Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Smazáno.
Pokud se na abclinuxu.cz snažím podělit o bohaté zkušenosti s něčím, co souvisí s Linuxem - nemám čas se pořád s někým hádat.
Tiskni
Sdílej:
Jestli to nebude tím SUNem. Podobné nářky jsem zaznamenal ohledně Virtualboxu po pohlcení SUNem.
Čímž jste dokázal, že je bez chyby
Mimochodem, nedávno jsem byl požádán o asistenci při záchraně dat způsobené jednou z posledních verzí 5.0. MySQL prostě zlikvidovala část dat v InnoDb, přes všechny snahy se už všechna data nezachránila. Nakonec jsem zjistil, že je to dokonce oficiálně zdokumentovaná a přiznaná chyba MySQL, která je dokonce k vylistování přímo na webu MySQL.
Verze 5.0 je neuvěřitelně problémová a chybová - já osobně od ní dávám ruce pryč. Viděl jsem už hodně zničených dat, a v řadě firem dokonce obcházejí různé její chyby.
Ale pokud do ní dáte několik tabulek s několika sloupci a pár tisíc řádky, tak nejspíš to uchodí.
Čímž jste dokázal, že je bez chyby
Velice jednoduše. Instalace, nastavení a následné používání posíláním SQL příkazů a čtením odpovědi. Tak jednoduché to je .
Mimochodem, nedávno jsem byl požádán o asistenci při záchraně dat způsobené jednou z posledních verzí 5.0. MySQL prostě zlikvidovala část dat v InnoDb, přes všechny snahy se už všechna data nezachránila. Nakonec jsem zjistil, že je to dokonce oficiálně zdokumentovaná a přiznaná chyba MySQL, která je dokonce k vylistování přímo na webu MySQL.
To je docela dobře možné. Předpokládám, že záchrana dat spočívala v obnově zálohy?
Ale pokud do ní dáte několik tabulek s několika sloupci a pár tisíc řádky, tak nejspíš to uchodí.
Sloupců má být obecně co nejméně (to co vypadne z NF), na tom nevidím nic špatného a pokud si ten váš počet záznamů vynásobíte tak 100'000 tak budete na správné hodnotě.
Velice jednoduše. Instalace, nastavení a následné používání posíláním SQL příkazů a čtením odpovědi. Tak jednoduché to je
Už celkem chápu, proč v tom mají chyb jako máku - Vy jim radíte
Stejně je divné, proč vývojové týmy mají tolik testerů, dělají unit testy, vytvářejí rozsáhlé bug report nástroje, a ještě zkoušejí betatestery a kdovíco všeho dalšího, co značně prodražuje vývoj, když je to tak jednoduché.
To je docela dobře možné. Předpokládám, že záchrana dat spočívala v obnově zálohy?
Nakonec ano - nicméně nikdy není záloha zcela aktuální. A pokud máte chyby přímo v MySQL databázovém serveru, nezachrání poslední data ani replikace.
Sloupců má být obecně co nejméně (to co vypadne z NF), na tom nevidím nic špatného a pokud si ten váš počet záznamů vynásobíte tak 100'000 tak budete na správné hodnotě.
Sloupců má být tolik, kolik je potřeba. Jinak držím Vám palce, abyste dále mohli prohlašovat MySQL za bezchybnou Ale jestli máte 5.0.x a budete na ní trochu více řádit (nejde ani tak o množství dat), pak Vám přeji velkou přízeň Manitúa.
Už celkem chápu, proč v tom mají chyb jako máku - Vy jim radíte
Nikoliv. Já mám tu správnou versi. Zatímco vy zlobíte, proto dostáváte tu speciální zabugovanou.
Jinak držím Vám palce, abyste dále mohli prohlašovat MySQL za bezchybnou
Zkuste přestat chodit kolem horké kaše a řekněte co konkrétně je tam tak vadného.
Nakonec jsem zjistil, že je to dokonce oficiálně zdokumentovaná a přiznaná chyba MySQL, která je dokonce k vylistování přímo na webu MySQL.Tak kdyby chyba byla zdokumentovaná a přitom by nefungovala, tak by to museli zdokumentovat ještě jednou...
Však ano, funguje Visty taky fungují
Ale chybovost MySQL není vina jenom Sunu, verze 5.x se vyvíjela léta před tím, než firmu převzal Sun.
>>Pokud se na abclinuxu.cz snažím podělit o bohaté zkušenosti s něčím, co souvisí s Linuxem - nemám čas se pořád s někým hádat.
tak pridaj blog a nechaj diskusiu volne plynut...
Míváte často pocit neuznaného génia?
Nemelo to byt spis:
Pokud se na abclinuxu.cz snažím hlasat svou pravdu - nemám čas se pořád s někým hádat.
vase posledni veta je ponekud nestastna
Pan Ponkrác v zápisku nepsal nic konkrétního. Jen, že s MySQL 4 byl spokojený, 5 je zabugovaná a 5.1 na tom bude ještě hůř a uvažuje o přechodu na jiný SŘBD. Zápisek smazal ve chvíli, kdy tu byly jen wireho, mé a jeho komentáře (cca prvních 5 komentářů). A to jsem se ho jen zeptal, co konkrétně je na MySQL5 tak špatného (v zápisku to nebylo uvedeno). Takže Maxeho poznámku chápu.
Ono niektoré mysteriózne občasné chyby môžu byť spôsobené aj vadným HW. Ja som tak raz reportoval bug v OpenTTD, chlapík na tom strávil celý deň, analyzoval odoslaný dump odpredu aj odzadu a nakoniec zistil, že v nejakom smerníku bol prehodený jeden bit. A tak som prišiel na to, že mám blbú RAM a típek prišiel o deň života len preto, že nejaký číňan ušetril na pamäťovom module 0,1 centu...
Pozeral som tie Tvoje bugreporty a nevidím v nich nič čo by vylučovalo HW chybu.
Church of Ponkrác nás baví, zdá se.
Pokud se na abclinuxu.cz snažím podělit o bohaté zkušenosti s něčímTvé bohaté "zkušenosti" bych nepovažoval za nejspolehlivější zdroj informací...
Nekdo se opovazil dotknout Vaseho milovaneho programu, ktery prece nema chyby, ze?
skoda ze jsem puvodni zapisek necetl, nemate to nekdo zaarchivovane?
nicmene je zajimave jak si autor stoji za svym nazorem kdyz ho dokaze rozhodit nekolik(podle ocitych svedku asi 5) nesouhlasnych prispevku natolik ze svuj blogpost smaze
Ale počíst si nějakou slušnou analýzu - čemu se vyhnout - to by mne obohatilo. Tímto zdvořile prosím autora, ať se povznese a článek nám vrátí.Článek měl pár odstavců a slušná analýza v něm nebyla.
Michael "Monty" Widenius (otec, zakladatel, CTO a v budoucnu jiste cestny predseda MYSQL ) varuje pred pouzivanim 5.1
http://monty-says.blogspot.com/2008/11/oops-we-did-it-again-mysql-51-released.html
Mě by teda zajímalo, co jste napsal, i když vaše příspěvky beru s rezervou.
My osobně jsme už od začátku začali používat postgres, zatím jsme zažili pár problémů způsobených naší neznalostí, ale na straně DB zatim klid. Fakt je ten, že je tam vždy tak 20 tabulek a záznamy v řádech 100.
To je skoro škoda práce nastavovat vůbec ten postgres, kvůlivá těm pár záznamům, ne?
Ono se to nějak rozrůstá
Já mám asi 30 tabulek typu MyISAM, pět největších má každá kolem 30 tis. záznamů. Používám již dlouhou dobu MySQL 5.0, závažnější problémy si nevyskytly.