Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
com2sec readonly default mrtg
group MyROSystem v1 paranoid
group MyROSystem v2c paranoid
group MyROSystem usm paranoid
group MyROGroup v1 readonly
group MyROGroup v2c readonly
group MyROGroup usm readonly
group MyRWGroup v1 readwrite
group MyRWGroup v2c readwrite
group MyRWGroup usm readwrite
view all included .1 80
view system included .iso.org.dod.internet.mgmt.mib-2.system
access MyROSystem "" any noauth exact system none none
access MyROGroup "" any noauth exact all none none
access MyRWGroup "" any noauth exact all all none
syslocation server.gavanet.czf
syscontact Zdenek Stepanek <zdenek@gavanet.org>
Vpodstate je to zrejme vychozi konfig, jen jsem v prvnim radku zmenil komunitu z public na mrtg a na poslednich radcich napsal identifikaci a kontakt.
3) Spustit snmpd.
4) Na serveru nainstalujte mrtg a urcete si cestu na webovy server kam se budou sypat vystupy.
5) Nejprve je potreba stvorit konfigurak mrtg.cfg, je na to pomocny program. Na konec staci vyjmenovat vsechny hosty ktere chcete merit.
cfgmaker --global 'WorkDir: /home/gavanetczf/WWW/www.gavanet.czf/mrtg/ ' --global 'Options[_]: bits,growright' --global 'RunAsDaemon: Yes' --output /etc/mrtg.cfg --ifref=ip mrtg@server.gavanet.czf mrtg@igw.gavanet.czf
Je tam direktiva RunAsDaemon: Yes, coz zrejme neni uplne bezne, spis se to spousti z cronu, ale takhle mi to vyhovuje vic, tak pozor na to.
6) Pak je potreba vygenerovat index.html. Je potreba to provest zrejme rucne vzdy po zmene konfigu.
indexmaker /etc/mrtg.cfg > /home/gavanetczf/WWW/www.gavanet.czf/mrtg/index.html
7) Pak uz jen staci spustit mrtg a ono by to melo jet. Udelal jsem si na to rc skript pro ArchLinux, ale vzhledem k tomu ze je to cely v perlu tak to nefunguje uplne idelane. Staci proste:
cd /usr/bin && env LANG=C ./mrtg /etc/mrtg.cfg --logging /var/log/mrtg/mrtg.log
Prosim pripominky a vylepseni.
Zdenek
Tiskni
Sdílej:
Mrtg je prilis pomale pro vice serveru, doporucuji prejit na rrdtool a neco k tomu, napr. cacti.
Cacti je moloch, o tom se nepru. Na rozdil od mrtg ma ale sbirani dat optimalizovane na rychlost a pri vetsim poctu serveru to stale stiha.
Radove stovky merenych udaju.