Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Den, jehož se někteří z nás obávali po několik let, nadešel. První duben roku 2008 rozhodně nevstoupí do historie otevřeného software jako šťastný milník jeho vývoje. Dnes byl totiž schválen formát OOXML firmy Microsoft jako ISO standard.
Mnohé informace naznačují, že schválení neproběhlo čistým způsobem. Někteří konstatují, že docházelo ke korupci. Co však chybí jsou důkazy. A bez nich není radno obviňovat, protože bez důkazů se každé obvinění obrátí proti žalující straně. Co tedy máme dělat? Máme demonstrovat? Máme si odplyvnout pokaždé, když zazní slovo Microsoft? Právě naopak. My se musíme naučit, jak dále pokračovat. Učit bychom se měli od těch nejlepších. V boji s pomyslným ďáblem, jak někteří onu nadnárodní společnost výše citovanou v tomto článku chápou, nelze použít jiné něž ďábelské metody. Vystavujeme se však riziku, že nebudeme lepší než oni. Otázka zní, jestli nám to zase tak moc vadí.
Co by udělal MS na našem místě? No zřejmě by zahájil FUD kampaň. Informoval by svět o rizicích spojených s přechodem na formát, jehož schvalovací proces byl několikrát zpochybněn. Nezáleží na tom, zda oprávněně. Nezáleží ani na tom, zda skutečně zpochybněn byl. Pokud nebyl, tak ho zpochybníme sami. Jistě by bylo vhodné varovat manažery, že investice do přechodu je nezajištěná. Co když bude ISO certifikát někdy v budoucnu odebrán? MS by zřejmě udělal ale jednu chybu. Na našem místě by do svého kancelářského balíku OOXML neimplementoval. Možná by to nebyla zase taková chyba, ale my budeme chytřejší. Věřím, že bude OOXML implementován v OpenOffice.org nebo Koffice. A bude implementován podle standardu. Co tak třeba přijít s kampaní na téma: Chcete OOXML přesně, jak má být? Pojďte k nám.
Další měsice ukážou, jak to celé dopadne. Věřím ale, že i když se přijetí OOXML jeví jako prohra, v porovnání se stavem před pěti lety, kdy MS rozohdně nepomýšlel na zveřejňování svých formátů, je to jen nepatrný ústupek.
Tiskni
Sdílej:
protože jsme pro ně banda hipíků
Ano. A všechny diskuse okolo OOXML na abíčku to bohužel jen potvrzují.
První duben roku 2008 rozhodně nevstoupí do historie otevřeného software jako šťastný milník jeho vývoje. Dnes byl totiž schválen formát OOXML firmy Microsoft jako ISO standard.
Vyznačil jsem slovo "otevřeného". Zeptám se, OOXML není otevřený?
Díky tomu nedokáže ani nikdo ověřit, jestli ho produkty MS dodržují nebo ne, tudíž MS bude mít stejně svůj vlastní proprietární formát, se kterým si může dělat, co chce, ale navenek bude vypadat mnohem lépe:Hm, zdrojem této spekulace (pronášené nepřekvapivě s bohorovnou rezolutností) je zřejmě vaše křišťálová koule, ne?
náš formát je plně otevřený, dokonce založený na XML, specifikace je volně dostupná, zkrátka jsme společnost moderní, otevřená, důvěryhodná a vůbec klaďasové jako vyšití.Samozřejmě ale, že my sektáři těm satanášům na lep neskočíme! Toho bohdá nebude, aby stallmanovec z boje utíkal! Ehm.
Patrně jsi přehlédl, že hned na začátku píšu IMHOTak pokud vy IMHO, tak to já pak IMHO LOL. A vás doma učili, že cizím lidem se tyká, nebo jste jen nevychovaný?
Ale abys mohl nějakou skupinu nazvat sektou, musí splňovat ještě další podmínky, a ty podle mého názoru linuxová komunita nesplňuje.Buďto tedy žijete v jiném vesmíru, nebo jste tou sektou (do které jste se sám zařadil) tak zpracovaný, že nejste schopen nezkresleně vnímat realitu. V každém případě je to politováníhodné.
V prvé řadě není destruktivní vůči lidem, nedělá z lidí psychické i fyzické trosky.Tohle je jen problém definice. Já sektu nedefinuji jako nutně náboženskou organizaci. Ne - sekta může být (přeneseně) i pevně semknutá skupina lidí - neboli také komunita - (obsesivně) se zajímající o něco (free software, Linux) nebo vymezující se vůči něčemu (Microsoft, closed-source).
Samozřejmě je tu Linus Torvalds, Richard Stallman a další, ale nahlédneš-li například na mailing-list vývojářů jádra, uvidíš, jak si tam vývojáři mezi sebou nadávají a nešetří ani ty velikány.To, že mezi sebou vedou vůdci (i náboženských) sekt mocenské spory, přeci není nijak překvapivé...
Jestli jsem nebo nejsem nevychovaný, to nedokážu posoudit. Doma mě dost dobře nemohli naučit, jak se tyká nebo vyká na internetu, protože v době, kdy mě vychovávali, ještě internet neexistoval. Nevím ani o žádné příručce slušného chování na internetu. Tudíž řeším situaci ad hoc; na tomto fóru si lidé běžně tykají,Na tomto fóru si lidé také běžně vykají, to jste si nevšiml? No a já to dělám také. To, že vy odmítáte respektovat přání druhého na vykání, ukazuje, že nejste jen nevychovaný, ale také arogantní (což jde ostatně pěkně ruku v ruce).
tak to dělám také. Navíc mi to přijde logičtější - vykání považuji za výraz podřízenosti, a tady si podřízení zjevně nejsme - já pán, ty pán. (Mimochodem v práci si tykáme i s šéfem.)To pak vykání chápete poněkud svérázným (čti omezeným) způsobem. Vykání je (také) výraz respektu jednoho vůči druhému. V gentlemanském klubu si gentlemani vykají, protože se respektují, v krčmě si burani tykají, protože nemají vychování.
Ano, to je. Bohužel to je naprosto zásadní překážka pro komunikaci - pokud každý používáme stejné slovo v jiném významu, nemáme šanci se domluvit, přinejmenším ne za pomoci slov, a telepatii jsem se ještě nenaučil.Jistě, ideálně je dobré mít vše předem definované, ale to bychom se přes samé definice nikam nedostali. Já definuji sektu také v takovém významu, v jakém se v běžném českém jazyce používá. Že vy to neumíte nebo nechcete pochopit, je, řekl bych, problém vašeho přijímače.
Pokud si pozorněji přečteš mou předchozí definici, zjistíš, že já taky ne.Zajímavé pak ale je, že sektu popisujete právě jako extrémní náboženskou organizaci... Pokud ji definujete i jinak, bylo by bývalo férové to napsat. Já také neovládám telepatii.
Mezi různými sektami to je skutečně běžné, ale uvnitř jedné sekty ne; pokud si níže postavený člen dovolí kritizovat výše postaveného, bude vyobcován; pokud se střetnou dva na zhruba stejné úrovni, dojde k rozštěpení sekty na dvě. V linuxové komunitě je kritika možná mezi úrovněmi a nikdo nemá autoritu, aby někoho jiného vyobcoval.Řekněme, že můžeme třeba uživatele dvou jistých editorů definovat jako dvě (pod)sekty. Dohromady ale tvoří jednu velkou komunitu (sektu) FOSS. Jak je to možné, jak to, že nebyli (sami sebou a navzájem) vyobcování? Vaše sekta FOSS se totiž nerozštěpila, protože i přes rozdílné partikulární zájmy je stmeluje společná obsese, fanatismus a nenávist.
Na tomto fóru si lidé také běžně vykají, to jste si nevšiml? No a já to dělám také. To, že vy odmítáte respektovat přání druhého na vykání, ukazuje, že nejste jen nevychovaný, ale také arogantní (což jde ostatně pěkně ruku v ruce).Narážet na to, jestli vám druhá strana tyká nebo vyká a ještě se o tom hádat, je skutečné trapné. Normálně uvažující lidé to neřeší a raději se zaměřují na věcnost diskuze.
Takže podle vás je "sekta" i dobrovolný spolek přátel rybaření, nebo třída ve škole? Jakákoli skupina lidí s nějakým společným názorem se podle této definice dá nazvat sektou.Ne, protože takoví stallmanovci mají i jiné charakteristické vlastnosti, které typický spolek přátel rybaření nebo třída nemá.
Podle abz.cz je sekta politická, nebo náboženská organizace. Vám připadají linuxáci organizovaní?"Linuxáci" mají spoustu vlastních více či méně formálních organizací, takže bezesporu organizovaní jsou. Na druhou stranu musím dodat, že nezaměňuji "linuxáky" s uživateli Linuxu.
Ještě bych dodal, že IMHO je ta specifikace schválně tak šíleně dlouhá a zamotaná, protože MS spoléhá na to, že ten formát nedokáže nikdo implementovat (6000 stran je víc, než má kterákoli jiná specifikace formátu v historii).1. Co je na specifikaci "zamotaneho"? Nesladene nazvy tagu pro barvy v jednotlivych subformatech? Nejvetsi velbloud z komara v historii lidstva. Suverenne. 2. To o neimplementovani je tak neskutecna ultrahovadina, az me oci boli. MS byl situaci na trhu s formaty dokumentu donucen prijit s vlastnim formatem, ktery by nabidl vlastnosti stejne jako ODF. A ted, kdyz ECMA venovala tolik energie prosazeni formatu jako ISO, bude se Microsoft snazit, aby ten format nesel implementovat? Konference a seminare jsou co? Weby jako openxmldeveloper.org jsou co? E-booky jako Open XML Explained (mnohem lepe napsana nez OpenDocument Essentials) jsou co? Dotace zdrojovych kodu do open source projektu tretich stran implementujicich OOXML jsou co (do jakeho open source projektu implementujiciho ODF krome OOo prispel Sun svym zdrojovym kodem)? Ja fakt nevim, co vy lidi s tim mozkem delate. Mate ho vubec? Ono je obcas fajn ho i zapnout... Protoze tohle jsou fakt do oci bijici argumentacni kotrmelce.
Nerozumím. Co ho k tomu nutilo?Že by zákazníci? Trh?
(Stejně dobře mohl převzít ODF,Mohl, ale proč by podporoval konkurenci? MS není žádný mecenáš. (Sun taky ne. Gates je.)
Jistě, proč by ne? Oni sami mají svůj Office už vyvinutý, tudíž tu specifikaci nepotřebují k vývoji, pouze k tomu, aby mohli tvrdit, že jde o otevřený a kompatibilní formát - to je velmi dobré pro marketing, protože to dává pocit bezpečí. Pokud je specifikace technicky nepoužitelná (nevím, jestli je nebo není - je to jen má teorie), jim to nevadí. Zato všem ostatním to zabrání vyrobit kompatibilní software. Protože nepoužitelnost specifikace se velmi těžko dokazuje, mají efektivně monopol a zároveň mají papír od ISO, že je jejich formát otevřený.Nová velká verze OOo bude podporovat OOXML, je to tak? Uživatelé zhodnotí, zda je OOXML implementovatelné použitelně. Nechte to na nich, prosím, a ty své teorie vytáhněte až pak (budou-li ještě platit, o čemž pochybuji).
Konference, semináře a webové stránky lze velmi snadno udělat na libovolné téma, i na téma zcela nesmyslné. Pokud jsou ve hře veliké peníze, a to tady jsou, dává docela dobrý smysl investovat pár šupů do kvalitní informační mlhy.Ve světě konspiračních teorií to celé smysl jistě má. Ale to je bohužel paranoidní. Mimochodem, "pár šupů"? V jakých vy se pohybujete cenových relacích, prosimvás?
tudíž tu specifikaci nepotřebují k vývoji, pouze k tomu, aby mohli tvrdit, že jde o otevřený a kompatibilní formátPotrebuji specifikaci aby mohli nabidnout klinetum to same, co ted umi Office, ale s flexibilitou otevreneho standardu zalozeneho na XML. Argument, ze mohli neco "pridat do ODF" se da komentovat asi jedine slovy: predstavujete si to jako Hurvinek valku. jak dlouho si myslite, ze by trvalo, nez by OSAIS prijalo rozsireni Microsoftu? Ja vam to reknu. Hodne dlouho nebo vubec. Vazne si myslite, ze by Sun dovolil nekomu, aby do jeho formatu pridal neco, co by Sun musel honem zacit implementovat aby standard dodrzel, zatimco ten pridavajici by to uz v podstate z velke casti umel nebo neco podobneho mel? Uz jsem to psal kdesi na Rootu, napisu to znovu: predstava, ze Sun, IBM a Microsoft budou spolupracovat na office formatu je asi jako byste si predstavoval, ze Rommel a Montgomery se sejdou v tovarne a budou spolu vyrabet tanky. Naivni. Nic vic.
Konference, semináře a webové stránky lze velmi snadno udělat na libovolné téma, i na téma zcela nesmyslné. Pokud jsou ve hře veliké peníze, a to tady jsou, dává docela dobrý smysl investovat pár šupů do kvalitní informační mlhy.Paranoidni kecy bez dukazu.
Nechci to zpochybňovat, ale kromě OOo nevím o žádném projektu týkajícím se OOXML, do kterého by Microsoft přispěl svým zdrojovým kódem.Verejne oznamil spolupraci s Apache POI a Sam Ranji vyslovne pouzil termin "donate". Kdyz zacleni kod do open source projektu, musi dodrzovat jeho licenci, takze nevim, co vam vadi.
Pokud je specifikace technicky nepoužitelná (nevím, jestli je nebo není - je to jen má teorie)Ovsem, jako skoro vse, co tu pisete
Protože nepoužitelnost specifikace se velmi těžko dokazuje, mají efektivně monopol a zároveň mají papír od ISO, že je jejich formát otevřený.No nevim jak vy, ale pro me jsou ruzne konvertery a podpora ve WordPerfectu, software Applu a dalsich produktech dostatecnym dukazem, ze slova o nepouzitelnosti jsou nesmysl.
6000 stran je víc, než má kterákoli jiná specifikace formátu v historiiJeste k tomuhle FUDu stoleti: http://www.durusau.net/publications/6000pagemyth.pdf
mozme sirit svoje nazory, ale FUD? co som nejaka nadnarodna korporacia o ktoru sa zaujimaju vlady vsetkych krajin sveta?Tak ten dokument samozrejme nebyl miren jen na tebe
(a uz vobec by nevedeli, ze celu pocitacovu diviziu predali)IBM už nedělá své mainframy, nebo to nejsou počítače?
ja ziadny FUD nevidimJasne, kdyz p. Molcan sehral stupidni divadelko s 6000 strankami kdesi na nejake prezentaci, to s FUDem nemelo nic spolecneho, ze? Tim, ze budes pravdu popirat, ji nezmenis.
zato vidim ako sa ty spravas ako fanboyFanboy je kdyz je nekdo schopen kritizovat a zaroven uznavat pravo na zivot pro oba formaty a nestavet se fanaticky proti jednomu z nich? Wow, budu si muset updatovat svuj slovnicek.
Tim, ze budes pravdu popirat, ji nezmenis.kazdy mame vlastnu pravdu, zeano...
Fanboy je kdyz je nekdo schopen kritizovat a zaroven uznavat pravo na zivot pro oba formaty a nestavet se fanaticky proti jednomu z nich? Wow, budu si muset updatovat svuj slovnicek.staci, ze subjektivne nadrzas jednemu a vedies tu o tom flamy (pritom sam vies ake su skusenosti s MS a sam vies co sa pocas procesu dialo)
staci, ze subjektivne nadrzas jednemuKDE? Nekolikrat jsem v diskusich zminil co se mi libi na obou, co mi vadi na obou. Nikde jsem nenapsal, ze si myslim, ze ODF nema pravo na to byt ISO standardem, i kdyz bych osobne par veci zmenil, nez by se tak stalo.
pritom sam vies ake su skusenosti s MSPokud si na ty pomyslne vahy vedle zkusenosti nejsi schopen dat take fakta z poslednich let a mesicu, je mi te lito.
sam vies co sa pocas procesu dialoTo vim a nemam nic proti, aby se to vysetrilo. Ale jak to souvisi s formatem jako takovym?
Vyznačil jsem slovo "otevřeného". Zeptám se, OOXML není otevřený?Ne, není, protože Microsoft se ohání svými patenty a poskytuje k nim značně diskriminující licenci. Mimo to se také standard odkazuje na chování proprietárních programů.
Mimo to se také standard odkazuje na chování proprietárních programů.Kde a cim?
autoSpaceLikeWord95
. Přehled mnoha dalších zde.
Tyhle veci byly z OOXML odstraneny uz nekdy minuly rok v prosinci, presunuty do nepovinnych dodatkuNajit si je bys mel umet sam, ne?
na rozdil od ODF, ktere podobne veci obsahuje take a neni o nich ve specifikaci ANI SLOVOODF takové věci neobsahuje, pouze některé aplikace si k němu přidávají svá rozšíření. Ostatně, to, jak se chová nějaký jiný standard, je k této diskusi naprosto irelevantní. To je argument typu "A vy zase bijete černochy!". (Pokud se mi snažíte oponovat, pak, prosím, vězte, že se nesnažím tvrdit, že ODF je dobrý standard, nýbrž že OOXML je standard mizerný. Taktéž netvrdím, že se OOXML má zahodit, nýbrž že se má použít jako inspirace k vytvoření standardu kvalitního.)
ODF takové věci neobsahuje, pouze některé aplikace si k němu přidávají svá rozšíření.Lzes. A jestli proto, ze sis mnou odkazovany clanek neprecetl nebo proste schvalne, to uz je jedno. Takze si ten clanek precti. Brian Jones tam naprosto jasne, transparentne a nepopiratelne dokazuje, ze ODF obsahuje nespecifikovane konfiguracni volby, ktere ovlivnuji vzhled dokumentu. Pak si taky otevri standard ODF a dokaz si sam, ze tam ty volby nejsou. Ty volby, co to neovlivnuji, jsou tam samozrejme taky, ale s temi problem prirozene neni.
Standard pouze definuje způsob, jak lze do dokumentu uložit nastavení aplikace, která ho vytvořila. Pokud nějaká aplikace tento mechanismus použije k něčemu, co ovlivňuje vzhled dokumentu, pak je to chyba jen a pouze této aplikace, nikoliv standardu.Pokud tohle dela aplikace, ktera ovlada 90 % trhu s tim formatem (mozna i vice) a jeji autor je zaroven i autor daneho standardu, tak je neco spatne, ne? Pak to de facto obsahuje i ten format. Drtiva vetsina vyvojaru, co se setkaji s timhle formatem, bude muset resit interpretaci tech voleb. Navic aby aplikace dosahly maximalni kompatibility s majoritnim balikem, budou po OOo tuhle prasarnu kopirovat. Stejne jako kopiruji chovani vzorcu i kdyz neni specifikovane. Takze nepritomnost tech voleb v te specifikaci je jednoznacne negativni. Tudiz mate tu ODF soubory, ktere ve vetsine takove veci obsahuji (i v NOVYCH souborech!), ale nejsou nikde specifikovane a pak tu mate OOXML, ktere tyhle veci v novych souborech nepouziva, ale kdyz se objevi v nejakych konvertovanych legacy souborech, mate alespon moznost zjistit jak se to ma chovat. Takze situace je jasna.
Ve standardních OpenOffice podpora není a pokud vím ještě dlouho nebude)Ted si nejsem jisty, ale mam pocit, ze do OOo 3 byla ohlasena uz nejaka zakladni podpora, ne?
To bude sranda až budou světem poletovat 2 rozdílné druhy OOXML dokumentů.Jo, to bude hrozná sranda. Možná dokonce taková sranda, jako když bude světem poletovat ODF 1.0 a ODF 1.2.
Our mission is to establish Microsoft's platforms as the de facto standards throughout the computer industry. Our enemies are the vendors of platforms that compete with ours: Netscape, Sun, IBM, Oracle, Lotus, etc. The field of battle is the software industry. Success is measured in shipping applications. Every line of code that is written to our standards is a small victory; every line of code that is written to any other standard, is a small defeat. Total victory, for DRG [Developer Relations Group], is the universal adoption of our standards by developers, as this is an important step towards total victory for Microsoft itself: 'A computer on every desk and in every home, running Microsoft software.
přičemž navíc ODF 1.2 pokud vím bude zpětně kompatibilní - tzn. v aplikaci napsané podle ODF 1.2 specifikace bez problémů přečtu i ODF 1.1 a ODF 1.0 dokumenty
Tomu říkáš zpětně kompatibilní? Zpětná kompatibilita jde opačným směrem. Tedy app dle ODF1.0 musí přečíst i dokument v ODF1.2 (samozřejmně kromě novinek, které ovšem nenarušují podstatné vlastnosti).
ale zároveň začne jako defaultní formát v MS Office prosazovat nějaký jeho "vylepšený" OOXML ("Advanced OOXML+ Ultimate Edition"Tohle se tu uz probiralo tolikrat a ty to furt omilas dokola. Samozrejme, ze do toho bude pridavat nove veci. Jako temer kazdy SW. Jako OOo s ODF. jako Inkscape v pripade SVG. Ale to jsou svate open source svobodne programy... ty se za takove veci nekritizuji... Co se tyka existujicich veci ve specifikaci, ty MS IMNSHO dodrzovat bude. Proc, to uz jsem psal mnohokrat.).
Nevím, proč nadáváta na OOXML, když pitomé ODF nemá ve standardu popsánu řadu věcí spojených s prezentacemi a vzorci v OO.calcřadu věcí? - tak jmenuj konkrétně, ať vidíme, že jenom blbě nekecáš ... zatím šiřitelé tohoto FUDu, že toho v ODF strašně moc chybí, byli schopni uvést pouze jeden příklad, to jest to, co bude zanedlouho vyřešeno pomocí OpenFormula
První duben ... Dnes byl totiž schválen formát OOXML firmy Microsoft jako ISO standard.to je teda hodně blbej aprílovej žert ...
Jenze vyhoda bude, ze az neco nebude fugnovat v MS Office, bude jednoduche rict "MS Office nedodrzuje ISO standard, prejdete na produkt, kteryho ho dodrzuje".Bude to spíš naopak, protože MS Office má skoro každej.
Mnohé informace naznačují, že schválení neproběhlo čistým způsobem.Například?
Někteří konstatují, že docházelo ke korupci. Co však chybí jsou důkazy. A bez nich není radno obviňovat, protože bez důkazů se každé obvinění obrátí proti žalující straně.Já konstatuju, že jsem nejcyhtřejší na světě. Ale bohužel chybí důkazy... Totální demence! Buď se něco stalo -- a jsou pro to důkazy --, nebo se to nestalo. Kdyby mě někdo obvinil "jen tak", a já na to měl prostředky a lidi, tak z něj vysoudím i slipy. Navíc je třeba dodat, že jev, kdy se někomu něco nelíbí, a proto (samozřejmě bez racionálních podkladů) obviní všechny zúčastněné z korupce, není tak řídký, spíš naopak. To jsou tzv. pivní kecy, kdy jsou všichni uplacení a špatní a já jsem nejlepší a neúplatný a celý svět na mě čeká, až zavedu spravedlnost...
Co tedy máme dělat? Máme demonstrovat? Máme si odplyvnout pokaždé, když zazní slovo Microsoft?Klidně si demonstruj a "plyvej", když myslíš, že to něčemu nebo někomu pomůže...
V boji s pomyslným ďáblem, jak někteří onu nadnárodní společnost výše citovanou v tomto článku chápou, nelze použít jiné něž ďábelské metody.To je ten problém. Jeden je Ďábel a my jsme Světlo a Láska (příp. Pravda a Láska). Tyhle řečičky MS nahrávají víc než cokoli jiného.
Možná by to nebyla zase taková chyba, ale my budeme chytřejší.Jak, my? Možná tak ty! Ty nám tady přednášíš, jak bychom "my" něco měli dělat. Otázka zní: co jsi už udělal ty?
Co tak třeba přijít s kampaní na téma: Chcete OOXML přesně, jak má být?Tak s ní přijď! Co ti brání? Na webu je dost místa, ploch pro plakáty není málo, reklamní bloky v televizi a rádiu se dají koupit, v novinách lze inzerovat...
Příkladů je víc než dost - třeba Norsko (21 členů hlasovalo PROTI, jen 2 hlasovali PRO, a přesto Standards Norway poslal hlas PRO), Německo, Polsko, Chorvatsko, atd. Více viz třeba poslední distribuční novinky.Mnohé informace naznačují, že schválení neproběhlo čistým způsobem.Například?
Bože můj, vy jste fakt ubožákDíky, ale mohl byste do toho urážení mé osoby, pardon, konstatování faktů vnést trochu invence?![]()
Btw. asi vám nedošlo, že tady jste na ABCLinuxu a Linux je svobodný software, tudíž je logické, že se tu probírají věci okolo svobodného softwaru a jsou tu lidé, kterým myšlenky svobodného software nejsou cizí.Ale samozřejmě, že mi to došlo, já jsem vám jen nastavil zrcadlo a doufal, že to pochopíte. Tak bohužel, třeba příště, ne?
Ale ne, už dost, tímto přestávám krmit trolla a jdu spátTak dobrou noc a hezké sny. Třeba ty o dlouhých vlasech děda Stallmana.
Obvykle je lepší jednat s lidmi slušně, pokud chcete mít alespoň nějakou šanci je o čemkoli přesvědčit.Že mě zrovna vy budete po včerejšku poučovat o slušnosti, to bych si býval nepomyslel. To už chce opravdu velkou dávku drzosti.
(Zaregistroval jste, že vykám? A nevím pročMožná jste se konečně chytil za nos?
Asi počet příspěvků v této diskusi, kde se vyká, přesáhl padesát procent. Bohužel ale jde jen o syntaktickou vychytávku - mé smýšlení o vás se nijak nezměnilo, stále vás považuji za sobě rovného, ne vyššího tvora.)To je naprosto v pořádku. Jak už jsem vám jednou napsal, lidé si opravdu nevykají jen tehdy, když jsou jeden druhému podřízení. To fakt nevíte?
Konstatování faktu to rozhodně není.A že já jsem "ubohý troll" konstatování faktu je? Já jen, že na pana xm jste nereagoval. Asi omylem...
Fakta vypadají jinak, například takto: na tělese reálných čísel je 1 + 1 = 2 nebo těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou odpovídající hmotnosti kapaliny vytlačené tělesem. To jsou fakta - jasně definovaná, prokazatelně ověřitelná. Všechno ostatní je názor, byť třeba podložený.Opravdu úplně všechno ostatní? A to jste vyčetl kde? V nějaké příručce vulgárního pozitivismu? Že A. Hitler byl nacistický diktátor je také jen názor, nebo je to konstatování (historického) faktu? Hm?