Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravím, tak jsem prudil v diskuzi s výběrem notebooku a teď budu prudit i v blogu
Přítelkyně má chovatelskou stanici čistokrevných laboratorních potkanu Od Lízy. Z vrhu "F" nám zbyl jeden roztomilý sameček jménem Fattym. Je černý s rexovitou srstí. Do dobrých rukou. Kontaktní mail je: liza.diff@seznam.cz
Tak už i správcům sítě (či jak je nazvat :-) u nás na fakultě (Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů na ČZU) došlo, že neexistuje jenom Internet Explorer, ale že se používá i jakýsi Firefox. Sice ho zamaskovali pod ikonku Explorera, aby někteří lidé nebyli zmateni, až si sednou k počítači a ono modré "E" tam není. Ale je tam a to je důležité. Ještě kdybych tu jednoho dne našel místo Windows XP Linux budu šťastný jako blecha :-D
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli se někomu doma nepovaluje nevyužitý 2,5 palcový disk, který už na nic nepotřebuje a chce se ho zbavit. Potřeboval bych nějaký o velikosti do 100 MB. Když bude mít i jen 20 MB, tak to nevadí :-) Samozřejmě bych rád, aby byl funkční :-)
Tak jako každý rok i letos měl čekal boj s odvěkými rivaly - balícím papírem a stužkami. A i letos jsem nakonec nad nimi zvítězil :-) Zatím jsem balil jen dárky pro přítelkyni. Pro rodinu mě to čeká zítra. Takže zítra vyzývám balící papír znovu na souboj:-)
Na svůj pokusný počítač o konfiguraci Pentium 133 Mhz, 128 MB RAM a 8 GB pevném disku, jsem se konečně rozhdl naistalovat Gentoo. Instalaci jsem zkusil od stage 2. Po asi 6 dnech kompilování a nastavování mám konečně spustitelný systém. Teď mě ještě čeká dalších pár dní (týdnů? :-D)kompilování a budu mít plně funkční Gentoo Linux :-)
I letos jsem se stejně jako předchozích několik let vypravil na Invex. Letošní rok byl podle mě trochu lepší než loňský.
Hrál jsem si chvíli s GIMPem a takhle to dopadlo. Uznávám, že to není žádné velké umění, ale po dlouhé době jsem nakreslil něco aspoň trochu smysluplného. UPDATE: Přidal jsem Arch Linux, Ubuntu a dvě varianty Fedory.
Napadlo mě vyrobit pár propagačních proužků pro AbcLinuxu.cz. Co na ně říkáte? UPDATE: Pro příznivce tmavého stylu jsem přidal ještě ikonky, které z něho vycházejí. A snad se mi povedlo trochu vylepšit anti-aliasing.
Hurá, tak jsem se dočkal. Prázdniny už jsou přede mnou. Dnes jsem úspěšně složil poslední zkoušku :-) Sice se ani jedna zkouška netýkala linuxu, natož počítačů (to vlastně ani můj obor celkově), ale ani tak to nebylo moc snadné.
Včera jsem se stal novým majitelem jednoho postaršího Jablka. Jmenuje se Macintosh Performa 5200. Už v okamžiku, kdy jsem ho viděl poprvé, jsem si říkal, že vyčistit ho nebude snadná záležitost.
Po delším rozhodování došlo k tomu, že jsem se rozhodl nainstalovat Slackware 10.1.
Nedávno jsem při uklidu našel nějaká stará čísla Amatérského radia a v něm návod na stavbu jednoduchého osmibitového počítače. Na název si teď bohužel nevzpomenu, protože nemám AR u sebe, sedím ve škole. I když se to tak úplně netýká linuxu, rád se s vámi podělím (pokud to nebude vadit) o svoje zážitky ze stavby tohoto počítače.
Tak jsem podlehl. Pořád jsem si řikal, že si nebudu zařizovat blog. Na co? Já ho přece nepotřebuju. Ale nakonec přišlo to, co bylo nevyhnutelné. Už mám taky blog:-)