Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
O situaci na Plzeňských právech již zaznělo mnoho v tištěných i televizních denících. Rád bych se ale pozastavil u jednoho zajímavého momentu, kterému se média nepříliš věnovala. Je jím problematika rigorózního řízení, tedy řízení pro získání malého doktorátu (JUDr., RNDr., ...).
V první řadě bych rád ctěného čtenáře ujistil, že neohajuji žádné podvodné studenty a vedení fakuty, které napomohlo k neoprávněnému získání jakéhokoliv titulu. Považuji selhání kontrolních mechanismů za naprosto bezprecedentní a velice závažné. Jsem pro důkladné prošetření všech možných nepravostí. Ale...
Mám ale pocit, že média, v rámci zjednodušení celé problematiky, vylévají s vaničkou i dítě. Vezměme si příklad tzv. rychlostudentů. Tedy lidí, kteří vystudovali podezřele rychle. Věřím, že jsou mezi nimi podvodníci, ale rozhodně ne všichni. Je velice dobře možné, že student v průběhu studia narazí na nepřekonatelnou překážku (zkoušku), kvůli níž studium ukončí a přejde na lehčí obor, který onu zkoušku nevyžaduje. Má-li takový student již ostatní povinnosti ze studia které opouší splněny jsou mu zcela poprávu uznány. Stačí mu tak jen dodělat srovnávací zkoušky. Akreditační komise toto ví, a takovéhoto studenta za podvodníka nepovažuje. Média jej však zcela bez problému zařadí mezi podvodné rychlostudenty, protože formálně absolvoval studium klidně za půl roku nebo rok. To, že starý studijní obor opustil a zkoušky si uznat nechal je bohužel pod rozlišovací schopnost tisku.
Dalším honem na čaodějnice je hon na rigorózní řízení - tedy na malé doktoráty - tituly JUDr. Pranýřováni jsou ti, kteří jako rigorózní práci předložili práci podobnou své diplomové práci. Dokonce jsou podezříváni ti, kteří ve stejný den, co zahájili rigorózní řízení, zároveň odevzdali svou rigorózní práci.
Rád bych upozornil na fakt, že v minulosti (80. léta) bylo běžné získat malý doktorát okamžitě při absolvování magisterského studia s vyznamenáním. Ještě nedávno bylo naprosto bezproblémové obhájit jako rigorózní práci rozšířenou nebo opublikovanou diplomovou práci. Nevidím na tom nic zlého. Lékaři také obdrří rovnou titul MUDr po ukončení magisterského studia.
Myslím si, že by mělo být pravidlem, že malý doktorát lze získat za diplomovou práci, pokud tato splní přísnější kritéria než jsou kladena na získání titulu Mgr. Mohlo by být třeba podmínkou publikovat část diplomové práce ve kvalitním impaktovaném časopisu. Splní-li student tuto podmínku, musí jeho práce být natolik kvalitní, že si za ni malý doktorát zaslouží.
Dnes bohužel v rámci honu na čarodějnice se vysoké školy bojí. Nutí zájemce o malé doktoráty popisovat zbytečně další desítky stran papíru, aby se odevzdal jiný text. Hodnotí se pak raději rozsah stran, aby se pak v TV neřeklo, že práce jich měla málo. Neměla by být kritériem raději odbornost práce, kterou posuzují nezávislí recenzenti impaktovaných vědeckých časopisů?
Ze své diplomové práce jsem vyprodukoval dvě publikace v časopise Physical Review A, který je v komunitě kvantové optiky uznávaný. Ani tak však nemohu svou diplomovou práci použít k obhájení titulu RNDr. Kdybych to věděl dřív, tak bych do své diplomové práce dal jen zlomek svých výsledků. Diplomku bych obhájil a pak bych sepsal zbytek svých výsledků jako "rigo". Nepřijde mi jako rozumný systém motivovat studenty, aby se raději moc nesnažili a místo toho spisovali desítky stran papíru.
Tiskni
Sdílej:
A má tedy pro ně člověk dělat něco navíc oproti řádnému absolvování magisterského studia?No ano, na magisterskou praci, pokud vim, neni pozadavek na to, aby obsahovala nove vedecke vysledky. Pokud clovek udela ciste resersni magisterskou praci, tak mu ji nejspis jako rigorozni praci neuznaji. Pokud udela praci obsahujici sve publikovane vedecke vysledky, tak by ji asi klidne mohli uznat beze zmen.
,,Jako rigorózní práce nemůže být předložena nezměněná práce, která již byla předložena k obhajobě za účelem získání jiného akademického titulu či hodnosti.''takze... takova uvaha... jestli se ty dva clanky nerovnaji slovo od slova diplomce... tak bys je mohl obhajit jako rigorozni praci.
Články nelze předložit jako rig. práciale jejich kompilaci jiz asi ano. :-]] nevim, jak to ma dane vas obor... ale pozadavek na XY normostran neni na prirode UP nikde zakotveny.
ale pozadavek na XY normostran neni na prirode UP nikde zakotveny.imho je to zakotveno v zakone...ale nejsu si jisty a nechce se mi to hledat
imho je to zakotveno v zakone...ale nejsu si jisty a nechce se mi to hledatnedavno jsem se o tom bavil s komptentnima lidma (mj. clovekem zodpovednym za doktorske program na nasi katedre) prave v souvislousti s aferou v plzni. a ten pozadavek opravdu nikde neni oficialne dany. je mozne, ze nejaka skola to ma ve svych predpisech, ale obecne to neni dane. dulezite je, aby cast te prace byla nekde publikovana.
(opet znam pripady uspesne obhajenych dizertaci, kdy to bylo nekolik clanku a urcite nemely 100 stran)Normostrana (zkráceně NS) je standardizovaná strana textu o délce 1 800 znaků (symbolů a mezer) (někdy je mylně používáno úhozů), což odpovídá třiceti řádkům o šedesáti znacích nebo přibližně 250 slovům běžného textu. Tedy už jen váš příspěvek zde má rozsah cca poloviny "normostrany". 100 normostran je tedy tak 25 000 slov, což není tolik. Paradoxní ovšem je, že toto omezení má být přesně opačné, tedy maximální počet stran na práci = nutí k hutnému a přesnému vyjadřování a taková práce dokazuje schopnost vyčerpat téma adekvátním způsobem ve vymezeném rozsahu. V tom našem akademicko-mediálním Kocourkově to zase obracejí naruby. Vždycky platí, že je daleko těžší text zkrátit a zachovat vše, co chcete říct, než vypsat všechno, co vás napadne. Máte-li tedy co říct. Člověk, který by zvládl disertaci na 10 stránkách, si obecně řečeno titul zaslouží 10x víc než ten, který k prezentaci týchž výsledkům potřebuje stran 100. Jenomže to by se nesměla zaměňovat vědecká práce se znehodnocováním (popisováním) papíru.