V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Ten, jehož jméno se ve slušné *nixové diskusi nevyslovuje, tvrdí, jak Linux nemá ekosystém krásných aplikací a jak v něm tedy uživatelé mnoho činnosti nemohou provádět. Rád bych se s vámi, milé děti, podělil o to, jak zpracovávám digitální fotografie.
Úvodem bych rád zdůraznil, že nejsem profesionální fotograf. Jsem amatér, kterého focení moc baví. Ti, kteří také fotí mohou být zkušenější, a tak je prosím o shovívavost a třeba i nějakou dobrou radu.
Usoudil jsem, že nejnázornější bude ukázat, jakou cestu urazí fotografie z fotoaparátu až po své místo v mé soukromé fotogalerii.
Etapa 1 (z fotoaparátu na PC): V této etapě používám program gphoto2 -P
volaný s parametrem P. Ten přetáhne všechny soubory z paměťové karty fotoaparátu na disk.
Etapa 2 (práce s rawy): Na práci s rawy používám program ufraw
, pomocí kterého upravím fotku tak, aby se mi líbíla, a posléze ji uložím jako TIFF. Tím dosáhnu bezztrátové komprese, která se může hodit zvláště, pokud budu dále provádět výřezy.
Etapa 3 (práce s tiffy): Na manipulaci s TIFFy používám GIMP. I když nezvládá podporu 16ti bitové hloubky, na běžnou 8mi bitovou práci stačí. Pomocí GIMPu fotku ořezávám, měním perspektivu a podobně. V této fázi také doporučuji použít program mogrify: mogrify -sharpen 3 fotka.tiff
, pomocí kterého fotku doostřím. Myslím, že lze takto výrazným způsobem zvýšit kvalitu obrazu.
Etapa 4 (konverze na jpeg): Protože na své galerii vystavuji fotografie ve formátu JPEG (s nastavením kvality na 85%), musím soubory z TIFFu převést na JPEG. To provádím obyčejně takto: convert -quality 85 fotka.tiff fotka.jpg
. V této fázi, kdy již mám soubor JPEG je možné naimportovat do něj EXIF informaci. K tomu lze použít program jhead a to takto: jhead -te fotka_puvodni.jpg fotka.jpg
, kde soubor fotka_puvodni.jpg je soubor, který vytváří fotoaparát jako doplněk k RAWu a do kterého vloží EXIF informaci. Do fotografie je možné ještě přidat komentář, který není součástí EXIFu. Toho dosáhnu takto: jhead -cl "Komentář" fotka.jpg
.
Tiskni
Sdílej:
Pravdu díš. Skutečně by se fotky po každé úpravě velikosti měly doostřovat, ale na to jsem přišel pozdě a jsem líný :( Jinak od určitého okamžiku jsem začal ve své fotogalerii dávat fotky i 1024xX. Je třeba kiknout na fotku při prohlížení a otevře se to v novém okně.
Jinak mi přijde strašná škoda nepoužívat RAW. Jde hlavně o to, že JPG má 256 odstínů v každém kanále, ale můj RAW je 12ti bitový a tedy má 4096 odstínů/kanál. Je to nesrovnatelně lepší při vytahování stínů a podobných úpravách. Doporučuji vyzkoušet.
Jinak máš hezké fotky v té své galerii :)
Chceš to jednoduše nebo složitě?
Jednoduše se jedná o techniky sloužící ke zlepšení ostrosti, tedy kontrastu v obraze.
Složitěji lze říct, že základem je tzv. degaussifikace, což je matematický postup obrácený k tzv. gaussovskému rozmazávání. Gaussovské rozmazání přitom dělá z bodu flek s gaussovským rozložením intenzity. Degaussifikace je postup inverzní. Zvyšuje ale i míru šumu (SNR - signal to noise ratio).
sptr1114.zip
. Což funguje všude protože jede na javě. Úžasně rychlý a jednoduchý kreslící grámek...Používám na vše Picasu, fotky neupravuju, maximálně červené oči. (Canon S50 + USB čtečka)
Dnes mne ale zaujal tento odkaz, kde jsou i fotografické filtry pro Gimp...
http://www.techzilo.com/gimp-plugins/
Možná bych vyzkoušel i to spojení napřímo kabelem, ale zatím jsem to nezkoušel...
Velmi používám v GIMPu opomíjený histogram
Tools -> Color tools -> Levels
V oblasti Input levels jsou "kopečky".
Nejprvnější úprava je tahání levého a pravého trojúhelníčku k prvnímu vzestupu křivky.
Potom úprava jasu taháním prostředního trojúhelníčku.
Pro pokročilé - dělá se to jednotlivými barvami - Channel -> Value (r-g-b)