Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jakožto fyzik, který má přeci jen k matematice tak trochu blízko, docela nelibě vidím, jak si různí lidé zdivočele vykládají statistická data. Ať už je cílem COVIDem strašit nebo naopak jej zlehčovat a nebo se jen jedná o hrubé nepochopení statistických dat, ta čísla si takový přístup rozhodně nezaslouží. Rozhodl jsem se tedy zkusit uvést věci na pravou míru.
Dne 22. listopadu 2011 publikovali Jan Gazdík a Kateřina Frouzová na serveru iDnes článek "Diplomka ministra školství? Velká bída, říkají odborníci". Článek argumentuje, že ministr školství, který se staví za zvýšení nároků na studenty, je sám špatným studentem, což dokazují na recenzním hodnocení jeho diplomové práce z roku 1994.
Zajímavý nápad představil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, který v Otázkách Václava Moravce dne 10. března 2010 (cca 77. minuta) doporučil jak se při parlamentních volbách rozhodovat.
Dnes představená Vize2020 vytvořená ODS představuje rámcové politické představy této strany. Jakožto vědce mě lákalo nahlédnout do kapitoly Věda a výzkum.
V minulém týdnu se objevily v médiích informace o tom, že někdo se pokouší oslnit piloty letadel pomocí laserového svazku. Jedná se dozajista o nebezpečné jednání a pachatel by měl být veden k odpovědnosti. V tomto zápisku se však pozastavím nad jinými okamžiky, které tato informace přinesla.
Myslím, že vánoční čas je vhodným okamžikem k tomu, aby se člověk na chvíli zastavil, odpočinul si a popřemýšlel o svém životě. V této souvislosti bych se rád pověnoval docela častému jevu, se kterým se setkávám ve svém okolí. Je jím neustálý nedostatek času vyjádřený tvrzeními jako: nemám čas, teď je času opravdu nějak málo, promiň, teď nestíhám a dalšími. Jak to tedy s tím časem ve skutečnosti je? Opravdu tolik nestíháme nebo jsme se naučili se na čas jen vymlouvat?
V souvislosti s veřejnou diskusí o financování české vědy a AV ČR se dle mého soudu velice často objevují myslé informace a zkreslující tvrzení, která mají poškodit pověst základního výzkumu v očích české veřejnosti. Jeden by se tak mohl dokonce domnívat, že politici se snaží si vytvářet pozici ve veřejném mínění, který jim umožní bez nesouhlasu voličů krátit finanční prostředky pro českou vědu. Od některých stan se lze obávat toho, že ušetřené peníze poputují do betonu, od jiných pak, že je nahrnou do sociálních dávek a důchodů. Rád bych zde shrnul a také opravil některé výroky o české vědě.
Slyšeli jste tu novinu? Hodný strýček Škromach dnes zajistil všem státním zaměstnancům, že jejich platy neklesnou o 4%, jak to měl v úmyslu zlý skřítek Janota! Proč z toho vlastně nemám radost?
O situaci na Plzeňských právech již zaznělo mnoho v tištěných i televizních denících. Rád bych se ale pozastavil u jednoho zajímavého momentu, kterému se média nepříliš věnovala. Je jím problematika rigorózního řízení, tedy řízení pro získání malého doktorátu (JUDr., RNDr., ...).
V poslední době se v médiích hodně (možná ale ne dost) diskutuje otázka financování české vědy. Průmyslová loby si prosadila určité změny, které odebírají peníze základnímu výzkumu a přelévají jej do výzkumu aplikovaného. Situace dospěla až do stádia protestních akcí před Úřadem vlády.
Rád bych se formou krátkého zápisu podělil se ctěnou Linuxovou komunitou o zarážející přednes jednoho komunistického poslance v PS PČR. Za to, co pan poslanec dovoluje tvrdit, by ho měla hanba fackovat.
Docela s překvapením jsem hleděl na následující video. Komunisté na svém setkání použili symbol srpu a kladiva, který je zcela evidentním přihlášením se k totalitnímu SSSR. Podobně jako hákový kříž je srp a kladivo nepřijatelný symbol. Policie však nezasáhla i přes upozornění.
Rád bych zde provedl drobnou úvahu o návrhu pana ministra vnitra Ivana Langera, podle něhož by měl fotbalový klub platit policii za zásah v případě, že nebude schopen sám zvládnout výtržnosti skupiny diváků.
Nebývá zvykem komentovat veřejný život prostřednictvím tohoto portálu. Protože však cítím potřebu se vyjádřit, dovolím si to provést touto cestou.
Podle studie, kterou si nechalo vypracovat stálé diplomatické zastoupení Goa'uldů (systemlords), je umístění amerického radaru v Brdech významným problémem pro přistávající mimozemské lodě.
Nebývá zvykem, aby se zde někdo vyjadřoval k politice, která se přímo nedotýká IT. Dovolím si dnes u příležitosti generální stávky udělat výjimku. Pokusím se své odmítavé stanovisko k dnešní stávce vyjádřit co možná nejslušněji s použitím argumentů a věřím, že diskuse pod tímto příspěvkem, bude-li nějaká, nezkouzne na úrověň diskusí na Aktuálně.cz.