Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Co o horoskopu Linuxu říká jedna středověká metoda pomocí hvězd.
Tady byl původně zápisem ohledně horoskopu Linuxu, ale podařilo se mi ho nějakou chybou smazat, pokud někdo máte původní text, budu vděčen. Ve zkratce.
Pluto prochází 10. domem (zhruba od roku 1992), takže mnoho lidí se snaží postavit Linux jako pracovní nástroj. Jsou ochotní udělat i kompromisy a dokonce se snížit i z proklamované čistoty Linuxu. Kromě toho je tu ovšem (a vždycky) bude radikální jádro, které si nepřeje komerční využití Linuxu jak o tom hovoří kvadratura Marse s Plutem.
Lunix dospěl, sílí a Neptun tvoří zmatky a zhruba někdy od dubna 2005 znovu sílí bašta čistoty Linuxu, objevují se ideologie. Kvadratura Neptuna s Plutem je nesmírně plodná, takže je mnoho energie věnováno novým licencím, vznikla nám další verze GPL, ideologie se šíří, Stallman zvyšuje aktivitu, a vnizkají další a další distribuce, Linux se tříští a není lehké udržet jednotnost Linuxu. Problémy ohledně tohoto se budou řešit ještě asi čtyři léta. Zmatky za nějakou dobu jakž takž ustanou, aby se s ještě větší silou objevily v první polovině roku 2009.
Co se týká příznivého Urana,kdy zhruba od března 2006 je vhodné období pro velké inovace Linuxu. Až zhruba do března 2008 se Linux nemusí obávat dělat rozsáhlé změny v jádře, překopávat co se dá, vždy bude mít šťastnou ruku. Pak je ovšem potřeba zabrzdit a kritické budou měsíce kolem dubna 2009, kdy se ukáže jako životně nutné zastavit další změny a dávat Linux do pořádku, pokud se rovnou něco nezkope.
Momentální postavení Saturna je poměrně šťastné, podporuje hlavní vývojáře, dává trvalost jejim snahám a nutí je ke kvalitě a důkladnosti. Zároveň momentální snahy o prosazení Linuxu přinesou jen málo užitku.
V zásadě lze říci, že právě teď má Linux docela pěkné konstelace, musí ovšem zápasit s neustálou roztříštěností.
Tento rok také se snahou přitvrzovat v pravidlech. Nedá se čekat vycházení vstříc vůči komerčním firmám, spíše naopak budou tyto atakovány ze stran linuxové komunity a vyzývány pro větší podporu Linuxu. Nejsem si jist, zda se nepřehání potřebná míra.
Nelze ani přehlédnost špatné konstelace na Mars v horoskopu Linuxu, kdy někdy se bude v diskusích prosazovat Linux až agresívně. Zejména opozice Uzlu s Marsem říká, že mnozí lidé budou jednat při prosazování Linuxu až násilně.
Otázkou zní, může se Linux dále prosadit? Linuxu si musí vyřešit otázku licencí jádra i základních programů. Velmi bude škodit jeho roztříštěnost, zmatenost, a také neustálé boje o licence, svobodu. Na druhé straně je nutné dát těmto věcem rámec a to je nutné udělat tento rok. Jinak rok 2009 a daleko větší potíže.
Tiskni
Sdílej:
Třeba autor ví, proč?
Podle Vašich článků na webu, erudovanosti a tak je to daná věc, špatná dostupnost netu, a nejde s ní pohnout? My jsme na to zatím vyzráli tak, že máme "úzce" (cca 25×25 stupňů) směrovou yaginu (17dB) a snížený výkon na AP, abychom se vešli do výkonu, jedem na 2.4GHz. Naštěstí na krátkou vzdálenost (200metrů).