MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
I letos jsem se stejně jako předchozích několik let vypravil na Invex. Letošní rok byl podle mě trochu lepší než loňský.
Hned po příchodu mě uvítal kámoš, který v jednom stánku pomáhal svým známým, slovy:"Vítám Tě na upadajícím veletrhu". To mě trochu vyděsilo. Po krátké debatě jsem se ponořil do víru Invexu. Narozdíl od předchozích let jsem šel ve dnech pro veřejnost. Moje obavy z hord dětí se naštěstí nenaplnily (možná to bylo tím, že měly prázdniny).
Další šok následoval, když jsem se z katalogu dozvěděl, že celé dvě haly jsou věnované pouze hrám. Ale v jedné byla výstava historie počítačů, tam směřovaly moje první kroky. Výstava mě naprosto uchvátila. Konečně jsem na živo viděl počítače, o kterých jsem zatím jen četl a viděl je na obrázcích (např. Consul 2717 nebo PMI-80). Některé z vystavených exponátů mám již ve své osobní sbírce. Jeden kousek však na výsatvě nebyl a já ho mám Je jím počítač SAPI-1. Kdyby se někomu doma válel nevyužitý osmibitový počítač československé výroby (Ondra, Maťo a podobné), velmi rád se ho ujmu. I výstava mikroprocesorů byla super.
V rychlosti jsem nakoukl na Národní mistrovství World Cyber Games a šel jsem dál. CADové systémy mě sice tolik neberou, ale taky jsem si je prošel. Celkem dlouho jsem strávil u digitálních foťáků a v pavilonu B (tedy myslím). V béčku jsem okukoval novinky ve světě hardware. Pak už následovala jen návštěva v pavilonu V, kde jsem si příjemně popovídal s lidmi u několika stánků. A následovala jen cesta domů, což byla kapitola sama pro sebe, stejně jako každá cesta po D1.
Celkově bych Invex hodnotil jako lepší něž loni. Hlavně mě potěšila výstava Historie počítačů. Jsem zvědavý na příští rok.
Tiskni
Sdílej: