdil, že servis je velice rychlý a korektní, tak nevím. Pravda ale bude asi jako vždy někde uprostřed.
<noflame>Apple iBook/Powerbook - budeš i spokojený
</noflame>
Já se přiznám, že původně jsem chtěl prostě vzít HP nc6120, protože mi parametry líbí nejvíce a cena je taky rozumná. Ale ten notebook na mě od pohledu působí strašně křehce, když jsem si ho prohlížel na obrázkách, takže jsem začal váhat. Začal jsem přemýšlet, jestli HP notebooky vydrží vůbec mobilní zacházení. To je to hlavní, co mě od nákupu HP odrazuje.
Tak jsem podrobně procházel IBM notebooky a našel jsem jenom dva, které bych byl ochoten akceptovat:
IBM - Lenovo ThinkPad R51 (asi 34 000 Kč s DPH)
Pentium M725A 1,6GHz čipset i855GM 512MB DDR333 40GB, ???? otáček Intel Extreme Graphics 2 - 15", 1024x768 DVD/CD-RW LAN 1000 Mb/s, WiFibg, modem 2xUSB, FireWire, paralelní, IrDA, Bluetooth, Card Bus Windows XP Professional
IBM - Lenovo ThinkPad R52 (asi 43 000 Kč s DPH)
Pentium M740 1,70GHz čipset i915GM 512MB DDRII 60GB, ???? otáček ATI Mobility Radeon X300 - 15", 1024x768 DVD RW LAN 1000 Mb/s, WiFiabg, modem 2xUSB, FireWire, paralelní, IrDA, Bluetooth, Card Bus Windows XP Professional
Ten první by jakž takž šel, akorát mě mrzí pomalý paměti a malý disk, taky starší čipset. A koneckonců DVD vypalovačka by taly bodla.
Ten druhý by asi byl OK. Sice ATI je pro mě zbytečná, bohatě vystačím s integrovanou kartou. A XP Professional taky nepotřebuji. Ale ta cena už je docela vysoko.
Mimochodem by mě docela zajímalo, jak je na tom třeba IBM v porovnání s Dellem. U Dellu ten notebook můžu částečně nakonfigurovat a dostanu se na pro mě výhodnější parametry za o něco nižší cenu. A co jsem slyšel, tak Dell má stejně odolné a solidní notebooky jako IBM.
Tiskni
Sdílej: