Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
com2sec readonly default mrtg
group MyROSystem v1 paranoid
group MyROSystem v2c paranoid
group MyROSystem usm paranoid
group MyROGroup v1 readonly
group MyROGroup v2c readonly
group MyROGroup usm readonly
group MyRWGroup v1 readwrite
group MyRWGroup v2c readwrite
group MyRWGroup usm readwrite
view all included .1 80
view system included .iso.org.dod.internet.mgmt.mib-2.system
access MyROSystem "" any noauth exact system none none
access MyROGroup "" any noauth exact all none none
access MyRWGroup "" any noauth exact all all none
syslocation server.gavanet.czf
syscontact Zdenek Stepanek <zdenek@gavanet.org>
Vpodstate je to zrejme vychozi konfig, jen jsem v prvnim radku zmenil komunitu z public na mrtg a na poslednich radcich napsal identifikaci a kontakt.
3) Spustit snmpd.
4) Na serveru nainstalujte mrtg a urcete si cestu na webovy server kam se budou sypat vystupy.
5) Nejprve je potreba stvorit konfigurak mrtg.cfg, je na to pomocny program. Na konec staci vyjmenovat vsechny hosty ktere chcete merit.
cfgmaker --global 'WorkDir: /home/gavanetczf/WWW/www.gavanet.czf/mrtg/ ' --global 'Options[_]: bits,growright' --global 'RunAsDaemon: Yes' --output /etc/mrtg.cfg --ifref=ip mrtg@server.gavanet.czf mrtg@igw.gavanet.czf
Je tam direktiva RunAsDaemon: Yes, coz zrejme neni uplne bezne, spis se to spousti z cronu, ale takhle mi to vyhovuje vic, tak pozor na to.
6) Pak je potreba vygenerovat index.html. Je potreba to provest zrejme rucne vzdy po zmene konfigu.
indexmaker /etc/mrtg.cfg > /home/gavanetczf/WWW/www.gavanet.czf/mrtg/index.html
7) Pak uz jen staci spustit mrtg a ono by to melo jet. Udelal jsem si na to rc skript pro ArchLinux, ale vzhledem k tomu ze je to cely v perlu tak to nefunguje uplne idelane. Staci proste:
cd /usr/bin && env LANG=C ./mrtg /etc/mrtg.cfg --logging /var/log/mrtg/mrtg.log
Prosim pripominky a vylepseni.
Zdenek
Tiskni
Sdílej:
Mrtg je prilis pomale pro vice serveru, doporucuji prejit na rrdtool a neco k tomu, napr. cacti.
Cacti je moloch, o tom se nepru. Na rozdil od mrtg ma ale sbirani dat optimalizovane na rychlost a pri vetsim poctu serveru to stale stiha.
Radove stovky merenych udaju.