Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Autor článku, pan Jan Záluský, se zde svým svérázným způsobem pokouší analyzovat nedávnou zprávu Global retail theft barometer o statistikách krádeží v českých obchodech. Již první a dost zásadní nepřesností je autorovo neustálé zaměňování dvou pojmů: krádež a ztráta. Zmíněná studie sice připouští, že hlavním důvodem ztrát obchodníků jsou krádeže, ale toto je obecná pravda v celosvětovém měřítku. Jaký je podíl například technických ztrát a krádeží v České republice se již nedozvíme (ani ve veřejně dostupné verzi studie). Autor článku má však jasno: Češi kradou nejvíce v EU. To je ovšem chybný závěr (argumentace Non sequitur).
I když je v článku uveden graf zmiňující i mimoevropské státy, autor si ve své analýze již nedal tu práci porovnat ztráty v obchodech v ČR například se zeměmi Severní Ameriky. Musel by pak totiž konstatovat, že se u nás krade (správně ale musíme stále hovořit o ztrátách) méně než v USA nebo Kanadě. Je mrzuté, že tato informace v jeho textu nezazněla. Text pak dostává více tendenční zbarvení.
Poslední výhrada je mířena i na autory oné studie. Jako fyzikovi mi zde vysloveně chybí nějaký interval spolehlivosti. Nečekám, že každý obchodník poskytl své údaje do dané studie a tím nezbytně muselo dojít k určité nepřesnosti při výpočtu uvedené hodnoty. Pokud tvrdím, že v ČR jsou ztráty v obchodech na úrovni 1,40 % z celkového objemu obchodu, pak musím také doplnit, že toto číslo mám určené například s přesností +- 0,01 %. Rozdíl mezi ČR (1,40 %) a například Francií (1,36 %) je pouhých 0,04 procentního bodu, to jsou necelá 3 %. Pokud je hodnota určena s přesností například 5 % (což není nereálné), pak není možné tvrdit, zda se více krade v ČR nebo ve Francii. V této souvislosti je třeba upozornit, že změna mezi letošním a loňským údajem v ČR je právě 5 %. Že by se skutečně čeští zloději takto polepšili i v situaci ekonomické recese? Osobně si myslím, že obchodníci pod tíhou ekonomické situace snížili hlavně technické ztráty a pak se na změně hodnoty mezi rokem 2009 a 2010 podepsala statistická nepřesnost měření.
Možná je to tím, že jsem již vymezený vůči článkům s bulvárním nadpisem, ale přijde mi celý obsah značně nevyvážený. Celkové vyznění článku ve mě vzbuzuje dojem potřeby kopnout si do českého národa a ukázat, jak jsme zase nejhorší v celé Evropě. Studii Global retail theft barometer lze však interpretovat i zcela odlišným způsobem. V ČR jsou ztráty obchodníků menší než v USA nebo Kanadě (tedy z pohledu autora krademe méně než v USA a Kanadě). Rozdíly mezi ztrátami v ČR a ve zbytku Evropy jsou na úrovni jednotek procent (a dost možná v rámci statistické chyby). Také je třeba zmínit, že ČR se zlepšila oproti loňskému roku o 5 %. Další takový skok by nás příští rok vynesl před 9 států EU (pokud by tito zůstali na letošní hodnotě).
Pozn.: Tolerantně pomíjím zlozvyk (některých) českých internetových deníků neuvádět přijatelnou podobu citace svých zdrojů. Jak snadné by bylo na konci článku uvést odkaz na Global retail theft organizaci a její barometr.
Tiskni
Sdílej:
V mém okolí toto neplatí. Mrzí mě, že to tímto způsobem vidíte.Že vidím, že se v Česku zlodějům obdivujeme? No, to mě mrzí taky. Ale nevím, jestli pomůže zavřít oči a tvářit se, že problém přestal existovat, aby to někoho náhodou nemrzelo.
Tak u mne zloději nebývají kingovéTakový zloděj se velice aktivně a dobře postará sám o sebe bez ohledu na druhé. Je to vlastně takový ideální pravicový kapitalista podle modrofialové ideologie. Proto si zloděje zejména ty kradoucí ve velkém opakovaně volíme, píšeme o nich oslavné články v novinách (jen chabě maskované jako rozhořčení, rozhodující je ten status celebrity, který tím zlodějům média propůjčují) a jsou našimi vzory. Takový schopný zloděj (kterého nechytli nebo na kterého nikdo nemůže) je totiž na ideovém žebříčku českých pravičáků hned po (zpravidla utopickém) osvíceném a sociálně angažovaném kapitalistovi a hodně vysoko nad jakoukoliv sockou.
Napadlo vás někdy, že pravicově orientovaný volič považuje za ideál úplně něco jiného? Třeba si jen myslí, žeNe, to mě nenapadlo. Tohle nikde nevidím. Teď by mě zajímalo, podle čeho jste vybudoval tu svoji iluzi o pravicovém voliči (a pravicové politice)? Z materiálu nějakého školení CEVRO?
Napadlo vás někdy, že pravicově orientovaný volič považuje za ideál úplně něco jiného?Mně připadá jako realistická např. tato charakteristika pravicových voličů. To kolem sebe skutečně vidím. Na rozdíl od vašeho utopického popisu.
Jedním dechem však musím říct, že jsem toho názoru, že tzv. "kopání do vlastního národa" je pouze znakem toho, že už jsme dostatečně silní na to abychom to ustáli.No mně to spíš přijde jako projev masochismu.
nacionalismus typu "co je české to je hezké" by měl zůstat pohřben ve dvacátém století.Tragédie českého národa je, že nezůstal pohřben už v tom 19.
Ľudia nad okolo 80-ky sa narodili okolo roku 1930 a to už z tej prvej republiky veľa nezažili.Zapomínáš na fakt, že je někdo vychovával...
Je pravda, že ich vychovala ešte generácia, ktorá sa držala tradičných hodnôt a stihla do nich niektoré vložiť.Rekl bych ze ne.
Me zkusenosti (a toto mi potvrdil i kolega cizinec) jsou takove, ze nejstarsi lide jsou velmi vstricni a pratelsti. Pokec s 80 letym (a starsim) clovekem je proste radost. Oproti tomu mladsi rocniky jsou v prumeru podstatne horsi. Ten propad je proste natolik markantni, ze si clovek proste otazku, kde se tohle vzalo polozit. Nasrani a nevychovani, bezohledni a sprosti lide az by jeden brecel.Jak konkrétně se to projevuje? Zdá se mi, že jsem žádné extrémy nepozoroval, ale možná myslíš nějakou jinou oblast. Nemůže to být třeba i tím, že starý člověk obecně nemá takovou motivaci být zmrd?
Všechno už zažili, všechno viděli, nic je nepřekvapí,už vůbec ne pozitivně.Tohle pomerne ostre kontrastuje s pripady, kdy nejaky vycuranek pripravil duchodce o celozivotni uspory protoze jim nasliboval hory doly a pak je vybral jak sykorky.
Díky za zmrda, rád jsem si ho přečetl, dobře se pobavil, našel i některé kandidáty na tento titul - až se po víkendu vrátím domů, tak si ho vytisknu k podrobnému nastudování.On na ABC opravdu byl někdo, kdo neznal D-Fense?
Narod je shluk jednotlicu. Kazdy ma svou povahu. Cesky narod pohrbili teprve komuniste. Nejvetsi Hitlerova svinarna je, ze sem zatahnul Rusy. To se proste nemelo stat.Národ je blbost. Je to pošahanej myšlenkovej konstrukt, kterej nemá žádný reálný základ a jehož cílem je jedině tak ovládat tupé stádo.
debug: skipped 3,4kB of textNenaplňuje to znaky
§ 355 Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob?
(1) Kdo veřejně hanobí
a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo
b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a) nejméně se dvěma osobami, nebo
b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.
§ 355 Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob (1) Kdo veřejně hanobíTo by slovo "zloděj" nejdřív muselo mít v Česku hanlivý význam a ne, že když někoho označíte za zloděje, tak tím obdivujete jeho podnikatelské schopnosti.
lidi co svadi sve problemy na okoli jsou zoufalci,jako ti, co vidí problém v novinářích kopajících do českého národa?
Tomuhle se říká chybná argumentace typu strašák. Já jsem nikde nepsal o svých problémech, tedy je nemůžu svádět na novináře. Naopak celý můj zápisek v blogu argumentuje, že ohledně ztrát v maloobchodech neexistují žádné abnormální problémy.lidi co svadi sve problemy na okoli jsou zoufalci,jako ti, co vidí problém v novinářích kopajících do českého národa?
Češi = obyvatelé ČR
To je velmi podivná konstrukce. Na území ČR žije mnoho lidí, kteří se za Čechy nepovažují. Cizinec, který zde nějaký čas žije, má zde trvalý pobyt, práci nebo i rodinu, většinou sám sebe za Čecha neoznačí.
Zpravy z netu ziji z navstevnosti a reloadu reklam. Je proto potreba vytvorit dostatecne a jeste umerne provokativni clanek ci zpravu, ktera kazdeho nasere ci jen zvedne ze zidle, on posle odkaz kamaradum, ti zase dalsim kamaradum ...... a penize za reloady se jen hrnou.
Vami doporucovany odkaz jez jste vlozil do blogu nehodlam navstivit a tim ze o tomto clanku se zde zminujete tak jen prisipavate provozovateli webu idnes.cz. Domnivate se ze je to spravne ?
To je 1,40 % z celkových prodejů Loni to bylo 1,47 % z celkových prodejů Ačkoli jsou ztráty o sedm desetin procenta menší než vloni, zloději používají stále důmyslnější metody.Má vůbec smysl se nad takto odbytým článkem rozčilovat?