Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
shutdown
, třeba s nějakou prodlevou. Jinak samozřejmě lze i provádět normální monitorování sítě (U, f), spotřeby (zatížení v %) a stavu baterie.
S APC nemám problém, jen prostě po pár letech odejde baterie.
A to se stane dřív nebo později každé UPSce, ve svém Powercomu jsem ji měnil už dvakrát (koupil jsem jí z druhé ruky s mizernou baterií, tak následovala výměna, a po nějakých čtyřech letech bylo třeba vyměnit tu druhou).
Rád bych využil tohoto zápisku (chystal jsem se tak jako tak napsat něco podobného do hw poradny) a zeptal bych se: Lze nějak zařídit, aby počítač znovu nabootoval poté, co se do UPS obnoví dodávka proudu? Momentálně mám server bez UPS nastavený v BIOSu tak, aby poté, co se obnoví dodávka proudu, obnovil stav před výpadkem - tj. pokud počítač v době výpadku běžel, nabootuje, jinak zůstane vypnutý.
Nyní bych chtěl pořídit UPS, která by umožnila počítači korektně ukončit běh systému, ale zároveň bych potřeboval, aby poté, co se do UPS obnoví dodávka proudu, počítač znovu nabootoval bez toho, že by ho někdo musel fyzicky zapínat. Zřejmě to půjde vyřešit nějakou ARM krabičkou (nepřipojenou k UPS), která bude mít v rc.local
příkaz k zaslání příslušného WOL paketu. Tu ale zatím nemám, takže by mě zajímalo, zda by to technicky šlo i bez ní.
Ked sa stava zo siete obnovi, tak UPS zase zacne dodavat stavu do PC.
V případě mé UPSky ne - pokud nejde elektřina dost dlouho a počítač se vypne, odběr z UPS spadne pod určitou mez a UPS se sama vypne. Pak se musí zapnout tlačítkem.
Takze staci nastavenie BIOSu, ze pri obnove stavy sa zapnut.Problém je v tom, že když se počítač vypne sám pomocí shutdown, tak se i při relativně dlouhém výpadku napájení nemusí v UPS vybít baterie (odběr vypnutého počítače je relativně malý), takže při obnovení dodávky se nezapne nic.
Dále je velmi vhodný výstup se skutečnou sinusoidou (nikoliv "step aprox"). Nesinusové výstupy nemají některé zdroje rádi.Co to znamená "nemít rád"? U mě při běhu z UPS začne hlasitě bzučet vše, co má v sobě cívky připojené přímo k UPS - tedy zdroje PC, ve své době CRT monitory...
Jediná věc, kterou teď řeším, je nějaký model komunikace po síti.tohle prave preci apcupsd celkem v pohode resi
Tiskni
Sdílej: