Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Nebudem tu prepisovať to, čo už napísali iní, napr. na http://www.wired.com/wiredenterprise/2012/08/glacier/ alebo http://www.innerexception.com/2012/08/is-amazon-glacier-really-as-cheap-as-it.html. No nedá mi pozastaviť sa nad tým, že Amazon má na stránke s prehľadom poplatkov za Glacier informáciu o poplatkoch nielen ako poznámku pri Free (platí len pri max. downloade 5 % mesačne, navyše rozloženom po dňoch) a malým písmom, ale reálne má poplatky (resp. spôsob ich výpočtu) popísané až vo faq (pod Learn more). Toto už snáď ani nie je možné nazvať reklamštinou, ale skôr prachsprostým zavádzaním. Ok, ale čo s tým.
Predpokladajme, že na Glacier plánujete odosielať (ideálne zakryptované) zálohy. Mesačné poplatky za uloženie x gb sa vypočítajú veľmi jednoducho. Ako to ale bude v prípade, že Vám zhorí disk a budete chcieť svoje dáta obnoviť zo zálohy?
V závislosti od toho, aké veľké archívy budete requestovať a s akou frekvenciou, môžete za daný mesiac, kedy ste obnovovali 100GB zálohu zaplatiť od 13 do 191 USD (!). Pokiaľ chcete ušetriť, mali by ste svoje požiadavky rovnomerne rozložiť do celého mesiaca a nežiadať nikdy viac ako jeden archív naraz (teda vyžiadať jeden archív, počkať 4 hodiny, vyžiadať druhý archív..). Je to tým, že tzv. peak hourly retrieval sa počíta z pohľadu serveru - throttlovaním downloadu žiadnu úľavu nedosiahnete (v čase sťahovania už ste vlastne prebehol charging).
Platí teda pravidlo 2+ krát meraj a raz rež a predtým, než začnete do Amazonu ládovať dáta mali by ste si zodpovedať aspoň tieto otázky:Na uľahčenie výpočtu môžete použiť tento spreadsheet (pre editáciu si ho uložte ako kópiu): google docs link (disclaimer: bugs are possible)
update: fixnuté náklady na obnovu 100gb dát.
Tiskni
Sdílej:
dokazete zabezpecit 99.999999999 % spolahlivost ulozenia dat?Já ne, ale taky nevím o nikom, kdo by 9 devítek nabízel.