Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Již delší dobu řeším takový malý filozofický problém.
Nebudu to natahovat,jde prostě o to, že bych chtěl založit nějaké webové stránky, kam bych umístil pár svých programů a nějaké dokumenty zejména o Linuxu. Dosud jsem to řešil tak, že jsem občas něco rozhodil do WWW sítě, třeba můj návod na CVS najdete na docs.linux.cz, vyšel také v Linuxových novinách. Nějaký ten program jsem umístil na slunecnice.cz. To je ale asi tak všechno, co zbylo. Ve skutečnosti jsem toho umístil na internet daleko více, ale většina stránek, kam jsem to umístil nějak vyexpirovala, zanikla, nebo vyžadovala, abych se o to nějak soustavně staral a připomínal se, což jsem nedělal a vše šlo do háje.
Proč to píšu? Protože bych chtěl některé své věci, které by třeba mohly být užitečné pro druhé umístit na internet. A samozřejmě tam přidat pár dalších povídání. No, kde je problém, ptáte se? Problém je ten, že bych se o to nechtěl soustavně starat. Vyhovoval by mi přístup, prostě čas od času tam přihodit další návody a programy, které vznikly a jinak se o to nestarat a vědět, že to prostě na internetu zůstane. Nechci budovat žádný blog a pravidelný časopis, nechci budování žádného internetového sídla věnovat spoustu času. Chci prostě sem tam umístit na web další věci, které si myslím, že budou pro druhé užitečné a nemuset tomu webu věnovat čas, který nemám.
Za těch posledních pár let jsem vyzkoušel leccos. Měl jsem webové stránky na několika freewebech. Nejpozději do dvou let však stránky na každém freewebu zmizely, někdy i spolu s celým freewebovým serverem. Nejkratší dobu to vydrželo na wz.cz, tam mi admin stránky smazal asi den a půl po registraci webu, nikdy jsem se nedozvěděl proč, nestačil jsem tam dokonce umístil ani index.html a už byly pryč. Přitom podle podmínek dávají týden na to, aby člověk svoje stánky vybudoval a dal do pořádku. No stalo se.
Zkusil jsem si tedy asi před třema lety zakoupit svojí doménu, a protože cz domény byly drahé, zaregistroval jsem si ponkrac.net u firmy domeny.cz. Zaplatil jsem za první rok, získal jsem hosting a DNS záznam zadarmo u jedné firmy výměnou za nějaké práce pro ně udělané. Celkem idyla, ale další rok už chtěli domeny.cz za prodloužení registrace mnohem větší částku a zjistil jsem, že cena prakticky dosahovala cen cz domény. Firma, kde jsem hostoval krachovala a čekalo mě placení za hosting. Uvědomil jsem si, že nechci platit částku přesahující 1000 Kč ročně jen za to, že smím někde vystavit pár drobností pro druhé a domény jsem zrušil.
A teď se chci zeptat, nevíte o nějaké možnosti, kam umístit pár svých stránek, klidně na doménu třetí, nebo čtvrté úrovně? Nějaký freeweb, nebo kamkoli, jen proboha ať to tam vydrží a zůstane třeba deset let, když se na to nebude sahat. Bohatě mi stačí, když to bude umět jen statické html stránky, i když php taky potěší a databáze by úplně nadchla. Nechci prostě tomu věnovat příliš času a peněz, chci jen strohé informační stránky, kde chci nechat věci, které jsem udělal pro sruhé a chci je dát veřejně k dispozici.
Tiskni
Sdílej:
Tohle řeším poslední dobou také. Někde jsem zachytil zmínku, že by třeba ABCLinuxu mohlo zavádět nějaké rozšířené placené služby, nějaký klub.
Tohle by mohla být velmi užitečná součást – nějaký prostor pro domovskou stránku. Myslím že to je jen otázkou ceny a nabídky. Podle mého názoru, kdyby bylo nabídnuto řekměmě za cca 300Kč/rok nějakých ~3–5MB (mě by stačilo i 1MB), bez reklam na adrese http://www.abclinuxu.cz/(users,club,…)/username, tak to vezmu…