Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
I letos jsem se stejně jako předchozích několik let vypravil na Invex. Letošní rok byl podle mě trochu lepší než loňský.
Hned po příchodu mě uvítal kámoš, který v jednom stánku pomáhal svým známým, slovy:"Vítám Tě na upadajícím veletrhu". To mě trochu vyděsilo. Po krátké debatě jsem se ponořil do víru Invexu. Narozdíl od předchozích let jsem šel ve dnech pro veřejnost. Moje obavy z hord dětí se naštěstí nenaplnily (možná to bylo tím, že měly prázdniny).
Další šok následoval, když jsem se z katalogu dozvěděl, že celé dvě haly jsou věnované pouze hrám. Ale v jedné byla výstava historie počítačů, tam směřovaly moje první kroky. Výstava mě naprosto uchvátila. Konečně jsem na živo viděl počítače, o kterých jsem zatím jen četl a viděl je na obrázcích (např. Consul 2717 nebo PMI-80). Některé z vystavených exponátů mám již ve své osobní sbírce. Jeden kousek však na výsatvě nebyl a já ho mám Je jím počítač SAPI-1. Kdyby se někomu doma válel nevyužitý osmibitový počítač československé výroby (Ondra, Maťo a podobné), velmi rád se ho ujmu. I výstava mikroprocesorů byla super.
V rychlosti jsem nakoukl na Národní mistrovství World Cyber Games a šel jsem dál. CADové systémy mě sice tolik neberou, ale taky jsem si je prošel. Celkem dlouho jsem strávil u digitálních foťáků a v pavilonu B (tedy myslím). V béčku jsem okukoval novinky ve světě hardware. Pak už následovala jen návštěva v pavilonu V, kde jsem si příjemně popovídal s lidmi u několika stánků. A následovala jen cesta domů, což byla kapitola sama pro sebe, stejně jako každá cesta po D1.
Celkově bych Invex hodnotil jako lepší něž loni. Hlavně mě potěšila výstava Historie počítačů. Jsem zvědavý na příští rok.
Tiskni
Sdílej: