Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Již delší dobu řeším takový malý filozofický problém.
Nebudu to natahovat,jde prostě o to, že bych chtěl založit nějaké webové stránky, kam bych umístil pár svých programů a nějaké dokumenty zejména o Linuxu. Dosud jsem to řešil tak, že jsem občas něco rozhodil do WWW sítě, třeba můj návod na CVS najdete na docs.linux.cz, vyšel také v Linuxových novinách. Nějaký ten program jsem umístil na slunecnice.cz. To je ale asi tak všechno, co zbylo. Ve skutečnosti jsem toho umístil na internet daleko více, ale většina stránek, kam jsem to umístil nějak vyexpirovala, zanikla, nebo vyžadovala, abych se o to nějak soustavně staral a připomínal se, což jsem nedělal a vše šlo do háje.
Proč to píšu? Protože bych chtěl některé své věci, které by třeba mohly být užitečné pro druhé umístit na internet. A samozřejmě tam přidat pár dalších povídání. No, kde je problém, ptáte se? Problém je ten, že bych se o to nechtěl soustavně starat. Vyhovoval by mi přístup, prostě čas od času tam přihodit další návody a programy, které vznikly a jinak se o to nestarat a vědět, že to prostě na internetu zůstane. Nechci budovat žádný blog a pravidelný časopis, nechci budování žádného internetového sídla věnovat spoustu času. Chci prostě sem tam umístit na web další věci, které si myslím, že budou pro druhé užitečné a nemuset tomu webu věnovat čas, který nemám.
Za těch posledních pár let jsem vyzkoušel leccos. Měl jsem webové stránky na několika freewebech. Nejpozději do dvou let však stránky na každém freewebu zmizely, někdy i spolu s celým freewebovým serverem. Nejkratší dobu to vydrželo na wz.cz, tam mi admin stránky smazal asi den a půl po registraci webu, nikdy jsem se nedozvěděl proč, nestačil jsem tam dokonce umístil ani index.html a už byly pryč. Přitom podle podmínek dávají týden na to, aby člověk svoje stánky vybudoval a dal do pořádku. No stalo se.
Zkusil jsem si tedy asi před třema lety zakoupit svojí doménu, a protože cz domény byly drahé, zaregistroval jsem si ponkrac.net u firmy domeny.cz. Zaplatil jsem za první rok, získal jsem hosting a DNS záznam zadarmo u jedné firmy výměnou za nějaké práce pro ně udělané. Celkem idyla, ale další rok už chtěli domeny.cz za prodloužení registrace mnohem větší částku a zjistil jsem, že cena prakticky dosahovala cen cz domény. Firma, kde jsem hostoval krachovala a čekalo mě placení za hosting. Uvědomil jsem si, že nechci platit částku přesahující 1000 Kč ročně jen za to, že smím někde vystavit pár drobností pro druhé a domény jsem zrušil.
A teď se chci zeptat, nevíte o nějaké možnosti, kam umístit pár svých stránek, klidně na doménu třetí, nebo čtvrté úrovně? Nějaký freeweb, nebo kamkoli, jen proboha ať to tam vydrží a zůstane třeba deset let, když se na to nebude sahat. Bohatě mi stačí, když to bude umět jen statické html stránky, i když php taky potěší a databáze by úplně nadchla. Nechci prostě tomu věnovat příliš času a peněz, chci jen strohé informační stránky, kde chci nechat věci, které jsem udělal pro sruhé a chci je dát veřejně k dispozici.
Tiskni
Sdílej:
Tohle řeším poslední dobou také. Někde jsem zachytil zmínku, že by třeba ABCLinuxu mohlo zavádět nějaké rozšířené placené služby, nějaký klub.
Tohle by mohla být velmi užitečná součást – nějaký prostor pro domovskou stránku. Myslím že to je jen otázkou ceny a nabídky. Podle mého názoru, kdyby bylo nabídnuto řekměmě za cca 300Kč/rok nějakých ~3–5MB (mě by stačilo i 1MB), bez reklam na adrese http://www.abclinuxu.cz/(users,club,…)/username, tak to vezmu…