Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
O Linuksu a GNU programech se v propagandě, kterou komunita generuje tvrdí, že mnoho nezávislých vývojářů pracujících ve svém volném čase, stále vytváří a zlepšuje softwarovou výbavu. Protože nejde o komerční produkt, vyhraje ten nejlepší a protože jsou zdrojové kódy zveřejněny, není problém započíst nový ještě lepší produkt.
Zatím jsem ale nenašel dostatečně kvalitní náhradu za TotalCommander. Asi jde o program nezajímavý a uživateli Linuksu nepodporovanou koncepci. K čemu dva panely, když stačí jeden a ten si můžu nasázet nekonečněmnohokrát na plochu. Podobně se chová Microsoft. Kam až to Linuksáři klesli.
Docela bych byl rád, kdyby se ve svobodné komunitě našla banda lidí, která by dala dohromady dvoupanelový commander, který by byl stejně dobrý né-li lepší než TotalCommander. Představoval bych si to tak, že by byl co nejméně závislý na knihovnách a na Desktopu. Kdyby používal jako GUI pouze GTK+, to by bylo fajn. Tam kde je Gimp, aby tam byl i onen nový commander. Do toho bych i investoval nějakou korunu, slibuju. Třeba se něco najde, ale zatím nic.
Tuxcommander je napsán pod Pascalem. Je to jedno, ale pro kompilaci potřebuju Pascal. XNC byl fakt dobrej, nezávislej, ale asi skončil. LinuxCommander je taky mrtvej.
Tiskni
Sdílej:
1. Nebolo by efektivnejšie dať to ako otázku do fóra?Nebylo. Naopak to patří do blogu, protože tu nejde o vyřešení nějakého problému. Je to návrh, povzdech, žádost nebo možná ještě něco dalšího. Ale ne otázka.
(alebo sa bojíš, že ti to pre občasnú útočnosť príspevkov locknú)Kdyby se to ocitlo ve fóru, bylo by to uzamčeno z důvodů, které jsem popsal výše - a doporučil bych vložit to do blogu. Ale dopadlo by to tak bez ohledu na autora. Ať už by byl útočný, nudný nebo veselý. Co si kdo píše do blogu, je jeho věc. A už vůbec to nemá jakýkoliv vliv na to, jestli bude nebo nebude uzamčen nějaký jeho dotaz v diskuzi!
Proč se pořád plácaj v bashi a vimu.Asi proto, že je to pro ně nejpohodlnější pracovní prostředí vůbec