Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Jiste, pokud prijmete (dle meho nazoru nesmyslnou) filozofii, ze je vsechno vase vina (a ze zmenit muzete - vy sam - cokoliv), pak to jiste muzete tvrdit. Ale je to omyl, svet neni cernobily, a objektivni spolecenske prekazky v nem existuji.Nepochybne takove prekazky existuji. Ovsem je otazkou sporu, zda ty prekazky zvysuje levice ci pravice. Model americkeho socialniho statu je az extremni, presto je i tam mozne videt vyrazne a uspesne prechody mezi jednotlivymi vrstvami obyvatelstva. A rozhodne to neni z duvodu prerozdelovani. Tim tamejsi model neobhajuju, jen na nem ukazuji, ze i v extremnim pripade nelze pausalne obvinovat pravici ze zvysovani tech prekazek. Levice by se mela oprostit od vnimani pravice jako pravice z viktorianske doby a trosku modernizovat sve vnimani politickeho sveta.
Model americkeho socialniho statu je az extremni, presto je i tam mozne videt vyrazne a uspesne prechody mezi jednotlivymi vrstvami obyvatelstva.
Jistě, vidět jsou. Ale je jejich počet aspoň trochu statisticky zajímavý?
Kdyz nemate chut vy, tak ji nemam ani ja. Proto vam jenom sdelim, ze se mylite, zrovna v USA je mobilita mezi tridami (smerem vzhuru) ve srovnani s ostatnimy vyspelymi zememi velmi nizka.
Tradiční pohádka o zlé zadlužující levici a hodné šetřící pravici. Hezky se to poslouchá… jen to má s realitou ekonomiky ČR pramálo společného. Co se sociálních dávek týká, problém není ani tak ve výši (a pokud ano, tak ne ten, že by byly příliš vysoké), ale spíš v tom, kdo je dostává. ODS sice slibuje, že s tím něco udělá, ale na to už měla dost příležitostí dříve, takže si raději počkám, co z toho bude v praxi - jestli to nedopadne jako s adresnými přídavky na děti.
Mimochodem, proč by podle vás měly být k práci nuceny jen ženy? Není to trochu sexistické? :-)
Tradiční pohádka o zlé zadlužující levici a hodné šetřící pravici.Ano, je to hezká pohádka, ale poněkud nepravdivá - alespoň co se ČR týče. To je jen oblíbená mytologie fanatických "pravicových myslitelů".
Kazdopadne, ja to napsal za predpokladu, ze se chcete zlobit na nekoho jineho. Jednou z hlavnich tezi Kellera je, ze spolecnost se socialne polarizuje, ale stredni vrstva je zmatena, a misto toho, aby se za tuto vec zlobila na vrstvy tech bohatych, zlobi se na ty chudsi. Takove chovani nedava zadny smysl (a v konecnem dusledku z nej ti nejbohatsi jeste vice profituji).Vam takove chovani smysl nedava, mi treba ano. Protoze vyssi vrstva bude danena v absolutnich cislech vzdy nejvice, pokud tedy nezavedeme degresivni zdaneni, coz si zadna vlada nelajzne a neni to ani v zajmu vyssi vrstvy obyvatelstva. Takze snizeni socialniho statu umoznuje stredni vrstve si lepe uzivat penez, ktere si sama vydelala a nemusi ty same penize ziskavat koleckem pres stat a jeho rozpocet a tedy zaviset na libovuli vlady.
Aha, tak potom ste nečítali analýzu prímu peňazí do nemeckého rozpočtu. Pretože si to zlajznuly mnohé vlády. Kde v 50rokoch 1/4 z daní platili do rozpočtu zamestnanci a v roku 2000 platili zamestnanci do rozpočtu už 4/5. Pričom Zamestnancom sa zvýšil príjem 2 až 3 x ale bohatým ľuďom/firmám sa zvýšil príjem až 12x. Takže ak sú to čísla správne (čo asi budú, stačí si zavolať na štatistický úrad) tak neviem o čom tu točíš.Tusis vubec, co je to degresivni zdaneni a mas predstavu o tom, jak vypadala nemecka ekonomika v 50. letech?
pokud tedy nezavedeme degresivni zdaneni, coz si zadna vlada nelajzne
V ČR už ve skutečnosti mírnou formu degresivního zdanění máme. Pokud se totiž kromě daně z příjmů (která je nerealisticky nízká) započítá i zdravotní a sociální pojištění (jehož zvýšením se u středních vrstev kompenzovalo ono "snížení daní"), pak od určité hodnoty hrubého příjmu začne míra daňové zátěže klesat. Sazby zdravotního a sociálního pojištění jsou totiž de facto degresivní a teď, kdy se část příjmů přesunula od daně z příjmů k nim a navíc se téměř odstranila progrese u daně z příjmů, se to začíná projevovat i v součtu.
Ah, souhlas. Ovsem pak tu take mate slevy na dani, ktere jsou fixni a ktere naopak zase zpet zarovnavaji k mirne progresi u nizsi a stredni prijmove skupiny. Je fakt, ze v kategorii vyssi tridy, ktere se limity pojisteni dotykaji, je pak mirne degresivni zdaneni po zapocteni pojisteni (realny pokles se mi nechce pocitat, ale vzhledem k pomerum v absolutnich cislech ten pokles nebude extremni, v absolutnich pak uz nemluve). Takze v procentualnim vyjadreni se tam pravdepodobne da najit nejaka mala degrese (krucis, tzn. zase platim asi procentualne nejvyssi dane japokud tedy nezavedeme degresivni zdaneni, coz si zadna vlada nelajzneV ČR už ve skutečnosti mírnou formu degresivního zdanění máme. Pokud se totiž kromě daně z příjmů (která je nerealisticky nízká) započítá i zdravotní a sociální pojištění (jehož zvýšením se u středních vrstev kompenzovalo ono "snížení daní"), pak od určité hodnoty hrubého příjmu začne míra daňové zátěže klesat. Sazby zdravotního a sociálního pojištění jsou totiž de facto degresivní a teď, kdy se část příjmů přesunula od daně z příjmů k nim a navíc se téměř odstranila progrese u daně z příjmů, se to začíná projevovat i v součtu.
Ona zase tak úplně malá nebude (u těch s opravdu vysokými příjmy). Procentní sazby zdravotního a sociálního pojištění jsou u nás v součtu vyšší než sazba daně z příjmu, takže tomu, kdo dosáhne na strop, se vlastně od této částky výš "daní" méně než poloviční sazbou. Takže kdo dosáhne na dvojnásobek kritické částky, bude mít oproti tomu, kdo bude přesně na ní, relativní zátěž odhadem asi 70procentní.Stale se mu ovsem do te castky prijem dani "plnou" sazbou, takze ten pokles neni k 70% (pokud k tomu zapocitate i standardni dan). Na to by potreboval podstatne vyssi prijem.
Z první poloviny zaplatí 15 % daně, 14.6 % sociální a 6.75 % zdravotní; nemá-li tedy další odečitatelné položky, zaplatí 36.35 % a od toho se odečte 24840 Kč. Po dosažení stropu (hrubý příjem 2261280 Kč) už ze všeho navíc platí pouze 15 % daně z příjmů.
Takže při daňovém základu přesně 2261280 Kč zaplatí 797136 Kč, tj. 35.3 %. Při dvojnásobku už je to ale 1136328 Kč, což je 25.1 %. Relativní daňové zatížení je tedy asi 71 procent toho prvního.
Ju, vypada to, ze mate recht, ja su v tom danovem pocitani spatny :-/ Diky stropu mu procentualne klesnou odvody slusne.Z první poloviny zaplatí 15 % daně, 14.6 % sociální a 6.75 % zdravotní; nemá-li tedy další odečitatelné položky, zaplatí 36.35 % a od toho se odečte 24840 Kč. Po dosažení stropu (hrubý příjem 2261280 Kč) už ze všeho navíc platí pouze 15 % daně z příjmů.
Takže při daňovém základu přesně 2261280 Kč zaplatí 797136 Kč, tj. 35.3 %. Při dvojnásobku už je to ale 1136328 Kč, což je 25.1 %. Relativní daňové zatížení je tedy asi 71 procent toho prvního.
takže když jsem chudej, tak musím být levičákem a krást? ty tvý žvásty nedávaj smysl!Jednak nemá smysl nadávat doktoru Kellerovi, ten to tady nečte
K nemocnym: zkusil jste si spocitat, kolik za zivot zaplatite na zdravotnim pojisteni?Ujistuji Vas, ze tu castku bych ja nikdy nevycerpal.
To je přesně to, o čem Keller mluvil: teď vám to tak připadá, ale může se to ze dne na den změnit.
Jsem ochotny zaplatit za silnice. Ale nejsem ochotny z penez na silnice platit cyklostezky.Takže takovýhle přístup k městské dopravě bys neschvaloval, přestože vyžaduje ve výsledku nejmenší dotace?
To nic nemeni na faktu, ze to je spatne.Přesně tak. Tedy další důvod, proč pravici nevolit.
Ano, mate pravdu, ze stastnejsim jedincum se nic nestane.Az nam bude obema sedmdesat, tak kdyz tu jeste budeme, tak si sedneme na lavicku v parku a muzeme si o tom tady napsat.
A vetsina lidi musi svoje penize prohrat, aby par stastlivcu shrablo bank.Je to otazka osobni preference, ale se budu za stastlivce povazovat, kdyz budu moc cely zivot do zdravotniho systemu prispivat a nikdy z nej nic moc potrebovat nebudu. hlavne pak urcite nechci nic, co by mi umoznilo shrabnout bank. A s temi, co (z meho pohledu) tolik stesti nemeli se rad formou odvodu podelim. Z jineho soudku pro ilustraci: Asi jsem malo dobrodruzna povaha. Platim si pojistku na auto. Presto doufam, ze mi ho nikdo neukradne ani ho nikde nezborim, ackoliv pri vyplneni mych prani vlastne platim naprosto zbytecne.
A s temi, co (z meho pohledu) tolik stesti nemeli se rad formou odvodu podelim....ale těch 30 korun jim nedám...
Pokud bych za ne koupil byty, tak bych byl v duchodu za vodou.Jj, to si pred dvema roky rikala spousta lidi. :)
Takhle jste me odbali na kost.Ale no tak. Nedramatizujte. Na kost to urcite nebylo. ;)
kdyz tak koukam, tak podle VZP den na ARO vyjde na 22-30tis. Se mi skoro nechce verit, ze nasledna hospitalizace (a vse ostatni) se vejde do 1,2 - 2,0 mil, ale mozna to je zapocteno.No, nema smysl se koukat na cisla u konkretni nemoci, staci se podivat jak penize tecou. Vzhledem k tomu, ze rezie zdravotnich pojistoven je nejvys 3.5 %, tak 96.5 % z vybranych penez jde na nejake zdravotni ukony. Takze hypoteticke zruseni zdravotniho pojisteni a zavedeni primych plateb by pri stejne urovni cen prumernemu uzivateli zdravotnictvi prakticky vubec nepomohlo - nekdo by treba zaplatil vyrazne mene, jiny vyrazne vice, ale prumerne by zaplatil prakticky stejne.
Jeste si tam prihodte nejaky duchod. Vypadek Vasich plateb, ale po celou dobu Vam hradime policii, hasice, co Vam budou chranit bydleni/majetek, silnice na jezdeni do nemocnice a tak. I kdyz to je jina cast odvodu, pravda, ale fer to neni, ne?
Tak na to skutecne pozor! Ja se v tomto vlakne bavim pouze a jenom o socialni a zdravotnim pojisteni. Na danich jsou to dalsi statice rocne.To same si myslim o radiacni lecbe a chemoterapii.Vysvetlujte mym pratelum (a dalsim lidem, jakoz i jejich rodinam), co prezili rakovinu a jiz nekolik let jsou s nami bez recidivy. Vy mi povidejte o faktech a pocitech v diskuzi. :(
Solidarita klidne, ale jedine dobrovolna - jsem ochotny prispet rodine a pripadne nekterym velmi dobrym pratelum.Tohle neni solidarita. Sobe a rodine je porad stejne sobectvi.
Kazdy by mel dostat sluzbu odpovidajici tomu, co zaplatil.A az budeme vsichni delat vysoce kvalifikovanou a dobre placenou praci, aby si to kazdy mohl dovolit, tak si uvarite a obslouzite se v restauraci; zavezeme si regaly v krame; vyrobime si auta; postavime si domy; a na zachode v kanclu i na letisti bude seznam, kam se budeme psat na sluzby na uklid (a nebo tam bude strasny chlivek). Nebo spise cekate, ze vsichni budou placeni stejne? Domyslel jste to alespon trochu? Vidite i neco jineho nez sebe? Ze je kolem spousta prace, kterou je potreba udelat (a trofnu si tipovat, ze Vy byste ji delat nechtel), ze ktere dokonce i Vy profitujete? Ze ji musi delat lide? A ze ti lide a jejich prace si take zaslouzi uctu? A ze celkem pochopitelne i tito lide chteji byt zdravi a mohou potrebovat zdravotni peci?
Vy jste ocividne postizen kultem zdravi.Nikoliv. Spíše kultem lidského života. prostě pevně věřím, že má svou cenu a stojí o to bojovat za jeho zachování i kvalitu. Osobně nepovažuji léta strávená prací a tím, že se o její plody podělím s ostatními členy společnosti, za promarněný život, na jehož "ukor" by byl vykoupen jiný. Můžete mě mít za vola, prostě takový už jsem. Ale naše hodnoty se zjevně neprotínají. Prezident má vždy extra zacházení. Proti dělníkovi, proti SW inženýrovi, co zaplatí, jaká sláva, za tři roky milión na sociálním a zdravotním pojištění, i proti majiteli továrny. Souvisí to s jeho statutem a významem jako symbolu. Jsem si celkem jistý, že by s mu mimořádné péče na státní náklady dostalo v případě, i kdyby neexistovala zdravotní kasa a každý jel sám na sám. Pokud mu to závidíte, nezbývá než kandidovat. ;)
Fakt, ze bojem za svuj zivot klidne vyplytvate prostredky vyprodukovane nekolika dalsimi lidmi za cele jejich zivot z Vas dela absolutniho sobce.Však pořád říkám. Osobní preference. Já nepovažuji hromadění prostředků (peněz) za smysl života (Ty krásný trůsku, ty poklade, ty skvostná kuličko, ty naše zlaté jměníčko!), takže považovat podělení se s ostatními nejsem schopen pojmout jako mrhání životem. Tak pracuji a vydělávám, nebojte nejste jediný na světě, ani v ČR, ale jsem ochoten se podělit. Nevadí mi odvody z mých příjmu na pomoc lidem, které jsem v životě neviděl a považuji to za správné. Nechápu jakým myšlenkovým zkratem jste na to přišel, ale sobectvím se obvykle označuje to, co předvádíte Vy.
Je naprosto prirozene a v poradku, ze lide umiraji.Já považuji za tragédii, když umírají *zbytečně*. Pokud nejste dokonalý cynik a mrvička není vše vašeho života, možná to jednou pochopíte, až budete mít někoho, na kom Vám opravdu záleží. Pokud o vlastním dítěti řeknete: "lidi umírají a je to v pořádku, proč vyhazovat můj život (úspory) za cáchranu jeho života," pak si myslím, že s Vámi lidsky něco není v pořádku.
výplaty a užitečnostProstě jste zaslepen iluzí vlastní úspěšnosti. Podle nemá cenu rozjíždět další flame a ukazovat, jak společenská prospěšnost profesí a mzdové ohodnoceni spolu ani zhruba nekorelují. Pokud jste alespoň trochu pochopil teorie fungování trhu (já myslel, že to patří k povinné abecedě "mladých a úspěšných"), tak byste věděl, že hodnota na trhu práce není dána významem pro společnost, ale nabídkou a poptávkou. Hodnotit lidi podle mzdy je od základu špatně. Rozhodovat o jejich životě a smrti, z toho se mi z prominutím dělá na nic. Skoro bych řekl, že jste velmi nemocný člověk. Možná to bude tím alkoholem.
Ja nehromadim penize, to jsem nikde nerekl. Ja si chci chci zajistit budoucnost pro sebe, svou rodinu a pak uzivat zivota.Najdete si praci, ktera Vas bavi. Ja si zivot bez ni uplne predstavit nedovedu. Dovolena tu a tady je fajn, ale jinak ji povazuji za soucast sveho zivota a ne pouze nutne zlo. Takze nechcete hromadit, ale chcete se zajistit... me to prijde jako prakticky totez. Mimochodem, poucne anekdoticke cteni.
Jenze to nejde, kdyz mi vetsinu poctive vydelanych penez ve jmenu falesne solidarity seberete.Tak to prr. Ja Vam nic neberu. Ja taky platim. Akorat se nenecham unaset dojmem sve vyjimecnosti.
Vy mi tedy tvrdite, ze klidne budete s celou svoji rodinou pracovat bez naroku na cokoliv, abyste vylecili Frantu z HorniDolni, ktery bije zenu, chlasta a vykouril si rakovinu plic?Tohle tvrdite Vy, ze ja tvrdim a lzete. Ja to nikdy netvrdil. Ja rikam, ze se podelim o to, co vydelam. Cim vice vydelam, tim vice se podelim. Vas kamarad Franta nezni jako prijemny clovek, ale je to cena, kterou jsem ochoten zaplatit. Tridit lidi si netroufam a tak radeji zachranim Frantu a x dalsich, nez bych riskoval, ze kvuli sveho sobectvi a trideni necham umrit Marenu z Prcic, vdovu a obetavou matku tri nezletilych deti.
Z hlediska spolecnosti koreluji temer dokonale.Ne, do tohohle flamu a jestli se obejdeme bez ucitele, policisty nebo investicniho bankere se poustet nebudu. Me se obecne prici kastovat lidi, proste protoze ze jsou to lidi a jako takovi si vsichni zaslouzi uctu.
u Vas bych se nedivil ani MarxovMozna prekvapive, ale dosud jsem necetl.
A ta jasne rika kde neni "vyznam pro spolecnost" neni "poptavka" a naopak.Pokud alespon trochu fandite trznim teoriim, tak byste mohl vedet, ze poptavka je pouze jednou polovinou, druhou tvori nabidka. Tzn. je-li shodou okolnosti dostatek lidi ochotnych a schopnych vykonavat dane povolani, ac je po nem velka poptavka, cena prace nemusi byt az tak vysoka. Je to samozrejme jenom teorie, ale pro Vas by predpokladam mela byt nosna.
Z hlediska evoluce naprosto likvidacni.Ja si proste uzivam, ze uz nejsme opice a nemusi byt vsechno jenom boj o preziti... ale i tam, kdybyste ve skole daval pozor tak se dozvite, ze jde o zachovani druhu, nikoliv jedince. ;)
Nebojte, ja iluzi vlastni uspesnosti netrpim. Na to jsem byl jsem moc dlouho absolutni nula.Znate to: poturcenec horsi turka. Kolikrat nejvetsi nenavist ke svym chudsim spoluobcanum maji ti, kteri sami pochazeji z nuznych pomeru. Patri to ke statutu a vydeleni se od tech, z nichz vzesli.
Ucitele u nas jeste porad nejsou stredni trida. K tomu potrebujeme mnohem vetsi podil soukromeho skolstvi.Muj ty Tondo. Ale se silne vericim je holt vzdy tezke porizeni. :(
Ale nebojte, par let a dockame se.V tomto jsem take pesimista.
Na takovou operaci za par let usetri i ta Vase tabulkova sestricka.Krome vseho proc je to spatne a proc se mylite a jak nejde zarucit, ze nemoci se dostavi az po te, co si nasetrite Vy nebo Vase tabulkova sestricka (mate vubec zhruba predstavu kolik berou). jako ideologicky kovany buste mel vedet, ze setrit je spatne, protoze tim zadrzujete prostredky, ktere maji roztacet kolecka hospodarstvi. Spatne jste poslouchal sve vudce, tuze spatne.
S demagogem jako vy neni diskuze, ale ztrata casu.Že to člověku Vašich kvalit a s Vaší schopností věcné diskuze došlo až teď mě mírně překvapuje. Kolik času ze svého drahocenného života jste na mě promrhal a vysvobození ze zotročujícího Váš život ničícího pojištění nikde. Ale za odměnu Vám poradím: nejsnazší metodu, jak z této bolševické zkázy ven, je porozhlédnout se jinde. Všude se určitě přetrhnou, abyste se u nich usídlil. Člověk Vaší společenské užitečnost. Násobné užitečnosti třeba té sestry. A pardon, ale její práci jste za společensky málo užitečnou označil Vy. Tu užitečnost přece poznáme podle platu.
Finalni blaboly. Informace ve vasich poslednich nekolika prispevcich nula.Zatímco Váš příspěvek se prolamuje pod tíží věcného i jakéhokoliv obsahu.
Lzi pozitivni.Chtělo by to být konkrétnější. Jinak jsem pouze ideologický deklamátor.
Ok, diskuze s Vami skonicila.To je dobře. K diskuzi stejně nikdy nedošlo. Teď jsem jenom moc zvědavý, jestli odoláte. Skoro bych tipoval, že ne, ale můžete mě mile překvapit.
Jedine v pripade ze spolecnost uzna, jak je uzitecny, da mu to na vyplatni pasce najevo a on zaplati vic do zdravotnictvi, ma narok na lepsi.Jo, to je velmi pěkný postoj. Takže například kšeftaři mají větší právo na zdravotní péči, než třeba učitelé, nebo kamarádíčci na ministerstvu XY mají větší nárok na život, než vědečtí pracovníci. Opravdu seriózní postoj. Jen nevím, kdo by tě potom v těch nemocnicích ošetřoval, když bys nechal zdravotní sestry pochcípat…
Vedecti pracovnici, zdravotni sestry, ti vsichni jsou timhle "solidarnim" systemem biti.Opravdu? Zdravotní sestra (či učitelka) by si neměla šanci vydělat na různé lékařské zákroky, které by případně mohla potřebovat, pokud nemá štěstí na správné zdravé geny. Podívej se na přílohy na 8. a 9. platovou třídu, a pochop, že většina vysokoškoláků, pracujících ve státních službách nemá ani celou superhrubou mzdu vysokou tak, jaké ty odvádíš daně (docela by mne zajímalo, čím se živíš).
K nemeckym cenam musi brat nemecke platy!Odkdy? Zboží v obchodech máme dražší, než v Německu. Ve chvíli, kdy by se zdraví stalo také zbožím, patrně by zde byl obdobný cenový trend. Ve srovnání s Amerikou máme často výrazně vyšší ceny a zároveň výrazně nižší platy. A to by se určitě privatizací nároku na zdraví nezměnilo.
A mam pocit, ze porad michate zakroky ze zdravotniho pojisteni placene i neplacene.To je možné, vadí to něčemu? Za stomatologické vyšetření momentálně neplatím nic (vlastně 30 korun), za interní či chirurgické také ne, slepák mi vyoperovali též zdarma, ani za hospitalizace jsem nic neplatil. Nepopírám, že mnoho lidí zdravotní pojištění přeplatí, navíc bohatí mají lepší možnost žít zdravě, čímž se jejich pravděpodobnost přeplacení zvyšuje. Jenže ty vůbec nepřemýšlíš nad tím, že bys s klidem nechal pochcípat ty, kteří se o tebe starali ve školce, ty, díky nimž jsi vystudoval, ty, kteří ti vypěstují potraviny, vytvoří oblečení, postaví dům, nebo se o tebe postarají, až si budeš chtít zaplatit tu zdravotní péči…
Jak rikam, za tri roky padne na mem pojisteni milion.No a? Opravdu si myslite, ze jste tim nejak vyjimecny? krom toho, zejmena pokud jste zamestnanec, tak si nebudte tak jisty, ze vsechny casti odvodu do koruny dostanete sam. Take nemate garanci, ze vazne onemocnite az za n let, kdy budete mit nasetreno (drici, jako jste urcite i Vy, obcas konci ve spitale a mimo sve pracovni tempo s mrtvici po tricitce). Jen abyste si za to nekoupil ten byt, abyste byl za vodou a pak brecel, ze ho musite prodat kvuli nemoci a ze chcete financni pomoc (verejne zdravotnictvi) ve sve svizelne situaci. Je mi lito, me to prijde jako silacke kecy (mladeho) cloveka, co mel v zivote zatim celkem stesti.
Daně vybírá i pravice. to ale koliduje s tvrzením, že pravičáci žádný stát (a daně) nepotřebují.Správně. A které tvrzení tu kolizi přežije? Existují sice pravicové směry počítající s naprostým zrušením státu, ale z politického hlediska je to marginální. Mezi liberály (neoliberály) se k této idei sice mnozí hlásí, ale jde jen o takovou frázi - jakmile to začnete trochu rozebírat, objeví se spousta "ale". No a potom máme praktickou politiku, kde dochází k absurdním situacím a stejní lidé volají po minimálním státu a zrušení regulace, aby pak jedním dechem obhajovali patenty. Jinými slovy: jde jen o stanovení hranice.
Mohlo by se ukazat, ze na socialnim statu levicoveho typu by ve skutecnosti bylo zavislych par procent obyvatelstva a tim danova zatez a prerozdelovani by pokleslo bez toho, aby se snizila ekonomicka uroven jednotlivych obyvatel.Pozor, Keller explicitně říká, že v době ekonomické prosperity funguje menší sociální stát dobře.
Cely ten traktat je ciste jednim vykladem situace, snazici se diskreditovat volice druhe strany jako bud nehumanni nebo tupe, ci nejlepe oboji.Standard.
Jenze ten mensi socialni stat je vhodny pro cely ekonomicky cyklus. Mozna mene tlumi narazy, ale umoznuje ty narazy zkratit na kratsi obdobi.Mohlo by se ukazat, ze na socialnim statu levicoveho typu by ve skutecnosti bylo zavislych par procent obyvatelstva a tim danova zatez a prerozdelovani by pokleslo bez toho, aby se snizila ekonomicka uroven jednotlivych obyvatel.Pozor, Keller explicitně říká, že v době ekonomické prosperity funguje menší sociální stát dobře.
Mno, druha strana rika tupi a vyzirkove, takze je to trosku jineCely ten traktat je ciste jednim vykladem situace, snazici se diskreditovat volice druhe strany jako bud nehumanni nebo tupe, ci nejlepe oboji.Standard.
Mno, druha strana rika tupi a vyzirkove, takze je to trosku jineNo, já osobně v tom vidím jediný rozdíl (ovšem zásadní): jedna strana má evidentně jenom takové pivní kecy, zatímco druhá strana se to pokouší podat jako vědecky ověřený fakt.
Jinak se bavim tim, jak tu nekteri rikate, ze je levice a pravice mrtva a to deleni uz neplati a ze je cernobile atd. Ale o tom cela ta debata prece neni. Pojmy levice a pravice jsou tu specificky aplikovany na ekonomicko-socialni cast agendy polictickych stran ve smylu vetsiho prerozdelovani skrze stat vs. mensi prerozdelovani skrze stat. O nicem jinem to neni a jak se dane strany projevuji v jinych oblastech, s timto vubec nemusi souviset.Správně. Problém vidím v tom, že nějaké jiné oblasti se zcela ignorují a pokud už se o nich někdo zmíní, tak se tam násilně cpe ekonomika.
S tim soukromym zdravonictvim opatrne. Muze se ti stat, ze budes potrebovat zaplatit nejakou nakladnou operaci. Jak to budes resit? Soucasny system hrajici na to, ze zdravi budou platit za nemocne ti to umozni (ackoliv, ted si vpominam na par pripadu, kdy nejaka mala holcicka/chlapecek nemohl/a podstoupit operaci a poradaly se charitativni koncerty a sbirky). V soukromem se ale muze stat, ze te poslou do haje kvuli vetsi prkotine nebo budes muset platit balik.Jsem si toho pripadu velmi dobre vedom a spravne nastaveni podminek pro zdravotnictvi je extremni problem. Jenze ani statem rizene zdravotnictvi vam tu operaci nezajisti, nebot se muzete ocitnout na cekaci listine tak dlouhe, ze se ji nedozijete
…by regulace počtu studentů (ovšem podle schopností!) velmi pomohla pozvolnému úpadku našeho VŠ školství.
IMHO jste to myslel opačně, než ta formulace vyzněla.
oni ti Cinani jsou tak pracoviti ne proto, ze je ti komuniste pekne honi, ale proto, ze pracovat chteji. Akorat ze to tak neniA lenoch zase nevěří, že by někdo mohl mít lepší pracovní morálku, než on. A pracovní morálka ve východní Asii (nejenom v Číně!) je úplně na jiné úrovni - pro Evropana nepředstavitelné.
To je ale obecne rozsireny omyl. Populaci drive decimovaly valky, ale kdyz se jim clovek vyhnul, mel s tehdejsi urovni zdravotnictvi sanci na velmi dlouhy vek.Nebo pokud ho nepotkal mor, záškrt, černé neštovice, nebo jiná breberka. Taky mohl umřít na hladomor (nebo obecněji na nedostatečnou výživu). Ale pokud se tomu ten člověk vyhnul, tak si opravdu mohl žít poměrně dlouho. Ale rozhodně to ty tisíce let nebylo standardem.
Smulu meli v podstate jenom hornici.
Takze tu pak mame pravici, ktera se snazi zalibit bohatym nizsimi danemi (rovnou dani), pak tu mame levici, ktera se snazi zalibit chudym, pro zmenu, taky nizsimi danemi (progresivni dani) a obe svorne odrbavaji stredni tridu, jak se vyjadil tusim pan Smolik (ten clovek ma vubec hodne zajimave nazory hodne precteni a zapamatovani).Holt nezbývá, aby střední třída provedla revoluci a dala jim fšem nadržku
Ono je dobre si uvedomit, ze z tech malo bohatych se moc penez vytriskat neda.To má být vtip? Ano, údajně jich ubylo, ale přeci jen 12 800 (v roce 2008) není málo (podotýkám že článek sám o sobě je zmatený, neboť hovoří na jedné straně o dolarech a zároveň o korunách). Úbytek bych viděl především v tom, že se jim odvádět daně u nás už prostě nevyplatí. Celý zakopaný pes je někde úplně jinde. A totiž v tom, že opravdu bohatým lidem je umožněno odrbávat daně nejrůznějšími odpisy a úlevami. Zatímco normální zaměstnanec si každou pravinu musí pěkně zacvakat ze svého (již jednou zdaněného) platu. Tito lidé si to koupí tzv. "na firmu". Tudíž oni formálně nevlastní nic z čeho by měli něco platit. V podstatě se dá říct, že jim stačí minimální mzda. Zkrátka - celý systém zdanění je v tomto státě od základu úchylný a bohužel - nereformovatelný. V jistém směru má Keller pravdu - Doporučuji k přečtení knihu "Deset měst" (autor Marcello Argilli).
Ono je dobre si uvedomit, ze z tech malo bohatych se moc penez vytriskat neda.Podle jednoho renomovaného finanční hodeníku má každý čech v průměru 1 000 000 kč v zahraniční bance
Jenom maji penize v nemovitostech misto na uctech. Nechat penize na ucte je totiz padle na hlavu, vime?Obzvlaste vtipne v kontextu probehnuvsi nemovitostni bubliny, kde nekde spadly ceny nemovitosti i na polovinu.
Zatímco normální zaměstnanec si každou pravinu musí pěkně zacvakat ze svého (již jednou zdaněného) platu. Tito lidé si to koupí tzv. "na firmu".Pokud nekdo kupuje veci 'na firmu' a pak je pouziva i pro soukrome ucely, aniz by si prislusny podil zdanil jako prijem, pak je to tresny cin (kraceni dane) a muze za to jit dotycny do vezeni.
Pozadavek minimalniho statu se ODS nepokousi realizovat (proto ji patrne lide radi k levici).
Je to daleko prostší. Jedná se vesměs o lidi, vycházející z postulátu "levice je zlo, pravice je dobro". Ve chvíli, kdy je ODS štve, nezbývá jim podle tohoto postulátu nic jiného, než ji prohlásit za levici, jakkoli je to absurdní.
Neni otazka, zda dojde k maleru kvuli zadluzeni ale kdy. Proste jednou se zadluzovani bude muset zastavit.Ciste matematicky, pokud se stat bude (v dlouhodobem prumeru) zadluzovat stejnym tempem, jakym poroste HDP, tak takove zadluzovani nikdy skoncit nemusi.
A deje se tomu tak?Jak kde. Treba v UK to celkem funguje (a historicky dluh byl jeste mnohem vetsi nez soucasny): http://www.princeton.edu/~pkrugman/ukdebt.png .
Pokud se penize pujci a investuji rozume, tak je vse v poradku. Pokud se ale stane to, co se stava dnes, cili ze se penize pujci a proji, tak je to proste spatne.Ono je otazka, co je, z pohledu statu, spravna investice. Zda ono 'projedeni' penez v dobe recese nepodpori ekonomicky rust nakonec vic, nez treba ruzne pochybne 'investice'.
Neni otazka, zda dojde k maleru kvuli zadluzeni ale kdyimho není už ani otázkou, kdy dojde k maléru kvůli zadlužení, ale jen a pouze na koho se to bude potom svádět (a ani to není těžký uhodnout).
1) Pojmy "pravice" a "levice" jsou v dnešní politice totální hovadina, protože navozují černobilé nebo řekněme binární uspořádání. Jenže v politice je celá řada proudů, které nelze jednoduše rozdělit na pravici a levici.
2) Co znamená pravice a levice v ČR a shoduje se to s všeobecně přijímanou definicí? Vždyť ODS je na světové poměry od prototypu prvicové strany až překvapivě vychýlena doleva, a ČSSD je naprostý populistický vyžírkovský bordel.
3) Jestliž ČSSD přdestavuje politiku prožrat všechno na dluh, populisticky slíbit všechno všem a po nás přijde potopa, koho podle vás mají inteligentní lidé volit? ČSSD? KSČM? To je snad špatný vtip! Kniže Swarcemberg řekl jednu velmi zajímavou větu: problémem sociální demokracie je, že v ní není jediný sociální demokrat!. A to je skutečný problém celého článku, který autor vytrvale ignoruje. Ztoho vyplývá bod 4.
4) Česká republika nemá moderní, "levicovou", demokratickou stranu s reálnými politickými vizemi a střízlivý přístup ke státnímu rozpočtu. Až tady tato strana bude, možná že bude inteligence volit "levici". Do té doby bude levice jen doménou prostoduchých voličů, které lákají populistická nesplnitelná hesla.
Skutecny pravicak zacinal s malem, nikdo mu nikdy nic nedal a sam se vypracoval a od te doby aplikuje pravidlo "podle sebe soudim tebe".A kdyz se ti to podari, zacnou ti vypocitavat, co vse jsi dostal, vycitat, ze jsi od nich dostal vzdelani na "statni skole" a podobne, to, ze jsi na danich kazdy jeden rok zaplatil sve vystudovani na "statnich skole" nejmene 2x uz je nezajima. Stoji s natazenou rukou, rvou solidarita, a rvou se ti do kapsy, coz jim moc nejde, protoze maj tu ruku vzteky a zurivosti zatnutou v pest !
Takze nevidi duvod cokoli komukoli bezduvodne platit. Svoje pohodli si musi kazdy zaslouzit.
Prelozeno do cestiny: v zivote na poradnou praci ani nesahnul. Potencionalni zmrd dle d-fensovy definice.Na praci sice nesahnul, ale hezky o ni mluvi. A o spravedlnosti...jako vsichni levicovi vudci, co sami ziji bez potu a bez prace, ale zato mluvi o tom, jak se stavi za delniky, proletare, chudinu a tak...je to jak ten blouznivy komous, Noam Chomsky, prapor revoluce, ma plnou hubu solidarity, presmerovavani bohatstvi k chudym, ale sve penize prenunul do zahranicniho trustu v karibiku aby nemusel platit dane, takze chce "presmerovavat" jen cizi... Najdete mi jednoho z tech zapalenych levicaku, z tech jejich vudcu, jednoho, ktery nelze, a prerozdeluje SVE penize, ne to, co si vydelal nekdo jiny...
Budu mluvit za sebe a zkusím to vzít stručně. Jsem obyčejný zaměstnanec s mírně nadprůměrným platem a jsem voličem pravice. I když je otázka, jestli v ČR vůbec nějaká pravicová strana existuje.
Hlavní rozdíl mezi voliči pravice a levice vidím v tom, že pravičáci si uvědomují, že fyzikálním a matematickým zákonům nelze uniknout, zatímco levičáci si myslí, že se všechno nějak obejde. Např. je jasné, že když utrácím víc než vydělávám, tak je něco špatně a musím zvýšit příjmy nebo snížit výdaje. Nebo si můžu půjčit, ale stejně budu muset půjčku splácet i s úroky. Levičák si myslí, že to nějak dopadne, že zdroje tu jsou, že dluhy se neplatí atd. Takových příkladů by se dali uvést desítky, ale snad to není nutné.
Hlavní rozdíl mezi voliči pravice a levice vidím v tom, že pravičáci si uvědomují, že fyzikálním a matematickým zákonům nelze uniknout, zatímco levičáci si myslí, že se všechno nějak obejde. Např. je jasné, že když utrácím víc než vydělávám, tak je něco špatně a musím zvýšit příjmy nebo snížit výdaje.A proto nekteri pravicaci snizuji dane i za cenu narustu statniho zadluzeni (treba takovy Ronald Reagan, znama to pravicova ikona, zdvojnasobil zadluzeni USA po desitkach let vyrovnanych rozpoctu)? A nebo treba nazor "kdyz tedy mame schodek rozpoctu, nemeli bychom zvysit dane?" je typicky pravicove tvrzeni?
dluhy se neplatíA jak casto skutecne staty nekdy zadluzeni nominalne snizuji? Neni spis tvrzeni, ze staty (prevazne) sve dluhy nesplaci, pouze refinancuji, historicky overeny fakt?
A proto nekteri pravicaci snizuji dane i za cenu narustu statniho zadluzeni (treba takovy Ronald Reagan, znama to pravicova ikona, zdvojnasobil zadluzeni USA po desitkach let vyrovnanych rozpoctu)?
S tím Reaganem nejsem schopen říct, jestli udělal dobře nebo špatně. Sice zvýšil dluh, ale také vytáhl zemi z recese a nastartoval ji k růstu v 90. letech.
A jak casto skutecne staty nekdy zadluzeni nominalne snizuji? Neni spis tvrzeni, ze staty (prevazne) sve dluhy nesplaci, pouze refinancuji, historicky overeny fakt?
V podstatě máte pravdu. Druhá věc je, co z toho vyplývá. Letos zaplatí ČR jen na úrocích 70 mld. Kč. To je hodně peněz, které by se daly použít na spoustu užitečných věcí, kdybychom nedělali dluhy. Další věc je, že státy se dlouhou doby vcelku bezbolestně zadlužovaly, protože jim věřitelé ochotně půjčovali. Vlastně je to fajn život - půjčím si, zaplatím úroky (na což si také aspoň zčásti půjčím), další půjčkou zaplatím jistinu a obratem si půjčím znovu a více. Jenže každý večírek jednou končí, jak již brzy poznají v Řecku.
Letos zaplatí ČR jen na úrocích 70 mld. Kč. To je hodně peněz, které by se daly použít na spoustu užitečných věcí, kdybychom nedělali dluhyOni ty penize nezmizi, pouze se presunou ze statu k drzitelum dluhopisu. Takze vlastne takove inverzni dane.
Další věc je, že státy se dlouhou doby vcelku bezbolestně zadlužovaly, protože jim věřitelé ochotně půjčovali.Ano, a kvuli tomu mohli byt nizsi dane a lide mohli usetrene penize misto toho pujcovat statu na urok misto aby je zaplatili na danich :–).
Oni ty penize nezmizi, pouze se presunou ze statu k drzitelum dluhopisu. Takze vlastne takove inverzni dane.
Zajímavý pohled na věc. Co kdybyste mi poslal nějaké peníze ze svého účtu na můj? Chápejte to jako dodatečnou daň, nebo třeba výhru v inverzní loterii.
Oni ty penize nezmizi, pouze se presunou ze statu k drzitelum dluhopisu. Takze vlastne takove inverzni dane.Zajímalo by mě, jaký vliv by na finanční trhy měla neexistence státních dluhopisů.
S tím Reaganem nejsem schopen říct, jestli udělal dobře nebo špatně. Sice zvýšil dluh, ale také vytáhl zemi z recese a nastartoval ji k růstu v 90. letech.
Jiste. A rust na zacatku tohoto tisicileti nastartovali komuniste moudrymi rozhodnutimi v roce 1988. Casove by to odpovidalo. Mimochodem, jestli chcete vyrovnany rozpocet, tak vam nezbyva nez volit s. Stepana. Komunisti byli posledni, kdo to tady vedl bez schodku. Naproti tomu pravice touzici po minimalnim statu a podobnych hovadinach nasla v zadluzovani zalibu, protoze seznala, ze s programem zruseni statu nema ve volbach sanci, a tak zkousi stat demontovat za pomoci bankrotu. Pionyrem v aplikaci teto myslenky byl prave Ronald Reagan a jeho danove skrty. Dluzno podotknout, ze nakonec se jim bestii vyhladovet podarilo, akorat tou bestii neni jen federalni vlada, ale cela Amerika.
Kazdy vzdelanejsi clovek hrave vysvetli, ze komunisti nas zadluzili poradne. Verejnym dluhem. Co to je? Neopravovalo se. Verejna prostranstvi nic moc, baraky odrbane, omitka opadana....
Velice spravny postreh! Ted kontrolni otazka: kdybychom po prevratu drzeli za vsech okolnosti vyrovnany rozpocet, nedavali lidem hypoteky a spotrebaky, byly bychom, co se opravenych baraku tyce, tam co dnes? Neni dnesni zdanlive bohatstvi jen kombinace rozkradeni statniho majetku a rustu dluhu vsech forem?
Neni dnesni zdanlive bohatstvi jen kombinace rozkradeni statniho majetku a rustu dluhu vsech forem?Z části asi jo. Ale všechno určitě ne. Záleží případ od případu, jak kdo hospodařil.
Především, kdyby se po roce 1989 striktně dodržovala zásada, aby každý prokázal svůj majetek, zůstali bychom stát na místě tam, kde jsme byli. Peníze totiž nikdo neměl. Ty legálně vydělané. Jelikož kolovaly různé "černé" peníze, přimhouřilo se oko, aby se mohla vůbec rozjet malá privatizace.Hle, tady je např. důkaz toho, že kapitalismus k fungování potřebuje, aby bylo vlastnictví majetku přerozděleno, aby se totiž mohli jedni zadlužovat u druhých (a zadlužit se můžete pouze tehdy, pokud vlastníte nějaký majetek, jehož vlastnictví vlastně propůjčujete do ruk věřitele - dát na dluh někomu, kdo žádný majetek nemá, to se nedělá, o tom bankéři-kapitalisti dobře vědí). Protože to nefunguje, že chudý si půjčí u bohatého. Efektivně půjčovat si mezi sebou můžou jen bohatí, kteří tak vlastně optimálně využívají svůj kapitál. Peníze měli zahraniční investoři. Nálada ovšem byla, pokud si matně vzpomínám (tenkrát mě ještě ani politika ani ekonomika jaksi nezajímala), že nebudeme republiku rozprodávat (radši si to rozdáme sami mezi sebou a tím zbohatneme). Tím se ve prospěch těch, kteří "si to rozdali" a nikoliv koupili, vytvořil základ zadlužení, mj. důchodového systému. Ten majetek se mohl prodat (leckdo tvrdí, že byť ne za skutečnou hodnotu, tak aspoň za tu cenu, za kterou to pak zahraničním investorům prodali privatizátoři) a použít do státního penzijního fondu, tj. do fondu všech občanů, kterým taky tento "socialisticky vybudovaný" majetek patřil. Privatizace naším způsobem byla vlastně taková ta počáteční zlodějna kapitalistického bodu nula, kdy si prostě někdo mrštnější musí kapitál přivlastnit (buď násilím zabrat, anebo na druhých vykecat, přesvědčit je, aby mu ho dobrovolně odevzdali - s tím pomohl Klausovi kapitalista č. 1 Kožený). A pak už se může rozsvítit a nastartovat ideologickou mašinérii pravicových "rovné startovní čáry" a "každý může být bohatý, když se snaží" a "neviditelná ruka trhu to zařídí". Pak se teprve začne čestně podnikat. A k tomu je třeba svoboda "trhnout co se dá", hlavně od těch, kteří si nezprivatizovali a teď jsou z nich obtížné socky, protože silným nemá co kdo nařizovat, a proto je třeba být liberálem. Ale pozor, ne aby se něco na tomto stavu měnilo, takže raději "liberálem konzervativním". To celé dohromady dá pravicové "myšlení" a hle, máme tu, o co pravicové politice ve své podstatě jde.
Lez a demagogie. Pujcka neni prerozdelovani majetku. Pujcku muze ziskat kdokoliv. Ano, zalezi na velikosti pujcky a jejim kryti, ale specialne v prvnich letech po roce 1989 se na kryti tolik nehledelo. Pujcky dnes ziskavaji i ti chudi (spotrebni uvery?).Především, kdyby se po roce 1989 striktně dodržovala zásada, aby každý prokázal svůj majetek, zůstali bychom stát na místě tam, kde jsme byli. Peníze totiž nikdo neměl. Ty legálně vydělané. Jelikož kolovaly různé "černé" peníze, přimhouřilo se oko, aby se mohla vůbec rozjet malá privatizace.Hle, tady je např. důkaz toho, že kapitalismus k fungování potřebuje, aby bylo vlastnictví majetku přerozděleno, aby se totiž mohli jedni zadlužovat u druhých (a zadlužit se můžete pouze tehdy, pokud vlastníte nějaký majetek, jehož vlastnictví vlastně propůjčujete do ruk věřitele - dát na dluh někomu, kdo žádný majetek nemá, to se nedělá, o tom bankéři-kapitalisti dobře vědí). Protože to nefunguje, že chudý si půjčí u bohatého. Efektivně půjčovat si mezi sebou můžou jen bohatí, kteří tak vlastně optimálně využívají svůj kapitál.
Peníze měli zahraniční investoři. Nálada ovšem byla, pokud si matně vzpomínám (tenkrát mě ještě ani politika ani ekonomika jaksi nezajímala), že nebudeme republiku rozprodávat (radši si to rozdáme sami mezi sebou a tím zbohatneme). Tím se ve prospěch těch, kteří "si to rozdali" a nikoliv koupili, vytvořil základ zadlužení, mj. důchodového systému. Ten majetek se mohl prodat (leckdo tvrdí, že byť ne za skutečnou hodnotu, tak aspoň za tu cenu, za kterou to pak zahraničním investorům prodali privatizátoři) a použít do státního penzijního fondu, tj. do fondu všech občanů, kterým taky tento "socialisticky vybudovaný" majetek patřil.Az na to, ze specialne ve velke kuponove privatizaci se ten majetek rozdal obcanum. To, ze my, jako obcane, jsme nebyli schopni s nim jako akcionari nalozit, je bohuzel take pravda.
Privatizace naším způsobem byla vlastně taková ta počáteční zlodějna kapitalistického bodu nula, kdy si prostě někdo mrštnější musí kapitál přivlastnit (buď násilím zabrat, anebo na druhých vykecat, přesvědčit je, aby mu ho dobrovolně odevzdali - s tím pomohl Klausovi kapitalista č. 1 Kožený).Uvedomujete si, ze urazite vrstvu tech slusnych podnikatelu, z nichz nekteri vysli z male privatizace? Pripadne privatizovali pozdeji na zaklade vydelanych penez a rozumneho podnikatelskeho planu?
Lez a demagogie.Co jste to psal o napadání názorů ostatních z mé strany? Namísto dokladu, o který jsem vás žádal, začnete napadat sám?
Pujcka neni prerozdelovani majetku. Pujcku muze ziskat kdokoliv. Ano, zalezi na velikosti pujcky a jejim kryti, ale specialne v prvnich letech po roce 1989 se na kryti tolik nehledelo. Pujcky dnes ziskavaji i ti chudi (spotrebni uvery?).Já taky nikde nepsal, že půjčka je přerozdělování majetku. Psal jsem, že k tomu, aby půjčování fungovalo, musí být majetek přerozdělen, protože půjčit tomu, kdo žádný majetek nemá, se coby investice do jeho rozmnožení rovná vyhození peněz z okna. Půjčit tomu, kdo žádný majetek nemá, znamená koupit si dopředu jeho pracovní sílu, koupit si dopředu jeho výdělek, jeho šanci získat kapitál, znamená koupit si v důsledku člověka jako otroka, který pracuje jen stravu a byt. Půjčku nemůže získat kdokoliv, jděte se zeptat do nejbližší banky. Anebo ano, když se zeptáte lichvářů, kteří ale nepůjčují kvůli rozmnožení kapitálu, ale kvůli skupování lidských existencí (viz výše). Protože se nehledělo na krytí půjček, byly tyto půjčky obyčejná zlodějna - přes tzv. konsolidační agenturu právě tyto nekryté půjčky přispěly např. k tomu zadlužení veřejných rozpočtů. Holt nějak se ten veřejný majetek přerozdělit musel a evidentně byl tehdy z ideově-politických důvodů přijatelnější soukromý zloděj než veřejný (státní) hospodář. Spotřební úvěr právě není investiční úvěr. Když si půjčuje někdo bez majetku, tak jen na roky dopředu prodává svou pracovní sílu. Bude roky usilovně pracovat a na konci té práce bude mít na kontě zisku z této půjčky velkou nulu - to v tom nejlepším případě. V tom horším velké minus.
Az na to, ze specialne ve velke kuponove privatizaci se ten majetek rozdal obcanum. To, ze my, jako obcane, jsme nebyli schopni s nim jako akcionari nalozit, je bohuzel take pravda.Ano, majetek se rozdal, namísto toho, aby se prodal. Takové jakoby bolševické opatření? To znamená, že tento veřejný majetek vygeneroval pro veřejný rozpočet prakticky nulu. Spíše ještě ztrátu, protože veřejná kasa spolu s rozdáváním sanovala privátní ztráty z tohoto rozdaného majetku.
Uvedomujete si, ze urazite vrstvu tech slusnych podnikatelu, z nichz nekteri vysli z male privatizace? Pripadne privatizovali pozdeji na zaklade vydelanych penez a rozumneho podnikatelskeho planu?V každém případě privatizovali nikoliv na základě svého vloženého kapitálu, naopak, tento kapitál získali hluboko pod cenou, prakticky zadarmo. Nevím, proč by se měl kdokoliv urážet. Tehdejší politická reprezentace zkrátka došla k závěru, že je třeba takto veřejný majetek rozdat těm mrštnějším, s nějakým (ne nutně rozumným) podnikatelským plánem. Toto rozdávání sice nemělo za následek vytvoření fungujícího kapitálového trhu (kde by se asi taky ten kapitál měl vzít, když se rozdávalo těm, kteří žádný neměli), ale aspoň umožnilo vytvořit iluzi kapitalismu. Pak se tyto rozdané majetky začali prodávat skutečným kapitalistům, ovšem kapitál už namísto veřejné kasy shrábli privatizátoři. Mj. také díky tomu teď může pravice úspěšně strašit státním dluhem a dluhem veřejných rozpočtů, který byl založen jejím aktivním působením.
Protoze to, co jste napsal, je lez a demagogie. Tim nerikam, ze jste lhar a demagog.Lez a demagogie.Co jste to psal o napadání názorů ostatních z mé strany? Namísto dokladu, o který jsem vás žádal, začnete napadat sám?
OK, beru, nerekl jste, ze pujcka je prerozdeleni majetku, ale nutna podminka. Proc je nutnou podminkou? V pripade, kdy vsichni maji stejne, stale pujcovani muze fungovat, protoze nekdo je investicne zameren do vyroby, jiny ma schopnosti odhadovat, ktera vyroba bude nejvydelecnejsi. Neni-li ve spolecnosti vubec zadny kapital (coz je nerealizovatelne, nebot kapitalem jsou i vlastni myslenky a prace), tak pak tam nema ani jak vzniknout zdroj pujcovani.Pujcka neni prerozdelovani majetku. Pujcku muze ziskat kdokoliv. Ano, zalezi na velikosti pujcky a jejim kryti, ale specialne v prvnich letech po roce 1989 se na kryti tolik nehledelo. Pujcky dnes ziskavaji i ti chudi (spotrebni uvery?).Já taky nikde nepsal, že půjčka je přerozdělování majetku. Psal jsem, že k tomu, aby půjčování fungovalo, musí být majetek přerozdělen, protože půjčit tomu, kdo žádný majetek nemá, se coby investice do jeho rozmnožení rovná vyhození peněz z okna. Půjčit tomu, kdo žádný majetek nemá, znamená koupit si dopředu jeho pracovní sílu, koupit si dopředu jeho výdělek, jeho šanci získat kapitál, znamená koupit si v důsledku člověka jako otroka, který pracuje jen stravu a byt.
Půjčku nemůže získat kdokoliv, jděte se zeptat do nejbližší banky. Anebo ano, když se zeptáte lichvářů, kteří ale nepůjčují kvůli rozmnožení kapitálu, ale kvůli skupování lidských existencí (viz výše).Pujcku nemuze ziskat bezdomovec, ano. Malou investicni pujcku na rozjeti muze ziskat ale naprosta vetsina praceschopneho obyvatelstva. Neb by neexistovali mnozi mali podnikatele.
Protože se nehledělo na krytí půjček, byly tyto půjčky obyčejná zlodějna - přes tzv. konsolidační agenturu právě tyto nekryté půjčky přispěly např. k tomu zadlužení veřejných rozpočtů. Holt nějak se ten veřejný majetek přerozdělit musel a evidentně byl tehdy z ideově-politických důvodů přijatelnější soukromý zloděj než veřejný (státní) hospodář.To, ze se nehledelo na kryti pujcek, nebylo dano nejakym pokynem shora, ale mnoha ruznymi pricinami, od neznalosti pujcujicich stran az po kriminalni pripady, samozrejme. O kvalitach verejneho hospodare se muzeme presvedcovat jeste i dnes v te "kapitalisticke" dobe. O nezmernem vnitrnim zadluzeni pred rokem 1989 ani nemluve.
Spotřební úvěr právě není investiční úvěr. Když si půjčuje někdo bez majetku, tak jen na roky dopředu prodává svou pracovní sílu. Bude roky usilovně pracovat a na konci té práce bude mít na kontě zisku z této půjčky velkou nulu - to v tom nejlepším případě. V tom horším velké minus.Naopak, i spotrebni uver prinasi zisk tomu, kdo si jej vzal, pokud to udelal rozumne. Napriklad nova pracka ci lednicka s nizsi spotrebou, kvalitnejsi spravou a mensi narocnosti na obsluhu snizuje naklady uzivatele a dava mu vice casu na uziti jinde. Samozrejme, pokud vysledek spotrebniho uveru proji, tak to dopada stejne nevyhodne jako projezeny investicni uver.
Ano, souhlas, jenze se stat zaroven takto zbavil i zcela neprodejneho majetku. Velkou kuponovou privatizaci neobhajuju, nemam ji rad, mnohem lepsim resenim by byla nejaka forma Marshallova planu, jenze ta vyzaduje ten tolik spatny kapital.Az na to, ze specialne ve velke kuponove privatizaci se ten majetek rozdal obcanum. To, ze my, jako obcane, jsme nebyli schopni s nim jako akcionari nalozit, je bohuzel take pravda.Ano, majetek se rozdal, namísto toho, aby se prodal. Takové jakoby bolševické opatření? To znamená, že tento veřejný majetek vygeneroval pro veřejný rozpočet prakticky nulu. Spíše ještě ztrátu, protože veřejná kasa spolu s rozdáváním sanovala privátní ztráty z tohoto rozdaného majetku.
Neni pravda, ze tento kapital ziskali obecne hluboko pod cenou, bankovni uroky v dane dobe byly nesrovnatelne vyssi (a banky vlastnene a kontrolovane statem). Pausalizujete.Uvedomujete si, ze urazite vrstvu tech slusnych podnikatelu, z nichz nekteri vysli z male privatizace? Pripadne privatizovali pozdeji na zaklade vydelanych penez a rozumneho podnikatelskeho planu?V každém případě privatizovali nikoliv na základě svého vloženého kapitálu, naopak, tento kapitál získali hluboko pod cenou, prakticky zadarmo. Nevím, proč by se měl kdokoliv urážet.
Tehdejší politická reprezentace zkrátka došla k závěru, že je třeba takto veřejný majetek rozdat těm mrštnějším, s nějakým (ne nutně rozumným) podnikatelským plánem.Opet pausalizujete ("rozdat"). A delate ze vsech tech "mrstnejsich" ty spatne.
Toto rozdávání sice nemělo za následek vytvoření fungujícího kapitálového trhu (kde by se asi taky ten kapitál měl vzít, když se rozdávalo těm, kteří žádný neměli), ale aspoň umožnilo vytvořit iluzi kapitalismu. Pak se tyto rozdané majetky začali prodávat skutečným kapitalistům, ovšem kapitál už namísto veřejné kasy shrábli privatizátoři. Mj. také díky tomu teď může pravice úspěšně strašit státním dluhem a dluhem veřejných rozpočtů, který byl založen jejím aktivním působením.Ten dluh verejnych rozpoctu ma ovsem koreny v dobe pred rokem 1989. Ano, viditelne se zacal kupit az ke konci 90. let, ktera na nem maji take svuj znacny podil. Ovsem nemalo z nej vzniklo jako dusledek zcela zanedbane infrastruktury a ekologickych skod. Takze dluh neni dusledkem pusobeni pravice, ta je na nem pouze spolupodilnikem (jako ukazkovy pripad neschopnosti verejneho hospodare, coz je ale obecny pripade nasi politicke reprezentace poslednich 60 let).
Jo kuponovka, aneb jak bojovat proti kolektivnimu vlastnictvi tim, ze majetek rovnym dilem rozdrobim mezi lid. Neni to pekne, jak kapitaliste tihnou ke komunistickemu idealu, kdy je vsechno vsech, ale nikdo do niceho nemuze mluvit? Manazeri penzijnich fondu uz se nemuzou dockat az dorostou do novodobeho UV KSC, ktery podle sve libovule naklada s majetkem formalne patricim obcanum.
Ten clanek je sracka nejhrubsiho zrna. Typicky tridni boj. Snazi se tvrdit, ze pravicaci jsou ve skutecnosti marginalni cast populace, ktera je takrikajic za vodou. A pak jeste pocetna skupinka pomatencu, ktera si jeste neuvedomuje, jak moc ten socialni stat potrebuje (ale my vam to radi ukazem).
Jediná pravice byl snad jen Sládek.No, ja ho na rozdil od tebe pamatuju v dobach jeho nejvetsi slavy, parkrat jsem cetl i jeho Republiku (kluci na intru to obcas kupovali), takze ti musim rict, ze jsi vedle.
Jediná pravice byl snad jen Sládek
To myslíte vážně? Sládek byl kašpar a populista jak hrom, který chtěl házet Havla a nevím koho ještě do Vltavy, trestně stíhat cikány už od narození a bůhvíco ještě (už si na všechno nevzpomenu). Jestli tohle má být "pravá" pravice, no tak to potěš koště. Pokud si ale doma rád hrajete s gumovými esesáčky a sbíráte místo známek kartičky s podpisy veteránů Třetí říše, pak se vám Sládek asi zamlouvá. To už mi připadají přijatelnější ti zloději a gauneři z ODS, co se do dneška nerozhodli , jestli jsou liberální nebo konzervativní strana. Možná to ale bude tím, že když tady působil Sládek, tak vy jste ještě jezdil na tříkolce a v pozdějších dobách se pak o něm někde doslechl.
Na a když už jsem nakousl ty výroky tzv. pravicových politiků, tak je tady pár nejnovějších. Mě opravdu dojímá, jak se tady mnohým lidem dělá z Paroubka a jeho výroků nevolno a jak blijí. Musím říci, že těchto výroků milého rotmistra se mi chce blíti také. No aspoň se člověk dozví, že Mirek bude svoje oponenty (politické a asi i nepolitické) kopat do prdele a jeho pobočník íčko je pak na pokyn Mirka nechá zavřít.
Je známé, že nejlepší "tuneláři" patří k pravici, avšak neprůhledné prostředí, zbytečně komplikované, které korupci umožńuje, bývá obvykle doménou levicových politikůDalibore, vytiskni si prosimte tenhle vyrok, nejleps na vetsi format, nalep si ho na stenu a premyslej, co je na nem zvlastniho. A neukvapuj se.
Voliči pravice jsou především ti, kteří pochopili, kdo je nositelem a tvůrcem hodnot. Nezáleží na tom, zda jejich osobní situace je zrovna příznivá či nikoliv.
Sim sim, ja vim! Nositelem hodnot je delnicka trida, jmenovite hornici! Ostatni je nadstavba.
je to o přístupu k životu: mám se o sebe postarat sám - nebo čekat, kde mi stát na něco přispěje? Docela to chápu. Člověk je zvyklý na určité jistoty, že v případě neúspěchu jej někdo podrží .. ale dlouhodobě je ten druhý přístup cesta do pekel.Zkuste nemíchat esoteriku s politikou (správou věcí veřejných). Samozřejmě, že je v konečném důsledku každý zodpovědný sám za svůj život nebo alespoň své činy. V esoterickém smyslu si můžete třeba špatným dýcháním za neúspěšnou kariéru... neboť vše souvisí se vším. Zkuste to vzít ze společenského hlediska (neboť lidé se o sebe nezřídka starají tak, že se sdružují do společnosti a na společnosti se podílejí). Jak by konkrétně vám (a všem ostatním lidem) pomohlo, kdybychom, teoreticky řečeno, se těch nejchudších, tedy těch věčných nemakačenků, bezdomovců a dlouhodobých pobíračů sociálních dávek (což nejsou shodné množiny, byť mohou mít nějaký průnik) nějak elegantně zbavili, např. je vystřelili na Mars? Co by se změnilo v chodu tohoto státu, co by se změnilo k lepšímu pro ještě-ne-bohaté (aneb doufající tzv. střední třídu)? Jak by se zvýšily zisky podnikatelů, jak by se zvýšily platy zaměstnanců? Atd. Jen takový myšlenkový experiment... A zkuste to popsat. Uvidíme, jestli je v tomhle opravdu ten zakopanej pes.
Jak by konkrétně vám (a všem ostatním lidem) pomohlo, kdybychom, teoreticky řečeno, se těch nejchudších, tedy těch věčných nemakačenků, bezdomovců a dlouhodobých pobíračů sociálních dávek (což nejsou shodné množiny, byť mohou mít nějaký průnik) nějak elegantně zbavili, např. je vystřelili na Mars? Co by se změnilo v chodu tohoto státu, co by se změnilo k lepšímu pro ještě-ne-bohaté (aneb doufající tzv. střední třídu)? Jak by se zvýšily zisky podnikatelů, jak by se zvýšily platy zaměstnanců?
Změnila by se spousta věcí k lepšímu. Stát by výrazně ušetřil na sociálních dávkách a snížila by se kriminalita. Asi by mi nezvýšili plat, ale klesl by schodek rozpočtu a možná by se snížily daně. Samozřejmě je tu jeden zádrhel - takto ušetřené peníze by nezodpovědní politici rozházeli za jiné kraviny, ale to už je jiný problém.
Vznikla by nová chudina. Někdo to prostě dělat musí. :)) Buďma rádi, že to někdo vzal za nás. :)))
Tomu nevěřím. Kdyby všichni Romové z ČR natrvalo odešli do Kanady, tak by jejich místa nikdo další nezaujal. Kdo a proč by to dělal? Kdyby to měl někdo v plánu, proč by to neudělal už teď?
Z mého skeptického pohledu se jen snaží dostat k onomu žoku peněz, ten trochu pumpnout sobě do kapes a pak zbývají nějaké drobné rozdíly, kam ten zbytek šoupnout.
Tohle je pravda, bohužel.
Myslíte, že kdyby zmizeli ti jsou současně na dně, tak nikdo by už na dno nepadl?
Jistěže padl. Jenže dotyčný by tam padl v každém případě, bez ohledu na to, jestli stávají chudí emigrovali nebo ne.
Minimálně řada profiků, zabývajících se na státní úrovni problematikou by mohla přijít o práci
Další pozitivní přínos pro celou společnost.
Tomu nevěřím. Kdyby všichni Romové z ČR natrvalo odešli do Kanady, tak by jejich místa nikdo další nezaujal. Kdo a proč by to dělal? Kdyby to měl někdo v plánu, proč by to neudělal už teď?
To je sice zajímavý, ale podle mě chybný předpoklad. Tady totiž není měřítko absolutní, ale relativní. Tedy, když odstraníš někoho "dole" nezbude ti střední a horní třída. Opět budeš vnímat někoho jako "dole".
Pro společnost by to byl velký pokrok.
Největší pokrok by byl nerozdělovat společnost dolní a horní. Trochu menší, ale stále pokrok by bylo nehledat chyby a příčiny v těch dolních 300tis a "řešit" je jejich odstraněním (byt jen v diskusi).
Randy_Sh:
Dnes dolních 300 tisíc nepracuje, žije celý život z dávek, krade, obtěžuje sousedy atd. Pokud by odešli, tak nově by dolních 300 tisíc aspoň občas pracovalo, pobírali jen trochu dávek a nikoho neobtěžovali. Pro společnost by to byl velký pokrok.
Randy_Sh 2020 Edition:
Dnes dolních 300 tisíc trochu pracuje a pobírají jen trochu dávek. Pokud by odešli, tak nově by dolních 300 tisíc pracovalo trochu víc... Pro společnost by to byl velký pokrok.
Já chápu jak to myslíš. Ovšem tím, že se někdo odstraní, se nic nevyřeší, za pár let přijde někdo se stejným nápadem. Nakonec si dojdou pro tebe.
Já chápu jak to myslíš. Ovšem tím, že se někdo odstraní, se nic nevyřeší, za pár let přijde někdo se stejným nápadem. Nakonec si dojdou pro tebe.
Jaké odstraňování? Například dobrovolný odchod Romů do Kanady by byl prospěšný pro všechny. My bychom se zbavili problémové menšiny, oni by se zbavili většiny s předsudky a Kanada by získala novou a mladou pracovní sílu. Win-win-win scenario. Bohužel to nějak nedopadlo. Druhá možnost je, že se výrazně sníží sociální dávky. Třetí možnost je, že problém necháme vyhnít a potom se opravdu dostane k moci někdo, kdo si nebude brát servítky.
My bychom se zbavili problémové menšiny
Tak ještě jednou. Nezbavili. Tedy ano, do chvíle, než by se za problémovou menšinu označila jiná skupina obyvatel.
Já si to nemyslím. Dokonce si nemyslím, že něco jako problémová menšina vůbec existuje.
Ale existují lidé (v průběhu dějin více či méně vlivní), kteří mají tendence označovat (a někdy i potlačovat) různé skupiny lidí. Skupiny lidí se společným nějakým vnějším znakem - nejčastěji rasa, etnikum atd. A pak tito lidé označí nějakou skupinu jako problémovou a snaží se všechny problémy společnosti hodit na tuto skupinu. A jejím odstraněním daný problém (který reálně nemusí vůbec existovat), vyřešit. -> Proto je vždy vhodné (pro lidi u moci, případě prahnoucí po moci) mít nějakou slabou skupinu, na kterou se může cokoliv hodit.
Když to přeženu: za problémy Německa mohli židé, za všechny problémy ČR můžou cikáni, za všechny problémy Polska můžou homos. apod.
Asi nemusím vysvětlovat, že s tímto nesouhlasím. Lidé by se měli posuzovat jako jedinci.
Hezky vymyšlené, ale je to účet bez hostinského. Kdo kdy říkal, že má Kanada o takové (nebo jakékoliv jiné) pracovníky zájem? Myslím si, že je tam kolem 10 % nezaměstnanost. Proč by měla Kanada řešit naše problémy? Má svých dost.
Omlazení stárnoucí populace a získání pracovní síly je jedním z hlavních proklamovaných motivů kanadské imigrační politiky. Také si pamatuji, že když v 90. letech začali Romové emigrovat do Kanady, tak zpočátku odtamtud zaznívaly hlasy, že nám rasistům ukáží, jak integrovat menšiny atd. V praxi je samozřejmě jasné, že o integraci utlačované menšiny zase tolik nestojí
Vyhodit někoho z práce není zase takový problém.Jo, jasně. Zrovna nedávno jsem slyšel případu, kde trvalo měsíc vyhodit člověka, kterého chytli v práci s chlastem.
jak je složité se u nás zbavit zaměstnanceTo je zajimavy... co ja pozoruju, tak kdyz je potreba, tak litaj jak flasky z oken. A je uplne jedno jak makaj a jestli je jeich prace potrebna. Jen letos od nas vyleteli dva lidi a ted se resi, kdo to bude delat.
Bud si svoje odpracujete nebo nekomu seberete. Druhy pristup za legitimni nepovazuji.Dědictví (dary) patří do jaké skupiny? A když si to odpracujete tím, že legálně něco někomu seberete, tak to patří kam?
Hlásit se k pravici se tady u nás jaksi sluší(mediální masáž dělá své). Jistě se najdou lidé, kteří tak činí, protože jsou přesvědčeni, že se tím zařadí do lepší společnosti.99% souhlas, s jedinou změnou:
Křupanství nesouvisí s tím jaké má kdo příjmy...jako "pravicový" křupan se může projevovat kdokoliv stejně jako může být kdokoliv slušným člověkem.
Problém těchto sporů je v tom, že tady u nás mnozí nechápou co to je pluralita. Mentalita zašlapávání a zesměšňování oponenta, zděděná po minulém režimu, je velmi silná. Pokud chápu pravicovost jako svůj legitimní postoj, vidím, že jiné skupiny lidí mohou mít jiné legitimní zájmy než já a pochopitelně se je snaží prosadit. To je život... Pokud je pro mě pravicovost univerzální dogma, které mě chrání před složitostmi světa, začne mít můj postoj patologickou formu v podobě urážek druhých, specifické formy stihomamu (všude jsou zlí komunisté) a mnohdy i sprosťáren - krásně je to vidět na některých nejen zde diskutujících - právě tyto lidi jsem měl na mysli.
s/pravice/levice/
znam osobne lidi s tak nizkymi prijmy, ze maji dost prace, aby se uzivili a netravili cas vysokourovnovymi debatami tohohle typu a presto odmitaji volit levicove pojeti statu.Levicové pojetí státu je solidární pojetí. Takže ti lidé mají tak nízké příjmy, že se sotva uživí, ale přesto dobrovolně rezignují na to, aby jejich děti měly šanci získat společností financované vzdělání, které je nad jejich poměry, aby měly lékařskou péči dostupnou na základě solidárního zdravotního pojištění, aby se v případě, že se nebudou moci živit prací, nemuseli vystěhovat ze dne na den z bytu pod most. Ne, oni budou volit pravici, která jim garantuje, že jejich děti dostanou jen takové vzdělání, jaké jim rodiče zaplatí, že budou mít takovou lékařskou péči, jakou si zaplatí, a že když ztratí práci nebo např. budou nuceni pracovat za výdělek, z kterého si nemohou dovolit platit nájem, mohou se svobodně odstěhovat i s celou svou rodinou pod most. To všechno za imaginární sliby snížení abstraktní veličiny "státního dluhu". Že by měli špatné svědomí? Že pracují tak, že se sotva uživí a všechno bohatství si tak prožerou jako nějací špinaví levičáci? Namísto aby si šetřili na zářivé zítřky? Proto budou aspoň volit ty, kteří jim to dají pořádně sežrat? Přesně pro tyto lidi totiž pravice připravuje pohromu: Sníží podpory v nezaměstnanosti = vytvoří větší tlak na snižování mezd na pracovním trhu, což ještě podtrhne zrušením povinné minimální mzdy. Řekněte mi prosím jeden jediný argument, proč by člověk, který žije prakticky z ruky do huby, byť pracující, měl volit pravici a co si od uskutečnění její politiky slibuje? Mě napadá jen jediné: ideologické důvody, a takový člověk, který je schopen své ideologii obětovat své blaho i blaho své rodiny, je prostě ideologickým fanatikem.
Přesně pro tyto lidi totiž pravice připravuje pohromu: Sníží podpory v nezaměstnanosti = vytvoří větší tlak na snižování mezd na pracovním trhu, což ještě podtrhne zrušením povinné minimální mzdy.Nevím jakou pohromu - snížení podpory v nezaměstnanosti se dotkne převážně těch, kteří pracovat nechtějí. Jak by to mělo zvyšovat tlak na pokles mezd? A zrušení minimální mzdy? Můžete mi odpovědět na otázku, co je lepší? Nepracující člověk žijící ze soc. podpory nebo člověk pracující třeba i za málo peněz?
Řekněte mi prosím jeden jediný argument, proč by člověk, který žije prakticky z ruky do huby, byť pracující, měl volit pravici a co si od uskutečnění její politiky slibuje? Mě napadá jen jediné: ideologické důvody, a takový člověk, který je schopen své ideologii obětovat své blaho i blaho své rodiny, je prostě ideologickým fanatikem.Jasně, jasně... Ideální je jít cestou nejmenšího odporu... Vždycky se ohnout, názory se dají změnit na počkání. Ach jo.
Naše levicové vlády zvýšily schodek státního rozpočtu právě v době, kdy byla konjunktura na vrcholu a promarnily šanci lépe přežít krizi.To ale zvyšovaly všechny vlády, i ty tzv. pravicové, počínaje dobou "koženou" a premiérem profesorem Klausem. Teď tak akorát všichno melou hubou a hází to jeden na druhého.
ale v letech 1998 - 2006 tento nárůst byl skutečně enormní.A nebylo to taky tím, že pan profesor a jeho tým Kočárníků nevykazoval různé tunýlky a kulišárny jako schodek rozpočtu, ale převáděl je na tzv. Konsolidační agenturu? Když se ten schodek někde schová a zamaskuje, tak to vypadá přece jenom lépe.
Mnohem více je těch, kdo si pouze myslí, že bez sociálního státu se už navždycky obejdou. Jsou to mladí lidé, vysokoškoláci, žijící hlavně ve velkých městech. Právě to je nejpočetnější skupina pravicových voličů. Patří mezi ně většina vysokoškolských studentů a hlavně nastupující vysokoškoláci kolem 30 let věku. Tvoří jádro pravicových voličů a kromě KSČM odmítají velice tvrdě i sociální demokracii.
Toto tvrzení bych rád rozebral. Ano, jsem přesvědčen, že se bez sociálního státu obejdu. Ne proto, že bych byl tak bohatý nebo měl jistotu zaměstnání. Ale současný systém je tak nastaven, že se bez jeho pomoci budu muset obejít. Co se totiž stane, když příslušník střední třídy přijde o zaměstnání? Jak se o něj stát postará? Nejdřív bude půl roku pobírat podporu ve výši 50% mzdy. To je v pořádku, ale mě osobně to zase tolik nevytrhne. Potom člověk přejde na sociálku, ale na většinu dávek není nárok. Úřad bude hledat důvody, proč dávku nevyplatit. Nejdřív zkoumá osoby žijící ve společné domácnosti, potom osoby mající k nezaměstnanému vyživovací povinnost. Pro mnoho lidí bude jistě překvapením, že vyživovací povinnost mají nejen rodiče vůči dětem, ale i děti k rodičům, prarodiče k vnoučatům a manželé vůči sobě (i po rozvodu). Potom úřad prozkoumá majetek a pokud nezaměstnaný nějaký má, musí ho prodat. Teprve poté úřad přizná pár korun životního minima. K čemu mi takový sociální stát je? A vám?
Hm, tak jsem si to precetl, a musim rict, ze mi tady ta vase filozofie, ze clovek za zadnou cenu nesmi zmenit na nic nazor, ani reflektovat nejakou svoji chybu, leze krkem.Naprosto s tebou souhlasím. Problém je, že Keller nic takového nedělá. Ostatně byl to chytrý kabrňák, který se umě prosmýkl systémem. No a kdyby se narodil někdy jindy a jinde tak mohl být třeba daljlámou nebo Václavem Havlem. Jeho argumentace mi přišla povědomá -- používal ji totiž A.J. Rimmer.
Asi jste uz take zapomneli, kolik vasich pravicovych idolu bylo ve strane.Doufám že přijde den, kdy u nás přestane fungovat rozlišování pravo/levé sexuální orientace. Argumentovat "významnými pravicovými/levicovými idoly" v českém rybníčku je komické. A jak už tu někdo napsal -- z ostrého rozdělení společnosti na "pravici" a "levici" mají největší radost politici, kteří také toto rozdělení přiživují jak jen to jde.
Ostatně byl to chytrý kabrňák, který se umě prosmýkl systémem. No a kdyby se narodil někdy jindy a jinde tak mohl být třeba daljlámou nebo Václavem Havlem.
Jo, tohle mě taky dostalo. Taková smůla, že se náš myslitel narodil zrovna v roce 1955. Jaké věci mohl dokázat, narodit se o pár let dřív nebo později.
Ale xkesh uz tady par sebevrazd spachal, a ja ted taky, takze co..Třeba si nikdo těch komentářů tady na konci nevšimne a bude to v klidu
Mnohem více je těch, kdo si pouze myslí, že bez sociálního státu se už navždycky obejdou. Jsou to mladí lidé, vysokoškoláci, žijící hlavně ve velkých městech. Právě to je nejpočetnější skupina pravicových voličů. Patří mezi ně většina vysokoškolských studentů a hlavně nastupující vysokoškoláci kolem 30 let věku. Tvoří jádro pravicových voličů a kromě KSČM odmítají velice tvrdě i sociální demokracii.
A oba jsou zavilí pravičáci, přesvědčení o tom, že Amerika je ráj na zemi.To já teda taky jsem pravičák, ale Amerika je dle mého peklo na zemi... A to jsem tam byl...
A to jsem tam byl...To oni také - pravda je, že si tam za měsíc brigád v Mekáči vydělali víc, než já tady za rok v deváté platové, ale stejně bych tam nechtěl…
Jestli ono to nebude tím, že velké procento zde tvoří právě osazenstvo z odstavce o studentechÚčelem tohoto blogpostu bylo nasbírat v diskusích názorný příklad toho, o čem se v přednášce mluví - to nepopírám.
Protože u nás bylo vysokoškoláků v minulosti málo, nemají ti dnešní téměř žádné problémy najít uplatnění a velká část z nich má relativně vysoké platy. Předlistopadový systém dnešní mladé pravici vytvořil skvělé nástupní podmínky do života. Zbavil ji konkurence.To se mi nějak nezdá. Pro mě největší konkurenci představují mě blízké ročníky vysokoškoláků. Ti starší mají většinou mnohem větší plus, než je vysokoškolský diplom - praxi. Celkově bych řekl, že je to přesně opačně - nárůst počtu lidí s diplomem, způsobil pokles jeho vážnosti.
Nikoho, duchodovy system v soucasne forme nemuze dlouhodobe fungovat.Já spíš řek, že je to jedno...
Pokles vaznosti zpusobilo snizeni kvality vysokoskolaku. Hlavne tech absolutne neuzitecnych sociologu, politologu a podobne.Tak nějak jsem to myslel. Nebo si snad někdo myslí, že za zvýšním počtu vysokoškoláků je zvýšení počtu inteligentních lidí?
JS dokonce prohlasil, ze soucasna spolecnost je vice levicova nez komunisticky rezim. Jak je tedy mozne, ze se tu argumentuje clovekem, ktery proti komunismu nerekl kriveho slova a soucasnou, udajne tedy vice levicovou spolecnost, kritizuje?Jedním z hlavních zásad levice je solidarita. Aneb, abych citoval: Padouch nebo hrdina, hlavně že jsme rodina! Oproti tomu na pravici nic takového není, pravičák je prostě někdo kdo není levičák.
Kdyz neco nekdo kritizuje, dela to casto proto, ze chce zlepseni nebo napravu. Nema tedy smysl kritizovat ty veci, ktere uz napravu nevyzaduji. Ergo, on podle me nekritizuje byvaly rezim ne proto, ze by si kritiku nezaslouzil, ale protoze to nema zadny smysl - co tim zmenite? Podobny logicky omyl lze najit i u kritiku zastancu lidskych prav, proc treba kritizuji lidska prava vice ve sve zemi nez v Cine - no asi proto, ze si mysli, ze ve sve zemi to spise zmeni. Vase otazka je asi podobne hloupa, jako zeptat se treba vaseho zamestnance, jak se mu dari (a pokud chce byt konstruktivni, tak vam rekne, co by se mohlo zlepsit), a pak si stezovat, ze jenom nadava - ale vzdyt jste se ho ptal!To je dobrý argument, beru. Ale dovolil bych si polemizovat s aplikací na tento případ: Keller jako pozitivní řešení uvádí celkově levici, tedy včetně názoru že minulý režim byl jednoznačně lepší. To není žádný marginální názor obskurní skupinky podivínů, to je třetí nejrozšířenější politický postoj v naší zemi a tedy ho nelze ignorovat. Obzvláště když uvážím, jak často se (v opačném směru) vytahuje politický názor který skutečně je marginální po dobu dvou generací...
Druha vec je, ze Keller muze mit v dnesnim systemu opravneny pocit (viz jedna jeho knizka), ze na tom, zda existuje demokracie nebo ne, vlastne moc nezaleziA to je hlavní důvod, proč s ním nemohu souhlasit. A s dalšími levičáky, kteří zastávají stejný názor (tj. většina, alespoň z mého omezeného pohledu).
- Asociální povahy spíše zvířecí...
- Většinu času myslí na to jak co nejvíce vydělat a ušetřit na daních
- Podnikatelský image oblečení s koženým kufrem :)
- Pokud je zadlužený tak velice silně za drahé auto a luxusní bydlení
- Arogantní povaha a chování
- Neustálé zdůrazňování že nic není zadarmo/snad ani příroda a vzduch
- Neustálé připomínání že každý se musí postarat sám o sebe
- Naprosto si neuvědomující že radost ze života spočívá úplně někde jindeDost lidí z jeho okolí si o něm myslí své.
Zatímco toho pravicového - je skutečná přes "sobecký" obsah přístupu k věci říkající: "Mohu se mít dobře jedině tehdy, když se budeš mít dobře i ty".No, to byste měl především opakovat pravicovým (za pravicové se deklarujícím) politikům. Já od nich v Česku zatím slyšel pouze opačné: Když se budou mít dobře bohatí, budou se mít dobře všichni.