Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Na českém internetu se nám začíná rozmáhat nekalý fenomén striktně moderovaných a uzamčených diskusí. Co spojuje moderátory těchto diskusí? Proč se rozhodli své diskuse moderovat? Na tyto a další otázky vám odpoví následující článek.
Prvním, kdo se rozhodl tzv. moderovat své diskuse je nechvalně známý blogger, jehož jméno se na *nixových diskusích nevyslovuje. V čem spočívá ono moderovní diskuse? Autor článku publikuje své názory, opřené o nějaká fakta. Sám je přesvědčen, že prezentovaný názor je správný. Chce ale dát ostatním možnost se k tématu vyjádřit. Až do této chvíle je vše v pořádku. Přijde však zlomový moment. Autor původního sdělení začne být přesvědčen nejen o tom, že jeho názor je správný, ale podlehne iluzi, že jeho názor je jediný správný. Takto uvažující člověk poté pokládá názory oponentů za chybné a zcestné. I když je pokládá za chybné, pořád je zde problém s tím, že ony názory oponentů jsou alespoň po argumentační stránce správné. Jak se s tím takový člověk vyrovná? Zakáže je. Zamezí publikování názorů, které jsou v přímém rozporu s jeho názorem. Lidem, kteří takové názory prezentují se vysmívá a arogantně (aby zakryl svou vlastní nejistotu) je komentuje odpověďmi jako je: "Blbost!", "Nesmysl!" a pod. Chytřejší přístup, který také často volí je označení názoru za off-topic, tedy mimo mísu. Ať už je zvolený postup odstranění oponentního názoru jakýkoliv, vždy má jeden společný rys. Tím je iluze vlastní dokonalosti, tedy předstva, že mé názory jsou ty jediné správné a ostatní názory je třeba zakázat.
Potřeba moderovat své příspěvky se však nevyskytuje pouze na soukromých stránkách. V minulém období se k této praktice uchýlili i někteří redaktoři serveru zive.cz. V první fázi zamezili čtenářům možnost reagovat na správy o novém operačním systému firmy Microsoft. Jak bylo správně poznamenáno jedním ze čtenářů: "O Vista blogu se nediskutuje, protože informace v něm jsou neoodiskutovatelná pravda." (volná citace) Potřeba omezovat názory čtenářů se však rozšířila i na články o Linuxu, kdy byla redaktorem po určité době zakázána diskuse pod článkem vyzývajícím čtenáře, aby Linux vyzkoušeli. Autor článku (Marek Lutonský) na svém blogu tento čin obhajuje s tím, že zamezil urážlivé diskusi. Zde je na zvážení otázka: kdo má posoudit míru slušnosti diskuse? Já bych to nechal na samotných čtenářích. Vyjadřuje-li se v diskusi někdo vulgárně, ať je mu trestem opovržení ostatních čtenářů. Proč ale trestat všechy za chyby několika? Situace opět zavání představou autora článku jako samozvaného soudce, který jen proto, že má fyzicky onu možnost diskusi zablokovat, cítí i oprávnění tak učinit na základě svého názoru.
Závěrem bych rád zdůraznil, že plně respektuji rozhodnutí každého neumožnit čtenářům diskutovat o jeho sděleních. Zároveň se ale domnímám, že takové rozhodnutí má jistou výpovědní hodnotu o autoru samotném. Zvláště, pokud se jedná o znemožnění diskuse pod článkem, který není součástí soukromého blogu. Dnes skončíme citátem: "Víra ve vlastní dokonalost bývá známkou duševní poruchy. " - nadporučík Data, Star Trek 8 (První kontakt).
Následuje striktně nemoderovaná diskuse. Všechny příspěvky, které shledám nesmyslné a off-topic, budou ponechány, ale vyhrazuji si právo, dívat se na ně skrz prsty.
Tiskni
Sdílej:
Magazín Živě.cz je mediálním partnerem Microsoft TechNet, Windows User Group a projektu Longhorn.cz.Viz zde.
Myslim, že moderovaná diskuze může být i přínosem, ono totiž záleží na tom kdo moderuje a jaká kriteria použije. Kriteria pro rozumně moderovanou diskuzi dle mého názoru jsou tyto:
Pravdou je že to co předvádí onen nechvalně známý blogger je jedna ubohost a to co bohuzel někdy vzniká i tady na abíčku a jiných linuxových serverech je bohužel opačný extrem z kterého je mi smutno.