Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravím, tak jsem prudil v diskuzi s výběrem notebooku a teď budu prudit i v blogu
Přítelkyně má chovatelskou stanici čistokrevných laboratorních potkanu Od Lízy. Z vrhu "F" nám zbyl jeden roztomilý sameček jménem Fattym. Je černý s rexovitou srstí. Do dobrých rukou. Kontaktní mail je: liza.diff@seznam.cz
Tak už i správcům sítě (či jak je nazvat :-) u nás na fakultě (Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů na ČZU) došlo, že neexistuje jenom Internet Explorer, ale že se používá i jakýsi Firefox. Sice ho zamaskovali pod ikonku Explorera, aby někteří lidé nebyli zmateni, až si sednou k počítači a ono modré "E" tam není. Ale je tam a to je důležité. Ještě kdybych tu jednoho dne našel místo Windows XP Linux budu šťastný jako blecha :-D
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli se někomu doma nepovaluje nevyužitý 2,5 palcový disk, který už na nic nepotřebuje a chce se ho zbavit. Potřeboval bych nějaký o velikosti do 100 MB. Když bude mít i jen 20 MB, tak to nevadí :-) Samozřejmě bych rád, aby byl funkční :-)
Tak jako každý rok i letos měl čekal boj s odvěkými rivaly - balícím papírem a stužkami. A i letos jsem nakonec nad nimi zvítězil :-) Zatím jsem balil jen dárky pro přítelkyni. Pro rodinu mě to čeká zítra. Takže zítra vyzývám balící papír znovu na souboj:-)
Na svůj pokusný počítač o konfiguraci Pentium 133 Mhz, 128 MB RAM a 8 GB pevném disku, jsem se konečně rozhdl naistalovat Gentoo. Instalaci jsem zkusil od stage 2. Po asi 6 dnech kompilování a nastavování mám konečně spustitelný systém. Teď mě ještě čeká dalších pár dní (týdnů? :-D)kompilování a budu mít plně funkční Gentoo Linux :-)
I letos jsem se stejně jako předchozích několik let vypravil na Invex. Letošní rok byl podle mě trochu lepší než loňský.
Hrál jsem si chvíli s GIMPem a takhle to dopadlo. Uznávám, že to není žádné velké umění, ale po dlouhé době jsem nakreslil něco aspoň trochu smysluplného. UPDATE: Přidal jsem Arch Linux, Ubuntu a dvě varianty Fedory.
Napadlo mě vyrobit pár propagačních proužků pro AbcLinuxu.cz. Co na ně říkáte? UPDATE: Pro příznivce tmavého stylu jsem přidal ještě ikonky, které z něho vycházejí. A snad se mi povedlo trochu vylepšit anti-aliasing.
Hurá, tak jsem se dočkal. Prázdniny už jsou přede mnou. Dnes jsem úspěšně složil poslední zkoušku :-) Sice se ani jedna zkouška netýkala linuxu, natož počítačů (to vlastně ani můj obor celkově), ale ani tak to nebylo moc snadné.
Včera jsem se stal novým majitelem jednoho postaršího Jablka. Jmenuje se Macintosh Performa 5200. Už v okamžiku, kdy jsem ho viděl poprvé, jsem si říkal, že vyčistit ho nebude snadná záležitost.
Po delším rozhodování došlo k tomu, že jsem se rozhodl nainstalovat Slackware 10.1.
Nedávno jsem při uklidu našel nějaká stará čísla Amatérského radia a v něm návod na stavbu jednoduchého osmibitového počítače. Na název si teď bohužel nevzpomenu, protože nemám AR u sebe, sedím ve škole. I když se to tak úplně netýká linuxu, rád se s vámi podělím (pokud to nebude vadit) o svoje zážitky ze stavby tohoto počítače.
Tak jsem podlehl. Pořád jsem si řikal, že si nebudu zařizovat blog. Na co? Já ho přece nepotřebuju. Ale nakonec přišlo to, co bylo nevyhnutelné. Už mám taky blog:-)