Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mně to přijde jako důkaz neprofesionality a lemplovosti našichpolitiků, o tom, čemu nerozumí, o tom jednají silou.
Myslím, že oslnění silným IR laserem je hodně bolestivý podnět, na který by postižený nejspíš zareagoval okamžitě.
Neměl jsi náhodou na mysli UV laser? Na ten sedí popis mnohem přesněji. Nevyvolává žádný smyslový vjem (alespoň v prvním okamžiku) a z toho důvodu je mnohem větší hrozbou. Nicméně u letadel, která se pohybují ve velkých výškách, budou jistě skla náležitě upravená, aby UV záření (téměř) nepropouštěla.
Jak už se zmiňovalo v předešlé diskusi, "běžné" lasery na 1 kilometr mají průměr aspoň 10 cm (když je 1 mm průměr na 1 m), stejně tak se rozptyluje energie paprsku. Letadlo letí nějakou rychlostí, to někdo udrží zaměření? Máte někdo představu, jaký je to úhel k pilotovi, aby ho vůbec někdo osvítit moh, jak musí být ten laser v pozici k letadlu?
To jsou 10 let staré informace. Za $300 se bavíme o výkonech někde kolem 500 mW, tedy mnohonásobně víc. Nejsilnější modely teď zrovna nemá můj oblíbený obchod na skladě, tak aspoň namátkou pár slabších příkladů:
Touhle dobou má ten eshop nějak omezený sortiment. Občas tam jsou k vidění i 500mW a 800mW modely, a to v červeném i zeleném provedení. Za částky o poznání vyšší tam mívají i (stále ještě relativně vzácné) modré lasery.
$300 za 30 mW je opravdu hodně špatná koupě.
Tak tam se člověk dočte:
This site designed & maintained by: NVG, Inc. 10/16/03
Takže ty informace nejsou staré 10 let, ale „pouze“ 7 let.
DIY co2 laser
), jediné opravdu problematické komponenty jsou IR zrcadla.
A atmosférický N2 laser (který je ale pro účely oslňování k ničemu) dokáže postavit každý trochu zručnější kutil z běžně dostupného materiálu V první řadě je naprosto nesmyslné snažit se zákonem postihnout naprostou všechny situace, které mohou v životě nastat.Pro woe? Jako velký bratři za velkou louží, ne?! Posral si se včera po vanilkový zmrzlině? Zakážeme žrát v úterky vanilkovou zmrzlinu! Jenom tak je to správně, žejo Faune!?
Posral si se včera po vanilkový zmrzlině? Zakážeme žrát v úterky vanilkovou zmrzlinu!ve statech maji i horsi narizeni... napr. u nas ve meste bylo zakazane prodavat pivo po 1:00am. :-]] ...nebo (a to uz prislo divne i nekterym americanum) zavreli do vezeni 69letou babicku, protoze nemela natreny dum podle predpisu.
To takový magnetron z mikrovlnky může napáchat podstatně horší škody.To vůbec neříkej, v čem já si pak budu ohřívat jídlo, až to zakážou?
(to už není zas tolik pravděpodobné)Hmmm asi by tam mělo být nepravděpodobné.
Ministr vnitra Martin Pecina dnes při sněmovních interpelacích na dotaz poslance Petra Bratského (ODS) odpověděl, že ministerstvo má informace o pěti laserových útocích za loňský rok. Pouze v jednom případě podal pilot trestní oznámení, ale tehdy šlo o fotografický blesk. Pecina ujistil, že ministerstvo tuto situaci nebere na lehkou váhu.Zakáží tedy také používat fotografické blesky?
V první řadě je naprosto nesmyslné snažit se zákonem postihnout naprostou všechny situace, které mohou v životě nastat.Ak máš v ruke kladivo, každý problém vyzerá ako klinec. Poslanci žijú s (klamnou) predstavou, že každý problém možno vyriešiť prijatím ďalšieho zákona. Navrhujem prijať zákon (označme ho X), ktorý bude pre každý ďalší prijatý zákon požadovať zrušenie nejakého iného zákona (s výnimkou zákona X
Mohl by znalec letištního a letového provozu ohodnotit (já vlastně jednoho znalce znal ...), po jaké trajektorii se letadlo hýbe? Pokud v nějakém přibližovacím více méně přímém, tak by to zaměřování až takovej problém nebyl ... pokud se letadlodrží kursu a někdo zná pravidla a chování obecného pilota, měl by to letadlo skoro pořád před sebou.
Osa sestupova drahy svira se zemi uhel tusim cca 3 stupne. a miri tusim asi 300 - 600 m za prah drahy, tedy nejakych 350 - 650 m za zacatek asfaltu.
Fakt by me zajimalo jak se da do toho kopkitu trefit. Zepredu je to bez sance (od plotu letiste to bude nahoru moc velkej uhel. A z boku bude zas problem s tim, ze se to letadlo hejbe.)
Tím bych si nebyl tak jistý. Když vezmu ty vaše údaje, tak člověk 1000 m od bodu dotyku vidí letadlo 1000 metrů od něj pod úhlem asi 5 stupňů, 500 metrů 10 stupňů. Úhlová rychlost letadla je v prvním případě 2,6 st/s, v druhém asi 10 st/s (jestli teda počítám dobře, v beru 250 km/h). (Zajímalo by mě, jestli myslíte, že si to oslnění pilot vymyslel).Zepredu je to bez sance (od plotu letiste to bude nahoru moc velkej uhel.
Znam jednu osobu, považuju ji za docela kompetentní v dané otázce, napsal jsem maila, když odpoví, doplnim.
Tiskni
Sdílej: