plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Nebudem tu prepisovať to, čo už napísali iní, napr. na http://www.wired.com/wiredenterprise/2012/08/glacier/ alebo http://www.innerexception.com/2012/08/is-amazon-glacier-really-as-cheap-as-it.html. No nedá mi pozastaviť sa nad tým, že Amazon má na stránke s prehľadom poplatkov za Glacier informáciu o poplatkoch nielen ako poznámku pri Free (platí len pri max. downloade 5 % mesačne, navyše rozloženom po dňoch) a malým písmom, ale reálne má poplatky (resp. spôsob ich výpočtu) popísané až vo faq (pod Learn more). Toto už snáď ani nie je možné nazvať reklamštinou, ale skôr prachsprostým zavádzaním. Ok, ale čo s tým.
Predpokladajme, že na Glacier plánujete odosielať (ideálne zakryptované) zálohy. Mesačné poplatky za uloženie x gb sa vypočítajú veľmi jednoducho. Ako to ale bude v prípade, že Vám zhorí disk a budete chcieť svoje dáta obnoviť zo zálohy?
V závislosti od toho, aké veľké archívy budete requestovať a s akou frekvenciou, môžete za daný mesiac, kedy ste obnovovali 100GB zálohu zaplatiť od 13 do 191 USD (!). Pokiaľ chcete ušetriť, mali by ste svoje požiadavky rovnomerne rozložiť do celého mesiaca a nežiadať nikdy viac ako jeden archív naraz (teda vyžiadať jeden archív, počkať 4 hodiny, vyžiadať druhý archív..). Je to tým, že tzv. peak hourly retrieval sa počíta z pohľadu serveru - throttlovaním downloadu žiadnu úľavu nedosiahnete (v čase sťahovania už ste vlastne prebehol charging).
Platí teda pravidlo 2+ krát meraj a raz rež a predtým, než začnete do Amazonu ládovať dáta mali by ste si zodpovedať aspoň tieto otázky:Na uľahčenie výpočtu môžete použiť tento spreadsheet (pre editáciu si ho uložte ako kópiu): google docs link (disclaimer: bugs are possible)
update: fixnuté náklady na obnovu 100gb dát.
Tiskni
Sdílej:
dokazete zabezpecit 99.999999999 % spolahlivost ulozenia dat?Já ne, ale taky nevím o nikom, kdo by 9 devítek nabízel.