Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Firma LBsoft, která je autorem hry 3D Panika, modelovacího programu Proximo3D vydala nový produkt LBsoft Personal Firewall. Naštěstí mám tu čest testovat onen nový firewall, který je napsán tak nízkoúrovňově, až by se i Velký Microsoft zazlobil kam až firewall sahá do jádra, které je přeci jejich vlastnictvím. Jedna z velkých vychytávek nového produktu je modul spouštění procesů. Dokonale hlídá, kdo koho spustí, s jakým parametrem, zdali mu to povolí či zakáže a to bez měřitelného nárůstu spotřeby výkonu.
Při zavádění vlastních pravidel jsem byl překvapen, jak něktéré programy fungují a co všechno chtějí. Posuďte sami. Pokud chcete spustit OpenOffice Writer, program postupuje takto.
Krok 1.
Program C:\WINDOWS\Explorer.EXE
spustí program "C:\Program Files\OpenOffice\program\swriter.exe"
bez parametru.
Program C:\Program Files\OpenOffice\program\swriter.exe
spustí program "C:\Program Files\OpenOffice\program\swriter.exe" -writer
s parametrem C:\Program Files\OpenOffice\program\soffice.exe
Program C:\Program Files\OpenOffice\program\soffice.exe
spustí program "C:\Program Files\OpenOffice\program\swriter.exe" -writer
s parametrem C:\Program Files\OpenOffice\program\soffice.BIN
Pak se konečně program spustí. Proč tak komplikovaně, nětuším, určitě to má své důvody, ale mě známy nejsou. Zdali pak se OpenOffice chová stejně i v Linuksu, či v jiném operačním systému?
Tiskni
Sdílej:
kdy už konečně pohopíte že právě Linux je ta lepší varianta pro budoucnost!?a to víte jak? Určitě je to lepší(jen a jen lepší, rozhodně ne nejlepší) volba pro přítomnost, a co bude v budoucnu... kdo ví...
??? radši vidět hořet kostel ???
Linux a svobodný software pro desktop který využívá svobodné GUI je žravější a pomalejší nežli pogramy využívající nativního API.a tak tomu asi i vzdy bude, ale na druhou stranu: osobne ac nemam penez na rozdavani tak sem pro dusledne oddeleni grafickeho gui od systemoveho api (a dalsiho nizkourovnoveho balastu) i za cenu ztraty vykonu... (dnes i docela lowendovy (,ale novy) hw hrave zvlada KDE)
No nevim, nevim... Na to mi tady chybí alespoň zmíňka o píchání mladého masa, morální nadřazenosti a závratném bohatství )) "Ten, jehož jméno se nevyslovuje", je jiná liga, co jiná liga to je jinej sport na jinym hřišti