Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
I letos jsem se stejně jako předchozích několik let vypravil na Invex. Letošní rok byl podle mě trochu lepší než loňský.
Hned po příchodu mě uvítal kámoš, který v jednom stánku pomáhal svým známým, slovy:"Vítám Tě na upadajícím veletrhu". To mě trochu vyděsilo. Po krátké debatě jsem se ponořil do víru Invexu. Narozdíl od předchozích let jsem šel ve dnech pro veřejnost. Moje obavy z hord dětí se naštěstí nenaplnily (možná to bylo tím, že měly prázdniny).
Další šok následoval, když jsem se z katalogu dozvěděl, že celé dvě haly jsou věnované pouze hrám. Ale v jedné byla výstava historie počítačů, tam směřovaly moje první kroky. Výstava mě naprosto uchvátila. Konečně jsem na živo viděl počítače, o kterých jsem zatím jen četl a viděl je na obrázcích (např. Consul 2717 nebo PMI-80). Některé z vystavených exponátů mám již ve své osobní sbírce. Jeden kousek však na výsatvě nebyl a já ho mám Je jím počítač SAPI-1. Kdyby se někomu doma válel nevyužitý osmibitový počítač československé výroby (Ondra, Maťo a podobné), velmi rád se ho ujmu. I výstava mikroprocesorů byla super.
V rychlosti jsem nakoukl na Národní mistrovství World Cyber Games a šel jsem dál. CADové systémy mě sice tolik neberou, ale taky jsem si je prošel. Celkem dlouho jsem strávil u digitálních foťáků a v pavilonu B (tedy myslím). V béčku jsem okukoval novinky ve světě hardware. Pak už následovala jen návštěva v pavilonu V, kde jsem si příjemně popovídal s lidmi u několika stánků. A následovala jen cesta domů, což byla kapitola sama pro sebe, stejně jako každá cesta po D1.
Celkově bych Invex hodnotil jako lepší něž loni. Hlavně mě potěšila výstava Historie počítačů. Jsem zvědavý na příští rok.
Tiskni
Sdílej: