V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Máš jinou možnost? Sedět a čekat?
Nikde neni psané, že případné změny budou probíhat podle scénáře. Ani zda to bude "revoluce" nebo revoluce.
K volbám dojde určitě. Někdy a pak zase někdy. A mezitím je stav, kdy "čas podkuřování voličům přijde za další 4 roky".
Čím myslíte to, že je u nás dobrá demokracie? Že tu máme dost zákonů? Že lidi chodí volit hlasovacími lístky a ne kameny?
Za komančů se taky chodilo hlasovat ... něco lepšího na skladě nemáte k tématu?
něco lepšího na skladě nemáte k tématu?Každý má možnost do té politiky jít a podílet se na tom, aby to bylo lepší. Kecáním a nadáváním se to nevylepší. Každý má možnost vybrat si stranu, do které vstoupí, případně si založit novou. Je to snadné, stačí chtít. Fakt. Vůbec nelituji toho, že jsem kandidoval do městského zastupitelstva, přestože jsme jako volební strana nebyli úspěšní (velmi těsně). Ovšem i ten "neúspěch" byl do značné míry úspěch, protože jsme vzali hlasy těm, kteří si je za své minulé působení nezasloužili. A tak dále...
Každý má možnost do té politiky jít a podílet se na tom, aby to bylo lepší.IMHO hlúpejší argument neexistuje. Ešte aj argument v štýle, že každý môže ísť podnikať je o niekoľko rádov rozumnejší a reálnejší.
Na politiku, ak sa bavíme o vplyve na veci verejné, musíš mať osobnostné predpoklady (schopnosť rečniť, vtierať sa, strhnúť a zvládať davy, trocha sa pretvarovať...), musíš mať primerane bezproblémovú budúcnosť resp. súčasnosť (drogy, priestupky, divoké párty, homosexuálny zväzok), s predošlým súvisí aj v rámci možností čo najkonzistentnejšie názory a správania v čo najdlhšom období (tzv. prevracanie kabátov), schopnosť obklopiť sa správnymi ľuďmi, schopnosť získavať prostriedky, nevyhnutnosť existencie ľudí, ktorých môžeš zaujať alebo schopnosť "vytvoriť dopyt/poptávku" tj. ovplyvniť spoločnosť ešte než sa staneš reálnym politikom.
Dúfam, že ako nástrel stačí. IMHO to dalo domyslieť z toho prirovnania, čo som tam napísal... keď tak rozmýšľam, tak na základe predošlej vety k tomu môžeš kľudne pridať schopnosť empatie a čítania medzi riadkami...
Buď je tá reakcia výsledkom nejakej demagógie alebo absencia empatie. Našťastie to druhé sa dá riešiť tým, že si zaplatíš odborníka.
Nehovorím, že to nejde. Nedostatky, ktoré ti zrušia politickú kariéru skôr než sa začne, sa dajú riešiť ak máš peniaze. Potom ostáva len dúfať, že to bude stačiť, a že tie ďalšie nedostatky (vlastná minulosť) počkajú kým budeš mať aj vplyv.
Hovorím iba, že je to rovnako hlúpy, či skôr hlúpejší argument ako, že každý môže podnikať. Keď sa do toho oprieš a vydáš zo seba maximum, tak vždy niečo dosiahneš.
Ano, vsetci verime, ze taky Slota ma velmi slusnu minulost. A to sa do parlamentu v poslednych volbach nedostal hlavne kvoli neskutocne brutalnym chybam v style vykopnutia polky hlavnych ludi strany. Ficova minulost (pokial viem, tak mal napr. celkom v oblube hnutia/staty potlacujuce ludske prava) tiez nie je najsvetlejsia a predsa ho volila takmer polovica volicov. A to sa bavime len o vyznamnych postavach politiky. Kolko toho mozete vediet o poslancovi na nejakom 80. mieste kandidatky smeru, ktory sa este stale do parlamentu dostal? Ono taky Matovic je pekny priklad toho, ze clovek nemusi byt nejaky droid, aby mohol ist do politiky.
Ist na testy na drogy vas nikto nutit nemoze, mozu vas tak maximalne podpichovat a aj to len ak by na nieco take mali dovodne podozrenie. Homosexualny vztah nemusi byt diskriminujuci (obvzlast na nizsich miestach v kandidatke). A ano ak chcete byt politikom, tak musite prijat niektore obmedzenia, ale nejake tie obmedzenia ma snad lubovolna praca.
Ako bonus, ak si clovek uvedomi, ze v politike su prekvapivo len ludia a nie nejake univerzalne rozhodovacie funkcie, ktorych spravnost bola dokazana bandov akademikov (s 3% moznostou chyby na predpoved buducnosti), tak zacne davat cela politika zmysel. Politici su totiz skutocne uplne obycajni radovi ludia. Politici nie su ziadni magovia. Nemaju univerzalnu spravnu odpoved na vsetky problemy a nemaju dokonalu vedomost o celom svete. Nedokazu vzdy vyprodukovat najlepsie mozne riesenie (obvzlast v pripadoch, ked znalost takeho riesenie vyzaduje stroj casu).
Dalsi dolezity postulat je, ze politika je o kompromisoch. Jeden clovek sa so sebou zhoduje v 100 % odpovediach na ano/nie otazky. Pri statisticky vyvazenom vybere sa dvaja ludia navzajom zhodnu na 50 % ano/nie. Tato postupnost ide s poctom ludi limitne k nule (samozrejme v skutocnosti to vyzera inak, ale ako nastrel pointy to staci). Pokial by, teda, v praxi nedochadzalo ku kompromisom, tak sa nepodari presadit takmer nic.
Ako uz bolo povedane mnoho krat v minulosti: Kritizovat (nadavat) vie kazdy (obvzlast, ked uz su nasledky rozhodnuti jasne), prist na dobre riesenie (alebo aspon poskytnut konstruktivnu kritiku) aspon vo vacsine pripadov vie malokto, prist na dobre riesenie vo vsetkych pripadoch je pre cloveka snad nemozne. Vstup do politiky (alebo aspon poskytnutie konstruktivnej kritiky prostrednictvom korespondencie s politikmi/ministerstvami) je dobrym prvym krokom pri snahe o zlepsenie systemu. Samozrejme ten krok nie je ani zdaleka posledny.
Nehovorím, že to nejde. Nedostatky, ktoré ti zrušia politickú kariéru skôr než sa začne, sa dajú riešiť ak máš peniaze (doplnenie: ide aj o mieru. Pre voličov z bývalej ostblock krajiny môže byť trest smrti alebo Bielorusko OK, pre voliča socdemákov niekde v Británii to môže byť neprijateľné). Potom ostáva len dúfať, že to bude stačiť, a že tie ďalšie nedostatky (vlastná minulosť) počkajú kým budeš mať aj vplyv.
Hovorím iba, že je to rovnako hlúpy, či skôr hlúpejší argument ako, že každý môže podnikať. Keď sa do toho oprieš a vydáš zo seba maximum, tak vždy niečo dosiahneš.
Neřikam, že vim, jak z toho ven. Přesto doufam, že nějaké scházení, komunikace, vyjadřování vlastních názorů je něco, co tomu může pomoci. Cesta k vlastnímu poznání, přiznání si, jak jsme na tom bledě, to by mohlo přivést lidi k sobě, ke spolupráci, tvořivosti.
A nějaká výzva může být aspoň impulsem, který něco probudí. Konečně.
Jenže teorie množin, kterou jsem se zabýval, byla označena za buržoazní pavědu. Mimochodem, Hitler se množin bál taky. Prohlásil, že jde o židovskou vědu, a svým zákazem prakticky zabil německou matematiku.Každé státní zasahování do vědy a výzkumu je zlo, ekonomické, ideologické, personální...
Tak. Politici nejsou státníci.
politici se nevyznají v oblastech, o kterých rozhodují- to je břímě zastupitelské demokracie. Jak to navrhuješ řešit? Když se bude projednávat zákon o daních, tak si do Sněmovny sedne 200 ekonomů a když zákon o vědě a výzkumu, tak 200 akademických pracovníků? Kdo by měl rozhodnout o tom, kdo je tím správným odborníkem?
politici moc kradou, společnost už je na to trochu moc zvyklá- v každé skupině lidí se takoví najednou, spíš bychom se měli zaměřit na vymahatelnost práva
daňová politika je na hlavu - zvyšování nižší sazby DPH je zvěrstvo, kontinuální demotivace obyvatelstva mít rodinu je zase sebevražda; o naprosté neférovosti důchodového systému, kdy čím více pracuji, tím víc budu dotovat ostatní (a sobě si skoro nepřilepším), škoda mluvit (to mě teď štve nejvíc)- moc nechápu, že ti na jednu stranu vadí rovná DPH a na druhou stranu ti vadí solidární systém důchodového pojištění. Proč bych měl platit vyšší DPH na oblečení než na jídlo?
moc nechápu, že ti na jednu stranu vadí rovná DPH a na druhou stranu ti vadí solidární systém důchodového pojištění. Proč bych měl platit vyšší DPH na oblečení než na jídlo?Rozdíl je v tom, že zatímco tu nižší DPH budou platí, kdo si pořídí danou věc, nižším důchodem jsou selektivně trestány některé skupiny.
Tech duvodu je hnedka nekolik. Jeden z nich je ze centralni banky zajimaji primarne monetarni priciny inflace (a tedy umele vlivy jako zmena DPH akorat snizuji jeji vypovidaci hodnotu pro planovani monetarni politiky, podobne se nekdy vylucuji ceny potravin a energii, protoze casto podlehaji vykyvum zpusobenym externimi faktory (spatna/dobra uroda, politika OPEC ...). Pokud to je jednorazova administrativni zalezitost (jako zmena DPH), tak take nevede k nejakemu trendu.
Sice tomu rozumím, ale nepřijde mi to správné. Když to vezmu do extrému, tak při zvýšení DPH na 100% by ceny výrazně vzrostly, ale očištěná inflace by byla téměř nulová. K čemu je takový údaj?
Jiny duvod je, ze 'skutecna' cena je prave ta bez DPH - DPH je dan, kterou plati spotrebitel statu, akorat z praktickych duvodu ji pro stat vybira prodejce a zahrnuje ji do 'cenikove' ceny.
Pro mě je skutečná cena taková, kterou skutečně zaplatím. Takže včetně DPH.
DPH je dan, kterou plati spotrebitel statu, akorat z praktickych duvodu ji pro stat vybira prodejce a zahrnuje ji do 'cenikove' ceny.
Tohle mě absolutně nezajímá. Mě zajímá, jestli si za stejný obnos peněz koupím stejné množství zboží jako před rokem.
Pointou by mohlo být i to, že kde je nějaká krize, tam intelektuálové selhávají, nikdo na to nemá rozumné řešení. A přicházejí ony nějaké strany se silnými řešeními.
lidé s nižšími příjmy dále chudnou a střední třída klesá směrem k té chudiněA přes to vše jsme stále majetkově 4. nejvyrovnanější (co do poměru majetku "horních" a "dolních" 20%) země na světě.
Tak tak, každá změna je k horšímu. Ale vážně. Tohle zní výhružně, ale jsou lepší alternativy?tohle IMHO nebyla spatna zmena http://cs.wikipedia.org/wiki/Vl%C3%A1da_Jana_Fischera - jeho vlada byla opravdu strizliva, zadny nesmyslny politicky sliby
vsichni shoduji na tomKdo jsou ti všichni? Já mezi ně totiž nepatřím.
Rovnako, ako nie je potrebné vyrábať viac koňov, tak isto nie je potrebné vyrábať viac áut. Kľudne sa dá pracovať menej (podľa môjho názoru spravodlivejšie ako tupé prerozdeľovanie alebo dadizmus - vykonávanie zbytočných činností). Alebo menej sociálne vyrábať rovnako áut, ale začať do nich tlačiť klímu, navigáciu, hodinky s vodotryskom...
Ber to prosím len ako reakciu na "víc aut, mobilů, stavět víc domů", nič iné.
Meze růstu, - množstva peňazí v obehu? No a? Peniaze sú len prostriedkom na výmenu práce medzi jednotlivými ľuďmi v spoločnosti. Pretože nie všetko si vyrobíme sami, ale spoliehame sa na druhých.
Alebo myslíš technologický rast na zvýšenie kvality života- prečo? Veď to je blbosť ľudia sú dosť lenivý aby vymýšľali ako si uľahšia prácu.
Alebo myslíš množstvo vyrobeného zbytočného tovaru nad potrebu ľudí? Pretože je potrebné splatiť úroky!!! z pôžičky. A tým zbytočná!!! zvýšená záťaž na životné prostredie.
cykly - tak a teraz si ma dostal skoro som spadol pod stoličky od smiechu. A teraz niesu cykly? teraz sú ešte horšie. Raz za 3roky taká malá depresia v terajšom bankovom systéme.
V bezúročnom systéme predpokladám, že minimálne množstvo peňazí, ktoré je v obehu medzi ľuďmi by malo byť také aby jedenkrát mohol každý človek dostať "maximálnu" ročnú mzdu t.j. napríklad 25 000.
V prípade, že by začalo byť málo trvalých peňazí v obehu. Národná banka by mohla vyhlásiť verejnú súťaž na najlepší projekt roka a v referende by ho ľudia odsúhlasili. Ten podnikateľ čo by dostal takto peniaze by ich nemusel vrátiť ako riadnu bezúročnú pôžičku. Tým by peniaze zostali v obehu, ale zároveň podnikateľ by finančne nezbohatol pretože hlavná daň. Ďalej existuje stavebné sporenie zo štátnou prémiou z novo vytvorených peňazí (nie zo štátneho rozpočtu).
Národná banka by dávala návratné bez úročné pôžičky. Banky by síce mohli byť aj s úrokmi (určite malými), ale mohli by zaplatiť len svojich zamestnancov lebo zisk by nemohli vytvárať.
Takže ľudia by sa mohli snažiť tak aby neboli v mínuse ale keby mali navyše peniaze nad "max" príjem proste peniaze by boli zdanené hlavnou daňou.
Zostali by tieto dane:
Nepriama daň: 8 až 10% DPH bude slúžiť na prefinancovanie štátu
Hlavná daň: tieto peniaze nebudú prímom štátu
95% daň nad 25 000 ročne prímu jedného človeka
100% zdanenie zisku a dividend ak by nešli na re-investície Ani pokuty nebudú prímom štátu. Tieto peniaze sa znehodnotia ako zbytočné (niesu potrebné pre výmenu tovarov a služieb=neexistuje poptávka).
Nezaplatenie hlavnej dane v prípade fyzických osôb 20rokov na tvrdo, ak by nezaplatila firma rozpustenie firmy ak by sa nenašiel vinník (vytváral by sa nátlak na manažérov v prípade zdravej firmy, a v prípade nezdravej by to bolo jedno)
Ešte stále by to nefungovalo?
ps. Aj nemecko malo svoje kolónie.Pouze do konce prvni svetove valky.
Tiskni
Sdílej: