Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Ten, jehož jméno se ve slušné *nixové diskusi nevyslovuje, tvrdí, jak Linux nemá ekosystém krásných aplikací a jak v něm tedy uživatelé mnoho činnosti nemohou provádět. Rád bych se s vámi, milé děti, podělil o to, jak zpracovávám digitální fotografie.
Úvodem bych rád zdůraznil, že nejsem profesionální fotograf. Jsem amatér, kterého focení moc baví. Ti, kteří také fotí mohou být zkušenější, a tak je prosím o shovívavost a třeba i nějakou dobrou radu.
Usoudil jsem, že nejnázornější bude ukázat, jakou cestu urazí fotografie z fotoaparátu až po své místo v mé soukromé fotogalerii.
Etapa 1 (z fotoaparátu na PC): V této etapě používám program gphoto2 -P
volaný s parametrem P. Ten přetáhne všechny soubory z paměťové karty fotoaparátu na disk.
Etapa 2 (práce s rawy): Na práci s rawy používám program ufraw
, pomocí kterého upravím fotku tak, aby se mi líbíla, a posléze ji uložím jako TIFF. Tím dosáhnu bezztrátové komprese, která se může hodit zvláště, pokud budu dále provádět výřezy.
Etapa 3 (práce s tiffy): Na manipulaci s TIFFy používám GIMP. I když nezvládá podporu 16ti bitové hloubky, na běžnou 8mi bitovou práci stačí. Pomocí GIMPu fotku ořezávám, měním perspektivu a podobně. V této fázi také doporučuji použít program mogrify: mogrify -sharpen 3 fotka.tiff
, pomocí kterého fotku doostřím. Myslím, že lze takto výrazným způsobem zvýšit kvalitu obrazu.
Etapa 4 (konverze na jpeg): Protože na své galerii vystavuji fotografie ve formátu JPEG (s nastavením kvality na 85%), musím soubory z TIFFu převést na JPEG. To provádím obyčejně takto: convert -quality 85 fotka.tiff fotka.jpg
. V této fázi, kdy již mám soubor JPEG je možné naimportovat do něj EXIF informaci. K tomu lze použít program jhead a to takto: jhead -te fotka_puvodni.jpg fotka.jpg
, kde soubor fotka_puvodni.jpg je soubor, který vytváří fotoaparát jako doplněk k RAWu a do kterého vloží EXIF informaci. Do fotografie je možné ještě přidat komentář, který není součástí EXIFu. Toho dosáhnu takto: jhead -cl "Komentář" fotka.jpg
.
Tiskni
Sdílej:
Pravdu díš. Skutečně by se fotky po každé úpravě velikosti měly doostřovat, ale na to jsem přišel pozdě a jsem líný :( Jinak od určitého okamžiku jsem začal ve své fotogalerii dávat fotky i 1024xX. Je třeba kiknout na fotku při prohlížení a otevře se to v novém okně.
Jinak mi přijde strašná škoda nepoužívat RAW. Jde hlavně o to, že JPG má 256 odstínů v každém kanále, ale můj RAW je 12ti bitový a tedy má 4096 odstínů/kanál. Je to nesrovnatelně lepší při vytahování stínů a podobných úpravách. Doporučuji vyzkoušet.
Jinak máš hezké fotky v té své galerii :)
Chceš to jednoduše nebo složitě?
Jednoduše se jedná o techniky sloužící ke zlepšení ostrosti, tedy kontrastu v obraze.
Složitěji lze říct, že základem je tzv. degaussifikace, což je matematický postup obrácený k tzv. gaussovskému rozmazávání. Gaussovské rozmazání přitom dělá z bodu flek s gaussovským rozložením intenzity. Degaussifikace je postup inverzní. Zvyšuje ale i míru šumu (SNR - signal to noise ratio).
sptr1114.zip
. Což funguje všude protože jede na javě. Úžasně rychlý a jednoduchý kreslící grámek...Používám na vše Picasu, fotky neupravuju, maximálně červené oči. (Canon S50 + USB čtečka)
Dnes mne ale zaujal tento odkaz, kde jsou i fotografické filtry pro Gimp...
http://www.techzilo.com/gimp-plugins/
Možná bych vyzkoušel i to spojení napřímo kabelem, ale zatím jsem to nezkoušel...
Velmi používám v GIMPu opomíjený histogram
Tools -> Color tools -> Levels
V oblasti Input levels jsou "kopečky".
Nejprvnější úprava je tahání levého a pravého trojúhelníčku k prvnímu vzestupu křivky.
Potom úprava jasu taháním prostředního trojúhelníčku.
Pro pokročilé - dělá se to jednotlivými barvami - Channel -> Value (r-g-b)