Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
vimtutor
. Tam se dozvíte ve velmi svěží a stravitelné formě základy, které vám velmi usnadní takové to rutinní editování souborů, hlavně mazání a vkládání. Já jsem se toho za prvních půl hodiny vimtutoru naučil hodně a je to 90% toho, co dneska používám.
Pro podporu LaTeXu doporučuji excelentní LaTeX-Suite pro vim. Ze své zkušenosti vím, že je trochu náročné si na ni zvyknout, ale pokud ji ovládáte, tak je to efektivita par-excellence.
(prostredni tlacitko mysi je u neditu navykova vec)To je vlastnost X.
vim
pro vás, to musíte posoudit sám. Zkuste a uvidíte. Třeba zjistíte, že vám vyhovuje jen pro některé účely: já například používám vim
při editaci konfiguračních souborů nebo při psaní e-mailů, ale při programování nebo psaní HTML dávám přednost kate. Nebo zjistíte, že vám nesedí vůbec - nebo že jiné editory nepotřebujete. V každém případě ale, myslíte-li to s Linuxem vážně, byste měl zvládnout aspoň základy vim
(a pokud možno si poradit i s pouhým vi
), protože čas od času se dostanete do situace, kdy jiný editor mít nebudete (hlavně při řešení havarijních situací). V takovém případě není samozřejmě nutné znát všechny finesy, ale měl byste být schopen provádět základní editaci souborů.
KDevelop, Eclipse nebo něco na ten způsob a i na tom nejpomalejším počítači to mám naistalovaný dřív, než nakonfigurovanej vim (dělal to dva dny!). Příjde mi prostě rychlejší si zapamatovat klávesovou zkratku (např. Ctrl+S, F6 atd.) než porád vyplňovat konfiguráky. Zatím jsem se nesetkal s defaultní instalací vimu tak, aby mi to vyhovovalo (konkrétně ten Backspace)... A taky mi vadí to lámání dlouhejch řádek. Je to nepřehledný!Achjo! Já vim konfiguroval daleko déle, než dva dny. Ale to nastavení se dělá jenom jednou! Potom už stačí mít někde (třeba na webu) uložený .vimrc a ten si v případě potřeby stáhnout. Takže se obávám, že nainstalování Eclipse, nebo Kdevelopu je vždy pomalejší. Já se taky nesetkal s defaultní instalací vimu, která by mi vyhovovala, ale vzhledem k tomu, co jsem napsal výše, kde je problém? Lámání dlouhých řádek -
:set nowrap
do .vimrc
a v čem je problém?
A už vůbec není důležitý, v čem jste to udělal!Pro ostatní ne, to máš pravdu. Těm je fuk, jestli jsi to psal v mceditu, notepadu, nebo vimu. Ale pro mě je zatraceně důležité mít výborný editor, který mi pomáhá v editaci textu!
Tiskni
Sdílej: