Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »shutdown
, třeba s nějakou prodlevou. Jinak samozřejmě lze i provádět normální monitorování sítě (U, f), spotřeby (zatížení v %) a stavu baterie.
S APC nemám problém, jen prostě po pár letech odejde baterie.
A to se stane dřív nebo později každé UPSce, ve svém Powercomu jsem ji měnil už dvakrát (koupil jsem jí z druhé ruky s mizernou baterií, tak následovala výměna, a po nějakých čtyřech letech bylo třeba vyměnit tu druhou).
Rád bych využil tohoto zápisku (chystal jsem se tak jako tak napsat něco podobného do hw poradny) a zeptal bych se: Lze nějak zařídit, aby počítač znovu nabootoval poté, co se do UPS obnoví dodávka proudu? Momentálně mám server bez UPS nastavený v BIOSu tak, aby poté, co se obnoví dodávka proudu, obnovil stav před výpadkem - tj. pokud počítač v době výpadku běžel, nabootuje, jinak zůstane vypnutý.
Nyní bych chtěl pořídit UPS, která by umožnila počítači korektně ukončit běh systému, ale zároveň bych potřeboval, aby poté, co se do UPS obnoví dodávka proudu, počítač znovu nabootoval bez toho, že by ho někdo musel fyzicky zapínat. Zřejmě to půjde vyřešit nějakou ARM krabičkou (nepřipojenou k UPS), která bude mít v rc.local
příkaz k zaslání příslušného WOL paketu. Tu ale zatím nemám, takže by mě zajímalo, zda by to technicky šlo i bez ní.
Ked sa stava zo siete obnovi, tak UPS zase zacne dodavat stavu do PC.
V případě mé UPSky ne - pokud nejde elektřina dost dlouho a počítač se vypne, odběr z UPS spadne pod určitou mez a UPS se sama vypne. Pak se musí zapnout tlačítkem.
Takze staci nastavenie BIOSu, ze pri obnove stavy sa zapnut.Problém je v tom, že když se počítač vypne sám pomocí shutdown, tak se i při relativně dlouhém výpadku napájení nemusí v UPS vybít baterie (odběr vypnutého počítače je relativně malý), takže při obnovení dodávky se nezapne nic.
Dále je velmi vhodný výstup se skutečnou sinusoidou (nikoliv "step aprox"). Nesinusové výstupy nemají některé zdroje rádi.Co to znamená "nemít rád"? U mě při běhu z UPS začne hlasitě bzučet vše, co má v sobě cívky připojené přímo k UPS - tedy zdroje PC, ve své době CRT monitory...
Jediná věc, kterou teď řeším, je nějaký model komunikace po síti.tohle prave preci apcupsd celkem v pohode resi
Tiskni
Sdílej: