Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Zdravim
Koukám na předávání cen ČESKÁ HLAVA a nevěřím svým očím:
1) Ronju vymyslel jakýsi Jan Šváb. Lidi okolo ronjy a crusadera znam buď přes web nebo i živě a tenhle mi teda povědomej neni. Že zasel Karel Clock Kulhavý víme všichni, ale jak vidno, opět sklízí někdo jiný...
2) Jistý středoškolský student vymyslel, teď se podržte, magnetickou rotační míchačku. Není to nic jiného než rotující odpudivý magnet v podložce a nad ní něco kovového s těžištěm ve středu. Běžně se to používá jako míchačka chemických roztokú (s použitím 4cm dlouhé kovové tyčky) a lze to koupit v obchodě jako dekoraci. Fakt vynález jak brno. Prej že levitace, chacha.
Ostatní ocenění se zdají být v pořádku, tak aspoň něco.
Zdenek
Tiskni
Sdílej:
...ale co vím, tak Honza Šváb s onou prací (alespoň co jsem ho viděl prezentovat) netvrdil, že to vymyslel, ale že to postavil. Tj. rozhodoval, jaké čipy kde a proč použije, jakým způsobem eliminuje rušivé vjemy apod. ...Z toho bych pochopil, že bysme měli bejt rádi a že se to snaží vylepšit...
A proc by to mel dokazovat on a ne autor?No možná proto, že když někoho z něčeho obviníš, tak je celkem na místě to svoje obvinění dokázat. To je jak kdybys na někoho náhodně ukázal, že ti ukradl auto a pak po něm chtěl dokázat, že to není pravda.