Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tiskni
Sdílej:
Hm, já s Red Hatem 6.1 taky kdysi moc neuspěl. Po nějaké přestávce jsem pokračoval MDK 9.0 a teď jsem u MDK 10.1. Kdyby se nenainstaloval skoro sám, tak bych taky nebyl tak nadšenej. A kdyby nebylo Abc a kámoš guru, tak jsem sám sobě průkopníkem. Ovšem ptám se, až když už musím .
Pozoruji, že každý jede podle nějakých šablon a mimo ně se nechytá - jak je to u Gentoo? Zdá se mi, že všichni jedou podle mustru a když to tam není, že maj smůlu? (Fórum na webu jsem neprocházel).
Těšim se, že na škole jednou budu mít Teorii systémů nebo něco takového a tam se dozvim to, na co teď nemam čas to hledat.
make uninstall
.
Jinak aby v tom nebyl bordel, tak se defaultně instalují tyhle "ruční" věci do /usr/local, ne do /usr k ostatním.
./configure; make; make DESTDIR=foo install; cd foo; makepkg bar-0.1.1-1.tgz
). Nechápu, že jsi na to od roku 2000 taky nepřišel.
IMHO jde o největší současný problém Linuxu - a sice, že se nikam nevyvíjí, co se týká uživatelské přívětivostiA klik už jsi zkoušel? Na provozování posledních verzí aplikací je to imo ideální.
Opravdovou achillovu patou jsou dependencies - aneb co nainstaluješ a co ještě ne. Zase se to ale většinou u programu dočteš nebo to vykoumáš z jiných závislostí. Shrnuto: je prostě v neustálém překotném vývinu, tak trochu těch zmatků musíš přežít.
PS já instaloval tiskárnu dva dny, první den jsem si vygooglil ovladače a druhý jsem je nainstaloval, čistého času méně než dvě hoďky, neřekl bych že Windows tady mají nějaký náskok - ale už jsem věděl, že je linux kompatibilní
Ta programátorská taky...na MSDN je hodně okecu, ale v man je všechno jednoduché a stručné.Ostatně nedokumentovaný open source program je nesmysl. Vždyť zdrojový kód je jedna z forem dokumentace
Moc není, zkus is projet všechny many co jen na počítačí máš, snadno zjistíš, že některé chybí, vůbec nejsou nebo jsou z doby x. Takže celkově vzato není dobrá (i když je použitelná a dohledatelná a je to otázka distribuce)
man je navíc zastaralá koncepce zaměřená na programátory a ne koncové uživatele, je to prostě nepohodlné. Mimoto dnešním trendem je dokumentace v html (trendem linuxu je najdi si to na fóru, maillistu)
Vždyť zdrojový kód je jedna z forem dokumentace
...jo, jo, to je právě ono :))
--help
.
Pokud je nějaká stará, tak nejste up2date anebo nebyla potřeba ji měnit. U MS se možná věci mění den ze dne, ale tady věci drží roky.
Chcete mít man v HTML? Tak si otevřete man:/
v Konqueroru.
..když chybí tak na to autor asi neměl čas, tenhle důvod jsi nějak opomněl.
..nedrží viz. kernely, s takovou rychlostí se MS nechytá ( ...a není to jediný případ, že? Kvalitní dokumentace obvykle nenásleduje nové změny, co je z toho za problémů v mailing listech... nemožnost přenést konfiguraci při upgradech některých verzí kernelu etc. )
..zajímavý nápad.
..já bych to tak nechal, linux má svý mouchy. Já se přes to přenesu ale od většiny lidí to očekávat nemůžeš. Nakonec přenášet se přes problémy není ani můj cíl, radši je řeším.
man je navíc zastaralá koncepce zaměřená na programátory a ne koncové uživatele, ...Nesouhlasím, pro command-line záležitosti a konfiguráky je IMO
man
stále to nejlepší, co může být - je jednoduchý a má danou formu. Pro GUI molochy typu OOo je ideální hypertext, ale jednotlivé stránky nápovědy by stále měly mít jednotnou formu jako ten man...
Me cely spot pripada jako plac nad konkretnim distrem. Myslim ze uzivatel se znalosti kompilace a bashe by nemel mit takove problemy.
Suse je jiste kvalitni, mozna ale bezplatna openSUSE nema takovou zakladnu instalacnich balicku, ktere pokryje vyse popsane potreby.
Predpokladam ze vsechny velke distribuce jsou v poslednich verzich zhruba srovnatelne, vybral bych si tedy takovou, ktera obsahuje v RPM(DEB,*) vse co pozadujete.
A jakekoliv kompilaci se vyhybal, prestoze ji zvladate. Pokud je za kvalitu brano nakliknu, tim nainstaluji a jedu, tak si mozna prave timhle zivot komplikujete.
Ja mam Mandrivu2006 a myslim ze potreby 90% uzivatelu zcela pokryva (ale nepocitam hry, s nimi je linux vzdy slabsi). Zda existuje v balicich ve spotu pozadovany sw na hudbu netusim, v pripade ze ji budete zvazovat, doporucuji overit pres http://rpms.mandrivaclub.com
Pokrok v uzivatelske privetivosti naopak vidim obrovsky. HW se sam detekuje, nainstaluje, predkonfiguruje. Uzivatelska rozhrani se zjednodusuji.
Revoluce se kona. Stredne velke firmy jiz bezne nasazuji linux na desktopech, protoze se jim tam snizuji porizovaci naklady na jedno pc az o tretinu (licence win+antivir). Tam kde jsou windows se casto nasazuje OpenOffice.org (trebas i jako levnejsi a "mene dobra", ale pro daneho uzivatele dostacujici nahrada) nebo Firefix (bezpecnost, snazsi vyvoj intranetu). Pro domacnosti je nejvetsi prekazkou absence her, to rikam ac sam hraju tak malo, ze si s vyberem vystacim :)
lame
(jako kazdy spravy zvukar, ktery ma hodiny casu, aby se zabyval praci s nahravkami na urovni prikazoveho radku). Ulozi ho s uplne jinymi vlastnostmi, aniz by se me na ne zeptal a novy WAV ma ctyrnasobnou velikost. Audacity je parodie na WAV editor, software urceny k osobni masturbaci jeho vyvojaru. Ne k praci cloveka z oboru audia. Muj nazor.
ReZound nenainstaluju, protoze mezi jeho dependencies je knihovna, na kterou bych musel downgradovat a prestala by mi kvuli tomu fungovat pulka Fedory (on me ji system vlastne ani nedovoli downgradovat).
Tohle bylo hodne emotivni, ale ve skutecnosti me ve vetsine ostatnich oblasti Linux vyhovuje a to tak, ze i pres popsany problem bych se k MS Windows nevratil.
Nicmene jsem chvilema velmi silne pokousen investovat do technologie firmy Apple. Mame iMacy ve skole a jsou to absolutne spickove stroje, OS X je nabuseny system, ktery je unixovejsi, nez by si clovek mohl myslet. Da se na nem pouzivat tuny open-source veci, da se v tom pekne hrabat, kdyz clovek chce, kompilovat a tak...
jak te tak ctu, myslim, ze investice (nemala, pravda) do OS X by ti pomohla, pokud se v hudbe pohybujes opravdu dost. No, musel bys prekousnout, ze ne vsechno by bylo open-source...strasna predstava