Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Na serveru Linuxsoft.cz se objevila zprávička o tom, jak velké hardwareové nároky bude mít operační systém Windows Vista od firmy Microsoft. Proč nepsat o Microsoftím produktu na portálu zabývajícím se Linuxem? S tím souhlasím. Autor zprávičky vyslovil domněnku, že právě pro tak vysoké nároky bude nejlepší přejít na platformu Linux, nebo *BSD.
Nedalo mi to, a napsal jsme první komentář který podle mě nikoho neurážel. Napsal jsem, že uživatelé budou mít možnost nadále používat Windows XP, nebo Windows 2003. Nechápu co by koho nutilo spuštěním Windows Vista přecházet na právě tento sytém, nebo hledat Linuxovou náhradu? Můj článek byl pochopitelně smazán.
Je zajímavé, že ve zprávičce o operačním systému Windows Vista a jeho nárocích se nesmí psát o dalších systémech stejného autora. Zajímal by mě váš názor, co tak špatného jsem podle vás měl v textu, že to bylo smazání hodné.
Tiskni
Sdílej:
Hmmm. Jaké chování? Oni někde tvrdí, že jsou diskusní server? Že chtějí poskytnout prostor pro širokou diskusi o výhodách a nevýhodách různých systémů? Je to soukromý web zaměřený na propagaci linuxových programů.
Pokud se mi to nelíbí, tak tam nechodím. Pokud mi vyhodí, jdu jinam.
Vyzvat k bojkotu jistě jde. Já bojkotovat nebudu, server se mi líbí.
Linuxsoft je soukromý server. To znamená, že ho někdo vlastní, tvoří a platí. Takže může klidně mazat každý druhý nebo každý třetí příspěvek, nebo všechny příspěvky od Plešingra nebo každý týden jeden příspěvek od Franty Nováka atd ... a nebo taky tam žádná diskuse vůbec být nemusí - podle libosti, protože ten server JE SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ.V tomhle máš ale samozřejmě pravdu.
Cenzura by to mohla byt, ale vyžaduje to poněkud krkolomnou konstrukci s výraznými prvky paranoii. :) Pokud server vlastní ve skutečnosti mocný chán, zednářská lože, strana xy a tento skutečný majitel vydal rozkaz svým poddaným mazat Jindřicha Plešingera, tak je to cenzůra. :)
Pokud se chlapci na serveru rozhodli, že už tam jednoho trapiče mají a to že jim bohatě stačí a toho budou mazat, případně oba mazat, tak... to co už tu napsalo mnoho lidí. Je to jejich rozhodnutí a není co řešit.
...napsal jsme první komentář který podle mě nikoho neurážel...Napiš jsem text toho příspěvku, jinak se nemá smysl o čemkoliv bavit.
Popravdě tebe nemá význam vůbec řešit. Ať ti člověk napíše cokoliv, stejně budeš tvrdnout na svým postoji. Proč by se někdo z Linuxsoftu měl vůbec namáhat se s tebou bavit? O cenzuře nemůže být řeč, je to jejich soukromý server a ty můžeš maximálně držet hubu (a nebo psát sem do blogu, ale potom musí vyjít najevo, že v právu prostě nejsi). Nikdo ti nebrání postavit si server vlastní a psát si na něj třeba o infekci obyvatelstva prodejem leštěných prdů...