Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Tiskni
Sdílej:
ip r a 192.168.10.0/24 via 192.168.1.150
(musí se spustit vždycky znova po restartu)
Možnost 1) je asi nejlepší, pokud můžeš libovolně využívat IP adresy z rozsahu 192.168.1.X .
zkusim prehodit ty kabely v routeru, ale vsadim se ze mi pak zase nepude net, jako kdyz sem se v tom vrtal posledne a predposledne. a domluva s isp nebude snadna ani rychla, ale ty adresy by mi asi i dal.
jinak dhcp je nastaveny vsude, ip sem nastavoval akorat routeru samotnymu, kvuli tomu ze prideloval adresy z rozsahu 192.168.1.x a byly s tim nejaky problemy.route add 192.168.10.0 mask 255.255.255.0 192.168.1.150
tohle uložit jako .bat soubor a nejjednodušší je dát ho do "Start - Programy - Po spuštění". Jenom při instalaci tiskárny budeš muset nastavit ručně její IP adresu, protože je v jiný podsíti, a samo jí to nenajde. Ono je vůbec lepší na Windows instalovat tiskárnu úplně ručně, protože tak se tam nemá šanci dostat balast přibalenej k ovladačům.
Ale asi nejlepší by bylo prohodit ten router se switchem, jak jsem psal.
Jestli se stránky skrz router načítak pomaleji než na PC1, tak tam máš někde zásadní problém.
jo, to sem uz psal, ze byl problem s dns, nesel na nej ani ping, to uz sem opravil. ale stejne se mi to zda naky liny. nicmene stahovani jde normalne rychle. taky mam pocit ze na tom samym pc pod win se zadny zpomaleni nacitani stranek nekona (vsim sem si toho, ale nemeril sem to), takze to muze bejt este necim jinym, ale dal sem se tim pak uz nezabejval.
takze tudy cesta asi nevede (nebo jenom tohle jediny nastaveni samo o sobe nestaci). zkusim ten router docasne zapojit jako switch ...
UPDATE: fachci. tiskarna se prave instaluje
eth0
, ale radši eth0.1
a eth0.16
-- nemíchat na tom portu tagovaný a netagovaný provoz, i když teoreticky to asi možné je.
Jak bych postupoval s nastavením:
- na linuxu udělat eth0.1
a eth0.16
, samotný eth0
bude bez IP adresy
- port switche, do kterého je připojen router: tagged VLAN 1, tagged VLAN 16
- ostatní porty: untagged, VLAN 1 nebo 16
Pak se to bude chovat jako 2 izolované switche zapojené do serveru skrze 2 síťové karty. Takhle už jsem nastavoval všelijaké switche od Cisco, HP nebo 3Com, a vždycky to nakonec šlo.
Ještě doplním, že VLAN1 se obvyle používá pro management switche, a je jepší uživatelské porty oddělit do jiné VLAN, protože pak jim lze firewallem omezit přístup na IP adresu managementu.
VLAN1 == žádná VlanNemusí nutně platit. Já teda i VLAN1 vždy na "trunk" portu nastavuju jako tagged.
Nemusí nutně platit. Já teda i VLAN1 vždy na "trunk" portu nastavuju jako tagged.No a má to na nastavení nějaký vliv? :) Taknějak žiju v tom, že pakety ve vlan1 ten tag nemají, tudíž taggované a neotagovanné vypadají stejně...
ethX.1
a netagovaný provoz jde na ethX
.
Ono to spolu hlavně moc nesouvisí. Termín, který tuhle záležitost vysvětluje, se jmenuje nativní VLAN. Rámce patřící do ní nejsou tagovány, a je lhostejno, je-li nativní VLAN nastavena jako VLAN1 (což bývá výchozí stav, to souhlasím), nebo např. VLAN666.
Takže správně se to má takto:
- rámce přijaté portem přepínače s VLANx budou při přeposílání na jiné rozhraní:
a) tagovány, pokud je výstupním rozhraním trunk (mající tuto VLAN povolenu a jehož nativní VLAN != VLANx)
b) netagovány, pokud je výstupním rozhraním trunk, jehož nativní VLAN == VLANx
c) netagovány, pokud je výstupním rozhraním jiný port ve VLANx
Samozřejmě, pokud switch opouští rámec opatřený tagem, zařízení na druhém konci s tím musí počítat.
Oficiálním zdrojem je norma IEEE 802.1q, volně dostupná, odkaz je i v anglické Wikipedii.
že pakety ve vlan1 ten tag nemají, tudíž taggované a neotagovanné vypadají stejně...Jestliže se bavíme o eth rámcích, tak tagované a netagované rozhodně stejně nevypadají. Tagované obsahují navíc tag (jak název napovídá).
Přeložim to do řeči, co je mi bližší.
Switch spojuje vlan, 802.1q, navzájem. Umí porty access a trunk, acces je z jedný strany ethernet a z druhý strany otagovaný jednim číslem, port trunk je z jedný strany moc vlan, z druhý strany moc vlan - ale jedna z toho se netaguje, která je "nativní", což je zřejmě ta 16. Tak tohle "jen" přeložit do terminologie daného výrobce.
ale jedna z toho se netaguje, která je "nativní"Nedoporučuju, dělá to jen bordel, kde taguju, taguju vše.
# modprobe 8021q
# vconfig add eth0 16
# ip l set eth0.16 up
# ip a add 192.168.16.0/24 dev eth0.16