Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Provedeme-li škrty, probereme voliče z tohoto ukolébání. Začnou se ptát, zda to bylo třeba. Budou více tlačit na své zástupce (politiky), aby zajistili omezení korupce
Nikoliv, budou tlačit zástupce, aby zajistili zvýšení platu, v lepším případě, aby jim snížili daně.
Na korupci si vzpomenou teprve, až když se jich osobně dotkne (jejich zaměstnavatel/firma nedostane zakázku, úřad jim zbourá dům pro novou dálnici, která není třeba).
Levicí prohlasované návrhy jsou ve většině případů legálním úplatkem levicových voličů, který je však placem na dluh budoucích pokolení.pravici prohlasovane zavedeni rovne dane a zastropovani pojistnych bylo legalnim uplatkem pravicovym volicum, ktery je vsak placen na dluh budoucich pokoleni.
Ty stropy se mi také nelíbí. Rovná daň mi ale přijde spravedlivá. vydělám 10 000, zaplatím 1500. Vydělám 100 000, zaplatím 15 000. Navíc jsou zde odpočitatelné položky, které zaručí, že daň je efektivně stále progresivní.v tom pripade, ja na krku pravicovych vlad nezodpovedne snizeni dani, tzn. vypadek prijmu, tzn. vetsi dluh.
Je třeba jasně zdůraznit, že pravicové vlády dokázaly hospodařit s daleko nižším schodkem než vlády levicové. Takže pravice nás svou politikou dalko méně zadlužila a pokud by měla více času, zřejmě by dokázala realizovat vyrovnanou politiku státního rozpočtu. Statistiky.opticky klam... zacatek zadluzovani od roku '98 jde na triko prof. klausovi, zkuste si dohledat puvod a vysi dluhu, co skoncily v konsolidacni bance. kalousek ted dosahl snizeni schodku rozpoctu hezkym trikem... rozpustil vsechny rezervy, co byly.
Které rezervy rozpustil? Máte zdroj této informace?ano
výše daní není přímo úměrná vybrané částce, to je obvyklý omyl.lafferovu krivku znam... jenomze, je vicemene k nicemu, kdyz nikdo netusi kde je minimum te funkce.
Ale levice by teda měla jasně přiznat, že chce velké výdaje a proto bude zvyšovat daň. Nezkoušejte na mě ten trik s daní pro jebohatší, ta přinese 2 mild. korun, ne víc.ja zadny trik zkouset nebudu... ja bych chtel normalni progresivni zdaneni, tak jak je ve vetsine civilizovanych zemi sveta.
ja zadny trik zkouset nebudu... ja bych chtel normalni progresivni zdaneni, tak jak je ve vetsine civilizovanych zemi sveta.Včetně, jak si mnozí neuvědomují, v Mekce ekonomických liberálů (alespoň těch státech, kde se pohybuji) za Velkou Louží.
lafferovu krivku znam... jenomze, je vicemene k nicemu, kdyz nikdo netusi kde je minimum te funkce.Pokud je to vubec funkce..
Nejspis myslel rezervy, ktere vznikaly na uctech ministerstev pri prevadeni nevycerpanych penez z roku na rok. Na zacatku roku 2008 tam lezelo bratru 100 mld. na zacatku roku 2009 nula. Aneb nejlepsi ministr financi vsech dob v akci.
Velice spravny postreh! Ted se jeste podivejte na schodek, ktery se vykazoval eurostatu, protoze tech 19 mld to neni.
To, co tady předvádíte je argumentace typu David Rath. Za používání termínů levice/pravice mě označíte málem za rasistu, To je dobrý fór.Kdybyste četl pozorně, tak si všimnete, že jsem provedl analogii mezi (zjednodušujícími) myšlenkovými postupy. Označil jsem Vás za svého druhy omezence sui generis, nikoliv rasistu (který je omezený jiným způsobem). Bohužel to fór není.
Pak mi tvrdíte, že nemyslím. Už jen tahle diskuze dokazuje opak.Nikoliv. Tato diskuze ukazuje, že možná v určité míře aplikujete vlastní myšlení, ale v některých prostě přijímáte prefabrikované "pravdy".
Nikdy jsem netvrdil, že s politikou jakékoliv strany bezmezně souhlasím.Vy jste o stranách přímo vůbec nemluvil (tedy kromě levé a pravé). Tam by ta diskuze mohla být možná žitečnější. Létali tady nějaké vágní pojmy levice (populistická, rozhazovačná, cesta do záhuby) a pravice (rozumná, disciplinovaná, jediná naděje pro budoucnost).
To s tím "omezencem" je asi stejná logika...Nikoliv, omezencem se nastanete prostým označením věcí, ale automatickým přijetím souvisejících asociací. Např. si řeknete, že nemáte rád chléb Šumava, žitný chléb, ani celozrnný chléb... prostě chléb je špatný. I když byste možná mohl mít rád sladké pečivo, nedáte si "banana bread", protože je to chléb a ten je nedobrý. Omezil jste se i tam, kde jste možná původně nechtěl, protože jste přijal nějaké označení za směrodatné a dále jste se obsahem nezabýval. Když víte, že levice jsou ti a ti a je taková a maková; pravice jsou ti a ti a je taková a maková. Můžete snadno přehlédnout cenné podněty. Omezil jste se. Toť vše.
Ty pojmy ale maji objektivni smysl. Napriklad ja je vnimam takto.Dovolím si hnidopišskou poznámku: obraty "objektivní smysl" a "já je vnímám takto" mi k sobě nějak nepasují. Buď mají objektivní smysl, a pak nezáleží na tom kdo je jak vnímá; nebo na tom záleží a pak je ten smysl naopak subjektivní. A nebo je ten objektivní smysl skrytý, těžko pochopitelný a těžko popsatelný - pak je ale málo prakticky použitelný.
Co kdybyste si to nasel sam? Neni to tak tezke. Na to, ze tady hazite nekompromisni hlasky o tom kdo a jak zadluzoval, znate prekvapive malo cisel a abyste svoji nevedomost jo zduraznil, tak se dovolavate metodik, ktere dokazuji pravy opak vasich tvrzeni.
Jj, projedla. Bankovni socialismus nic, CKA nic. Povodne nic. Kalousek predsedou rozpoctoveho vyboru zvedajici ruce pro rozpocty socanu nic. Nesmyslne zvysovani vydaju pred volbami 2006 (take) pravici nic. Zeman+Spidla+Paroubek vsechno.
Na faktu, že levice projídá významně víc peněz na dluh než pravice to nemění.Není nad "samozřejmá" fakta. Člověk nemusí zbytečně myslet, prostě je to dáno. Až budete mít chvilku, tak si v klidu sedněte a zamyslete se nad tím, co jsem myslel dobrovolným omezením vlastních rozhledů.
Ano, v lednu 2009 tam zbyvalo uz jen 40 mld a clanek popisuje, jak je bratr Kalousek tehdy dorozfrcal. Od te doby jsou rezervy na nule.
v tom pripade, ja na krku pravicovych vlad nezodpovedne snizeni dani, tzn. vypadek prijmu, tzn. vetsi dluh.
No jo, ale v našich médiích to holt funguje tak, že když jedna vláda zatne sekyrku do výdajů, je to nezodpovědnost, zadlužování našich dětí, dětí našich dětí atd. Zatímco když druhá vláda zatne sekyrku na příjmové straně rozpočtů, je chválena, jak jí to dobře ekonomicky myslí…
opticky klam... zacatek zadluzovani od roku '98 jde na triko prof. klausovi, zkuste si dohledat puvod a vysi dluhu, co skoncily v konsolidacni bance.
Jednoduše a prostě už v té době přestalo jít maskovat schodek pomocí "příjmů" z privatizace.
Takže nejvyšší procento zaplatí střední třída.
Takhle to bohužel funguje za každé vlády. Chudým není co vzít, protože nic nemají, bohatým proto, že je jich jednak málo, jednak se mohou bránit (třeba tím, že se formálně přestěhují jinam). Takže levice podporuje chudé, pravice bohaté a obě svorně odrbávají střední třídu.
pro všeobecné blaho lidstva.Ha ha ha, teorie pěkná, ale praxe je někde jinde
penize (ci spise hodnoty) nevznikaji jenom praci, ale take kapitalemMoje subjektivní idealistické pojetí spravedlnosti je takové: Pokud někdo udělá přesně dvakrát tolik skutečné práce než já, měl by za to také dostat přesně dvojnásobnou odměnu (čistého). Souhlasíte?
Kdo ma vice kapitalu, bude mit vice penez i pri stene praci, kterou odvede. Tuto nespravedlnost se snazi odstranit progresivni zdaneni.Omyl! Nespravedlivé je samotné oceňování výsledků práce. Na stejný výdělek někdo maká jak mezek, druhý to má téměř bez práce. Daně ale platí oba stejné! Kapitálového lenocha daně moc neštvou - zaplatí je snadno podle pravidla "lehce nabyl, lehce pozbyl". Naopak, progresivní zdanění dopadá krutě a bezohledně zejména na lidi, kteří více vydělávají díky své neutuchající píli a poctivé dřině. Celou nespravedlnost odměňování práce nejen že neodstraňuje, ale ještě více prohlubuje.
Bohužel stav je takový, že vyšší platy nestačí na přilákání kvalitních pedagogů, ale že jsou potřeba vůbec na udržení nějakých pedagogů a na generační obrodu. Kolik vystudovaných pedagogů se nakonec stane pedagogy? Problém je, že z nedostatku učitelů není mezi nimi konkurence (když odhlédneme od univerzit nebo jiných prestižních škol), a tak školy nemají z čeho vybírat.
Proč si učitelé „podřezávají pod sebou větev“? Možná to bude tím, že pokud někdo učí, tak proto, že to nedělá kvůli penězům. Mít dobrého učitele totiž není jenom v tom, že je to dobrý pedagog, ale i v tom, že je v dané oblasti vzdělán (teď narážím na učitele jazyků nebo výpočetní techniky). Učitel obvykle má nějaké morální kvality, takže nebude vyvažovat vzdělání stovek dětí osobní prospěchem jednoho učitele.
Vy jste sen kazdeho poradneho kapitalisty a neoliberala, to se musi nechat. Vas nechava chladnym, ze se zastropovavalo pojistne, snizovali se dane nejbohatsim (mezi ktere nepatrite), sachovalo se s podnikovejma danema, pridavali se miliardy betonarum, prikleplo se 70 mld energeticke lobby, atd. etc. Vase hlavni starost je, ze se vam a ostatnim statnim zamestnancum neskrtnou ctyri procenta z platu nebo se nenechaj padnout LDNky. A uz vymyslite, kde seskrtat duchody, zdravotnictvi, nebo podporu v nezamestnanosti. Je totiz evidentni, ze ze vseho nejvice potrebujeme, aby politici mohli libovolne rozhodovat o co nejvetsi casti rozpoctu.
P.S. Prispet muzete tady. Tak jsem na vas zvedav.
P.P.S. Az dojde na lamani chleba bude se skrtat spis v rozpoctu AV a vysokejch skol, nebo v grantech na "vyvoj a inovace" MPO, co myslite?
OK, proti gustu... Problem je, ze se snizovali dane lidem, kteri to nepotrebuji, v situaci, kdy uz tak existoval vyrazny schodek rozpoctu, a s vydaji se nic nedelalo. Cele se to akorat zakrylo ucetnim trikem. Kalousek muze dekovat bohu za "krizi", protoze by mu letosi rozpocet vybouchnul do ksichtu i bez ni.
Me v prvni rade zajima na co a jak je prerozdeluji. Protoze vase kriterium vede k tomu, ze se dane snizi o x %, ale vydaje napr. na vedu a duchody o 5*x %, lide tech 5*x % doplati ze sveho (takze jsou v minusu 4*x %), politikum 4*x % zustane k rozrebickovani a vy se radujete z toho, jak jste jim chytre uzmul x % na odvadenych danich.
Pravice dostane sanci sepsat dva rozpocty, ktere v souhrnu skonci schodkem ~300 mld, a dluhy generuje levice? Na tuhle logiku fakt nemam.
Pocital jsem roky 2008 a 2009 abyste me neobvinil, ze pravici davam k tizi rozpocty, ktere nesestavovala. Rozpocet na rok 2007 byl dilem koalice CSSD-KDU-US a odvijel se od jejich zakonu. (BTW, pamatujete si jeste, jak tehda pri schvalovani Vlastik Tlustejch, dej mu panbu lehkou virivku, s celou ODS za zady hrimal, ze rok 2007 skonci schodkem 100, 150 mld?)
Recese v roce 2008 nebyla, rikal to jak pan Topolanek, tak pan Kalousek.
OK, recese zacala, ale oficialne az ke konci roku a napr. rust HDP za cele obdobi byl stale vyrazne pozitivni, takze kde je ten bajny pravicovy prebytek aspon v dobach rustu? Proc byl schodek vetsi, nez v predchozim roce se socialistickymi zakony?
OK, recesi mame cely rok. Kde je ten bajny pravicovy, za vsech okolnosti vyrovnany, rozpocet? Proc schodek nadale enormne narusta, to jako za recese pravice setrit nebude, nebo co?
Celý problém je poněkud složitější. Především je třeba si uvědomit, že ekonomika má značnou setrvačnost a legislativní proces také. Rozhazovačné zákony přijaté před volbami 2006 (pastelkovné, porodné atd.) nebylo možné zrušit ze dne na den. To trvá měsíce nebo i roky. Další problém představuje vláda s minimální většinou - vždy se najde pár vládních poslanců, kteří se zaseknou, že zrovna tuto dávku zrušit nechtějí a ve finále se vlastně nedá zrušit skoro nic. To jsou objektivní okolnosti, se kterými se těžko bojuje.
V recesi vyrovnaný rozpočet nebude nikdy, to dobře víte. Výběr daní klesá, výdaje na dávky naopak rostou. Rozpočet má být vyrovnaný dlouhodobě, tj. při růstu ekonomiky si dělám rezervy, které pak použiju v recesi. Socani to ovšem "vylepšili" tak, že při růstu udělají velký schodek a v recesi ještě větší. Co nakonec čekat od lidí, jejichž heslo je "zdroje tu jsou" a "dluhy se neplatí".
Rozdíl je v tom, že si myslím, že 4% z platu neudělají zásadní krok ke zhoršeníZnáte to, "stokrát nic umořilo vola."
a přitom můžou voliči procitnoutPokud to není zásadní krok, tak asi těžko vyvolá zásadní reakci. Newton v politice. ;) A to jsme tu ještě nezmínili plán: 4% státní zaměstnanci, 20% matky (mateřská). Tak mi řekněte, co a jaké priority se tím vláda snaží ctěnému voličstvu předat?
Proc je porad ta snaha, aby mohl pocitac ovladat kazdy debil, kdyz jsou tady preci ty skoly, ktere jsou odrazem stupne civilizaceTomu se říká focus on primary business, tedy že banka si nebude hrát na IT firmu, ale pořídí si outsourcing u někoho jehož core business je IT, stejně jako se nebude starat o facility management, ale budovu si pronajme, nebude provozovat firemní jídelnu, ale objedná si na to externího dodavatele. Ve všehc těchto případech musí mít zmiňovaná banka pár lidí, kteří každé té oblasti alespoň trošku rozumí, ale už to nemusí být systémoví specialisti, kteří ví jak takové SAN/Ethernet switche nakonfigurovat, jak nainstalovat Oracle, SAP,... musí jen vědět že něco takového existuje. A úplně stejně je to s počítači, je lepší když se zaměstnanci soustředí na jejich core business (posílání prudících e-mailů, schánění zákazníků, konfiguraci serverů,...) než když se musí soustředit na to jak používat své nástroje, protože jejich použití není intuitivní.
Jenze nevyjde to nakonec pak draz?Jestli vyjde, nebo ne záleží na utilizaci vašich lidí.... Ale příklad z praxe, je jedna společnost která má řekněme NetAppy inu storage administrátor neměl moc práce, jednou za čas bylo potřeba vytvřit nový NFS share,... obecně nic moc práce, o HW support se staral vendor (IBM - nebyly to přímo netappy, ale nSeries storage od IBM na kterém běží Data ONTAP) ale většinu času se tenhle admin škrábal na koulích, utilizace byla asi tak 5 - 10% no a nyní? Nyní to za něj deláme my. Zákazník ušetřil, můj zaměstnavatel zvýšil mou utilizaci a na oplátku dostane ještě nějaké peníze do pokladničky.
ne, desktop musi byt dnes jaky je, protoze lide na vic proste nemaji. Prace s dnesnim desktopem pridelava praci, ale bezni lide nedokazi komplexne uvazovat a proto musi byt vedeni pomoci jednoduchych akci. Kdyby to bylo jak pise pan Smolik, tak by po tech desetiletich vyuky na vysokych skolach byli lide s to, si pocitacove prostredi uzpusobit pro sve rutinni ukony a pocitace by skutecne usnadnovaly praci. Tomu tak neni protoze clovek je ve sve podstate jiz 10 tisic let stejne inteligentni.A v čem by podle Vás měl být principielně jiný. To co současný desk top nabízí uživateli je, že ho neotravuje s informacemi, které uživatel nechce, ale pokud je uživatel chce tak je ziská. A je jisté že je mnoho různých druhů uživatelů, jiné zájmy má hudebník, jiné strojař, nebo architekt, jiné matematik, a jiné zase manager. Ale ve vetšině připadů v systému tráví málo času a hlavně používá aplikace které mu vyhovují.
Desktop (linux nebo win) je klasicka ukazka, jak orientace na jednodussi lidi omezuje tu mensinu tech schopnych.To schopných znamená technicky schopných?
Rozumný plat by na střední školy přilákal kvalitní pedagogy.To se nedá říct. V několika evropských státech (určitě Portugalsko a myslím, že i Nizozemí) toto v minulosti probělo: učitelské platy byly navýšeny nad celostátní průměr s účelem udržet absoloventy v oboru a zvýšit prestiž učitelského povolání. Výsledkem ale bylo, že si učitelství lidé začali vybírat kvůli tomu, že tu byl vysoký plat, nikoliv proto, že by se zajímali o učitelství. Srovnávací testy žáků po několika letech potvrdily, že vliv na kvalitu výuky to nemělo prakticky žádný. S plným vědomím toho, že slovo "kvalita" je v tomto kontextu velmi obtížně definovatelné.
Dobře zaplacený učitel může být motivován dělat svou práci pořádně a přemýšlet, jak ji třeba ještě zkvalitnit.
…zatímco špatně placený bude buď muset myslet na to, kde si přivydělat, nebo půjde rovnou dělat něco jiného.
...podobně by měl stát investovat část svých příjmů do vzdělání a základního výzkumu. Je to naprosto tržní rozhodnutí, jen s dlouhodobou perspektivou.A hned jste si i zdůvodnil, proč to v praxi nefunguje. Volební období pro většiny politických funkcí u nás (ale jinde to není zásadně jinak) jsou 4 roky (senátoři 6 let), což je na sledování dlouhodobých cílů a zájmu bohužel trochu málo. :(
Vidím tedy, jak skroumnou mzdu pobírají středoškolští profesoři.Stredoškolskí učitelia ...
kdyby si uvedomili jednu vec, ktera zni zhruba jako "nemakas = nezeres", tak by je presli roupy.
Jenže právě tohle obecně není pravda.
Tiskni
Sdílej: