Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Všetkým inteligentným bratom Čechom sa ospravedlňujem za každého Slováka, ktorý vedie šovinistické reči nasmerované proti Vám.Reagovala som.
Česi s tými Maďarmi.to mají z toho, že nám to bulvární televize stále dokola servíruje jak jsou Maďaři žijící u Vás utlačování apod. až tak, že musí dělat nějakou domobranu či co. Ale to se netýkalo tam někde u Vás, ale dole (gabčíkovo, komarom).
První vadu na kráse lze vyjádřit oním okřídleným korelace není implikace.To je sice pravda, ale je to irelevantni. V okamziku, kdy je tvym cilem pouze zjistit hodnotu prvni promenne pomoci druhe promenne, tak korelace staci (ma prediktivni silu). Az v okamziku, kdybys chtel ovlivnit hodnotu prvni promenne pomoci ovlivneni hodnoty druhe promenne, tak bude pro tebe dulezite, jake tam jsou kauzalni zavislosti.
iPhone za 7000,-Kde žiješ? (C je ten levnější model, dražší stojí přes 20).
...společenských věd jako je psychologie...
poněkud svérázná klasifikace...
Klasickým příklad je tzv. index vnímání korupce, který je mimo jiné založený také na otázce, zda považujete korupci za velký problém ve vaší zemi.
Koneckonců je to index vnímání korupce, takže je v pořádku, pokud odráží, jak lidé vnímají stav korupce ve své zemi. Problém nastává až tehdy, když méně chápaví jedinci - a těch je mezi politiky a novináři bohužel většina - tento index vydávají za měřítko objektivního stavu korupce v zemi. Jiný můj oblíbený příklad je poměřování stavu vzdělanosti procentem vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva.
Prava, ekonomie, terapii a podobne 'studijni smery' je mozno skutecne studovat tak, ze se po soferovi posle index profesorovi aby do nej zapsal zkousku.
Strojni inzenyr je dnes posledni typ vzdelaneho cloveka, ktery odpovida tomu stredovekemu univerzalnimu vzdelanci.mali ste na mysli renesančného človeka:)...ale inak sa mi vaše scholastické uvažovanie o božskej podstate strojných ing. vždy veľmi páči
inzenyr je stejne kazdemu k smichumne sa zdalo smiešne, keď jeden dedko z neďalekého domova opatrov. služby volal svoje vnučky "našo inženýrky", sedával so mnou na lavičkem keď som bola na MD... lebo jedna sa vydala za architekta a druhá za inž., ale neviem, či nie poľnohospodárskeho... no a tá bola aspoň v tej cca 20ke- 30ke blbá ako bota poznala som pár stroj. inž., veľmi renesancne mi nepripadali:)
Klasickým příklad je tzv. index vnímání korupce, který je mimo jiné založený také na otázce, zda považujete korupci za velký problém ve vaší zemi. S trochou okořenění pomocí nástrojů konspiračních teorií, bych mohl nabýt dojmu, že korupce je ve skutečnosti problém hlavně v zemích, kde je hodnota indexu zdánlivě velmi příznivá. Tam se totiž korupčníkům daří korupci před veřejností nejlépe maskovat a neinformovaná veřejnost si tak korupce vlastně ani není vědoma :)A je tam aj nejaká kontrolná otázka, čo vôbec respondenti rozumejú pod pojmom korupcia?:) Mňa kedysi začiatkom 90. rokov fascinovala jedna príručka pre nezamestnaných, v ktorej sa odporúčalo (v súlade so skúsenosťami krajín, ktoré už nezamestnanosť na rozdiel od nás poznali), že najlepšie je využiť na hľadanie miesta sociálne siete ( čím samozrejme nebol myslený internet, ale známosti, príbuzenské vzťahy a pod.). To mi pripadalo, že sa len oficiálne odobrili metódy, známe už z reálsocialistickej minulosti - protekcie, "tlačenky" - neviem ako kto, ale ja som si myslela v 89. že takýmto spôsobom získavané výhody pred ostatnými je jeden z typických znakov poklesnutej "socialistickej morálky". Takže ten dotazník by bolo doplniť aj inou výskumnou metódou, kt. by sa overilo, či si opytovaní predstavujú pod korupciou to, čo predpokladajú výskumníci, nakoľko benevolentne sa stavajú k "zvyklostiam" ako je uprednostnenie bratanca alebo rodáka pre niekým "cudzím", či majú ujasnené, kde končí "lobbizmus" a začína úplatkárstvo, ako sa vôbec pozerajú na ľudí, ktorí prišli k majetku a postaveniu "šikovným" využívaním rôznych stykov, či ich obdivujú viac, ako niekoho, kto sa - blbec - odmietol týmto praktikám prispôsobiť, a preto v tej konkurencii s tamtými neuspel. Myslím si, že v ČR, a na Sl. je to podobné, je korupcia a nepoctivé spôsoby získavania výhod vo všeobecnosti obdivované a ľudia sú objektom úcty( i závisti, ale to sú spojité nádoby) nie za poctivosť a čestnosť, ale za to, "čo, aký majetok a moc,"získali."