Ubuntu 26.04 patrně bude ve výchozím nastavení zobrazovat hvězdičky při zadávání hesla příkazu sudo, změna vychází z nové verze sudo-rs. Ta sice zlepší použitelnost systému pro nové uživatele, na které mohlo 'tiché sudo' působit dojmem, že systém 'zamrzl' a nijak nereaguje na stisky kláves, na druhou stranu se jedná o možnou bezpečnostní slabinu, neboť zobrazování hvězdiček v terminálu odhaluje délku hesla. Původní chování příkazu sudo
… více »Projekt systemd schválil kontroverzní pull request, který do JSON záznamů uživatelů přidává nové pole 'birthDate', datum narození, tedy údaj vyžadovaný zákony o ověřování věku v Kalifornii, Coloradu a Brazílii. Jiný pull request, který tuto změnu napravoval, byl správcem projektu Lennartem Poetteringem zamítnut s následujícím zdůvodněním:
… více »Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 163 (pdf).
Eric Lengyel dobrovolně uvolnil jako volné dílo svůj patentovaný algoritmus Slug. Algoritmus vykresluje text a vektorovou grafiku na GPU přímo z dat Bézierových křivek, aniž by využíval texturové mapy obsahující jakékoli předem vypočítané nebo uložené obrázky a počítá přesné pokrytí pro ostré a škálovatelné zobrazení písma, referenční ukázka implementace v HLSL shaderech je na GitHubu. Slug je volným dílem od 17. března letošního
… více »Sashiko (GitHub) je open source automatizovaný systém pro revizi kódu linuxového jádra. Monitoruje veřejné mailing listy a hodnotí navrhované změny pomocí umělé inteligence. Výpočetní zdroje a LLM tokeny poskytuje Google.
Cambalache, tj. RAD (rapid application development) nástroj pro GTK 4 a GTK 3, dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0. Instalovat jej lze i z Flathubu.
KiCad (Wikipedie), sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), byl vydán v nové major verzi 10.0.0 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Letošní Turingovou cenu (2025 ACM A.M. Turing Award, Nobelova cena informatiky) získali Charles H. Bennett a Gilles Brassard za základní přínosy do oboru kvantové informatiky, které převrátily pojetí bezpečné neprolomitelné komunikace a výpočetní techniky. Jejich protokol BB84 z roku 1984 umožnil fyzikálně zaručený bezpečný přenos šifrovacích klíčů, zatímco jejich práce o kvantové teleportaci položila teoretické základy pro budoucí kvantový internet. Jejich práce spojila fyziku s informatikou a ovlivnila celou generaci vědců.
Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).
Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A máme tu další aférku. GoldenShit znamená něco jako "zlatý hovno". Pokud se takto tituluji, zdá se, že zesměšňuji především sebe. Pan Kysilka mi na ICQ napsal, že aktivním návštěvníkem ABCLinuxu není, účet na serveru také nemá a moje přezdívka GoldenShit je mu ukradená. Jediný, komu to tak zásadně vadí je asi vedení serveru. Je to jejich právo a oni mohou s ním účtem dělat co chtějí. Jen aby neudělali z komára slona. Změnil jsem si proto přezdívku na BigGoldenShit. Opakuji, že zesměšnuji především sám sebe. Doufám že už nikomu nebude připomínat přezdívku goldenfish a tudíž nebude nikoho cizího urážet.
Tiskni
Sdílej:
Já jsem ... a mě je svobody slova svatá. Takže jsem jenom zvědav jak se k tomu postaví zdejší pseudo liberálové...
)))
Ty máš bojovat, zabíjet, nechat narážet letadla do přerostlejch pětiúhelníků. Jestli se okamžitě nezačneš chovat podle nicku, tak ti ho admini ábíčka do 24h změní.
))) Ale máš recht. Začnu tedka kocečně pracovat...
)))
))))
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Absolutně nechápu, co tím sleduješ. Aby tě vykopli jako na Linuxsoftu? A aby sis pak mohl stěžovat, že je tady cenzura?
Vůbec bych se nedivil, kdyby ti teď tu "červenou kartu" (jinak řečeno ban, čili "banána") opravdu dali. Kdo dráždí hada bosou nohou, je uštknut zcela po právu. Přestože mi nikdy nevadilo, jak píšeš (ostatně také rád prudím), tohle už není nic než trapné.
))

), tak uděláme revoluci v matematice, protože, když to má hodně výsledků v Google, bude to pravda.