Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před nedávnem jsem se dozvěděl o docela zajímavých vlastnostech OpenSuse. Tak jsem se rozhodl ho nainstalovat na svého Acer Travelmate 2302LC. Hardwarová detekce mě docela překvapila. Fakt ok. Při instalaci mě trochu potrápilo druhé CD, které instalační program ignoroval. Jinak je instalační program (nejspíš YAST) nejpropracovanější, co jsem kdy viděl. Po celkově asi dvou hodinách, jsem měl funkční Suse desktop. Dobrá, hodně toho bude ještě potřeba nastavit a doinstalovat. Zatím se mi podařilo rozběhnout síť po bluetooth.
Zatím se mi OpenSuse docela zamlouvá. Uvidím, za jak dlouho bude plně nastaven, aby se dal použít pro každodenní práci. Pokud to půjde dobře, třeba u něj zůstanu (a budu moci opustit WXP ;).
Tak a je to tu. Po kolapsu systemu z Redmontu zpusobenou chybou pri defragmentaci (tj. system defragmentoval, nastala chyba, pocitac se zresetoval a uz nenabootoval) sem se rozhodl. Uz ne vice. A tak jsem zakoupil novy disk (ta 80tka mi proste uz nestacila, tak sem si koupil 250gb. A nejak se mi zalibilo to cislo - 0.33TB diskoveho prostoru, 1.25GB RAM, 3,1GHz procesor. Pomalu slusnej serverik, co? :) Ale to sem ted nepatri. Tak sem nainstaloval Slackware 10.2. Zatim vsechno funguje, jeste budu rozebihat DivX, kamerku a par dalsich vecicek.
Rád bych se zeptal jaká by se dala očekávat účast na takovéto akci, pokud by se pořádala právě tady, a kdo by chtěl stávit příjemný večer u dobrého čaje a šachu.
Reaguji na mail jednoho z vás, a zároveň připojuji omluvu za přislíbenou účast, kdy jsem dal přednost osobním záležitostem. Tak konečně tento týden by mohlo být možné odložit školní povinnosti a pobavit se s lidmi stejné (do jisté míry - určitě ne tak extémistických názorů) krevní skupiny.
Jaká koli účast je vítána, s šachy i bez nich, s problemy s GNU/Linuxem či bez nich.
Z velkých a známých distribucí je Debian ta, kterou prakticky neznám. Přiznám se, že i mě odradilo dělení na stable/unstable/testing. Měl bych prostě špatný pocit používat něco označené jako unstable*. Rozhodně mě tato distribuce docela láká k vyzkoušení. Jednak má největší repository (15490 balíčků), spoustu uživatelů (rozsáhlé mailing listy).
Po uvolnění 2.6.14 jsem si řekla, že to vypadá mnohem líp, než 2.6.13-2.6.14rc5-experimental-1 (či jak se to jmenovalo). Už to jádro s dlouhým názvem mě moc potěšilo, protože byla zakompilovaná podpora pro moji telku a já se nemusela s ničím dělat. Po rebootu do čtrnáctky mě ale čekalo nemilé překvapení.
Tak konečně snad mohu napsat program školské sekce. Omlouvám se za zpoždění, bylo způsobeno snahou získat co nejkvalitnější program a současně úvahami co zařadit, do které místnosti.
Sledujte rovněž oficiální program.
Pred zhruba mesiacom som reagoval na poznámku o tom aké by to bolo super mať aspoň jednoduchý gramatický korektor. Pôvodný autor v ňom zmieňoval, že by bolo fajn, keby to fungovalo aspoň pre tie javy, ktoré majú jasné pravidlá.
Nestaral jsem se vždy o svoje zuby, jak jsem měl, spolíhal jsem na to, že je budu mít vždy (v dohledné době) ok.
V tomto blogu sa nebudem venovať technickým otázkam nastavení a riešení problémov v Linuxe. Keďže každý operačný systém by mal spĺňať aj určitú ergonómiu pri práci /pohodlie/, skúšal som rôzne meniť panely, zástupcov a aplety, až kým som nedošiel k dnešnému stavu. Pre úplnosť dodávam, pracujem s Mandrake 10.1 a KDE 3.2.3, GNOME mi nevyhovuje a mám pocit, ako by bolo v ňom menej nastavení. Aj keď je GNOME určite rýchlejšie. Pridávam screenshoty plôch.
Po dlhom bádaní som konečne dokázal zosynchronizovať môj telefón s Evolution pomocou programov SynCE a GUI MultiSync. A takto som postupoval:
V poslední době se pořád debatuje nad vyčerpávání zásob ropy, a nad řešením této situace. Jedním z možných řešení, podle mě velmi zajímavé, je totální přestavba daňového systému tak, aby rozhodující podíl měla "daň z primárních zdrojů".
Zrovna jsem obdivoval nějaký zázrak techniky v sexshopu, když jsem si všiml podivného odkazu. Jak vypadá linuxový sex mě tedy zajímalo. Především proto, že jsem si tu vteřinu před kliknutím marně lámal hlavu nad tím, jak asi mohou vypadat inzerované linuxové pozice. A nebyl jsem zklamán...
Jsem velmi smutný. Tučňák mě asi přestal mít rád. Dostal jsem totiž košem od jádra a to hned od dvou různých verzí. Objevil jsem zajímavý projekt a tak jsem si říkal, že by stálo zato to rozchodit. Ačkoliv je to "jen pěkná hračka", na machrování by to bylo supr .
No co se mi stalo, to jsem nečekal... Chtěl jsem si nechat něco hledat na Googlu, zkopíroval jsem si to do schránky, ale než jsem to tam vložil, omylem jsem si zkopíroval do schránky něco jiného (shodou okolností URL).
Dnes se k nám dostaly dva programy pro úpravu obrázků. GIMP v2.2 a Photoshop v7.0. Oba to jsou velmi kvalitní produkty, jeden je zdarma a druhý za peníze. Jeden produkt je fungl nový, druhý je velmi starý (od té doby přibyly dvě nové verze) a pokud má člověk štěstí, dá se pořídit docela levně. Dokonce existuje i jakási osekaná verze, která se dá získat třeba se scannerem. Vyplatí se zaplatit, anebo uděláme stejnou práci za levno? To se dozvíme v prvním díle nekonečného seriálu. Možná to bude díl poslední, GIMP a Photoshop fanatici se určitě těší na pořádnou bitvu, kterou nemusím do dalšího dílu přežít.
Jak je známo, o rychlosti práce rozhodují blbosti. Takže začneme blbostmi:
Před několika dny jsem se dozvěděl, že Arch Linux ruší dosavadní systém vydávání distribučních kernelů - toiž jeden kernel-ide a jeden kernel-scsi a od nynějška budou vydávat pouze jeden společný kernel pro všechny systémy. Fajn. Tento nový kernel je zatím v repozitáři "Testing", ale nebude to trvat dlouho a bude umístěn do "Current".
Nevim jestli si nekdo vsiml, ale Skype ma repository pro debian.
Po čase jsem se podíval na stránky Czech Slackware Linux Users Group a začal jsem probírat co tu je nového a náhodou jsem zabloudil i na seznam lidí, kteří se k Slackware hrdě hlásí. A hle koho tu nevidím: xplesa. Ten xplesa, který na linuxu nemůže najít ani nitku dobrou. Zajímavé...
Opustil jsem Firmu, opustil jsem XP. Zítra mne čeká blízké suneční sekání prvního druhu. Doufám, že si prdneme do oka.
Po dalších opravách a vylepšeních je tu konečná verze 0.9beta GameZone klienta pro Linux.
Pěkně mě dneska naštvali na games.icq.com. Vždycky večer sem si tam zahrál reversi nebo backgamon a dneska mě překapili touhle hláškou: Sorry, this game requires Microsoft Windows and Internet Explorer! Tell me why?
Už dlhší čas sa čudujem nad konaním mnohých linuxových začiatočníkov, ktorí pri svojom prechode z Windows na Linuxe skúšajú jedno distro za druhým a lamentujú nad tým, že v tomto im nevyhovuje toto, v inom niečo iné. Dnes mi možno došlo, čím to bude.
Keď som po dlhšom čase opäť zavítal na ABCLinuxu.cz tak som si spomenul, že som tu niekedy mal zavedený vlastný blog a že by bolo viac než vhodné podeliť sa o zážitky, skúsenosti a názory z predchádzajúcich troch mesiacov.
Po dlhšej dobe som sa zas konečne dostal k problematickému grabovaniu z kamery. Predchádzajúce pokusy sú popísané v predchádzjúcich častiach blogu.
Skúsil som pre istotu nanovo prekompilovať všetky knižnice aj utilitky. Výsledok je stále ten istý - ovládenie kamery funguje, ale stream žiadny. Všimol som si ale, že v kine ani nedokážem otvoriť súbor stiahnutý na inom kompe. Začínam mať podozrenie, že kino/dvgrab chce ešte nejakú knižnicu/kodek, ktorý som si nevšimol, skúsim ešte googlovať a hrabať sa v dokumentácii, pokiaľ to čas dovolí.