Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Tento zápisek rozhodně nemá být kritikou operačního systému GNU/Linux nebo dalších aplikací. Se systémem GNU/Linux mám výborné zkušenosti. Používám jej jako výhradní systém na svém notebooku, na desktopu v laboratoři pro ovládání kvantově optických experimentů, ale i na několika drobných servech, které mám na starosti. Dokonce i moje babička používá Mandriva Linux 2010. Přes toto vše jsem však narazil na drobé problémy, se kterými bych si rád nechal poradit.
Kdyby měl na naší vysoké škole existovat předmět zaměřený na vytváření FUD (Fear, uncertainty, doubt) kampaní, pak by jako hlavní doporučená literatura byl dozajista blog na serveru MyEgo.cz. V nedávném zápisku se na tomto blogu objevil naprosto ukázkový příklad FUD kampaně vedené proti využití GNU/Linuxu na desktopu. Vyzkoušejme si nyní podobný FUD vytvořit snadno a rychle.
Pro účely volební kampaně do Evropského parlamentu představují Občanští demokraté své videoklipy formou kanálu na Youtube. Tento způsob propagace mi přijde docela chytrý. Minulý klip o pečení koblih byl vtipný a pravdivý. Poslední video přirovnávající nedávné vyslovení nedůvěry vládě k událostem roku 1938 a 1968 mi však přijde naopak vysloveně hloupé.
Proč je někdo ochoten volit stranu zastávající ideologii, která nikde na světě neobstála v růstu blahobytu v porovnání s tržní ekonomikou? Proč je někdo ochoten volit stranu, která se hlásí k odkazu totalitního režimu?
Výsledky své vědecké práce prezentuji z času na čas na konferencích formou tzv. posteru (tedy plakátu). Takový poster vytvářím o velikosti a0, aby byl dostatečně veliký. Pro potřeby náhledu tisku se hodí mít možnost PostScriptový dokument transformovat na různé velikosti. Možností je několik, ale jako nejrychlejší mi přišlo vytvořit si vlastní Pythonový skriptík.
Jako správce počítačové sítě jedné menší katedry na UP v Olomouci jsem asi před měsícem migroval ze starého na nový server. Při volbě operačního systému jsem se rozhodnul pro GNU/Linux. Přidal jsem si tím určité množství práce, které bych si ušetřil, pokud bych zůstal věrný platformě MS Windows. Svého rozhodnutí však nelituji a jsem přesvědčen, že se z dlouhodobého pohledu vyplatí. Proč?
Otestujte si své znalosti klíčových okamžiků v novodobých dějinách našeho státu.
Množí se nám diskuse na různých serverech o tom, zda je lepší ten či onen produkt. Stále se diskutuje, že v jednom produktu nejde něco hned napoprvé a v jiném to jde snadno a rychle. Co mi v těchto diskusích ovšem dost chybí je docela zásadní myšlenka. Myslím, že jedním (ne jediným) důvodem, proč používat OSS je zabránění tomu, že se uživatel dostane do vendor lock-in nějaké komerční firmy. Z takového uzamčení již nemusí být snadná cesta ven. Struktura OSS zajišťuje daleko menší riziko takového uzamčení. Já si myslím, že tenhle argument moc nezaznívá při porovnání různých OS nebo kancelářských balíků.
Tímto zápisem bych rád poděkoval redakci serveru Živě.cz za to, že mě utvrdili v přesvědčení, že žijeme v zemi s nesmírnou mírou svobody slova. Snůška polopravd, které předvedl pan Sedlák ve své bilanci událostí v IT z minulého týdne, svědčí o tom, že si skutečně každý může říkat, co chce.
Opět jsem si otevřel, ve svém oblíbeném prohlížeči, stránky Živě.cz. Kdybych byl zcela neznalý uživatel, jistě bych nabyl dojmu, že příznivci OS GNU/Linux jsou nehorázná sebranka příživníků a ztroskotanců - souhrně je vystihuje termín pičmulínci.
Server Živě.cz informoval o tom, že v Norsku se uskutečnila demonstrace odpůrců formátu OOXML. V moderované diskusi pod článkem se rozhořela výživná diskuse, ve které zazněly poměrně zajívamé názory.
Den, jehož se někteří z nás obávali po několik let, nadešel. První duben roku 2008 rozhodně nevstoupí do historie otevřeného software jako šťastný milník jeho vývoje. Dnes byl totiž schválen formát OOXML firmy Microsoft jako ISO standard.
Tuhle jsem opustil klávesnici a vydal se na výlet po krásách Země české. Rád bych se pochlubil jednou momentkou, která se mi zadařila. Všem děkuji za případné komentáře.
V uplynulých dnech jsme mohli sledovat bouřlivé diskuse doprovázející každou zprávu o tom, že firma Microsoft se "otevírá". Tím je myšleno zpřístupnění dokumentace k binárním formátům DOC, XLS a PPT, které používá aplikace MS Office do verze 2007 jako výchozí. Otázka teď zní, je toho dobrá zpráva?
Abychom se nepřeseděli, obdařil nás pan Jan Sedlák ze serveru Živě.cz na svém blogu dalším FUD postřehem, který nejednoho uživatele nadzvedne ze židle.
Ukazuje se, že vše chce svůj čas a práci. I na phishingu je třeba odvést kus dobré práce, jinak to dopadne tak jako v příloze tohoto blogu.
Chcete vytvořit článek tak, aby vyzněl pro vás žádoucím způsobem? Prvním krokem k úspěchu je již správně formulovaný nadpis. Redaktoři Živě.cz by mohli vyprávět. Jejich bulvarizátor titulků je špička v oboru.
Do své fotogalerie jsem přidal možnost hodnotit fotky. Rád bych vás všechny poprosil, jestli máte chuť a čas, tak se na fotky mrkněte a třeba mi můžete pomoct vybrat ty nejhezčí. Díky všem.
Na českém internetu se nám začíná rozmáhat nekalý fenomén striktně moderovaných a uzamčených diskusí. Co spojuje moderátory těchto diskusí? Proč se rozhodli své diskuse moderovat? Na tyto a další otázky vám odpoví následující článek.
Za rok 2007 jsem četl a slyšel mnoho zajímavých informací typu FUD. Předkládám ty nejlepší, jak to vidím já.
Znáte další zajímavý FUD? Pochlubte se v diskusi pod tímto sdělením. Upozorňuji, že se jedná o striktně nemoderovanou diskusi a příspěvky s karmou menší než 100 mohou být také zveřejněny.
Abychom ani ve svátečním čase nevyšli ze cviku, poskytly nám vybrané IT servery články sloužící jako tzv. flame seed, tedy plamenné semínko. Diskuse Linux vs. Windows se vskutku úspěšně rozhořela i na Boží hod. Protože konec roku je časem na hodnocení, zamyslím se nad tím, proč rád používám GNU/Linux a proč jej stále mnoho lidí odmítá.
Včera jsem se díval na velice zajímavou diskusi o problematice autorských práv. Nejsem právník, tak prosím berte můj postoj pouze za nezávazně informativní. Nicméně se zde pokusím stručně formulovat hlavní rysy legislativy na ochranu autorských práv.
Některé techniky tzv. HDR fotografie jsou schopny dosáhnout velice zajímavých výsledků. Bohužel my, uživatelé GNU/Linuxu, máme smůlu. Prostě pro náš OS neexistuje žádná aplikace, která by tvorbu HDR fotografií umožňovala. Dozvěděl jsem se to z diskusí na jednom nejmenovaném dočervena laděném serveru (malá nápověda: ?ive.cz). Proto zítra zakoupím OS MS Vista, abych konečně mohl pořádně pracovat se svým PC.
Mezi uživateli MS Windows a chovanci psychiatrických léčeben koluje celá řada mýtů a polopravd o možnostech editace fotografií pod GNU/Linuxem. V následujícím sdělení se pokusím ukázat, jak lze vytvářet rámečky k vašim fotografiím. Veškeré komentáře a rady jsou vítány v mé striktně nemoderované diskusi.
Ten, jehož jméno se ve slušné *nixové diskusi nevyslovuje, tvrdí, jak Linux nemá ekosystém krásných aplikací a jak v něm tedy uživatelé mnoho činnosti nemohou provádět. Rád bych se s vámi, milé děti, podělil o to, jak zpracovávám digitální fotografie.
V uplynulém týdnu jsme se dozvěděli, že Česká televize přišla s novou službou. Jedná se o internetovou videopůjčovnu, prostřednictvím které nabízí ke shlédnutí své filmy a televizní pořady. Na technické vybavení koncového uživatele je kladen jeden zásadní pořadavek: operační systému musí být MS Windows.
Dnes se naučíme péct dort podobný zmámému dortu Harlekýn, který je možné zakoupit u vašeho prodejce cukrovinek.
Dneska jsem se opět dočetl na jednom blogu, který o sobě tvrdí, že má nejnavštěvovanější ego v ČR, že prý OpenSource je podobný komunismu. Dočetl jsem se na první pohled velice přesvědčivý argument a sice, že stejně jako komunismus OpenSource se opírá o komunitu a, že prý je ten software tak nějak všech. Podle toho to prý taky tak vypadá. Docela jsem o tom přemýšlel. Řekl jsem si, že to přeci nemůže být pravda. Ale uznejte, že na první pohled má myšlenka komunismu (společné vlastnictví výrobních prostředků) a OpenSource (společné vlastnictví zdrojových kódů) něco společného. Trvalo mi dobrých pár minut, než jsem si uvědomil pravdu.
Co jsem komu udělal, že kdykoli otevřu WWW prohlížeč, tak mi tam naskočí reklama na VyVolené a podobné další týpky. Těch reklam je tolik, že mi občas z toho už ani CPU nestihá, vážně! No alespoň, že je tu i nějaká parodie na ty hrůzy. Doporučuju VyBydlení - http://vybydleni.hopto.org