Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »A má tedy pro ně člověk dělat něco navíc oproti řádnému absolvování magisterského studia?No ano, na magisterskou praci, pokud vim, neni pozadavek na to, aby obsahovala nove vedecke vysledky. Pokud clovek udela ciste resersni magisterskou praci, tak mu ji nejspis jako rigorozni praci neuznaji. Pokud udela praci obsahujici sve publikovane vedecke vysledky, tak by ji asi klidne mohli uznat beze zmen.
,,Jako rigorózní práce nemůže být předložena nezměněná práce, která již byla předložena k obhajobě za účelem získání jiného akademického titulu či hodnosti.''takze... takova uvaha... jestli se ty dva clanky nerovnaji slovo od slova diplomce... tak bys je mohl obhajit jako rigorozni praci.
Články nelze předložit jako rig. práciale jejich kompilaci jiz asi ano. :-]] nevim, jak to ma dane vas obor... ale pozadavek na XY normostran neni na prirode UP nikde zakotveny.
ale pozadavek na XY normostran neni na prirode UP nikde zakotveny.imho je to zakotveno v zakone...ale nejsu si jisty a nechce se mi to hledat
imho je to zakotveno v zakone...ale nejsu si jisty a nechce se mi to hledatnedavno jsem se o tom bavil s komptentnima lidma (mj. clovekem zodpovednym za doktorske program na nasi katedre) prave v souvislousti s aferou v plzni. a ten pozadavek opravdu nikde neni oficialne dany. je mozne, ze nejaka skola to ma ve svych predpisech, ale obecne to neni dane. dulezite je, aby cast te prace byla nekde publikovana.
(opet znam pripady uspesne obhajenych dizertaci, kdy to bylo nekolik clanku a urcite nemely 100 stran)Normostrana (zkráceně NS) je standardizovaná strana textu o délce 1 800 znaků (symbolů a mezer) (někdy je mylně používáno úhozů), což odpovídá třiceti řádkům o šedesáti znacích nebo přibližně 250 slovům běžného textu. Tedy už jen váš příspěvek zde má rozsah cca poloviny "normostrany". 100 normostran je tedy tak 25 000 slov, což není tolik. Paradoxní ovšem je, že toto omezení má být přesně opačné, tedy maximální počet stran na práci = nutí k hutnému a přesnému vyjadřování a taková práce dokazuje schopnost vyčerpat téma adekvátním způsobem ve vymezeném rozsahu. V tom našem akademicko-mediálním Kocourkově to zase obracejí naruby. Vždycky platí, že je daleko těžší text zkrátit a zachovat vše, co chcete říct, než vypsat všechno, co vás napadne. Máte-li tedy co říct. Člověk, který by zvládl disertaci na 10 stránkách, si obecně řečeno titul zaslouží 10x víc než ten, který k prezentaci týchž výsledkům potřebuje stran 100. Jenomže to by se nesměla zaměňovat vědecká práce se znehodnocováním (popisováním) papíru.
Tiskni
Sdílej: