Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
vimtutor
. Tam se dozvíte ve velmi svěží a stravitelné formě základy, které vám velmi usnadní takové to rutinní editování souborů, hlavně mazání a vkládání. Já jsem se toho za prvních půl hodiny vimtutoru naučil hodně a je to 90% toho, co dneska používám.
Pro podporu LaTeXu doporučuji excelentní LaTeX-Suite pro vim. Ze své zkušenosti vím, že je trochu náročné si na ni zvyknout, ale pokud ji ovládáte, tak je to efektivita par-excellence.
(prostredni tlacitko mysi je u neditu navykova vec)To je vlastnost X.
vim
pro vás, to musíte posoudit sám. Zkuste a uvidíte. Třeba zjistíte, že vám vyhovuje jen pro některé účely: já například používám vim
při editaci konfiguračních souborů nebo při psaní e-mailů, ale při programování nebo psaní HTML dávám přednost kate. Nebo zjistíte, že vám nesedí vůbec - nebo že jiné editory nepotřebujete. V každém případě ale, myslíte-li to s Linuxem vážně, byste měl zvládnout aspoň základy vim
(a pokud možno si poradit i s pouhým vi
), protože čas od času se dostanete do situace, kdy jiný editor mít nebudete (hlavně při řešení havarijních situací). V takovém případě není samozřejmě nutné znát všechny finesy, ale měl byste být schopen provádět základní editaci souborů.
KDevelop, Eclipse nebo něco na ten způsob a i na tom nejpomalejším počítači to mám naistalovaný dřív, než nakonfigurovanej vim (dělal to dva dny!). Příjde mi prostě rychlejší si zapamatovat klávesovou zkratku (např. Ctrl+S, F6 atd.) než porád vyplňovat konfiguráky. Zatím jsem se nesetkal s defaultní instalací vimu tak, aby mi to vyhovovalo (konkrétně ten Backspace)... A taky mi vadí to lámání dlouhejch řádek. Je to nepřehledný!Achjo! Já vim konfiguroval daleko déle, než dva dny. Ale to nastavení se dělá jenom jednou! Potom už stačí mít někde (třeba na webu) uložený .vimrc a ten si v případě potřeby stáhnout. Takže se obávám, že nainstalování Eclipse, nebo Kdevelopu je vždy pomalejší. Já se taky nesetkal s defaultní instalací vimu, která by mi vyhovovala, ale vzhledem k tomu, co jsem napsal výše, kde je problém? Lámání dlouhých řádek -
:set nowrap
do .vimrc
a v čem je problém?
A už vůbec není důležitý, v čem jste to udělal!Pro ostatní ne, to máš pravdu. Těm je fuk, jestli jsi to psal v mceditu, notepadu, nebo vimu. Ale pro mě je zatraceně důležité mít výborný editor, který mi pomáhá v editaci textu!
Tiskni
Sdílej: