Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
I letos jsem se stejně jako předchozích několik let vypravil na Invex. Letošní rok byl podle mě trochu lepší než loňský.
Hned po příchodu mě uvítal kámoš, který v jednom stánku pomáhal svým známým, slovy:"Vítám Tě na upadajícím veletrhu". To mě trochu vyděsilo. Po krátké debatě jsem se ponořil do víru Invexu. Narozdíl od předchozích let jsem šel ve dnech pro veřejnost. Moje obavy z hord dětí se naštěstí nenaplnily (možná to bylo tím, že měly prázdniny).
Další šok následoval, když jsem se z katalogu dozvěděl, že celé dvě haly jsou věnované pouze hrám. Ale v jedné byla výstava historie počítačů, tam směřovaly moje první kroky. Výstava mě naprosto uchvátila. Konečně jsem na živo viděl počítače, o kterých jsem zatím jen četl a viděl je na obrázcích (např. Consul 2717 nebo PMI-80). Některé z vystavených exponátů mám již ve své osobní sbírce. Jeden kousek však na výsatvě nebyl a já ho mám Je jím počítač SAPI-1. Kdyby se někomu doma válel nevyužitý osmibitový počítač československé výroby (Ondra, Maťo a podobné), velmi rád se ho ujmu. I výstava mikroprocesorů byla super.
V rychlosti jsem nakoukl na Národní mistrovství World Cyber Games a šel jsem dál. CADové systémy mě sice tolik neberou, ale taky jsem si je prošel. Celkem dlouho jsem strávil u digitálních foťáků a v pavilonu B (tedy myslím). V béčku jsem okukoval novinky ve světě hardware. Pak už následovala jen návštěva v pavilonu V, kde jsem si příjemně popovídal s lidmi u několika stánků. A následovala jen cesta domů, což byla kapitola sama pro sebe, stejně jako každá cesta po D1.
Celkově bych Invex hodnotil jako lepší něž loni. Hlavně mě potěšila výstava Historie počítačů. Jsem zvědavý na příští rok.
Tiskni
Sdílej: