Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Na problém ICQ a Skype se dá koukat i jinak. Holt začali dřív, udělali slušnou reklamu, natáhli lidi a tak jsou holt ve výhodě. Hesla, že mě tyhle firmy omezují, nebo že se stávám otrokem jejich uzavřených protokolů nechápu. Nikdo nikoho nenutí používat jejich systémy a pokud jsou Linuksáci tak spravedliví a poctiví jak hlásají, tak třeba na Linuxu ICQ nepoužívají. Na druhou stranu ICQ a Skype, respektive centralizace má, světe div se, svoje výhody. Mám možnost vyhledat uživatele podle jména, e-mailu, bydliště, ... .
Na kolej a domů jsem koupil webkameru a na oba šroty jsem nainstalil Skype. Mohl jsem dát třeba Ekigu, ale teď vidím že jsem vybral správně. Tatík si chvilku se Skypem hrál a našel spoustu svých starých kamarádů a vzdálených příbuzných, na které už neměl žádný kontakt, nebo se vůbec nikdy neviděli. Dokonce se mu ozval jeden chlápek z Holanska, který kdysi jako malý kluk v Dolním Bousově bydlel a tak slušně pokecali. Bylo mu něco přes šedesát.
Používám i Jabber, respektive výhody Gmailu, ale zatím jsem nenašel možnost vyhedat si kamaráda. Jsem rád že Google rozjel svůj Gmail s Jabberem a rozšířil ho možnost telefonování. Jeden účet na e-mail, IM, VoIP, časem možná i Videokomunikaci se mi zdá jako velmi dobré řešení. Proč něco podobného nepodporuje i Seznam, Centrum, Atlas a další? Zaslechl jsem jen kecy o tom, že seznam podpoří OpenProjekty. Ničeho jsem si nevšiml a nikdo z koleje ani z okolí mě ani slovem neupozornil na to, že by si něčeho všiml.
Holt nezbývá než brečet jak jsou ostatní zlí a jak je strašně špatně někomu doporučit Skype. Že má svoje výhody? To nikomu neříkejte, nebo to raději překruťte.
Tiskni
Sdílej:
Takže stačí, aby si lidi, kteří chtějí být k nalezení vystavili někde svá Jabber IDA otevřeli cestu spimu
Dle mého názoru je schopnost se vzepřít ovládajícím masám spíše ctností než slabostí.s tím plně souhlasím. Ale musím uznat že nevidím jedinej důvod proč nepoužívat ICQ či skype obodvoje používám k plné spokojenosti a myslím si že většinu lidí stejně nezajímá jestli je ten protokol otevřený nebo uzavřený.