abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    1

    17.11.2005 12:13 1 | 1 | Linuxové audio | Komentářů: 2, poslední 17. 11. 2005

    1

    Co na starou plečku?

    17.11.2005 09:53 i hate mondays;) | eXces | Linux | Komentářů: 25, poslední 17. 11. 2005

    --- censored ---

    Smazáno

    17.11.2005 04:03 tezkorict | Smazáno | ksmichu | Komentářů: 29, poslední 6. 12. 2005

    smazáno z osobních důvodů


    Slackware locale

    17.11.2005 01:39 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 2740× | Komentářů: 15, poslední 17. 11. 2005 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Slackware locale

    Pro Leoše

    17.11.2005 00:20 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1924× | Komentářů: 33, poslední 4. 3. 2006 | Hodnocení: 40 % (5 hlasů)

    Pro Leoše

    Vztekem snad i hubnu, nebo co...

    17.11.2005 00:09 Plastique | Vlastimil Ott | Různé | Přečteno: 2622× | Komentářů: 105, poslední 29. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Tento zápis neobsahuje nic, co se týká Linuxu. Obsahuje sprostá slova, jedná se o směs pocitů, vzteku, nasrání a touhu VYŘVAT SE.


    Splnený sen

    16.11.2005 22:05 herdamilan | moriquend | hromženie | Komentářů: 8, poslední 17. 11. 2005

    ---

    Globální mánie HTTP útoků a Čína

    16.11.2005 21:04 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Ostatní | Přečteno: 1434× | Komentářů: 12, poslední 17. 11. 2005

    Na svůj free vserver u Pípni jsem si dal Apache 2. To, že někdo občas pálí do SSH mě nijak nepřekvapuje, ale pohled do logu Apache byl pro mě šok.


    Nejsme holt všichni experti

    16.11.2005 16:34 Gustav I | Gustav | Abort, retry, fail? (počítače) | Přečteno: 1747× | Komentářů: 27, poslední 17. 11. 2005

    Víte, jak udělat 25kB odkaz?


    Hledání řetězce v souborech

    16.11.2005 13:13 dejma | Dejma | Linux | Komentářů: 8, poslední 17. 11. 2005

    Pokud chces hledat vsude (to znamena zacit v /) a neznam nazev souboru, pak
    find / -name '*' -exec grep -l 'hledany retezec' {} \;
    pokud mate take program xargs, pak rychlejsi verze je
    find / -name '*' -print0 | xargs -0 grep -l 'hledany retezec'
    to tu už nikdo nepoužívá grep -r ... *? * jasně, vím že vněkterých UNIXech grep parametr -r neumí Jo a když už chcete hledat v celém systému, tak zkuste vynecaht /proc. Napadá někoho jak do dvou zmíněných příkladů šoupnout:
    "ale ne v /dev a /proc"
    ? Výše popsané příkazy jsou z diskuze. http://www.abclinuxu.cz/forum/show/109287

    Tak si tu čtu

    16.11.2005 12:40 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1329× | Komentářů: 10, poslední 21. 11. 2005 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Tak si tu čtu ten hlahol kolem pana Plešingera. Musím říci, že jsem docela překvapený jací jste většinou citlivky. Někdo má trochu jiný názor a už jste ochotni v něm vidět nepřítele lidstva a linuxové komunity.


    --

    16.11.2005 12:09 Cubix | ABCLinuxuIsAlive | Legalix | Komentářů: 36, poslední 21. 11. 2005

    --

    Abíčko NEpotřebuje morální kodex

    16.11.2005 09:55 Robertův bloček | Robert Krátký | Abc | Přečteno: 2525× | Komentářů: 45, poslední 21. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    (Poznámka: Původně jsem tento příspěvek psal jako komentář do diskuze pod Leošův zápis Morální kodex abclinuxu. Pak to však trochu moc narostlo, takže jej vkládám jako nový zápis. S některými názory vyslovenými v té diskuzi souhlasím, s některými ne. Chci však formulovat svůj návrh řešení.)

    (Poznámka č. 2: Tento zápis není namířen proti Leošovi, není to žádný útok. Je to polemika a snaha o diskuzi. Oba se snažíme řešit stejný problém. Nemám v úmyslu popírat existenci problému, nýbrž pokusit se nalézt řešení, které by bylo co nejlepší pro Abíčko.)

    Abclinuxu podle mého názoru nepotřebuje morální kodex. Protože už pravidla má. Potřebná pravidla diskuze už byla stanovena a admini podle nich diskuze moderují.

    Týká se to ovšem pouze diskuzních fór, která je nutné udržovat "on-topic", aby byla funkční, přehledná a snadno využitelná. Do blogů však jakákoliv omezení nepatří.


    OpenBSD. Jak jsem neuspěl

    16.11.2005 00:16 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1251× | Komentářů: 4, poslední 16. 11. 2005 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    Pořídil jsem si na netu OpenBSD. Všude to vychvalovali. Tak jsem neodolal a stáhnul a nainstaloval. Napsalo mi to že , "successfull". Radoval jsem se, jaký že jsem to pašák. Ne dlouho. Chtěl jsem to spustit a při rebootu to vypsalo, že to hledá televizní kartu a nic. Už jsem se tam nedostal. Jo jo těžkej život


    Linux V.S. Windows

    16.11.2005 00:05 internet_cez_nokia_6230 | Niel | Linux | Přečteno: 1962× | Komentářů: 35, poslední 8. 3. 2009 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Linux V.S. Windows

    Alebo preco pouzivat linux namiesto win z ekonomickeho hladiska. Prestavme si firmu kde je 1o pocitacov + jeden server.

    2.6.14? Zatím ne, děkuji.

    15.11.2005 23:51 lzapův svět | Lukáš Zapletal | Linux | Přečteno: 1733× | Komentářů: 17, poslední 17. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Tak jsem "upgradnul" na 2.6.14-ku na notebooku. A výsledek? No, užívám si konečně toho, že nemusím patchovat kvůli FUSE (nejsem si 100% jistý, jestli v předchozích verzích byl, ale objevil jsem ho v konfigu až nyní). Jenže. Hibernace začla být velmi nestabilní, a to tak, že jsem 2x přišel o rozdělanou práci, to znamená -- návrat ke třináctce. Zatím.

    Legendy

    15.11.2005 22:49 miblog | Michal Vyskočil | Jen tak | Přečteno: 1267× | Komentářů: 20, poslední 18. 11. 2005

    Je až neuvěřitelné, kolik polopravd a mýtů člověk chytne z televize. Ale ani knihy jich nejsou ušetřeny a dokonce i takové, od nichž by to nikdo nečekal a kterým máme tendenci naprosto věřit. A tím nemyslím knihy o IT, nebo náboženské svitky. Mluvím o úplně obyčejných pohádkových knížkách.


    Není nad pořádný kopanec

    15.11.2005 22:31 Gustav I | Gustav | Jen tak. (co nepatří jinam) | Přečteno: 1345× | Komentářů: 4, poslední 16. 11. 2005

    Mezi jednu z mých nejoblíbenějších knih patří i Saturnin - a na jednu větu, kterou Zdeněk Jirotka vložil do úst doktoru Vlachovi, vzpomínám teď často: "Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat, a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a vyhodil dočasně ven na mráz. Pak bychom nevzpomínali na to, že kamna trochu kouřila, nýbrž na to, že hřála. A na to, že bylo koneckonců v naší moci, aby jenom hřála."

    Myslím si, že to docela trefně vystihuje, čím zrovna procházím.


    Morální kodex abclinuxu

    15.11.2005 21:22 LL | Leoš Literák | Abíčko | Přečteno: 2902× | Komentářů: 137, poslední 19. 11. 2005 | Hodnocení: 83 % (2 hlasů)

    Než můžeme začít vymýšlet způsob, jak se zbavit provokatérů, měli bychom určit a odsouhlasit kodex shrnující, co není povoleno na Abíčku. Pak bude jasné, zda někdo pravidla porušuje či nikoliv. V tomto příspěvku načrtnu obsah a rozpoutávám diskusi na toto téma.


    Suspend s nvidií a 2.6.14

    15.11.2005 16:08 Bláboly | Michal Čihař | Linux | Přečteno: 1052× | Komentářů: 6, poslední 15. 11. 2005

    Kernel 2.6.14 konečně vyřešil můj problém s memory leakem kdesi v ACPI, takže nezbylo než upgradovat :-). Ovšem nvidiacký modul se poté zuřivě bránil suspendu do paměti, přestože to dříve fungovalo.


    Proč jsem nečetl manuálové stránky a dokumentaci

    15.11.2005 15:47 taz | taz | Přečteno: 1279× | Komentářů: 13, poslední 16. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Čím déle pracuji s Linuxem (dohromady asi 6 měsíců) tím snáze a častěji se obracím k manuálovým stránkám, howto atpd. Ale v počátcích jsem to nedělal o to víc jsem otravoval lidi okolo s dotazy které se dají snadno vyčíst v manuálech.


    Firefox 1.5RC1 + extension, NetBeans 5.0beta

    15.11.2005 14:26 Paralelný blog | Marek 'marx' Grác | Virtuálne | Přečteno: 1020× | Komentářů: 4, poslední 15. 11. 2005

    Obvykle nepoužívam najnovšie verzie softvéru, ale bol som zvedavý a tak som si nainštaloval NetBeans 5.0beta a Firefox 1.5RC1 (pretože RC2 nie je zatiaľ lokalizovaná). Videl nový dizajn na SourceForge


    Komunita

    15.11.2005 13:06 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1468× | Komentářů: 61, poslední 16. 11. 2005

    Komunita

    Kde se vzalo 'cat soubor | příkaz'?

    15.11.2005 10:38 Robertův bloček | Robert Krátký | Jen tak | Přečteno: 2759× | Komentářů: 44, poslední 18. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Také jste si všimli, že spousta lidí používá podivnou kombinaci příkazů například pro grepnutí něčeho z obsahu souboru?

    cat soubor | grep výraz

    Místo jednoduššího, kratšího a IMO i snadněji naučitelného nebo zapamatovatelného (protože logičtějšího):

    grep výraz soubor

    Tak si říkám, jak na to přišli? Totéž se často provádí i s jinými příkazy než grep. Samozřejmě nejde o nic nového... Spousta z vás určitě zná stránku Useless use of cat. Ale mě by zajímalo, odkud se to bere.


    Můj názor na antivirové programy

    15.11.2005 03:55 miloslavponkrac | Miloslav Ponkrác | Jen tak | Přečteno: 2089× | Komentářů: 12, poslední 12. 6. 2007 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Na rootu vyšel včera článek o tom, jak bude potřeba mít antivirový program v budoucnosti i na Linuxu. Protože se u mě v poslední době projevují grafomanské sklony, rozhodl jsem se napsat svůj sobní názor na tuto problematiku. Protože se však tato problematika dotýká více nejmenovaného operačního systému od Microsoftu, budu se zaměřovat na něj. Předem napíšu, že tento článek není objektivní, a že čekám za něj ostrou kritiku.


    To: abclinuxu.cz@

    15.11.2005 00:38 escaped | © | © | Komentářů: 4, poslední 16. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Ignorujte prosim vsechny dementni prispevky a dotazy do diskuzi. Ignorujte vsechny provokace, nejapnosti, naschvaly apod. Tim, ze na ne reagujete poskozujete pomernou kvalitu tohoto portalu! Dekuji!


    Internet cez mobil pod mandrake

    15.11.2005 00:11 internet_cez_nokia_6230 | Niel | Linux | Přečteno: 1143× | Komentářů: 7, poslední 16. 11. 2005

    Nainstaloval som si mandrake 10.1 a hlavnou kriteriou pre mna bolo aby som sa vedel pripojit na internet (kvoli foram a podobne) avsak som mal blbe pripojenie cez mobil ako som pozeral fora tak som nasiel kopec problemov ale nikde ziadne jednoduche a funkcne riesenie na tento problem. A tak som pospajal nejake veci a ola funguje to tak tu je strucny funkcny navod:

    Smazáno

    14.11.2005 23:27 tezkorict | Smazáno | ksmichu | Komentářů: 19, poslední 15. 11. 2005

    smazáno z osobních důvodů


    Linuxova komunita a psychoterapie

    14.11.2005 23:05 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1147× | Komentářů: 17, poslední 15. 11. 2005 | Hodnocení: 0 % (1 hlasů)

    Vcera jse tady horoval pro Linux a FreeBSD. Samozrejme jsem projevil nadseni, ktere me neopustilo za ty tri roky kdy se pro mne Linux stal zdrojem zabavy a pouceni. Ale chci rici, co jeste jineho pro mne tento fenomen znamena


    O nutné obraně

    14.11.2005 22:45 Kacířské myšlenky | Luk | Rouhání největší | Přečteno: 1172× | Komentářů: 26, poslední 16. 11. 2005

    Když jsem před časem napsal příspěvek O vině a trestu, leckdo mi tehdy zazlíval, že "chci být na zločince moc hodný". Tak to samozřejmě není, jen nechci pomstu místo trestu. S tím souvisí i to, jaký mám názor na nutnou obranu.


    Konečně jsem někoho zabanoval

    14.11.2005 22:27 LL | Leoš Literák | Abíčko | Komentářů: 51, poslední 17. 11. 2005 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Bohužel JXP to nebyl, přestože jsem se o tom s Robertem hezky pohádal. Jako náhradník se nabídl drobrovolnik z Podpolianske strojarne Detva a.s., který neuváženě zahájil mirror abíčka. Přes šedesát otevřených spojení je vážně moc na to, abych to jen tak přešel. Zvlášť když se mi stránky Abíčka načítají citelně pomaleji než normálně. Odpoledne jsem nad dvaceti spojeními mávl rukou, ale šedesát? Má smůlu. Pokud tolik touží po offline obsahu, může si zakoupit optimalizovanou verzi i s vyhledávačem.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.