Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Vaše aktivní reklama té akce mě přivádí na myšlenku, že vysoké školy, vědecké instituce mají nějaký problém a snaží se upoutat pozornost širší veřejnosti. Nemáte peníze, hledáte posluchače, vedení školy vám nařídilo se zviditelnit nebo je v tom něco jiného?Pochopitelně, že cílem této akce je upoutat pozornost. O zviditelnění se snaží všechny vysoké školy. A mají k tomu dobrý důvod. Už v roce 2015 jsem rozepsal blogpost na téma populace ČR, ve kterém jsem chtěl rozebrat, jak lživé jsou argumenty jimiž se snaží jisté kruhy ospravedlnit ekonomickou migraci. Každý z vás ty strašáky jistě dobře zná: "Vymíráme." "Dožíváme se vyššího věku a tak v budoucnu nebude na důchody." A další kecy v kleci. Zpracoval jsem tehdy všechny dostupné populační křivky od r. 1991 až do r. 2011, včetně aktuálních dat, protože z pozdějších let jsem jich už moc těchto grafů nenašel. Ten blogpost jsem ale nakonec nedopsal. Loni jsem se k němu vrátil, aktualizoval grafy podle aktuálního stavu a na základě komparace vytvořil prognózu stavu pro r. 2018, kterou teď přikládám k tomuto příspěvku. Teď jsem jenom na rychlo doplnil tři barevné linky. Zelená, to je moje generace r. 1969 – mimochodem, patří do ní i Linus Torvalds. Z grafu je jasně vidět, že kdo hovoří o této generaci jakožto o Husákových dětech, tak zasluhuje nakopat do zadku. Populační boom Husákových dětí začal až dnešními pětačtyřicátníky, tj. až r. 1973 a trval zhruba 10 let do počátku 80-tých let. To vedlo k tomu, že se za komančů honem honem stavěly mateřské a základní školy, aby to vůbec pobraly. V listopadu 89 však už byla tahle generace na středních a vysokých školách a změna poměrů ještě víc prohloubila už tak klesající míru porodnosti. Zmizely sociální jistoty a tak bylo potřeba před založením rodiny zajistit vlastní existenci. Za komančů, když můj švagr potřeboval zajistit rodinu, šel místo studia makat do hutí – to byly rychlé a slušné prachy. Dnes taková varianta neexistuje. Teda, pokud nejedete v nějakém nelegálním byznysu. Úbytek dětí ve školkách a základních školách vedl k jejih masové likvidaci, což se ukázalo jako neprozíravé u generace mého syna – to je ta modrá linie. Kdo máte děti, víte o čem mluvím. Ta červená linie, to je generace současných maturantů. Jak je zřejmé z grafu, v současné době drtí populační pokles střední školy. Zde mají výhodu víceletá gymnázia, která jsou schopna ten propad překlenout. Co z toho grafu vyplývá? Že ten pravý armagedon vysokých škol v ČR teprve nastane. Do kopru půjdou všechny školy co vznikly jen kvůli tomu, aby úředníci dostali papír. Přežijí jen vysoké školy, jejichž absolventi naleznou slušné uplatnění a ty které budou mít výsledky v oblasti vědy a výzkumu. V tomto směru musím říct, že obavy z budoucnosti nemám, protože rok od roku, navzdory klesajícímu počtu potenciálních studentů v ČR, u kateder ČVUT na Karlově náměstí zájem o studium roste. Což je nepochybně výsledkem dobré práce lidí pro které pracuji a to mě těší.
Ten blogpost jsem ale nakonec nedopsal.Hmm…konečně zajímavý blog od Kapice který bych si s chutí přečetl. V čem je problém?
Na podobné téma se píšou diplomové práce.Diplomová práce musí mít úroveň a člověk si v ní nemůže dovolit narážky, musí být objektivní, atd. Proto taky nepíšu diplomky ale blogové zápisky[1]. Cena za to že mi nikdo za ně nedá diplom, zaplatí prd, ale přitom nekecá do toho o čem a jak si můžu psát je to víc než dobrá
Body, na jejichž rozvedení už nedošloAle noták…to mám jako začat skandovat?
Co kvantová teleportace není: TeleportaceGood job.
Samozrejme stále existuje kopec vedcov ktorí robia vedu, potom nejakí trochu utrhnutí ale fajn, mno a tí moderní, ktorí robia "mediálnu" vedu na ktorú sa ale nájde samozrejme najviac grantov a kedže má granty má aj popularizáciu na masírovanie verejnosti blbosťami.Nejak mam problem pobrat, co ti vlastne vadi. Popularizace vedy je nutna, jinak se objevi ruzni Odinove nebo hur Vaclavove Klausove mladsi a od stolu reknou, ze obor XY je zbytecny a je to jen mrhani penez danovych poplatniku. Neni to zase tak davno, co byla kybernetika povazovana za burzoazni pavedu. Nebo si matne vybavuju trapas nejakeho (tusim) poslance, ktery se rozciloval, jak jsou vyhazovany penize na vyzkum svetelkujicich bakterii, a ze on ze svych dani takovou zbytecnost platit nechce. Na druhou stranu s popularizaci souvisi i ta neprijemna stranka, ze vystupy musi byt popularni, tj. srozumitelne pro co nejvic lidi. Takze pred lidmi, co maji trosku vhled do problematiky, pak clovek muze vypadat jak idiot, ktery vlastne nedela nic moc zajimaveho, protoze na povrchu jde videt hlavne ta popularni tvorba.
pretože som mal a mám prácu, kde si väčšinu času robím čo chcem.To se jmenuje zaměstnání, práce je něco jiného.