Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mé draze koupené Office bylo tedy marnou investicíOpravdu jste tak narocny na presnost, ze jste si kvuli otevirani Office dokumentu poridil MS Office? OpenOffice sice neotvira vsechno presne, ale to by mi investici do MS Office neospravedlnilo (nemyslim filosoficky, ciste pragmaticky). Zkuste se na to divat z jineho uhlu, do ted byly vzdy formaty MS binarni balasty. Ted je sice znovu dalsi format, ale alespon mate jistotu, ze kdyz ty informace budete z toho opravdu potrebovat dostat, tak nejakym zpusobem muzete i bez jakehokoliv kanc. baliku.
Ne, já si Office koupil především kvůli programu Microsoft Access, který je obrovská špička, a čehož nelituji. Nic podobného tomuto programu neexistuje - bohužel.
Plne souhlasim - (teda krome verze 2007)
Bohuzel zivotnost MS Office 2003 je u konce, Microsoft se snazi protlacit verzi 2007.
Office 2000 fungovaly bez problemu do vydani a aktualizace SP3 - to uz byly na trhu dlouho verze XP - po nainstalovani teto aktualizace projekty v Accessu mely velke problemy s funkcnosti - nektere funkce pracovaly jinak, nebo vubec.
V patek jsem se cele odpoledne vztekal proc se mi Access aplikace doslova hrouti pred ocima. Uz jsem na to prisel - po nainstalovani runtime jsem aktualizoval na novy SP3 - doma mam SP2 tam to bezi OK.
Je to nahoda, nebo MS pomoci Service Packu doslova donuti uzivatele k prechodu na vyssi verzi? (ano nemusime aktualizovat, coz ale v pripade verze 2003 ktera je ve Windows Update jde dost blbe zaridit)
Je SP3 zabijak stare verze?
No jinak Vám závidím Váš optimismus ohledně získávání informací z OOXML. To je takový balast a mlha, že si to ani nelze představit.A OpenDocument jste videl? Ja jsem OOXML videl a taky jsem videl OpenDocument, tedy pracuji na aplikaci, ktera OpenDocument generuje (take nejsem "normalni uzivatel"). A ODF neni zadny samospasny zazrak. Uz jen ten stupidni napad cpat definici stylu do stejneho souboru jako data. Kdyz mate napr. neprilis rozsahly spreadsheet, kde ma dost bunek ruzne styly, tak mate 80% styly a nekde v dalce na konci v tom obrovskem XMLku data (i stary Excel 2003 XML je prehlednejsi). Nebo to, ze OOo vam do spreadsheetu neulozi souradnice bunky, kdezto SpreadsheetML ano. IMHO je tohle docela uzitecna informace. A naslo by se toho vic... Samozrejme, ze pak jsou tu veci, ktere jsou zas u OpenXML nepripustne, o tech se ostatne dost mluvilo kdyz slo o ISO standardizaci a taky jich neni malo. Kdyby microsoft odstanil ty vsemozne legacy koule, co OpenXML drzi u zeme (treba VML), byl by to dobry format. Jenze se bojim, ze MS se pokusi zajistit misto na trhu trosku jinak... Druhou veci je dokumentace a komunita. Volne dostupna kniha o ODF v PDFku s priklady? Je tu OASIS OpenDocument Essentials, kniha, ve ktere je minimum ilustraci, ktere by vam ukazaly, jestli se dany fragment kodu zobrazuje spravne a az podezrele mnoho screenshotu dialogu z OpenOffice. Zato kniha OpenXML Explained nejen ze obsahuje dost ilustraci ukazujicich co priblizne by dany kousek XML mel produkovat (a nevaze se pri tom na MS Office), ale taky je k ni archiv s desitkami ukazkovych dokumentu. Web pro ODF vyvojare? http://opendocument.xml.org/forum ...ze je tam ale zivo, ze? A ted se podivejte na OpenXMLDeveloper.org, co nabizi. Clanky, tutorialy, screencasty, forum, kde se obcas neco deje... Nerikam, ze by OpenXML mel byt ISO standardem a ze bychom meli odhodit ODF, ale z principu ho zatracovat je nesmysl.
vim ~/.emacs
Ale jinak OOXML je tak složitý formát, že jakákoli implementace práce s ním je v podstatě nesmírně obtížná a náročná.Nekde jste videl tu slavnou fotku 6000 stran specifikace a uz jste odbornik, ze? Nemuzu si pomoci, ale mluvite jako kdybyste v zivote tu implementaci prace nezkusil napsat.
Ale s OOXML kromě MS Office neumí pracovat nic a hned tak díky složitosti formátu umět nebude - a tohle Vy nazýváte krokem vpřed?Monarch from Datawatch, XMLSpy from Altova, iPhone from Apple, Mindmanager from Minjet, Gnumeric from Gnome, Dataviz Documents To Go from Palm, Open XML IIS Analyzer from Intergen, iWork '08 ... a par dalsich
Jinak ten dokument .docx v OOXML jsem prostudoval - je to v podstatě zazipovaný balík souborů. Když jsem ho rozpakoval, tak jsem zjistil, že se skládá z devatenácti XML souborů rozhozeným v šesti adresářích. Tak tohle bych moc interpretovat nechtělAle vsechno vcetne stylu narvane do jednoho souboru, to je paradicka, ze?
Pokud Vás po poteší, tak velkou část OOXML specifikace jsem četl. Stačí?No rozhodne to nestaci na hodnoceni toho, jak je (ne)mozne a slozite pracovat s dokumentem v OOXML v praxi.
Ale program, který dokáže pracovat a využít celou specifikaci OOXML jako WYSIWYG editor, což je to určující budete mimo MS Office shánět dost těžko. A právě tohle je podstatné a to je to určující co lidi zajímá.iWork, Gnumeric (zatim castecne), konvertor pro OOo (take zatim nedokonaly), WordPerfect a urcite jeste nejake dalsi (pochybuju ze jste prosel seznam tech asi 160 implementaci a zjistoval co ktera umi) ...za prakticky 1 rok existence specifikace. ODF je tu nejakych 5 let a zas o tolik vice implementaci nema.
K tomu druhému odstavci - napsal jsem _celkově_ podporují jako WYSIWYG editor jen MS Office. Pro vysvětlení - celkově znamená na 100% celého standardu.To se tezko hodnoti kdyz ma OOo takovy casovy naskok (mimochodem, jsou vsechny ODF implementace v kancelarskych balicich 100% ?). Nikde neni psano, ze to tech 100% u mnoha SW za cas nemuze byt. Souhlasim, ze napsat ctecku je mnohem tezsi, protoze tam proste musite pokryt vsechny moznosti, ale pri generovani OOXML vas nikdo nenuti, abyste tam nejake legacy hnusy cpal (i kdyz tam bude par hnusu i tak...ale to i v ODF).
nemam vyzkouseny jestli to vubec fungujeViz výše
Tiskni
Sdílej: