V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Již dlouhá léta vykazuje AV ČR svou činnost ve formě výzkumných zpráv. Velice snadno lze také dohledat množství publikací v respektovaných časopisech, které pracovníci AV ČR ročně vyprodukují.Ano, toto lze použít jako informaci o tom, že AV ČT, jednotlivé ústavy a jejich pracoviště vykazují nějakou činnost. Teď jde ale ještě o to, nakolik je taková činnost "jako taková" efektivní (čili jestli za objem peněz, který na to jde, nemůže být větší, nebo naopak, zda na tutéž činnost nestačí méně peněz), a hlavně, zda je daná skladba výzkumné činnosti zrovna ta nejvhodnější nebo zda by nebyla vhodnější jiná. Jakmile někdo říká "nesahat na to", rozsvítí se mi varovné světlo - protože přesně tohle otevírá prostor k úvahám, že někde něco neběží zrovna dobře. Nevidím důvod, proč by nemohlo být ponecháno to, co funguje dobře. Ale pak by neměl být problém to obhájit, odmítání jakýchkoli diskusí je cesta do pekel.
Problém je, když se začnou pravidla měření efektivity aplikovaného výzkumu začnou aplikovat na výzkum základní. Řev se skutečně ozve, když se objeví snahy průmyslové loby přiohnout kritéria efektivity tak, aby z toho vypadnul předem požadovaný výsledek.Přiohýbání ve prospěch konkrétních aktivit průmyslu (například ve smyslu, aby výrobci využívali výstupy z aplikovaného výzkumu a přitom se tento platil ze státního rozpočtu) samozřejmě není dobré. Ale pokud se pod hlavičkou boje proti tomuto přiohýbání zablokují veškeré diskuse o tom, jak po vnější i vnitřní stránkce změnit financování AV ČR, výsledek bude silně kontraproduktivní - akorát to rozčílí lidi a vědě ani vědcům to nepomůže.
To jste napsal obecny prispevek, se kterym se dost tezko da nesouhlasit, ale jak se to dotyka naseho problemu? Tvrdite, ze se do AV ČR liji peníze naprosto bez jakékoli zpětné vazby, bez spojení s tím, co se za ně udělalo? Nebo ze zariznutim AV a presunem penez soukromnikum se to zlepsi?
Nebo ze zariznutim AV a presunem penez soukromnikum se to zlepsi?Tvrdím snad něco takového? Vyjádřím se přímo k AV ČR. Tedy řešit financování ano (současný model, kdy je část prostředků zcela paušální, bez vazby na cokoliv, považuji za špatný), ale nesouhlasím s tím, že vláda bez jakékoli širší diskuse a bez rozboru toho, jaké dopady to bude mít, dělala nějaké zásadní kroky.
Prave nevim, co tvrdite. Me to pripada, ze se "vlamujete do otevrenych dveri". Rika snad AV, ze chce penize a nebude o nicem diskutovat, predevsim pak o tom, co s nimi (u)dela?
O fungovani AV toho evidentne prilis nevite, ale do urcite miry chapu, ze vas vztah k vede, zvlaste te ceske, je veskrze negativni, protoze vam soudruzi ze Sisifosu strhali ty mesicni kameny na rakovinu (nebo co to bylo za picovinu), ktere jste prodaval a vase astrologicka docentura take vazne.
Víte vůbec, za co se dávají vědecké tituly? Doporučuji si to přečíst, kdekoli seznam požadavků. V zásadě za grafomanii. Musíte psát a psát, co nejvíce vaty, co nejvíce písmenek a protlačit to ven.na to jste prisel jak? publikace at uz na konferencich nebo v casopisech prochazi recenznim rizenim a pokud pisete blbosti, recenzenti vam to daji vyzrat i kvuli drobnostem. navic s tou vatou to neni tak zhave, protoze na vetsinu clanku se vztahuje nejaky ,,page limit''... a to je pak sranda, kdyz musite neco slozitejsiho v mestnat treba na 5 stran A4 vcetne adekvatniho uvodu.
To jsou hlavní požadavky. Pokud napíšete třeba hovadinu a x vědců vás zkritizuje, můžete skákat radostí! Jste citován, tedy zvyšuje se vám citační index a určitá míra citační indexu je to, co potřebuje jako jeden z požadavků k vytouženému vědeckému titulu.pokud pisete hovadiny, tak vam to recenzenti strhaji a pokud se vam to precejen podari nekde udat, jde uz podle casopisu/konference poznat, ze to za moc nestoji
Samozřejmě musíte psát tak, abyste nenaštval odborná média, protože čím víc tam toho protlačíte, tím lépe na cestě k titulu.co si predstavujete pod pojmem odborne medium? navic problem, ze nekdo nekoho nastval, resi ,,blind review''.
Právě vědci jsou oceňovaní především za písmenka. Ne za čtivost, ne za to, že to někdo pochopí, případně ne za to, že to pochopí za mnohonásobek času oproti jiným pracem.a na tuto blbost jste prisel jak? zrovna me tu nastole lezi jedna recenze z konference ACM. je tu pekne seznam hodnocenych vlastnosti. postupne je tam: technicky obsah a presnost prace; vyznamnost prace; odpovida nazev, uvod, zaver?; celkove usporadani dokumentu; vhodnost pro konferenci; styl a srozumitelnost; orginalnost obsahu; celkove hodnoceni dokumentu. pokud recenzent praci nepochopi mate smulu a zamitne to.
Právě proto lidem doporučuji, aby se seznámili se situací sami. Ale pak to budete dost těžko obhajovat.pripadam si docela dobre seznameny se skutecnosti. ale ta se nejak neslucuje s nesmyslama, co jste napsal vyse.
Jistěže existují média (ať už publikace, časopisy, nebo cokoli jiného) kde mají určité požadavky. Mohu diskutovat jak moc tyto požadavky souhlasí vždy s kvalitativní stránkou věci, ale nebudu.tak to by me teda zajimalo... de facto tvrdite, ze cela svetova veda je k nicemu, protoze existuji i spatne casopisy, ve kterych se publikuji i slabsi veci, etc.
Požadavky na vědecký titul – to je dokument, který snadno seženete. Zajímavé, že se tu argumentuje co a jak, ale s tímto papírem raději nikdo nepolemizuje.je zajimave, ze vy timto dokumentem argumentujete a pritom na nej neodkazete. pozadavky na titul se totiz lisi fakultu od fakulty.
na to jste prisel jak? publikace at uz na konferencich nebo v casopisech prochazi recenznim rizenim a pokud pisete blbosti, recenzenti vam to daji vyzrat i kvuli drobnostem. navic s tou vatou to neni tak zhave, protoze na vetsinu clanku se vztahuje nejaky ,,page limit''... a to je pak sranda, kdyz musite neco slozitejsiho v mestnat treba na 5 stran A4 vcetne adekvatniho uvodu.Konferencií / časopisov, ktoré zoberú len to najlepšie je minimum. Na to, aby to mohlo fungovať potrebujú účastníkov a ich poplatky, takže sa berie aj všetko trochu rozumné. Miera rozumnosti sa samozrejme líši.
co si predstavujete pod pojmem odborne medium? navic problem, ze nekdo nekoho nastval, resi ,,blind review''.Blind review rieši niečo v prípade, že o vás nikto nevie (tj. nie je naštvaný). Ak sa v oblasti pohybujete dlhšiu dobu, tak minimálne pracovisko sa určuje veľmi jednoducho. T
Právě vědci jsou oceňovaní především za písmenka. Ne za čtivost, ne za to, že to někdo pochopí, případně ne za to, že to pochopí za mnohonásobek času oproti jiným pracem.Ale veď má pravdu, človek potrebuje X článkov ročne, aby splnil kritériá, granty a všetci boli šťastní. 'Publish or perish' je tu už dávno a preto človek recykluje, pridáva drobnosti, ... Zoznam hodnotených vlastností je jednoducho šablóna podľa ktorej sa ide, v lepšom prípade o niečom hovorí, ale je vysoko subjektívna. Preto sú hodnotenia občas aj na opačnej škále (1-10,1-10,2-8,1-10 - z jedného z mojich posledných článkov).
a na tuto blbost jste prisel jak? zrovna me tu nastole lezi jedna recenze z konferenci ACM. je tu pekne seznam hodnocenych vlastnosti. postupne je tam: technicky obsah a presnost prace; vyznamnost prace; odpovida nazev, uvod, zaver?; celkove usporadani dokumentu; vhodnost pro konferenci; styl a srozumitelnost; orginalnost obsahu; celkove hodnoceni dokumentu. pokud recenzent praci nepochopi mate smulu a zamitne to.
Časopis, kde já běžně publikuji Physical Review A je za 91 a teď zkoušíme poslat jeden článek i do Physical Review Letters a to by bylo za 140, pokud nám to vyjde.Bezne publikujes? To mne zaujalo. Kolik tam mas publikovanych clanku (jako prvni autor) za poslednich pet let? A kolik tam mas celkem?
Prokristapána, hlavně už nic nekoumejte.
co je to základní výzkum. Jedná se o výzkum v nových vědeckých disciplínách (např. kvantová optika), který není možné okamžitě uplatnit v praxi (zatím neumíme vyrobit rozumně fungující kvantový počítač).ta definice je spatna. zakladni vyzkum je i v naprosto zavedenych vednich disciplinach.
Prvně je třeba říci, že když si pánové Hertz a Maxwell doslova hráli s elektromagnetickým polem, jednalo se o ryzí základní výzkum.
V tom možná bude jádro pudla. V 18. a 19. století si hrál leckdo s lecčím (dnes po těch pánech máme z úcty pojmenované fyzikální jednotky), ale erár to IMHO moc nestálo, často si ti pánové hráli za svoje, případně měli nějakého mecenáše. Jenže ta doba je nenávratně pryč, cena dnešního základního výzkumu se bude pohybovat v úplně jiných řádech a s výjimkou eráru se tak vymkla finančním možnostem kohokoli jiného. Jako člověk od fochu mě klidně opravte, ale zrovna ve fyzice už se snad žádný "levný" základní výzkum v dnešní době dělat nedá (myslím levný ve smyslu - teď budu dva roky odkládat bokem 50% svého platu, a pak za ty peníze v garáži vyrobím mašinu, s pomocí které dokážu něco, co tu ještě nebylo). Tím chci říct, že důležitost základního výzkumu chápu, ale zároveň se obávám, že lépe už bylo. Ruku na srdce - kdo z nás by např. vrazil měsíční plat do něčeho, z čeho bude mít starou belu, ale jeho prapravnoučata na tom možná jednou pohádkově zbohatnou? A erár zpravidla přemýšlí v daleko kratších periodách - za deset let se např. politici nebyli schopni dohodnout na důchodové reformě, protože její efekt se za jedno volební období prostě neprojeví.
A to má ještě kvantová optika jakýsi zvuk (pokud je v tom něco kvantového, zní to nám laikům podobně jako "šarlatánství, které kupodivu funguje" ). Ale AFAIK v takové biologii se k čistému základnímu výzkumu nemůžete přiznat pomalu ani v blbé diplomce, tedy pokud nenaznačíte potenciální využití takového výzkumu v oblasti genových manipulací nebo léčení rakoviny.
zodpovedny je za to Klaus.Jééé, to už tu dlouho nebylo, konečně!!!
spolecnost odhodila sve eticke normy, zhaslo se a jednalo se podle principu - urvi co muzesHmmm, etické normy odhazovala společnost, kde platilo tradiční heslo "kdo nekrade, okrádá rodinu". Kde snad na každé svépomocné stavbě byl použit nějaký ukradený materiál (ať už ho ukradl přímo stavebník nebo některý z jeho melouchářů), kde drobné "přikrádání" si v práci patřilo k bontonu, kde stačilo dát automechanikovi flašku a na autě se objevily nové díly, které nebyly uvedeny ve faktuře za opravu, kde si hostinští odnášeli domů každý den nějakou tu zajímavou láhev a přitom při inventuře nic nechybělo. A tak dále. Dobrý vtip
Politici by však měli sledovat dlouhodobou prosperitu své země, ne okamžitou popularitu a okamžitý zisk. To je základní chyba, které se dopouštějí napříč politickém spektrem.Ne, to je omyl. Jakmile začne politik zajišťovat dlouhodobou prosperitu své země, tak jako profesionální politik končí. Politik tak z pudu sebezáchovy sleduje především svou vlastní dlouhodobou prosperitu, protože za "prosperitu země" a už vůbec ne dlouhodobou jemu osobně nikdo nic nedá. To je jako kdybyste chtěl tvrdit, že top manažer velkopodniku by měl sledovat dlouhodobou (aspoň 20-30 let) prosperitu firmy, i když ví, že ho v rámci rotace kádrů po 5 letech posadí úplně někam jinam, že odměněn bude za vhodně podaná čísla (ne skutečné výsledky) prvních tří let a že i když všechno zkazí, tak má připraven zlatý padák, ne-li vykopnutí směrem vzhůru (kde nemůže nadělat tolik škody). A ještě se mi v dnešním globalizované virtuální realitě ztrácí ono "své země". Když budete investovat do vzdělání, ale nebude investovat do sociálního zabezpečení, oni vzdělaní se vám vykašlou, aby "ve své zemi" budovali nějaké hodnoty a půjdou tam, kde si polepší. Tam zase nebudou muset investovat do vzdělání (ekonomicky nejpřínosnější jsou imigranti), ale budou mít elitních vzdělanců dost, navíc takových, které můžou v nouzi z populistických důvodů vykopat (příklad USA). Investovat tedy musíte do života jako celku, to se nedá nic dělat. A dnes nejlépe do PR, aby všichni pod vedením mediálního průmyslu radostně volali "Ať žije nový most!" i když budou polykat andělíčky uprostřed řeky.
[citation needed]Politici by však měli sledovat dlouhodobou prosperitu své země, ne okamžitou popularitu a okamžitý zisk. To je základní chyba, které se dopouštějí napříč politickém spektrem.Ne, to je omyl. Jakmile začne politik zajišťovat dlouhodobou prosperitu své země, tak jako profesionální politik končí. Politik tak z pudu sebezáchovy sleduje především svou vlastní dlouhodobou prosperitu, protože za "prosperitu země" a už vůbec ne dlouhodobou jemu osobně nikdo nic nedá.
To je jako kdybyste chtěl tvrdit, že top manažer velkopodniku by měl sledovat dlouhodobou (aspoň 20-30 let) prosperitu firmy, i když ví, že ho v rámci rotace kádrů po 5 letech posadí úplně někam jinam, že odměněn bude za vhodně podaná čísla (ne skutečné výsledky) prvních tří let a že i když všechno zkazí, tak má připraven zlatý padák, ne-li vykopnutí směrem vzhůru (kde nemůže nadělat tolik škody).[citation needed]
A ještě se mi v dnešním globalizované virtuální realitě ztrácí ono "své země". Když budete investovat do vzdělání, ale nebude investovat do sociálního zabezpečení, oni vzdělaní se vám vykašlou, aby "ve své zemi" budovali nějaké hodnoty a půjdou tam, kde si polepší.A co bys jako cekal, kdyz se jim stavajici stav nelibi a oni maji narozdil od jinych hlavu na to aby sli jinam? A pritom staci zavest placene skolne. Stat by sepsal se studentem smlouvu, ze za kazdy semestr zaplati treba 30 000 Kc. Bude to reseno treba pujckou bez uroku, nebo s urokem odpovidajicim inflaci a az student dostuduje, musi statu penize za skolu behem nekolika let vratit. Jestli odjede do ciziny a vrati stast penize za rok, nebo bude pracovat v republice a vrati je za 10 let uz by bylo na nem.
Pokud tvrdi, ze to takhle skutecne funguje, tak ja ocekavam, ze bude schopen to dokazat ci citovat kde to je.Zkuste dokázat to, že to tak není. Třeba velice jednoduše tím, že napíšete jako svůj názor zrcadlový opak a zapřemýšlíte o něm - uvidíte, jak to bude znít. To je ta jednodušší cesta. Anebo mi najdete aspoň politika, který byl za své dlouhodobé směřování k prosperitě taktéž voliči odměněn (tady ani nemusíte zůstávat v Česku), tzn. měl z toho také svůj osobní prospěch.
Jiste. Proc by ses mel snazit dokazat, ze tve tvrzeni neni blabol, kdyz muzes chtit po mne dokazat, ze jim je.Jak mám dokázat, že platí pro všechny politiky, což si myslím? Tím, že vám dám jeden příklad? Dobře: Mirek Topolánek. Jiří Paroubek. Chcete nějaké další? Kolik jich chcete, aby byla platnost dokázána? Najděte jednoho, kde to neplatí a nebude to platit, tzn. najděte politika, který jednal s ohledem na dlouhodobou prosperitu a jemu osobně se to vyplatilo (např. přízní voličů, nebo zbohatnutím nebo přišel do nebe, co já vím...). Tomu se říká důkaz sporem a v tomhle případě je jediný možný.
Politici by však měli sledovat dlouhodobou prosperitu své země, ne okamžitou popularitu a okamžitý zisk.Tohle je prave kamen urazu. Nemohl jsem si nepovsimnout naproste nekoncepcnosti jakekoliv nasi vlady. Jeji plan je jak vyhrat volby libivyni gesty, ale dal se uz nekoukaji. Sem tam soupnou DPH nahoru, sem tam dolu, tem uberou, tem pridaji a dal u nic. Jejich horizont je maximalne volebni obdobi. Dal uz nevidi. A takhle je to se vsim. Kazdy ekonom vi, ze zeme, ktera zacne masivne investovat do vedy pujde nahoru. Staci se podivat na Finy. V dobe Prvni Republiky to byla zeme tisicu jezer a miliard komaru. A dneska jsou uplne jinde protoze tehdy nepremysleli prdeli jako nase vlasy. Jenom blbec si mysli, ze kdyz nas v zebricku vyspelych zemi nedokazali za 20 let posunout vyse, ze se jim to povede, kdyz budou delat to same co dosud. Proste zadny dlouhodoby koncept (korizont 20-50 let), zadne poradne plany s vedou a rozvojem ekonomiky (srance komunistu, kteri slibuji 100k pracovnich mist nezeru), zadne koncepce jak zpruhlednit a zefektivnit statni aparat (Amnesty International odhaduje, ze se unas rozkrade 200-300 miliard kvuli smeline, ano, na nulu to nedostaneme ale i tak je to obrovske cislo, v podstate rozdil mezi schodkem nahoru nebo dolu), zadny koncept jak udelat obcany primo zodpovedne za chod zeme (v dobe, kdy ma pripojeni k internetu skoro kazdy tu porad neni moznost referenda s jeho pomoci), ne moc povedene Datove Schranky, ktere byly rovnez ledabyle uplacany a nedomysleny (alespon co jsem tak nabyl dojmu z diskuzi zde). Proste nic prelomoveho. Jenom onanie nad lacinymi gesty. Proste vyhrat volby a smitec. A je jedno, jestli jsou modri nebo oranzovi.
Jak velký podíl na "základním výzkumu" má výzkum kvantové fyziky a jak velký třeba takový "výzkum vývoje staré a střední češtiny" nebo základní výzkum "křesťanství a česká společnost ve středověku"?Teoreticky by jazykovědný výzkum měl sloužit lepšímu poznání struktury a vývoje jazyka (potažmo lidského myšlení vůbec), což by mohlo mít praktické využití jednak v lepších metodách vyjadřování (jak říct to, co říci chci, co nejvýstižněji) a pak také v lepších metodách výuky tomu vyjadřování. Zrovna tak historie může být v jistém smyslu magistra vitae... Jenomže po tomhle všem musí být nejdřív nějaká poptávka, tzn. kultura. Kultura je věcí tradice (čehož by se měly chopit zejména ty rádoby konzervativní politické proudy, ale ty mají evidentně jiné starosti), a kde není zájem o tradice jako o patterny vztahování se k všehomíru (včetně lidské společnosti), tam není zájem o tradičně srozumitelné vyjadřování a tudíž ani o výzkum staré a střední češtiny, kteréžto se jeví zcela zbytečnými. Kdo by dneska třeba z politiků stál o to, aby se jeho veřejné řeči hodnotily tradičními kritérii řečnického umění a aby jeho ubohá úroveň byla zřejmá i absolventům základních škol?
Tak zrovna výzkum přirozených jazyků je docela nadějný obor. Zvláště když to spojíme se strojovým zpracováním. A pokud jde o zkoumání mrtvých jazyků, tak ten mají tentýž smysl do budoucnosti, protože když zjistíme, jak se přirozený jazyk vyvíjí a proč se tak vyvíjí, bude snazší najít vztahy a vzory, které nám v současných jazycích unikají a opět je (současné jazyky) dokážeme lépe strojově zpracovat.
Třeba letošní cenu Česká hlava, kterou uděluje vláda, dostala ZČÚ za převod mluveného slova do textu. Sice to je spíše o akustice, ale i tak.
Tiskni
Sdílej: