Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dnes ráno jsem jel do Olomouce. A díky olomoucké MHD jsem přišel o 700 Kč. Jak předesílám, v zásadě šlo o mojí vlastní hloupost. Ale nemám pocit, že by vše bylo v pořádku.
Protože čas od času nepravidelně do Olomouce jezdím, koupil jsem si v březnu asi 20 jízdenek na MHD za 10 Kč, abych to měl bez starostí. Párkrát jsem byl v Olomouci v březnu a lístky jsem použil. Pak jsem Olomouc navštívil až dnes. Nastoupím do tramvaje, štípnu lístek, posadím se. Za chvíli: „Revize jízdenek, ukažte mi lístek.“ Ukazuji tedy štípnutý lístek a jsem vzápětí informován, že budu platit pokutu. Prý mezitím Olomouc zdražilo jízdné od 1.4. z 10 Kč na 12 Kč. Namítl jsem, že v březnu mě o tom nikdo neinformoval, a ani nikde jsem neviděl žádný výrazný nápis, že by se tak stalo. Neměl jsme jak zjistit, že se změnila cena. Nic jsem nenadělal, prostě pokutu jsem musel zaplatit a přišel tak o 700 Kč. Holt na lidi musí být přísnost.
Jsem si vědom, že jde v zásadě o mojí hloupost. Na druhé straně nemám pocit, že toto je správný postup Olomouce. Zkrátka to beru tak, že Olomoucká radnice si nahrabe ještě na stovkách podobných jako jsem já, kteří se nesnažili nikoho podvést. Ono je zkrátka jedno, jestli kradete, podvádíte, nebo ne, dopadnete plus mínus podobně.
Takže pokud jedete do Olomouc, pozor na olomouckou radnici. Pokud tento zápis někoho poctivého uchránil od pokuty, splnil účel. Přemýšlel jsem, co proti tomu mohu dělat, ale nic mě nenapadá.
Tiskni
Sdílej:
Přidal jsem obrázek, jak vypadá čistý lístek koupený v březnu do MHD. Nic takového tam není.
Tak by som im pohrozil pravnikom - a tomu ver, ze takyto spor by vyhral aj sebelepsi piatak pravnickej fakulty.
Předpokládám že nebylo, stejně jako starých na lístcích brněnského (a zřejmě i kteréhokoli jiného českého) MHD. Platnost těch jízdenek se neurčuje předem. Prostě se jednoho dne radní rozhodnou že jízdenky na MHD budou od příštího měsíce dražší, a tím to hasne.
Tohle by vyřešily třeba jízdenky s magnetickým proužkem ze kterých by si automat přečetl jejich nominální hodnotu, a buď by je akceptoval nebo odmítnul (zlaté metro v Paříži!). Ale s papírovými jízdenkami není tolik práce, a navíc -- stačí čas od času změnit jejich cenu a pravidla, a při tom množství lidí kteří mají nakoupené "do zásoby" jízdenky které už nemůžou projezdit, se taková změna prostě nemůže nevyplatit ... :(
Já mám teď v peněžence hromadu 10-korunových a 15-korunových jízdenek pro DPMB. Abych jezdil jako blbec někam na jejich centrálu a tam kvůli pár stovkám čekal ve frontě na vrácení peněz (což stejně šlo myslím provést jen do konce dubna), na to nemám nervy a chuť. Byl bych ochotný si klidně místo jedné 22-korunové jízdenky cvaknout třeba dvě ty staré za 15, ale obávám se že i když by na tom DPMB vydělal, tak revizor by si o tomhle postupu myslel svoje, a skončil bych taky placením pokuty ...
Naopak, než to sem dovezou, tak to hezky dozraje. To není jako v Olomóci, kde to sežerete ještě cestou z továrnyDo továrny daleko, my si to necháme dovézt do stánku na Tržnici, a sežereme to až tam
Nebo do Práglu exportujete jenom tu nižší kvalitu?Do Prahy posíláme jen tu slabší sortu, kterou jsou schopni civilizací zhýčkaní pražáci schopni ustát a přežít, aby o tom pak jednou s rozechvělým hlasem vyprávěli vnoučatům. Tu pravou kvalitu a sílu bez kompromisů si my, východní barbarské kmeny, necháváme pro sebe. Ano, žijeme nebezpečně a rádi si hrájeme s ohněm (je to tak, občas dojde k tvarůžkovému samovznícení), ale jsme už jednoduše takoví
A proč bych si na ně měl dávat pozor?Já v podstatě nevím, to nahoře někdo poznamenal, že vedle radnice je třeba dávat si pozor i na syrečky.
Ale ve vyšší formu života, která by si uvědomila sama sebe a chtěla nás vyvraždit, se vyvine až za dlouho...No to jo...ale pak to stojí za to!
Tak tomu pravidlu tleskám. Ještě si nedostal batohem v přeplněném mhd přes nos?
Tři místa a jen dvojnásobné jízdné?!
V Plzni lze koupit lístek ve vozidle MHD již delší dobu. Používá to docela dost lidí.
Jo tady v Helsinkach plati ze v ramci casoveho limitu muzete nastoupit do dopravniho prostredku. Takze kdyz tam vstoupite posledni minutu platnosti listu tak muzete bez prestupu jet kam az to dojede...
Ale co byste cekali od Cech, ze? Jendoduchy, prehledny a bezproblemovy system? Pha!
To mi pripomina, nechal jsem si tu zaridit litacku: Zasel jsem do knihovny a po 10minutach jsem odesel s elektronickou kartou a nahranou litackou (5minut jsem hledal spravnou prepazku)... Jediny co chteli byla obdoba rodneho cisla a informace co si preju nahrat na tu kartu. Platba samozrejme kartou... Si pamatuju jaky silenosti panovaly pri zavedeni OpenCard v Praze, che... Nebo v Pardubicich a na ty vecny fronty...
No nic...
Jo tady v Helsinkach plati ze v ramci casoveho limitu muzete nastoupit do dopravniho prostredku. Takze kdyz tam vstoupite posledni minutu platnosti listu tak muzete bez prestupu jet kam az to dojede...Velmi rozumný a inteligentní systém. To se tady nikdy neujme
Tady v Madridu je to velice jednoduché. Do autobusů se nastupuje jenom předními dveřmi. Tam projedeš lístkem a buď můžeš pokračovat nebo ne. Když ne, můžeš si koupit lístek u řidiče. V metru je to ještě jednodušší. Tam jsou turnikety který se ti otevřou oproti platné jízdence. Takže tady revizory nemáme. Máme tu jen ochranku, která pomáhá lidem s taškami a kufry.
Jde o to, jak ten systém postavíš. Buď to uděláš takhle jednoduše, nebo to uděláš po česku a na každý roh postavíš jako bonus Tomeše ukazující Topolánkovo jedničky.
Tady v Madridu je to velice jednoduché. Do autobusů se nastupuje jenom předními dveřmi. Tam projedeš lístkem a buď můžeš pokračovat nebo neTo u nás zavedli taky. Praktickým důsledkem bylo to, že dlouhé autobusy byly vzadu prázdné a vepředu narvané tak, že lidi málem zůstávali na zastávce. A aby toho nebylo málo, tak tam namalovali tlustou žlutou čáru na podlahu s tím, že za ní se nesmí stát, protože řidič nevidí ven.
V metru je to ještě jednodušší. Tam jsou turnikety který se ti otevřou oproti platné jízdence.Turnikety nebrat, turnikety nebrat, turnikety nebrat!
To u nás zavedli taky. Praktickým důsledkem bylo to, že dlouhé autobusy byly vzadu prázdné a vepředu narvané tak, že lidi málem zůstávali na zastávce. A aby toho nebylo málo, tak tam namalovali tlustou žlutou čáru na podlahu s tím, že za ní se nesmí stát, protože řidič nevidí ven.
No, já se tím autobusem teda někdy svezu, abych porovnal mentalitu Čechů a Španělů.
Turnikety nebrat, turnikety nebrat, turnikety nebrat!
Tady se rozcházíme. Jedině turnikety, jedině turnikety a jedině turnikety. Někdo někde říkal, že to zpomaluje, že se tvoří fronty. Není tomu tak. Metro de Madrid převeze denně zhruba tolik cestujících, jako Pražské metro za celý rok. A světe div se: žádné fronty se nekonají.
Ale myslím si, že debata na toto téma nemá valný smysl. To si člověk musí zažít. Ale na druhou stranu neříkám, že v Čechách turnikety fungovat budou.
Někdo někde říkal, že to zpomaluje, že se tvoří fronty. Není tomu tak. Metro de Madrid převeze denně zhruba tolik cestujících, jako Pražské metro za celý rok. A světe div se: žádné fronty se nekonají.Vždycky záleží na tom, kolik těch turniketů je. A abych pravdu řekl, nedovedu si představit třeba na Hlavním nádraží, kam se těch turniketů vejde tak možná deset na jednu zastávku, že by se tam neudělala fronta, když přijede vlak a půlka lidí chce jet dál metrem.
Ale na druhou stranu neříkám, že v Čechách turnikety fungovat budou.no, pamatuju časy, kdy v Praze v metru turnikety fungovaly ... jenže to bylo v dobách, o kterejch když se dneska mluví, tak se vybírá jen to nejhorší, aby se ukázalo, jak se dneska máme krásně ...
U nás v Prostějově jsem revizora ještě neviděl. A to jezdím poslední 3 roky dvakrát denně...
Debilni urednici - kdyz uz platit pokutu tak za rozdil 12-10 korun. Takze (700 / 12) * 2 tj nejakych 120 korun. Jsou to zlodeji kdyz chteji celych 700 ...
No já mám podobný zážitek z Brněnského DPMB.
Koupil jsem si zónovou jízdenku za 140Kč, nastoupím do šaliny, cvaknu si a sednu. Najednou přijde revizor a kontrola jízdenek. Vytahuju jízdenku z kapsy a přitom se mi jízdenka roztrhla (ta zónová je cca 30cm dlouhá, takže ji člověk musí mít na několikrát přeloženou). Revizor na to kouká a říká "to máte roztržené - to je neplatná jízdenka". Tak jsem se s ním cca 10 minut hádal, že to viděl, jak se mi to teď roztrhlo. Nakonec jsme se dohodli, že mu dám občanku (abych mu neutekl) a půjdem to domluvit na vedení DPMB. Přivedl mne za nějakým šéfem odboru kontroly a ten se se mnou vůbec nebavil: "Buď zaplatíte 700Kč nebo Vás dáme k soudu". Po cca dalších 10 minutách hádání se, jsem rezignoval a zaplatil.
Nejvíc mne na tom štve, že kdybych jel na černo, tak mne to stojí pouze těch 700Kč, ale protože jsem si poctivě cvaknul jízdenku za 140Kč, kterou již nemůžu teď použít, tak mne to stálo 840Kč.
Na jedné straně revizora chápu - roztržená jízdenka je podle přepravních podmínek neplatná, ale když viděl jak se mi to před ním roztrhlo, tak to považuji za buzeraci cestujících.
Podle toho, jak to napsal, to není osrávání. Prostě neplatí jízdné pravidelně předem, ale nepravidelně až při jízdě. Odpadnou problémy s kupováním lístků, zjišťováním aktuální ceny jízdného, případně s vyřizováním lítačky/šalinkarty.
Můj pohled je zkrátka takový, že mi někdo poskytuje nějakou službu (doprava) a pokud ji chci využívat, musím (měl bych...) dodržet nějaké podmínky - konkrétně třeba zaplatit jízdné. Pokud na to nemám, měl bych chodit pěšky / jezdit na kole.Můžeš se na to dívat i tak, že můžeš BUĎ pokaždé platit jízdné/jet rychle NEBO jednou za čas platit pokutu. V podmínkách DPP/PID (Praha) je to napsané ve smyslu, že cestující je povinen (ne)dělat spoustu věcí a pokud libovolnou z nich (ne)dělá, platí pokutu. Není (tedy alespoň když jsem to naposledy pročítal nebylo) rozlišené, zda se jedná o jízdu bez platného jízdního dokladu, nebo jakékoli jiné porušení Řádu. Já vidím problém v tom, že "legální" uživatelé jsou na tom často hůře než "nelegální". A to ať už v případě jízdného (revizory třeba potkávají méně často, než je poměr pokuta/cena jízdenky), hudby/videa (kupující má obvykle DRM, pirát se směje) a mnohdy i softwaru (neustálé kontroly pravosti, i když "pirát" tam zase může mít spyware). A ano, bohužel se mnohdy vyplatí třeba rodině jízda autem. V Praze stojí jízdenka 26Kč per persón a auto může stát třeba 6Kč/km.
Informace o zdražení jízdného běhá na těch tabulích, na kterých je napsán čas odjezdu příštích dvou tramvají, takže je těžké se vymlouvat, že jsi o tom nevěděl.