Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vybírám svojí první UPS v životě. Chtěl jsem proto poprosit, o rady, případně korekci.
O co mi jde? V zásadě jen o to, aby když vypadne síť řekněme na pár minut, aby nevypadnul i počítač. A aby po pár minutách bez proudu se prostě systém korektně vypnul a zbytek už si klidně obsloužím ručně. Dále předpokládám, že bude fungovat jako mírná ochrana proti bordelu ze sítě, i když počítač si nestěžuje.
Počítač sám má zdroj 550W, který je ale hodně předimenzovaný. Momentálně táhne 4jádrový procesor AMD Phenom II 955 BE (125W TDP), jeden hardidisk, dvd a zbytek je základní deska s integrovaným ATI Radeonem. Časem přidám dva disky do raidu na zálohy. Kolem počítače je nějaké okolí – CRT monitor, laserovka, nějaké repráčky, ale v zásadě to snad ani nemusí být zálohované, snad jen tiskárna pro případ tisku, aby dotiskla papír (ovšem na APC stránkách píšou jak moc laserovky žerou a nedoporučují je připojovat na ups).
Vlastně jsem chtěl poprosit o nějaké základní rady do začátku. Jakou mám volit firmu? Je problém, pokud nezvolím třeba APC (nic proti této firmě nemám, jen jestli na tom záleží)? Je nějaký rozdíl mezi tím, jestli je to standardní skříň, nebo jen ve formě zásuvek položených dole kromě designu? Jsou nějaká kritéria (kromě kapacity a výkonu), podle kterých bych měl vybírat? Jsou tam nějaké další chytáky? A poslední dotaz: jak moc to píská při provozu?
Děkuji moc.
Tiskni
Sdílej:
shutdown
, třeba s nějakou prodlevou. Jinak samozřejmě lze i provádět normální monitorování sítě (U, f), spotřeby (zatížení v %) a stavu baterie.
S APC nemám problém, jen prostě po pár letech odejde baterie.
A to se stane dřív nebo později každé UPSce, ve svém Powercomu jsem ji měnil už dvakrát (koupil jsem jí z druhé ruky s mizernou baterií, tak následovala výměna, a po nějakých čtyřech letech bylo třeba vyměnit tu druhou).
Rád bych využil tohoto zápisku (chystal jsem se tak jako tak napsat něco podobného do hw poradny) a zeptal bych se: Lze nějak zařídit, aby počítač znovu nabootoval poté, co se do UPS obnoví dodávka proudu? Momentálně mám server bez UPS nastavený v BIOSu tak, aby poté, co se obnoví dodávka proudu, obnovil stav před výpadkem - tj. pokud počítač v době výpadku běžel, nabootuje, jinak zůstane vypnutý.
Nyní bych chtěl pořídit UPS, která by umožnila počítači korektně ukončit běh systému, ale zároveň bych potřeboval, aby poté, co se do UPS obnoví dodávka proudu, počítač znovu nabootoval bez toho, že by ho někdo musel fyzicky zapínat. Zřejmě to půjde vyřešit nějakou ARM krabičkou (nepřipojenou k UPS), která bude mít v rc.local
příkaz k zaslání příslušného WOL paketu. Tu ale zatím nemám, takže by mě zajímalo, zda by to technicky šlo i bez ní.
Ked sa stava zo siete obnovi, tak UPS zase zacne dodavat stavu do PC.
V případě mé UPSky ne - pokud nejde elektřina dost dlouho a počítač se vypne, odběr z UPS spadne pod určitou mez a UPS se sama vypne. Pak se musí zapnout tlačítkem.
Takze staci nastavenie BIOSu, ze pri obnove stavy sa zapnut.Problém je v tom, že když se počítač vypne sám pomocí shutdown, tak se i při relativně dlouhém výpadku napájení nemusí v UPS vybít baterie (odběr vypnutého počítače je relativně malý), takže při obnovení dodávky se nezapne nic.
Dále je velmi vhodný výstup se skutečnou sinusoidou (nikoliv "step aprox"). Nesinusové výstupy nemají některé zdroje rádi.Co to znamená "nemít rád"? U mě při běhu z UPS začne hlasitě bzučet vše, co má v sobě cívky připojené přímo k UPS - tedy zdroje PC, ve své době CRT monitory...
Jediná věc, kterou teď řeším, je nějaký model komunikace po síti.tohle prave preci apcupsd celkem v pohode resi