Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
a to nemluvím o věcech, jako jsou memory leaky (nebo jak se tomu říká)A uživatel má potom nerve-racking overflow
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ad vyhledávání - jseš si jistý, že umíš FF správně ovládat?Mám na mysli nadbytečné vyhledávací políčko, které zabírá plochu a ve skutečnosti není nutné. Firefox umím ovládat tím stylem, jakým se ovládá IE.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ad vyhledávání - jseš si jistý, že umíš FF správně ovládat? Mám na mysli nadbytečné vyhledávací políčkoA on měl na mysli to, že kdybys uměl FF lépe ovládat, mohl bys vyhl. políčko poslat k čertu a používat pro vyhledávání adresní řádek.
Firefox umím ovládat tím stylem, jakým se ovládá IE.Nic ve zlém, ale to bude možná součást problému. FF mi také nesedí, ale vybral bych úplně jiné důvody.
Ale abych pořád jen nekritizoval. Vývojářům FF se povedla jedna ohromná věc-ukázali světu, že existujeme a že nejsme jen skupina podivínu zírající na černou obrazovku a blikající prompt.No, nevím. Firefox je docela hodně zaměřený na Windows a podle toho se občas taky chová. Já zase používám především Konqueror. Firefox pouze v případě, když potřebuji použít nějaké speciální rozšíření. Operu mám, je to super prohlížeč a od verze 7.11, kdy jsem jí přestal používat (kvůli tehdy ještě firebirdu) udělala velký pokrok. Ale jaksi pro ni nemám využití.Toť vše a čekám konstruktivní komentáře.
Jak se tak dívám na statistiky návštěvnosti, tak v tomto ohledu nejen že může, ale otázka spíš zní, zda může Opera konkurovat Firefoxu. Co se mé (a nejen mé) osobní zkušenosti týká, uživatelské rozhraní Firefoxu mi sedí více a renderovací jádro je přibližně na stejné úrovni. Takže ani v tomto ohledu nevidím, proč by Firefox nemohl konkurovat Opeře. A ty 4 MB navíc u instalačního balíčku mne netrápí. Jednak si stejně Firefox kompiluji ze zdrojáků (Operu ne - proč asi?), jednak při současných cenách disků vychází 1 MB přibližně na 1 haléř. Pokud snad šlo o rychlost stahování, tak při rychlosti mého připojení znamenají ty 4 MB asi dvě minuty, v tom opravdu nevidím problém…
Co se týká toho, že Opera obsahuje MUA, chatovacího klienta, kávovar a nůžky na nehty, jsem hluboce rád, že vývojáři Mozilly jsou se mnou zajedno v názoru na to, že když Netscape udělal z Netscape Navigatoru Netscape Communicator, bylo to jedno z jeho nejhorších designových rozhodnutí. Nástroje, které dělají tisíc různých věcí, mívají tu zásadní vadu, že žádnou z nich nedělají pořádně. To ostatně věděli už pánové Kernighan, Ritchie a Thompson, když na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dávali dohromady nejmenovaný operační systém…
A ty 4 MB navíc u instalačního balíčku mne netrápí. Jednak si stejně Firefox kompiluji ze zdrojáků (Operu ne - proč asi?), jednak při současných cenách disků vychází 1 MB přibližně na 1 haléř. Pokud snad šlo o rychlost stahování, tak při rychlosti mého připojení znamenají ty 4 MB asi dvě minuty, v tom opravdu nevidím problém…Nejde o ty 4 MB, jde o princip. Při mé rychlosti připojení ty 4 MB dělají cca 8 vteřin.
Nástroje, které dělají tisíc různých věcí, mívají tu zásadní vadu, že žádnou z nich nedělají pořádně.E-mail klient v Opeře svoji funkci plní na výbornou. Vyzkoušejte a uvidíte.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
mutt
, který spouštím přímo na svém serveru na hostingu. Pro mé potřeby je toto řešení ideální a použitím Opery coby MUA bych si (stejně jako v případě Mozilly, Thunderbirdu nebo třeba KMailu) jen přidělával práci.
ta linuxova neobsahuje ba ani mail klientaA co je potom toto?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Rozhodl jsem se udělat jakési "měření" zatížení operační paměti PC při spuštění jednotlivých prohlížečů. Firefox a Opera. Zde jsou zjištěné hodnoty, posuďte sami.Výchozí stav volné paměti před každým měřením je po nabootování systému 273.58 MB. (Celková paměť 512 MB.)
STAV OPERA FIREFOX A(použito) 248.5MB (25.08) 245.9MB (27.6) N(x) 259.3MB (14.3) 256.3MB (17.3)
LEGENDA: A - stav volné paměti po spuštění prohlížeče (použito = zabralo MB v paměti). N - stav paměti po zavření prohlížeče, (x je hodnota MB, která zůstala obsazena po zavření prohlížeče).
Mě to přijde takové, že Opera i FF využívají paměť v těchto situacích takřka shodnou, rozdíl není veliký, Opera je na tom o malinko lépe. Otázka je, jak paměť využívají při stahování stránek a jak zatěžují cpu, to jsem ještě nezjišťoval.
Instalační balíček linux: FF-8.4 MB; Opera-4.1 MB
Kladu si otázku, když FF má mnohem méně funkcí, tak proč ve verzi pro linux má více než dvojnásobnou velikost?
Download manager:
Mail, news, chat: FF-nemá, nutno použít jinou aplikaci; Opera-vyborný integrovaný klient
Gesta myší: FF-nemá, nutno použít add-in
Navigace v historii a cachování: FF-subjektivně pomalejší
Vyhledávání v Googlu a ostatních: FF-nutno použít další vyhledávací textbox; Opera-vyhledávací textbox není nutný, hledá se v adresním řádku (viz můj dřívější blogpost)no, tak na Operu jsem nedavno presel (rychlost, Qt, fce) a vyhledavani v Googlu je asi jedina vec, na jejiz implementaci ve FF vzpominam se slzou v oku. FF totiz pri zadani jakekoliv fraze do address baru vyhledava na Googlu stylem "I feel lucky" (pokud fraze neni primo jmeno serveru) a to je absolutne killer fce!! nevite nekdo, jak na to v Opere? Google keyword na to neeeeni
Tiskni
Sdílej: