Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
pokud jde o cenovou hladinu kolem 40 litru, tak je asi lepsi dat prednost necemu jinemu.
Ale čemu? Od IBM za 40 tisíc dostanu jen šmejd slabého výkonu. Od Dellu dostanu za 40 tisíc trochu lepší výkon, ale pořád velmi velmi kompromisní s pouze roční zárukou.
Jablko je pro mě pasé. Kdybych byl pouhý uživatel, pak asi jablko ano, ale já hodně programuji, vrtám se v systému, apod. a to je pro mě pasé, potřebuji platformu x86.
A neměl by Panasonic radši zůstat u televizí a kazeťáků? Prašť jako uhoď...To ale debata. Jako kdyby někdo tvrdil, že Mitsubishi mělo zůstat u letadel a Porsche u tanků. Já sice na svůj Acer nadávám kudy chodím, protože má zmrvené ACPI a nepodporovatelné WiFi, ale když slyším ty řeči o trvanlivosti Acerů, tak si říkám, že mám buď děsnou kliku nebo se všichni ostatní k notebookům musí chovat jako prasata. Teď ho mám rok, používaný v podstatě každý den. Vozil jsem ho po všech čertech a to ani pořád ještě nemám brašnu. Vydržel vlhko, vedro (i obojí najednou), zimu, déšť, letadlo, auto... A jediný problém je jeden mrtvý bod na displeji, který jsem líný reklamovat, protože je úplně v rohu.
No takže jsme na tom stejně (já jsem v cenách o třídu níže).
Postupným pročítáním diskuzí a blogů jsem se dopracoval - po třech týdnech k podobnému trojlístku výrobců (HP, ASUS a IBM).
Moje Opera se postupně zaplnila X záložkami s konfiguracemi modelů výše jmenovaných značek a já postupně pod vlivem reakcí uživatelů v diskuzích na tu či onu značku a model eliminoval výběr, až mi nakonec z toho vypadl jako vítěz ASUS A6U.
Možná teď někdo z vás namítne, že je na tomhle modelu špatné to, či zas ono, ale upřímně se přiznám, že po třech týdnech už mám toho vybírání dost a v koutku duše jsem smířený i s tím, že si moje žena (je hlavně pro ni) - na náš první rodinný NB možná nainstaluje i woknousy (licence se válí v šuplíku), pokud s Linuxem neuspějem.
Koupit notebook je opravdu zážitek - už jsem "kupoval" (myšleno i stavěl) mnoho PC a řeknu Vám, že to je úplná "balada"
To mi povídejte, já už toho mám plné zuby.
No já už to včera prostě uzavřel s tím, že to bude ASUS a už se tím nehodlám zabývat, fakt už mě to nebaví.
Problém s notebooky je i ten, že modely se neustále obměňují, takže vlastně ani nemáte šanci moc zjistit něco bližšího, protože žádný model nevydrží v prodeji déle, než pár měsíců.
No a když už si v současné době člověk u ASUSu vybere, tak si navíc musí ještě počkat, protože ve většině z mnou navštívených e-shopů není skladem. Takže jenom doufám, že ho stihnou dodat do Vánoc
Asus se mi hodně líbí, jenom škoda, že nejsou konfigurovatelné. Hodně těžko se mezi nimi vybírá, protože skoro každý Asus je v něčem nevyvážený.
Ano to je taky pravda. Původně jsem měl také vybraný model M6A-B004 (mimochodem máte špatný link), ale potom jsem to ještě jednou zvážil cenově a spadnul k modelu A6U-B028 cca o 6k Kč levnější (ženě to bude stačit)
Ale no... Latitude D610:
Samozrejme, v konecnom dosledku zalezi na Vasich prioritach. Ci je najdolezitejsia cena (za 43000 Kc mozete mat pomaly 2 notebooky), vybava (za 43000 Kc mozete mat od niekoho vacsi disk, lepsiu grafiku - ostatne veci su temer konstantne), alebo spolahlivost (pri NBD Dell ozaj len vymeni vadny kus a nic sa nepyta - videl som to niekolko krat v praxi).
(nerobim pre Dell, ani nevlastnim ich akcie)
Vy jste paka, co tady řešíte. Půl roku přemyšlíš o notebooku a ještě sis ho nekoupil, je jasný že každej má nějakou chybu a každej zachvilku dojede. Jsem holka a vůbec tomu nerozumím, mám APPLE MacBook 13.3" a je úžasnej, krásnej a všecko mi jede!!
Tiskni
Sdílej: