Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Protože se zde množí zápisky na téma vim, ať už od lidí, kteří se vážně ptají, zda se jim vyplatí jít do vimu, nebo zesměšňující zápisek, který vim haní, rozhodl jsem se, že ve zkratce napíšu, co oceňuji na vimu já a bez kterých vlastností bych nemohl být.
Multiplatformovost - velmi důležitý požadavek. Lítám často mezi Windows a Unixem a chci používat jeden editor na všech platformách. Vim toto dokonale splňuje. Dokonce mám stařičký notebook ještě s Windows 3.11 a světe div se, tam vim taky běží.
Multirežimovost - to jsem možná napsal špatně, ale vim umí pracovat jak v textovém, tak i v grafickém režimu. Potřebujete-li textovou konzoli, pak máte možnost práce s vimem v textové konzoli. Pokud pracujete v grafickém režimu, je k dispozici gvim, který vás rozmlsá všemi vymoženostmi grafického rozhraní.
Automatické zotavení a robustnost - ve vimu se nemusím bát o svoje data. Pokud jsem v něm psal několik hodin svůj text, aniž bych soubor ukládal a elektrárna vypne proud, ve vimu přijdu maximálně o pár posledních napsaných písmenek. Je to nesmírně návykové, zatímco v jiných editorech neustále ukládám soubor na disk, abych v případě pádu editoru, či systému přišel o co nejméně práce, ve vimu klidně edituji celé hodiny, aniž bych se staral o ukládání souboru. Ukládám soubor jenom když musím, třeba chci přeložit zdroják překladačem, nebo chci ukončit editaci. Vim totiž chrání moje data a vím, že mi nic nehrozí. Pro jistotu napíšu, že se nejedná o žádné neinteligentní automatické ukládání souboru, ale o propracovaný systém vimu, který se podobá spíše transakcím v databázových systémech.
Ovládání vimu - ač je ovládání vimu často bráno jako problém pro začátečníky, beru ovládání vimu za geniální. Pokud se naučíte alespoň základy vimu, rychle zjistíte, že je to velmi logicky vymyšleno a dokáže hotové zázraky. Jasně, není to intuitivní, a je potřeba věnovat alespoň pár hodin naučením se základům ovládání, ale je to nesmírně efektivní ovládání, které vám zaručí mnohem rychlejší práci s editorem. Přiznám se, že se ošívám, když dostanu do ruky jiný editor a vše se řeší složitými kombinacemi Crtl+něco, apod..
Sloupcové bloky - vim zvládne nejen označování jako klasické bloky, ale i sloupcové bloky. Velmi často se to hodí pro úpravu dat v pevných formátech.
Doplňování slov - vim mě nenutí neustále dokola opisovat dlouhatánské názvy proměnných, nebo jiných slov. Prostě napíšu několik písmenek, zmáčknu Ctrl+N, nebo Ctrl+P a vim slovo za mě dopíše.
Flexibilnost a rozšiřitelnost - vim je nesmírně vstřícný spoustě úpravám na přání a jeho rozšiřování. Samozřejmostí je libovolná úprava prostředí vimu, různá barevná schémata, můžete vi menu a ikonky libovolně přestavět podle svého. Pro vlastní editaci se také nemá za co stydět. Můžete využít makrovací jazyk vimu, jednoduše filtrovat text přes externí programy v operačního systému, používat automatické příkazy, využít spousty hotových pluginů. Koneckonců spousta pluginů je přímo v "ceně", tedy v základní instalaci vimu. Najdete tam třeba souborový manžer (zkoušel jsem), nebo přímou práci se soubory přes síť, jako FTP (nezkoušel jsem), apod..
Má všechny samozřejmosti - vim má všechny samozřejmosti, které má mít každý pokročilý editor, o kterých se ani nezmiňuji zvlášť. Jedná se třeba o obarvování syntaxe, nebo pokročilou práci s regulárními výrazy, možnost označit určitá místa v textu a pak se k nim vracet, práce s více okny, vynikající nápovědu, mnoho schránek pro práci s textem, zkrátka nechybí mu nic, co by měl každý pokročilý editor mít.
Podpora Visual Studia C++ - Protože často programuji ve Windows ve Visual C++, velmi oceňuji to, že vim ve Windows umí pracovat s OLE a lze ho do Visual C++ integrovat.
Foldy - pro orientaci v dlouhých textech, nebo zdrojových kódech je možnost sbalit část textu do foldu, a to klidně i víceúrovňově. Vidíte tak to podstatné, co v danou chvíli potřebujete, a když budete potřebovat něco jiného, tak si fold rozbalíte.
Samotný vim toho obsahuje daleko víc, ale mě výše uvedené vlastnosti stačí. Zatím jsem nenašel editor, který by můj výčet požadavků na editor splňoval tak dokonale jako vim. Najdete-li editor, který bude splňovat mnou výše uvedené body, dejte mi vědět. Ale já sám jsem hledat dlouho a marně mezi jinými editory ))
Pokud to chcete s vim zkusit, doporučuji použít perfektní Satrapův manuál k vimu. A pokud budete investovat určitý čas do naučení se vimu, vim se vám odmění. Je to skutečně nejlepší editor co znám.
Tiskni
Sdílej:
Toto sa mi páči :) a som rád, že v takejto dobe aj iní ľudia už/ešte nespia. Ja vim nepoužívam, pretože nevidím nič čo by mi priniesol. Ale verím, že mnohým ľuďom vyhovuje a asi to tak má byťPřiznám se, že se ošívám, když dostanu do ruky jiný editor a vše se řeší složitými kombinace Crtl+něco, apod..
Doplňování slov - vim mě nenutí neustále dokola opisovat dlouhatánské názvy proměnných, nebo jiných slov. Prostě napíšu několik písmenek, zmáčknu Ctrl+N, nebo Ctrl+P a vim slovo za mě dopíše.
blg~w
že CTRL+x ldoplnovani celych radku. Kdo se porad ma psat s for (int c ...
Mrkev v zimě…To jsem nepochopil :-/
Takže pokud byste to opravdu neznal, tak to pochází z jedné hádanky. Jak se loví zajíc v zimě? Řešení: položíte na cestu mrkev a nad ni natáhnete ostrý drát; přijde zajíc, vidí mrkev, začne kroutit hlavou: "Chm, chm, chm… Mrkev v zimě…" …a uřízne si hlavu. K popukání to zrovna není, ale úsloví "Mrkev v zimě…" patří ke všeobecnému vzdělání.
:set fileencodings=neco,neco,neco " změna nastavení kódování pro načítání souborů, použije se první korektní :set fileencoding=neco " změna nastavení kódování pro současný soubor :set fileformat=neco " změna nastavení konců řádků pro současný soubor :w ++enc=neco " uložení v nějakém kódování :e ++enc=neco " otevření souboru v nějakém kódování :w ++ff=neco " uložení s nějakými konci řádků :e ++ff=neco " otevření souboru s nějakými konci řádkůZbytek si dohledejte v manuálu.