Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Vybírám svojí první UPS v životě. Chtěl jsem proto poprosit, o rady, případně korekci.
O co mi jde? V zásadě jen o to, aby když vypadne síť řekněme na pár minut, aby nevypadnul i počítač. A aby po pár minutách bez proudu se prostě systém korektně vypnul a zbytek už si klidně obsloužím ručně. Dále předpokládám, že bude fungovat jako mírná ochrana proti bordelu ze sítě, i když počítač si nestěžuje.
Počítač sám má zdroj 550W, který je ale hodně předimenzovaný. Momentálně táhne 4jádrový procesor AMD Phenom II 955 BE (125W TDP), jeden hardidisk, dvd a zbytek je základní deska s integrovaným ATI Radeonem. Časem přidám dva disky do raidu na zálohy. Kolem počítače je nějaké okolí – CRT monitor, laserovka, nějaké repráčky, ale v zásadě to snad ani nemusí být zálohované, snad jen tiskárna pro případ tisku, aby dotiskla papír (ovšem na APC stránkách píšou jak moc laserovky žerou a nedoporučují je připojovat na ups).
Vlastně jsem chtěl poprosit o nějaké základní rady do začátku. Jakou mám volit firmu? Je problém, pokud nezvolím třeba APC (nic proti této firmě nemám, jen jestli na tom záleží)? Je nějaký rozdíl mezi tím, jestli je to standardní skříň, nebo jen ve formě zásuvek položených dole kromě designu? Jsou nějaká kritéria (kromě kapacity a výkonu), podle kterých bych měl vybírat? Jsou tam nějaké další chytáky? A poslední dotaz: jak moc to píská při provozu?
Děkuji moc.
Tiskni
Sdílej:
shutdown
, třeba s nějakou prodlevou. Jinak samozřejmě lze i provádět normální monitorování sítě (U, f), spotřeby (zatížení v %) a stavu baterie.
S APC nemám problém, jen prostě po pár letech odejde baterie.
A to se stane dřív nebo později každé UPSce, ve svém Powercomu jsem ji měnil už dvakrát (koupil jsem jí z druhé ruky s mizernou baterií, tak následovala výměna, a po nějakých čtyřech letech bylo třeba vyměnit tu druhou).
Rád bych využil tohoto zápisku (chystal jsem se tak jako tak napsat něco podobného do hw poradny) a zeptal bych se: Lze nějak zařídit, aby počítač znovu nabootoval poté, co se do UPS obnoví dodávka proudu? Momentálně mám server bez UPS nastavený v BIOSu tak, aby poté, co se obnoví dodávka proudu, obnovil stav před výpadkem - tj. pokud počítač v době výpadku běžel, nabootuje, jinak zůstane vypnutý.
Nyní bych chtěl pořídit UPS, která by umožnila počítači korektně ukončit běh systému, ale zároveň bych potřeboval, aby poté, co se do UPS obnoví dodávka proudu, počítač znovu nabootoval bez toho, že by ho někdo musel fyzicky zapínat. Zřejmě to půjde vyřešit nějakou ARM krabičkou (nepřipojenou k UPS), která bude mít v rc.local
příkaz k zaslání příslušného WOL paketu. Tu ale zatím nemám, takže by mě zajímalo, zda by to technicky šlo i bez ní.
Ked sa stava zo siete obnovi, tak UPS zase zacne dodavat stavu do PC.
V případě mé UPSky ne - pokud nejde elektřina dost dlouho a počítač se vypne, odběr z UPS spadne pod určitou mez a UPS se sama vypne. Pak se musí zapnout tlačítkem.
Takze staci nastavenie BIOSu, ze pri obnove stavy sa zapnut.Problém je v tom, že když se počítač vypne sám pomocí shutdown, tak se i při relativně dlouhém výpadku napájení nemusí v UPS vybít baterie (odběr vypnutého počítače je relativně malý), takže při obnovení dodávky se nezapne nic.
Dále je velmi vhodný výstup se skutečnou sinusoidou (nikoliv "step aprox"). Nesinusové výstupy nemají některé zdroje rádi.Co to znamená "nemít rád"? U mě při běhu z UPS začne hlasitě bzučet vše, co má v sobě cívky připojené přímo k UPS - tedy zdroje PC, ve své době CRT monitory...
Jediná věc, kterou teď řeším, je nějaký model komunikace po síti.tohle prave preci apcupsd celkem v pohode resi