Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Nebudem tu prepisovať to, čo už napísali iní, napr. na http://www.wired.com/wiredenterprise/2012/08/glacier/ alebo http://www.innerexception.com/2012/08/is-amazon-glacier-really-as-cheap-as-it.html. No nedá mi pozastaviť sa nad tým, že Amazon má na stránke s prehľadom poplatkov za Glacier informáciu o poplatkoch nielen ako poznámku pri Free (platí len pri max. downloade 5 % mesačne, navyše rozloženom po dňoch) a malým písmom, ale reálne má poplatky (resp. spôsob ich výpočtu) popísané až vo faq (pod Learn more). Toto už snáď ani nie je možné nazvať reklamštinou, ale skôr prachsprostým zavádzaním. Ok, ale čo s tým.
Predpokladajme, že na Glacier plánujete odosielať (ideálne zakryptované) zálohy. Mesačné poplatky za uloženie x gb sa vypočítajú veľmi jednoducho. Ako to ale bude v prípade, že Vám zhorí disk a budete chcieť svoje dáta obnoviť zo zálohy?
V závislosti od toho, aké veľké archívy budete requestovať a s akou frekvenciou, môžete za daný mesiac, kedy ste obnovovali 100GB zálohu zaplatiť od 13 do 191 USD (!). Pokiaľ chcete ušetriť, mali by ste svoje požiadavky rovnomerne rozložiť do celého mesiaca a nežiadať nikdy viac ako jeden archív naraz (teda vyžiadať jeden archív, počkať 4 hodiny, vyžiadať druhý archív..). Je to tým, že tzv. peak hourly retrieval sa počíta z pohľadu serveru - throttlovaním downloadu žiadnu úľavu nedosiahnete (v čase sťahovania už ste vlastne prebehol charging).
Platí teda pravidlo 2+ krát meraj a raz rež a predtým, než začnete do Amazonu ládovať dáta mali by ste si zodpovedať aspoň tieto otázky:Na uľahčenie výpočtu môžete použiť tento spreadsheet (pre editáciu si ho uložte ako kópiu): google docs link (disclaimer: bugs are possible)
update: fixnuté náklady na obnovu 100gb dát.
Tiskni
Sdílej:
dokazete zabezpecit 99.999999999 % spolahlivost ulozenia dat?Já ne, ale taky nevím o nikom, kdo by 9 devítek nabízel.