Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
com2sec readonly default mrtg
group MyROSystem v1 paranoid
group MyROSystem v2c paranoid
group MyROSystem usm paranoid
group MyROGroup v1 readonly
group MyROGroup v2c readonly
group MyROGroup usm readonly
group MyRWGroup v1 readwrite
group MyRWGroup v2c readwrite
group MyRWGroup usm readwrite
view all included .1 80
view system included .iso.org.dod.internet.mgmt.mib-2.system
access MyROSystem "" any noauth exact system none none
access MyROGroup "" any noauth exact all none none
access MyRWGroup "" any noauth exact all all none
syslocation server.gavanet.czf
syscontact Zdenek Stepanek <zdenek@gavanet.org>
Vpodstate je to zrejme vychozi konfig, jen jsem v prvnim radku zmenil komunitu z public na mrtg a na poslednich radcich napsal identifikaci a kontakt.
3) Spustit snmpd.
4) Na serveru nainstalujte mrtg a urcete si cestu na webovy server kam se budou sypat vystupy.
5) Nejprve je potreba stvorit konfigurak mrtg.cfg, je na to pomocny program. Na konec staci vyjmenovat vsechny hosty ktere chcete merit.
cfgmaker --global 'WorkDir: /home/gavanetczf/WWW/www.gavanet.czf/mrtg/ ' --global 'Options[_]: bits,growright' --global 'RunAsDaemon: Yes' --output /etc/mrtg.cfg --ifref=ip mrtg@server.gavanet.czf mrtg@igw.gavanet.czf
Je tam direktiva RunAsDaemon: Yes, coz zrejme neni uplne bezne, spis se to spousti z cronu, ale takhle mi to vyhovuje vic, tak pozor na to.
6) Pak je potreba vygenerovat index.html. Je potreba to provest zrejme rucne vzdy po zmene konfigu.
indexmaker /etc/mrtg.cfg > /home/gavanetczf/WWW/www.gavanet.czf/mrtg/index.html
7) Pak uz jen staci spustit mrtg a ono by to melo jet. Udelal jsem si na to rc skript pro ArchLinux, ale vzhledem k tomu ze je to cely v perlu tak to nefunguje uplne idelane. Staci proste:
cd /usr/bin && env LANG=C ./mrtg /etc/mrtg.cfg --logging /var/log/mrtg/mrtg.log
Prosim pripominky a vylepseni.
Zdenek
Tiskni
Sdílej:
Mrtg je prilis pomale pro vice serveru, doporucuji prejit na rrdtool a neco k tomu, napr. cacti.
Cacti je moloch, o tom se nepru. Na rozdil od mrtg ma ale sbirani dat optimalizovane na rychlost a pri vetsim poctu serveru to stale stiha.
Radove stovky merenych udaju.