Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
vimtutor
. Tam se dozvíte ve velmi svěží a stravitelné formě základy, které vám velmi usnadní takové to rutinní editování souborů, hlavně mazání a vkládání. Já jsem se toho za prvních půl hodiny vimtutoru naučil hodně a je to 90% toho, co dneska používám.
Pro podporu LaTeXu doporučuji excelentní LaTeX-Suite pro vim. Ze své zkušenosti vím, že je trochu náročné si na ni zvyknout, ale pokud ji ovládáte, tak je to efektivita par-excellence.
(prostredni tlacitko mysi je u neditu navykova vec)To je vlastnost X.
vim
pro vás, to musíte posoudit sám. Zkuste a uvidíte. Třeba zjistíte, že vám vyhovuje jen pro některé účely: já například používám vim
při editaci konfiguračních souborů nebo při psaní e-mailů, ale při programování nebo psaní HTML dávám přednost kate. Nebo zjistíte, že vám nesedí vůbec - nebo že jiné editory nepotřebujete. V každém případě ale, myslíte-li to s Linuxem vážně, byste měl zvládnout aspoň základy vim
(a pokud možno si poradit i s pouhým vi
), protože čas od času se dostanete do situace, kdy jiný editor mít nebudete (hlavně při řešení havarijních situací). V takovém případě není samozřejmě nutné znát všechny finesy, ale měl byste být schopen provádět základní editaci souborů.
KDevelop, Eclipse nebo něco na ten způsob a i na tom nejpomalejším počítači to mám naistalovaný dřív, než nakonfigurovanej vim (dělal to dva dny!). Příjde mi prostě rychlejší si zapamatovat klávesovou zkratku (např. Ctrl+S, F6 atd.) než porád vyplňovat konfiguráky. Zatím jsem se nesetkal s defaultní instalací vimu tak, aby mi to vyhovovalo (konkrétně ten Backspace)... A taky mi vadí to lámání dlouhejch řádek. Je to nepřehledný!Achjo! Já vim konfiguroval daleko déle, než dva dny. Ale to nastavení se dělá jenom jednou! Potom už stačí mít někde (třeba na webu) uložený .vimrc a ten si v případě potřeby stáhnout. Takže se obávám, že nainstalování Eclipse, nebo Kdevelopu je vždy pomalejší. Já se taky nesetkal s defaultní instalací vimu, která by mi vyhovovala, ale vzhledem k tomu, co jsem napsal výše, kde je problém? Lámání dlouhých řádek -
:set nowrap
do .vimrc
a v čem je problém?
A už vůbec není důležitý, v čem jste to udělal!Pro ostatní ne, to máš pravdu. Těm je fuk, jestli jsi to psal v mceditu, notepadu, nebo vimu. Ale pro mě je zatraceně důležité mít výborný editor, který mi pomáhá v editaci textu!
Tiskni
Sdílej: