Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Jsem sokovan neduraznym pristupem ozbrojenych sil ke vznikajici obcanske valce na predmestich Parize. Stejne, jako jsem nesouhlasil s americkou invazi a okupaci Iraku, uz kvuli nepravdivym argumentum prezentovanym nejvyssimy predstaviteli USA v RB OSN, jsem ted jednoznacne na strane zakona.
Trochu ze zvědavosti jsem nainstaloval na notebook Aspire 1412WLMi nové SUSE 10.0 (ne openSUSE, ale tu tzv. Evaluation verzi). A ačkoliv už tam předtím byl Debian a byl jsem téměř úplně spokojen, vážně teď uvažuji o tom, že bych si na notebooku SUSE nechal jako hlavní systém. To jsem nečekal.
Pár drobností mě však zpočátku pořádně rozčilovalo...
Ešte som o ničom ako stretnutie Linuzákov v Košiciach nepočul... (okrem oficiálnych podujatí, LugCon-like typu). Podobné stretnutia má každá ceská dedinka a väčšie slovenské mesto... ale zatiaľ som nenarazil na žiadne oznámenie o stretnutí v Košiciach.
Když Česko vstupovalo do EU, dohodlo si výjimku z obecných pravidel - a sice, že tu cizinci nebudou smět kupovat nemovitosti. Prý by nám skoupili naši vlast, a s kousky půdy a s baráky by spekulovali. No... V každém případě je pravda, že na špinavé machinace si tu vystačíme sami.
Tuhle jsem seděl ve školní knihovně a četl dobrou knížku o návrhových vzorech, která byla ovšem příšerně přeložena*. Když v tom jsem od vedlejšího stolu zaslechl jakou si "technickou" diskusi. Seděla tam parta lidí, evidentně zobáci-prváci, měli před sebou notebook a nějakou knížku o Linuxu pro začátečníky. Na noťasu běžely obligátní XPéčka a na nich cygwin.
Ti lidi se hádali, jestli je Linux case-sensitive při práci se soubory, či nikoliv. V příručce psali, že ano, ovšem chlapečkovi před notebookem se podařilo vymazat soubor příkazem rm POKUS
soubor, jež před tím vytvořil příkazem touch pokus
. A nešlo mu to do hlavy.
Je to k neuvěření, ale mimořádně masivní mediální kampaň o hrozivých virech ptačí chřipky a s ní spojená panika lidí navštěvujících houfně lékařské ordinace, konečně nakrkla lékaře k tomu, aby veřejně sdělil to, co sice dávno vědí lékaři mezi sebou, co se dozví i každý laik, který se začne problematikou hlouběji zabývat, ale o čem se na veřejnosti z různých důvodů příliš nemluví.
Severní Korea vyhlásila válku dlouhým vlasům zní nadpis článku na bbc. Opravdu jsem nevěděl, že moje krátké vlasy jsou důkazem mého veskrze socialistického a vojenského smýšlení. Argumenty typu
Dlouhé vlasy spotřebovávají příliš mnoho živin a mozku se tak nedostává dost energie.mi připomněly obrázky z koncentračního tábora Mauthausen, kde byly vystaveny "vědecké" publikace, v nichž se to hemžilo bakteriemi ve tvaru davidových hvězd a srpů s kladivy.
Mám 512MB RAM, obsazeno tak 200-30MB, přesto se mi občas swap začne obsazovat. Jak jsem našel v diskusi poznámku, že je to tak v pořádku, i když mne to štve, tak po mých naplánovaných výdajích dojde i na další paměť.
Sedim včera na přednášce z Algoritmizace, poslouchám o JBuilderu, že jsou v něm karty, kouzelník a vyjmenovaná slova a nějak mi to nejde přijmout, abych to používal taky, místo toho říkám záložky, průvodce a klíčová slova.
Plný očekávání z nové verze SuSE 10.0, jsem si ji hned za čerstva stáhl a naistaloval. Hned po nainstalování mě zarazilo, daleko pomalejší reakce celého systému. Jelikož potřebuji Linux čím dál více nezbylo mic nic, než se pln zarmoucení poohlédnout po jiné verzi linuxu.
Nějak blbě jsem si překompiloval vim a evim se mi začal spouštět v konzoli, misto v X. Tak jsem začal hledat nějaké způsoby past & copy mezi X a terminálem. A hle, Xka mají tuto vlastnost přímo v sobě!
Minule som si povedal že už nastal čas aby som si zmenil wallpaper. Pri tejto príležitosti som si ich stiahol rovno 150 :). Povedal som si že si z nich vyberem jeden ktorý bude NAJ. Samozrejme vybrať si bolo veľmi obtiažné, a tak som sa to rozhodol riešiť inak. Spravil som si bash skript ktorý mi pri každom spustení Fluxboxu vyberie náhodný obrázok z adresára a nastaví ho ako wallpaper.
Probíhaující boj mezi GIMPem a Photoshopem mě přinutil připomenou jednu stokrát omílanou věc.
Když si stěžujete, že něco je určitě špatně a že existuje lepší řešení, tak řekněte jaké řešení je lepší a proč. Jinak tady budeme stále mít jednoznačné chyby, které nemají jednoznačné řešení a nesmyslná nastavení, o kterých nikdo neví, proč jsou nesmyslná.
A tradiční věta na závěr: plácání v blogu nic nevyřeší, používejte bug tracking systémy!
Při probírání
minulého zápisu jsme narazili na zajímavý problém selekcí v GIMPu. Protože je na tom dobře vidět myšlení vývojářů software, dovolím si malé ohlédnutí za touto zajímavostí...
Na latrýně to nikdo s určitostí nevěděl, třeba to někdo bude vědět tady.
Zdravím případné čtenáře. Nějakou dobu jsem se teď zabýval DVB kartami v linuxu a streamováním DVB-T televize po síti. Své poznatky a poznámky jsem sepsal, snad se někomu budou hodit. Protože by mi blog asi nevzal původní formátování, dávám sem jen odkaz.
Bohužel to vypadá, že K3B neumí ověřit vypálená data, pokud jsou v cestě háčky a čárky. Bohužel se tím pro mne stává nepoužitelným - zapisovat cokoliv na DVD bez ověření, jestli je to OK, je IMHO docela risk.
Čím pálíte vy?Před nedávnem jsem se dozvěděl o docela zajímavých vlastnostech OpenSuse. Tak jsem se rozhodl ho nainstalovat na svého Acer Travelmate 2302LC. Hardwarová detekce mě docela překvapila. Fakt ok. Při instalaci mě trochu potrápilo druhé CD, které instalační program ignoroval. Jinak je instalační program (nejspíš YAST) nejpropracovanější, co jsem kdy viděl. Po celkově asi dvou hodinách, jsem měl funkční Suse desktop. Dobrá, hodně toho bude ještě potřeba nastavit a doinstalovat. Zatím se mi podařilo rozběhnout síť po bluetooth.
Zatím se mi OpenSuse docela zamlouvá. Uvidím, za jak dlouho bude plně nastaven, aby se dal použít pro každodenní práci. Pokud to půjde dobře, třeba u něj zůstanu (a budu moci opustit WXP ;).
Tak a je to tu. Po kolapsu systemu z Redmontu zpusobenou chybou pri defragmentaci (tj. system defragmentoval, nastala chyba, pocitac se zresetoval a uz nenabootoval) sem se rozhodl. Uz ne vice. A tak jsem zakoupil novy disk (ta 80tka mi proste uz nestacila, tak sem si koupil 250gb. A nejak se mi zalibilo to cislo - 0.33TB diskoveho prostoru, 1.25GB RAM, 3,1GHz procesor. Pomalu slusnej serverik, co? :) Ale to sem ted nepatri. Tak sem nainstaloval Slackware 10.2. Zatim vsechno funguje, jeste budu rozebihat DivX, kamerku a par dalsich vecicek.
Rád bych se zeptal jaká by se dala očekávat účast na takovéto akci, pokud by se pořádala právě tady, a kdo by chtěl stávit příjemný večer u dobrého čaje a šachu.
Reaguji na mail jednoho z vás, a zároveň připojuji omluvu za přislíbenou účast, kdy jsem dal přednost osobním záležitostem. Tak konečně tento týden by mohlo být možné odložit školní povinnosti a pobavit se s lidmi stejné (do jisté míry - určitě ne tak extémistických názorů) krevní skupiny.
Jaká koli účast je vítána, s šachy i bez nich, s problemy s GNU/Linuxem či bez nich.