Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Zdravím,
či už tento príspevok pochopíte ako provokáciu k flame alebo obyčajný skúmavý dotaz, chcel by som sa spýtať, čo môže editor Vim ponúknuť niekomu ako ja a teda človeku, ktorý:
Poznám základné vimovské príkazy (:w, :wq! apod.), viem že existujú dva módy, medzi ktorými sa dá prepínať, ale užitočnosť či efektívnosť tohto spôsobu práce mi zatiaľ uniká. A či ako smrteľník nejak vo veľkom budem potrebovať makrá..
Díky za názory,
-- jose
ps: Ak sa nazdávate, že i pre mňa by bol Vim vhodný, prosím doporučte mi Váš obľúbený (online) manuál/how-to.
Tiskni
Sdílej:
vimtutor
. Tam se dozvíte ve velmi svěží a stravitelné formě základy, které vám velmi usnadní takové to rutinní editování souborů, hlavně mazání a vkládání. Já jsem se toho za prvních půl hodiny vimtutoru naučil hodně a je to 90% toho, co dneska používám.
Pro podporu LaTeXu doporučuji excelentní LaTeX-Suite pro vim. Ze své zkušenosti vím, že je trochu náročné si na ni zvyknout, ale pokud ji ovládáte, tak je to efektivita par-excellence.
(prostredni tlacitko mysi je u neditu navykova vec)To je vlastnost X.
vim
pro vás, to musíte posoudit sám. Zkuste a uvidíte. Třeba zjistíte, že vám vyhovuje jen pro některé účely: já například používám vim
při editaci konfiguračních souborů nebo při psaní e-mailů, ale při programování nebo psaní HTML dávám přednost kate. Nebo zjistíte, že vám nesedí vůbec - nebo že jiné editory nepotřebujete. V každém případě ale, myslíte-li to s Linuxem vážně, byste měl zvládnout aspoň základy vim
(a pokud možno si poradit i s pouhým vi
), protože čas od času se dostanete do situace, kdy jiný editor mít nebudete (hlavně při řešení havarijních situací). V takovém případě není samozřejmě nutné znát všechny finesy, ale měl byste být schopen provádět základní editaci souborů.
KDevelop, Eclipse nebo něco na ten způsob a i na tom nejpomalejším počítači to mám naistalovaný dřív, než nakonfigurovanej vim (dělal to dva dny!). Příjde mi prostě rychlejší si zapamatovat klávesovou zkratku (např. Ctrl+S, F6 atd.) než porád vyplňovat konfiguráky. Zatím jsem se nesetkal s defaultní instalací vimu tak, aby mi to vyhovovalo (konkrétně ten Backspace)... A taky mi vadí to lámání dlouhejch řádek. Je to nepřehledný!Achjo! Já vim konfiguroval daleko déle, než dva dny. Ale to nastavení se dělá jenom jednou! Potom už stačí mít někde (třeba na webu) uložený .vimrc a ten si v případě potřeby stáhnout. Takže se obávám, že nainstalování Eclipse, nebo Kdevelopu je vždy pomalejší. Já se taky nesetkal s defaultní instalací vimu, která by mi vyhovovala, ale vzhledem k tomu, co jsem napsal výše, kde je problém? Lámání dlouhých řádek -
:set nowrap
do .vimrc
a v čem je problém?
A už vůbec není důležitý, v čem jste to udělal!Pro ostatní ne, to máš pravdu. Těm je fuk, jestli jsi to psal v mceditu, notepadu, nebo vimu. Ale pro mě je zatraceně důležité mít výborný editor, který mi pomáhá v editaci textu!