Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před pár dny jsem uveřejnil svůj zápis o peripretiích s výberem notebooku. Nyní se již blížím do finále, kdy co nejdříve objednám svůj nový notebook. Předtím jsem ale prošel stránky mnoha internetových obchodů a výrobců notebooků, a také mnoho různých diskusí a fór. Zdejší zápis je shrnutím některých získaných poznatků, píšu je s cílem, aby to bylo užitečné někomu, kdo taktéž zrovna vybírá notebook a doufám, že mě doplníte, pokud někde ujedu, nebo napíšu něco nesprávného.
Asi nejdůležitější je ujasnit si, k čemu notebook má vlastně sloužit. Tohle u mě byla dost těžká otázka. Samozřejmě jsem chtěl notebook co nejlepší a postupně při prohlížení ceníků zjišťoval, kde můžu slevit. Určení je jasné, bude to notebook především na programování a pak na běžnou práci. Z toho mi vyplynulo, že můžu hodně slevit na grafice. Nepotřebuji ani super rychlý procesor. Rozhodl jsem se, že potřebuji alespoň 60 GB disk s 5400 otáčkami a minimálně 512 MB paměti, i když 1 GB bylo lepší. Notebook bude zatím pro Linux (C++, Python, PHP, Java) a někdy v budoucnu snad vyhradím jeden oddíl pro Windows pro strýčka příhodu.
Pokud budete někdy vybírat procesor, tak jsem zjistil následující: Asi nejrozšířenější je Pentium M, který má dobrý poměr výkon/spotřeba. Má funkci SpeedStep, která zpomaluje procesor, pokud není potřeba výkon. Pokud chcete ušetřit zhruba 5 tisíc korun, je možné jít do Celeronu M, ovšem vyrábí se pouze v nižších frekvencích. Naproti tomu Turion MT je zřejmě nejlepší mobilní procesor, který navíc podporuje 64 bitů a je rychlejší, než Pentium M a také má modernější architekturu. Takéž disponuje funkcí SpeedStep a cena Turionu MT je bohužel jen o málo nižší, než cena Pentia M. Nevýhodou je, že u nás je většinou dostupný jenom Turion ML, který žere víc (37W oproti 25W u MT). Procesor Sempron je Turion ošizený o 64 bitové instrukce a s nižší cache. Měl by však být levnější, než Celeron a také úspornější a rychlejší.
Když jsem začal zkoumat jednotlivé značky notebooků, došel jsem po čase k závěru, že cenově se až tak moc od sebe neliší. Pravděpodobně už jsou marže notebooků stlačené na minimum, takže člověk asi zhruba dostane, co si zaplatí. Snad jedinou zákonitost jsem vysledoval, pokud chcete získat notebook co nejlevněji. Pokud člověk chce levný notebook, měl by jít k "levnému" výrobci a pokud chce nadupaný notebook, měl by jít k "drahému" výrobci, kde často pořídíte výkonný notebook levněji, než u "levného" výrobce.
Teď k jednotlivým značkám notebooků. Předem napíšu, že jsem vynechal notebooky značky Acer, kde jsem slyšel hodně nelichotivého ohledně jejich mechanické konstrukce a na různých fórech jsem slyšel mnoho stížností na praskání pantů. Taktéž jsem z důvodů toho, co jsem slyšel vynechal notebooky značky Umax. Podobně značka Prestigio, se kterou váhám, a kterou jsem nakonec zařadil. Navíc jsem slyšel, že zejména s notebooky Acer jsou velké problémy při případné reklamaci. Pro objektivitu musím ale napsat, že notebooků Acer se prodá obrovské množství, takže je možné, že problematičnost těchto notebooků je jen zdánlivá, a že jejich poruchovost je jenom úměrná prodanému množství.
Notebooky od Asusu jsem zprvu přehlížel. Od jednoho prodejce jsem se dozvěděl, že "Asus je lepší, než Acer, ale horší, než ostatní značky". Později jsem se ale Asusu začal omlouvat, když jsem zjistil, jak na tom jsou ostatní značky a prozkoumal Asus trochu blíže. Mimochodem, z Asusovských komponent jsou prý postaveny i některé notebooky značky Premio. Nevýhodou Asusu je, že jste odkázání na jeho modely, nedají se nijak konfigurovat. Nejlevnější modely jsou oholené až na kost, ale Asus má zřejmě zvláštní zálibu přidávat cmos kameru jako bonus všude, kam se dá. Najdou se zde modely jak s Celeronem M, s Pentiem M, Sempronem i Turionem. Podle mě je Asus velmi zajímavá značka pro nižší a středně výkonné modely.
Notebooky od HP mi byly velmi doporučovány z mnoha stran jako spolehlivé a prověřené. Našel jsem si mezi ním model HP nc6120, který je dokonce konfigurovatelný. Silně uvažuji o jeho koupi, ale on na tom obrázku vypadá tak křehce, jako kdyby toho moc nevydržel. A občas jsem četl hlasy, že HP není úplně tak neproblematický. Tak nevím.
Notebooky od Dellu mají nyní promo akci na Dell Inspiron 6000 buď ve verzi s Pentiem M za cenu kolem 38 tisíc po rozumném nakonfigurování. Do vyšší ceny jít nechci. Dell není ani tak kvalitní, jako spíš má výborný servis - pokud si jej ovšem zaplatíte, a to rozhodně není levné. Výbava je celkem chudá. Podle mého je Dell jednoznačná volba pro dražší modely spolu s jeho pojištěním, kde i příplatek za servis je mnohem nižší. Pro mě je Dell asi pasé.
Notebooky od IBM mi byly velmi a velmi doporučovány. Strávil jsem spoustu času nad studováním IBM notebooků, dokonce jsem volal i do několika firem, abych přišel na to, proč je lidi tak doporučují. Zjistil jsem, že kvůli mechanické odolnosti, ale podle údajů jde o plasťáky, tak nevím. Pak klávesnice je skvělá. Nicméně prostudováním nabídky IBM v mé kategorii jsem usoudil, že to asi není moje kategorie. Za poměrně vysoké peníze dost chabá výbava a málo portů.
Notebooky od Fujitsu-Siemens mi přijdou cenově skvělé. Docela vážně o něm začínám uvažovat jako o jednom z kandidátů. Trochu problém je zjistit přesné parametry notebooků, každý obchod je v tomto strohý a musíte na web výrobce brouzdat se PDF specifikacemi. Přesto parametry dobré, cena vynikající, až se obávám, že tady musí být někde zakopaný pes. Víte o něm?
Notebooky od Premio jsou též konfigurovatelné a cenově přijatelné. Bohužel jejich konfigurovatelnost je mnohem nižší, než u HP notebooků, takže si třeba musíte nechat líbít Windows v ceně, apod.. Trochu nezvyklé je, že mnohdy lepší díly stojí méně, než horší díly. Takže třeba 80GB disk je levnější, než 60GB disk při stejných otáčkách. Při zkoušení různých konfigurací se mi zdálo, že se dostávám na mírně nižší cenu, než u HP. Máte někdo zkušenost s notebooky Premio?
Notebooky Prestigio jsou velice levné, pokud sháníte stroj se středními parametry, kde nabízí asi ze všech notebooků největší vyváženost. Sestavy jsou konfigurovatelné. U notebooků Prestigio jsem měl pocit, že jsou konfigurace správně vybrané a vyrovnané. Pro mě skoro ideální, ale slyšel jsem nelichotivá slova na jejich servis, takže nevím.
Tiskni
Sdílej:
V první řadě díky za shrnutí a přehled.
Chci se tě (ale i ostatních) zeptat - studoval jsi nějakým způsobem, jak je to s podporou Linuxu u jednotlivých značek, mám tím na mysli zprovoznění komponent jako je WiFi, čtečky karet , ACPI a pod.? Existuje sice pár webů, kde jsou některé modely a konfigurace Linuxu popisovány (včetně ABClinuxu), ale zajímalo by mě, jestli je to možné také "globálně" shrnout - výrobce XY + Linux bez problémů, výrobce AB + Linux = samý problém.