Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Již delší dobu řeším takový malý filozofický problém.
Nebudu to natahovat,jde prostě o to, že bych chtěl založit nějaké webové stránky, kam bych umístil pár svých programů a nějaké dokumenty zejména o Linuxu. Dosud jsem to řešil tak, že jsem občas něco rozhodil do WWW sítě, třeba můj návod na CVS najdete na docs.linux.cz, vyšel také v Linuxových novinách. Nějaký ten program jsem umístil na slunecnice.cz. To je ale asi tak všechno, co zbylo. Ve skutečnosti jsem toho umístil na internet daleko více, ale většina stránek, kam jsem to umístil nějak vyexpirovala, zanikla, nebo vyžadovala, abych se o to nějak soustavně staral a připomínal se, což jsem nedělal a vše šlo do háje.
Proč to píšu? Protože bych chtěl některé své věci, které by třeba mohly být užitečné pro druhé umístit na internet. A samozřejmě tam přidat pár dalších povídání. No, kde je problém, ptáte se? Problém je ten, že bych se o to nechtěl soustavně starat. Vyhovoval by mi přístup, prostě čas od času tam přihodit další návody a programy, které vznikly a jinak se o to nestarat a vědět, že to prostě na internetu zůstane. Nechci budovat žádný blog a pravidelný časopis, nechci budování žádného internetového sídla věnovat spoustu času. Chci prostě sem tam umístit na web další věci, které si myslím, že budou pro druhé užitečné a nemuset tomu webu věnovat čas, který nemám.
Za těch posledních pár let jsem vyzkoušel leccos. Měl jsem webové stránky na několika freewebech. Nejpozději do dvou let však stránky na každém freewebu zmizely, někdy i spolu s celým freewebovým serverem. Nejkratší dobu to vydrželo na wz.cz, tam mi admin stránky smazal asi den a půl po registraci webu, nikdy jsem se nedozvěděl proč, nestačil jsem tam dokonce umístil ani index.html a už byly pryč. Přitom podle podmínek dávají týden na to, aby člověk svoje stánky vybudoval a dal do pořádku. No stalo se.
Zkusil jsem si tedy asi před třema lety zakoupit svojí doménu, a protože cz domény byly drahé, zaregistroval jsem si ponkrac.net u firmy domeny.cz. Zaplatil jsem za první rok, získal jsem hosting a DNS záznam zadarmo u jedné firmy výměnou za nějaké práce pro ně udělané. Celkem idyla, ale další rok už chtěli domeny.cz za prodloužení registrace mnohem větší částku a zjistil jsem, že cena prakticky dosahovala cen cz domény. Firma, kde jsem hostoval krachovala a čekalo mě placení za hosting. Uvědomil jsem si, že nechci platit částku přesahující 1000 Kč ročně jen za to, že smím někde vystavit pár drobností pro druhé a domény jsem zrušil.
A teď se chci zeptat, nevíte o nějaké možnosti, kam umístit pár svých stránek, klidně na doménu třetí, nebo čtvrté úrovně? Nějaký freeweb, nebo kamkoli, jen proboha ať to tam vydrží a zůstane třeba deset let, když se na to nebude sahat. Bohatě mi stačí, když to bude umět jen statické html stránky, i když php taky potěší a databáze by úplně nadchla. Nechci prostě tomu věnovat příliš času a peněz, chci jen strohé informační stránky, kde chci nechat věci, které jsem udělal pro sruhé a chci je dát veřejně k dispozici.
Tiskni
Sdílej:
Tohle řeším poslední dobou také. Někde jsem zachytil zmínku, že by třeba ABCLinuxu mohlo zavádět nějaké rozšířené placené služby, nějaký klub.
Tohle by mohla být velmi užitečná součást – nějaký prostor pro domovskou stránku. Myslím že to je jen otázkou ceny a nabídky. Podle mého názoru, kdyby bylo nabídnuto řekměmě za cca 300Kč/rok nějakých ~3–5MB (mě by stačilo i 1MB), bez reklam na adrese http://www.abclinuxu.cz/(users,club,…)/username, tak to vezmu…