Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
> Dokonce jsem jednou zjistil, že mail byl vrácen jako spam i tehdy, když .exe soubor byl zazipován v zipu!
Ovšem! To je ale vlastnost mnoha mail serverů stará už hromadu let. Řešíval jsem to (v době, kdy jsem používal EXE :-) ) přejmenováním na .EX_ a slovní vysvětlení v mailu. To kdysi fungovalo spolehlivě .
> Mám pocit, že mail neplní moc svou funkci.
Myslím, že úlohou mailu není posílání BLOB dat po síti. Osobně nadávám, když mi někdo mailem posílá WMV soubory, ikdyž by stačil link na youtube.com, například. Já vnímám email jako jednoduchý textový notifikační nástroj, s možností vkládání odkazů apod. Tuhle úlohu plní stále velmi dobře.
> Bohužel část lidí prostě PDF nechce a chtějí čitelný mail text.
Posílejte notifikaci s odkazem na WWW. Lidi Vás za to budou mít rádi .
Myslím, že úlohou mailu není posílání BLOB dat po sítiA to zejména kvůli neefektivitě kódování mime64.
Posílejte notifikaci s odkazem na WWWNebo FTP.
A to zejména kvůli neefektivitě kódování mime64
Jednak se to jmenuje base64, jednak to není jediné kódování. Jinak base64 natáhne mail o 1/3, co ž je zcela akceptovatelné. Jinak velikost mnou posílaných mailů nepřesáhla 3–4 MB.
Nebo FTP
Je třeba si uvědomit, že každý krok navíc prostě odrazuje lidi. Navíc nechápu, proč soubor o velikosti max. několik MB neposlat mailem?
Každý moderný webový alebo mailový klient obslúži ftp URL celkom transparentne. Užívateľ si to ani nevšimne.Nebo FTPJe třeba si uvědomit, že každý krok navíc prostě odrazuje lidi.
Navíc nechápu, proč soubor o velikosti max. několik MB neposlat mailem?Pretože e-mail na to nie je stavaný. Dnešní užívatelia kašlú na efektívnosť a chcú pohodlnosť. A ničia Internet pre tých, ktorí by ho vedeli a chceli používať efektívne.
Jinak base64 natáhne mail o 1/3, což je zcela akceptovatelné.No jistě, proč si to neposílat rovnou v intel hexu? Já nevidím nic akceptovatelného na tom, že lze poslat čtyři soubory jinak (např. FTP) a jen tři mailem.
Je třeba si uvědomit, že každý krok navíc prostě odrazuje lidi.Jistě. Ale raději bych se zamyslel nad otázkou, proč tedy musí "lidi" spouštět nějaký emailový program (nebo webový prohlížeč), když si chtějí dopisovat. Navíc si myslím, že potvrdit otevření přílohy (a zde je jedno jestli je v mailu, nebo na odkazu) není krok navíc.
Navíc nechápu, proč soubor o velikosti max. několik MB neposlat mailem?A proč jo? Vždy se najde důvod pro i proti, záleží na konkrétním účelu. Pokud např. v rámci organizace lidé posílají maily s přílohami (nejlépe ve skupině), místo aby využívali sdílená úložiště, jedná se zjevně o neefektivní pracovní postup, a to jak z hlediska systému práce, tak z hlediska zatížení úložního prostoru.
Mně zase nikdo nemůže poslat mail, ke kterému je přiložen soubor s příponou log.
A běžným lidem to zase přijde složitější se dostat k obsahu. To je ten problém.
Soubor nezabírá místo ve schránce
Což v dobách gigabajtových schránek je dost jedno.
nezahlcuje zbytečně síť
Jaký je rozdíl mezi tím, jestli si člověk stáhne soubor z mailu, nebo z WWW z hlediska zahlcení sítě? Řekl bych, že nijak podstatný.
> Jaký je rozdíl mezi tím, jestli si člověk stáhne soubor z mailu, nebo z WWW z hlediska zahlcení sítě?
Treba v tom, ze mail se casto preposila z jedne schranky (alias) na druhou (finalni) a z ni se teprve stahuje domu.
Řešíval jsem to (v době, kdy jsem používal EXE :-) ) přejmenováním na .EX_ a slovní vysvětlení v mailu. To kdysi fungovalo spolehlivě
Kdysi ...
Dnes už se bohužel snaží mail server zip rozbalit. Pokud to neumí, tak to nepustí – skvělý příspěvek pro zamezení šifrování a Velký Bratr určitě všem spamovým filtrům za toto nepřestane líbat ruce.
Stejně tak pouhé přejmenování přípony už většina mail serverů nezmate.
Posílejte notifikaci s odkazem na WWW. Lidi Vás za to budou mít rádi.
To předpokládá to WWW. Také to předpokládá, že lidé jsou vždy online (a oni nejsou).
Většina reagujících Vám už vysvětlila, že problém není v tomto případě až tak ve službě e-mailu, ale ve Vašem pohledu na něj.
Poznámka o Velkém bratru je kravina: Tzv. šifrování ZIP souboru je z bezpečnostního pohledu vtip. Skutečně šifrovaný e-mail mailservery neblokují, Velký bratr utře. Chtělo by to něco o problematice vědět, než začnete soudit.
Změna přípony třeba na EX_ je zoufalý pokus o klam. Mailservery správně odhalí spustitelný program, kde se může schovat virus a nepustí ho dál. V dnešní době není jiná možnost. Kdyby to nedělaly, byla by situace ještě mnohem horší.
Pokud jsou lidi online na to, abys i stáhli poštu, jistě budou online i na stažení PDF nebo HTML stránky s obrázky.
K Vašemu původnímu dotazu: Když pošlete e-mail, kde je text pouze v HTML, nebude mnohdy doručen, jak píšete. Pokud správněji použijete hlavní část multipart/alternative a pod tím zakódujete zprávu jak v HTML, tak v obyčejném textu, zpráva projde téměř všemi mailservery.
Tzv. šifrování ZIP souboru je z bezpečnostního pohledu vtip.
Pošlu Vám tedy ZIP šifrovaný 7zip programem a čekám jeho rozlousknutí.
Pokud jsou lidi online na to, abys i stáhli poštu, jistě budou online i na stažení PDF nebo HTML stránky s obrázky.
Ach jo, viz níže. Čím více mezikroků lidi donutíte udělat, tím spíš se na to vykašlou.
Pokud správněji použijete hlavní část multipart/alternative a pod tím zakódujete zprávu jak v HTML, tak v obyčejném textu, zpráva projde téměř všemi mailservery.
A narazí na problém v některých mailových klientech, kteří takoví mail nezobrazí vůbec a vypíší jenom jakousi trapnou poznámku.
Na hru "Louskání ZIPu" přistoupím a navrhuju myslím férová pravidla:
Použijete přesně to heslo, pomocí kterého byl "šifrován" ZIP, který jste naposledy přijal nebo odeslal e-mailem. Tedy nikoliv nejaké nerealistické 300 znakové heslo složené z interpunkčních znamének. ZIP bude "šifrován" takovým programem, kterým klikoni ve Windowsovém světě běžně své ZIPy "šifrují". Soubor vystavíte na svém webu a dáte sem odkaz. Schválně, za jak dlouho sem někdo zveřejní tajnou zprávu z TXT souboru, který dovnitř vložíte a zjištěné heslo.
K multipart/alternative jste napsal "A narazí na problém v některých mailových klientech, kteří takoví mail nezobrazí vůbec a vypíší jenom jakousi trapnou poznámku.". Zdá se, že opět nevíte, o čem mluvíte. Pokud se máme někam pohnout, bude třeba, abyste sem "jakousi trapnou poznámku" zkopíroval.
Hmm, pro mě, jakožto uživatele, má elektronická pošta ohromnou nevýhodu ve formátování. Potřebuju psát nějaký strukturovaný a lehce formátovaný text. Nějaké nadpisy, zvýrazněné fráze, seznamy, možná tabulky (všechno stylováno zásadně na straně příkemce). Když použiju čistý text, ochudím se o formátování. Když použiju HTML, přispěju k tomu, aby nějací patlalové psali pestrobarevné sračky...
Při reklamaci HP jsem zjistil, že mi nedovolují odeslat jim mail, pokud není odeslán z domény, ze které je odesílatel.Vite o tom, ze v DNS muzete vyjmenovat stroje, ze kterych jde odesilat mail pochazejici z dane domeny? Nebude to treba toto?
Maily z domény gmail.com ve spamu se tu řešily mockrát ->SPF.
Do toho pravděpodobně spadnete také, stačilo email odeslat z webového rozhraní nebo přes jejich smtp server.
Qt 4.5 bug? Tohle bylo u více aplikací.
Přesně tak. Spousta lidí se rozčiluje, ale přitom vůbec nechápou, kdy a k hlavně k jakému účelu byly protokoly související s emailem navrženy. To můžete stokrát říct, že email prostě nebyl určený k zasílání .exe souborů, 50 MB příloh a podobně a stejně zase někdo začne s tou obehranou písničkou.
Že by Rapidshare jako "killer app", která lidi dotlačí k přechodu na IPv6? :-)
mike@lion:~> host -t aaaa www.rapidshare.com www.rapidshare.com is an alias for rapidshare.com. mike@lion:~> host -t aaaa rapidshare.com rapidshare.com has no AAAA record
Hm… tak asi ne…
treba www.uschovna.cz
s mailem se stalo to, co z něj lidi udělali. Nikdy nebyl stavěn na posílání ohromných souborů a jiných šíleností. Stal se nástrojem pro tvůrce virů a otravných reklam. Bohužel.
Presne tak. Mail je tam, kam ho lidi nechali dojit. Az donutis vsechny zaplatovat windows a pouzivat AV, neklikat v emailech a ve webbrowseru na kazdou kravinu (vcetne ignorovani porna a warezu), tak by se mohly prestat sirit viry a bylo by pak snad mozne povolit EXE prilohy.
Az vsichni spameri dostanou do huby, tak bude mozny zrusit i spamassassin.
Ale, zase na druhou stranu — obraz CD nemusí mít nutně půl giga, že?
Na spamassasin bych to nesvadel.
Já ano. Prohlížel jsem si váhu jeho jednotlivých pravidel, tak jak jsou nastavena, a byly tam hrozné ptákoviny ohledně HTML.
S velikosti je to problem vsude
Nemám problém s velikostí, zatím jsem i PDF nabité obrázky o 20–30 stranách vždy srovnal max. do 3–3,5 MB souboru.
K tomu rozseilani PDF, v tomto pripade je opravdu lepsi jak uz tu psali jini odeslat jen link na to PDF. Kdo bude mit zajem muze si to stahnout, pripadne do mailu prihodit strucny obsah o cem to cislo zrovna je.
Čím složitější to lidem uděláte a k čím více krokům je donutíte, tím spíš se na vás vyprdnou. Tohle si všichni Ti zastánci linků neuvědomují. Běžný člověk je s prominutím totální zabedněnec, a to co znalým lidem přijde normální, to řadě běžných userů prostě přijde jako high tech. A je rozdíl, když mají mail v Outlooku a PDF otevřou okamžitě, a nebo na něho kliknou a ono se jim pár minut na pomalé lince bude stahovat – už to je často odradí, protože „se nic neděje“.
Navic podle toho co pisete bych popremyslel nad registraci vlastni domeny (ceny nejsou tak strasne) a posilal to take z ni nez si stezovat na priblble spravce kteri zablokuji celou domenu gmail kdyz jim z toho chodi hodne spamu.
Vlastní doménu mám, ale tak nějak mi začíná přicházet pomalu, že průchodnější bude poslat dopis přes Českou poštu. Bude to spolehlivější, a jestli situace s maily a nutnými prostředky, které si člověk bude muset pořídit, až se to ještě trochu přiostří, bude zaslání dopisů přes poštu i výrazně lacinější.
zjistim ze mi tam rval 400 MB dat. Je to normalni?
Ja takhle jednou koukam ze mi mizi misto na serveru pod rukama, ale fakt pod rukama, koukam kde to pribejva. A zjistim ze jeden blazen posila mail, uz to melo asi 800MB, vlitnu na nej, zarval jsem ruce od klavesnice, jeste nez jsem k nemu dobehnul se snazil to zrusit. Ale pocitac byl tak zahlcenej ze to nestihnul. Posilal mail s prilohou skoro 1GB - fotky. A jeste na me kouka a rika, ale ten predchozi prosel, kouknu do odeslane, tam byl uz jeden odeslanej - 600MB, zase fotky. Takze doslo na omezeni velikosti mailu.
Nevím, co se tady řeší. Běžné přílohy .jpg, .doc, .odt apod. snadno pošlu, u větších nebo složitějších příloh je prostě nahraji na nějaký server, třeba uloz.to nebo leteckaposta.cz a příjemci pošlu odkaz. Žádný problém jsem dosud neměl.
Myslím, že na váš omezený názor na astrologii se vás nikdo neptal, nezdvořáku.
A není to tím .com? Už jsem potkal servery, ktere cokoliv z .com házely automaticky do spamu (mailserver lázní Karlova Studánka léto 2008 nebo 7 -- desne to leti ).
Osobne bych ale asi nebyl rad kdyby mi takove veci chodily na mail -- preferoval bych odkaz na web + pdf ke stazeni. (Psat v LaTeXu a vychytat export do html?)
Nojo, o tom něco vím. Součástí mé firemní e-mailové adresy je slovo "trade". Adresu jsem si založil již v 90. letech, kdy e-mail nebyl tak častý, dnes lituji. Spousta známých má spamovou schránku nastavenou tak, že jakákkoliv zmínka o "trade" jde automaticky do spamu a moji poštu si nepřečte ...
Tiskni
Sdílej: